EvikU. EvikU. komentáře u knih

Pláč němého boha - 1. svazek Pláč němého boha - 1. svazek Tereza Matoušková

Tato fantasy se mně bude těžko rozebírat. Na jedné straně velmi dobře propracované postavy, různé bytosti, zvířata, která normálně neexistují, Bohové, čarodějky, mágové, poměrně hodně postav.

I svět bych celkem chápala, velemág Xandrius si podrobil svět a díky kouzlům vypadalo, že bude žít věčně. Ale i jeho zdraví začne být nalomené. Jeho dcera čarodějka Denyela se o něho stará a snaží se, aby to nevyšlo najevo.

Je to poměrně těžká fantasy na čtení, protože je tam mnoho postav, mnoho rozdílných věcí, které se mi ne úplně propojili. Nevím, jestli jsem něco přehlédla i jsem se někdy kousek vracela. A konec byl takový useklý, domnívám se, že z důvodu navázání druhého dílu.

Při čtení jednotlivých částí, Denyela, Worlih, víly nebo povstalci pouště, má to skvěle zpracovaný a bavilo. Ale já vůbec nepochopila jednotlivé spojení a o co v příběhu šlo.

Opravdu nevím, jak je to možné. Kniha se mi líbila, určitě jsem se nenudila, jenže na konci jsem mírně zklamaná. Možná to je tím, že ještě neproběhl druhý díl a velké finále. Takže já si po prvním dílu nechám jednu hvězdu do zásoby.

15.04.2024 4 z 5

Normální holka Normální holka Kódži Miura

U této mangové sérii si totálně odpočinu a užiju si chvilku s knihou. Pokračuje Taikiho zamilovaní ke krásné Činacu. Čeká ho okresní kolo ve dvojicích. Do party dostane staršího spolužáka Harjú. Začnou s tvrdým tréninkem. Harjú nedá Taikimu nic zadarmo.

Zároveň si uvědomuje, že má jeho parťák ve sportu velký potenciál. Harjú kamarádí s Činacou a řekne jí, ať pozve Taikiho do akvária, pokud vyhrajeje to rande nebo není?

Na scéně se objevuje i dávný rival, který chce získat číslo na Činacu. Taiki ze sebe musí vydat vše, aby vyhrál ve sportu i v lásce.

Příběh má své kouzlo první lásky, prostředí sportu a postupné sbližování. Nervozitu z prvního rande. Tady navíc oceňuji vtipné situace a dvojsmysly u kterých jsem se zasmála.

A budu se v recenzích na mangy opakovat, ale opět okouzlující obrázky, které dodají ten pravý zážitek. To je nádhera! A jsem moc ráda, že začaly mangy a komiksy vycházet v tak hojném počtu. Přivede i mladé nečtenáře ke knize.

14.04.2024 5 z 5

Panoptikum pana Perkinse Panoptikum pana Perkinse Ilona Dobrovolná

Detektivní román propojený s minulostí. Vždy po jedné kapitole se střídá současnost s minulostí, Ben s Klárou,geologové pomáhají vypátrat 130 let starou vraždu. Kosti, které najdou v truhle ve sklepě starého zábavného parku.

Minulost se dozvídáme skrz deník, který si psala jedna účinkující mladá žena Ada, které měla vousy. V panoptiku vystupovali převážně lidé s nějakou anomálií. Na jednom místě tak byla trpaslice Celestýna, obr Gregor nebo hadí žena Nataša. Panoptikum se přestěhovalo do Čech na jedno místo k Higgsovi, který tam chystal zábavný park. Jeho úmysly ale nejsou čisté

Styl psaní byl poutavý, střídání bylo akorát a ani linka současnosti nebyla úplně bez záhad. Bavilo mě hledat souvislosti spolu s Benem. A i lidé z vesnice mohou přispět s troškou do mlýna. Třeba s poklady, které si jejich prarodiče schovali na půdě.

A Panoptikum i obchází pověsti a vyprávění, z kterého místy mrazí. S lidmi tam nezacházeli dobře, tak se stane, že vznikne nepravdivá pohádka o tom, že tam strašínebo je to pravda? Prostředí k tomu svádí, aby vás příjemně mrazilo.

Je to takové bádání o minulosti, u které si odpočinete. Není to drasťák, přesto potřebujete znát pravdu. Vraha jsem neuhodla.

12.04.2024 5 z 5

Špína Špína Barbora Bernátová

Druhý díl detektivky s Davidem Meiznerem. Za parťáka ve vyšetřování má Dominika. Při bruslení v lomu najdou puberťáci učitele Patrika Mora. Patrik byl třídním učitelem na gymnáziu ve 4B. Pro svůj benevolentní přístup ke studentům a pro svůj životní styl záletníka a proutníka měl potenciálních vrahů dostatek.

Navíc byl namočený i v jiném problému. Jak toto klubko rozmotají? V příběhu je i jedno staré tajemství, které vyleze na světlo až na konci knihy. A jak už to tak bývá, všechno by dopadlo jinak, kdyby vrah znal tajemství dřív.

Je to taková celkem poklidná detektivka s postupným vyšetřováním. David mi místy trochu lezl na nervy, Ema se tam skoro neobjevila. Líbí se mi, že je tam i běžný život vyšetřovatelů. Bezva čtení na deštivé odpoledne. Spousta čtenářů píše, že je tento díl bavil víc. Mně se malinko líbil víc první. Stále je to ale kvalitní práce.

Co mi v knize chybí je trochu víc napětí, strachu, víc toho pro co nejde kniha odložit, nevadí, když se nevyspím, hlavně když budu vědět konec. Ano konce jsme se dočkali, ale tak nějak pozvolna. Vraha jsem uhodla docela brzy, domnívala se, že bude ještě zvrat, že je to někdo jiný, ale nebyl. :)

04.04.2024 4 z 5

Všechny květy Paříže Všechny květy Paříže Sarah Jio

Příběh dvou žen, který se nakonec spojí. Minulost před 70 lety, ve druhé světové válce v roce 1943 v Paříži Céline se svou dcerou Cosi. Její otec je napůl žid a tak jsou stíhaní. Céline si najímá německý důstojník a vězní ji ve svém honosném domě. Cosi se povede utéct a najít matku. Skrývá se pak v tajné místnosti pod podlahou v ložnici své matky.

Oproti tomu přítomnost, žena Caroline, která utrpěla nehodu a po probuzení v nemocnici si nic nepamatuje. Vzpomene si jen na nehodu, ale kým byla před nehodou, jakou měla práci, kde bydlí, ani jestli má nějakou rodinu si nepamatuje. NicVe svém bytě, kam ji dovedou z nemocnice podle adresy, kterou najdou u ní v kabelce.

Caroline nepoznává nikoho a nic v jejím životě. Jakoby se zrovna narodila. Bojí se toho, co časem možná vypluje. A nebo taky ne. V bytě najde dopisy Céline pro Luka. Navštíví ji jedna studentka Estelle, která píše práci o těchto domech zabraných Němci za druhé světové války. Pátrá v minulosti a obě doufají, že třeba zjistí zkrz dopisy i něco o Carolinině životě.

Mě trochu někdy mátla podobná jména Céline a Caroline. Obě linky byli hezké. Ta z minulosti asi víc. Z přítomnosti bych brala více toho, jak se se ztrátou paměti vyrovnává. Konec byl zajímavě provázán a já jsem byla s příběhem spokojená.

04.04.2024 4 z 5

Tvá dubnová lež 2 Tvá dubnová lež 2 Naoši Arakawa

Pokračování nadaného klavíristy Kósei a výborné houslistky Kaori je ještě krásnější než první díl. Kaori ví, že Arima hraje krásně, má velký talent, ale po smrti své matky se bojí hrát. Má pocit, že se propadá do temné černé díry a noty mizí v ní. Nemůže hrát bez not a neslyší hudbu.

Přestože se rozhodne kamarádce pomoci a na soutěži jí hraje doprovod, po chvíli jí to začne kazit. Nervozita hraje svou roli a přebírá otěže.

Kaori si s ním promluví. Přesvědčí ho, že stojí za to hrát. Jak dopadne soutěž, když začnou znovu hrát? Uprostřed mangy je QR kód na přehrání písně. A pak už se stačí jen ponořit do hudby a nechat se unášet obrázky.

Pro mě je manga nebo komiks milé zpestření mezi ostatní knihy. Buď jako pohlazení mezi knihy s těžkou tématikou nebo jako radost, když nestíhám číst dlouhé knihy

Tvá dubnová lež je moc krásně nakreslený milý příběh o muzice, skladbách, o trémě na pódiu před obecenstvem a o tom, jak krásné to jsou pocity hodit vše za hlavu a nechat promluvit hudbu skrze hraní. Doporučuji.

31.03.2024 5 z 5

Afterpunk Afterpunk Jonáš Ledecký

Zajímavá myšlenka apokalypsy po tom, co nastane konec světa. Několik povídek, které na sebe nenavazují. Nastane poušť, obsadí zemi mimozemšťani, budou tu kanibalové, zombíci nebo roboti? Musím pochválit obrázky, které byly tak nechutné, že jsem cítila kovový pach krve.

Kresby jsou propracované, ale bylo děsně málo textu a přiznám se, že jindy mi to nevadí a vím děj podle obrázků, tak tady má fantazie pracovala naplno a stejně jsem vůbec nechápala.

Krev tekla proudem, o krvelačné obrázky nebyla nouze, jenže já nepochopila rozuzlení. Domnívám se, že to bylo tím, jak byly povídky až příliš krátké s málo textem.

Co se týká ilustrací nejvíce se mi líbily povídky Červená a Vzteklí psi. Komiks ocení hlavně mužská část, kdy je krásně zpracovaný boj. Líbila se mi myšlenka silných žen, které se umí prát.

Světové komiksy s tímto tématem jsem nečetla a tak nemám srovnání. A toto téma není úplně asi pro mě. Jsem ráda, že jsem to zkusila.

29.03.2024 3 z 5

Koho vypijou lišky Koho vypijou lišky Lidmila Kábrtová

Netradičně napsaná kniha z dob komunismu. El se narodí matce, která jí nechtěla. Celý život jí to dává najevo. Nakolik je to dobou, že je nešťastná a kolik je v tom její vůle se asi nedozvíme. Vliv na chování lidí ale doba měla.

El žije se svojí matkou a dědou. Na začátku je chvíli i otec, jenže jsou na denním pořádku hádky. Kniha je rozdělená na malinké kapitoly, která má každá jen 50 slov. Úderně popsaný jednotlivý problém, situace, příhoda. Nebo jen titulky z Rudého práva označené rokem vydání.

Na spoustu věcí si vzpomínám. Litovala jsem El, jak se k ní máma chovala. Vlivem okolností byla i odstrkované dítě ve třídě. Protože jejich rodina nebyla standardní. Maminka dělala věci po svém, vyčnívala a to společnost nepromíjela.

Děda vnáší vnučce trochu radosti, ale ani to není úplně ideální. Je plný zloby vůči době. Zabalené do divných slovíček jí vysvětluje pravidla tehdejší doby. “V lese jsou lišky, které toho, kdo nepůjde rovně, vypijou.

Kniha mi přinesla vzpomínky na tu dobu. I já vyrůstala za Gustava Husáka, skládala slib jisker, bony jsme neměli a kostel byl sprosté slovo. Kniha mě dostala nejen jejím obsahem, ale hlavně formou psaní. Někdy není potřeba omáčka kolem, aby jsme dostali chutné jídlo. Doporučuji.

27.03.2024 5 z 5

Ach, vy dívky mládím zmítané 2 Ach, vy dívky mládím zmítané 2 Mari Okada

Druhý díl této roztomilé mangy nás přenese opět do čtenářského klubu, který jim chce ale škola zrušit, protože nemají vedoucího. Členky klubu mají tedy velký úkol před sebou, protože představa, že přijdou o možnost povídat si o knihách, mají deprese. (Úplně chápu.) :-)

Navíc stále řeší vše kolem dospívání a sexu. S kým by na to skočili, kdyby měl být konec světa? Holky na to myslí taky. A všichni mladí lidé jsou nejistý. Co říkat, co neříkat a jak se chovat. Přátelství mezi sebou na život a na smrt a také pomlouvání ostatních. Aneb puberta není lehká záležitost.

Celý příběh je krásně nakreslený, to je na všech mangách to nejhezčí. Obrázky na nás mluví i beze slov. Určitě doporučuji všem mladým čtenářům a čtenářkám s romantickou duší. Ale i všem starším, kteří zavzpomínají na svoje telecí léta. Já si u ní vždy krásně odpočinu.

Kazusa má Izumiho ráda už od dětství. Jak se mají k sobě teď ale chovat? Přeroste jejich přátelství v něco víc? To i jak to dopadne s jejich klubem se dočtete v tomto komiksu. A já lituji jen toho, že na 3.díl musím opět čekat.

25.03.2024 5 z 5

Šílená babička Šílená babička Martina Boučková

Humorný pohled na tři generace žen. Babička si z ničeho hlavu nedělá a děti s ní prožívají velká dobrodružství, protože dopředu nic neplánuje, žije přítomným okamžikem a je tak trochu bohém. Přijíždí k dceři na prázdniny, aby jí pomohla hlídat děti, když je dcera Lucie v práci. Zdá se to jako ideální řešení. Zároveň jsou ale každá úplně jiná a jiný názor mají i na výchovu dětí.

Lucie má ráda řád a pořádek. Ale ne vždy je to ku prospěchu věci. Navíc řeší svůj milostný život s kolegou Pavlem, z kterého se vyklube úplně jiný člověk než si myslela. Její matka zároveň funguje jako skvělá dohazovačka nebo zoro mstitel. A Pavel tak ochutná sílu matčiny pomsty v podobě ostudy v práci.

V knize je příjemná atmosféra, Luci má skvělé děti Janu a Vojtu a postupně si začne uvědomovat i svou lásku k mamince, babičce svých dětí. Že i když jsou každá jiná, položila by za dceru a její děti život. A možná se Lucce rýsuje nový vztah? A co si počnou až se babi vrátí domů?

Moc jsem si užívala tu pohodu a tu rozdílnost v přístupu ve výchově k dětem mamina musí být ta přísná, ale babička si zase muže dovolit rozmazlovat a povolit otěže. Bylo to tak vždycky a je to skvělý. Kniha se četla dobře, skvělá oddechovka.

25.03.2024 4 z 5

Prorok a Lady Kosice Prorok a Lady Kosice Ondřej Kunovský

Zajímavý námět na pohled lidí, co se může stát, když se dostane k moci chamtivý člověk a pracuje jako starosta městečka. Nařídí sociální experiment po vzoru ptáků kosů. Co by to všem přineslo? Lepší efektivitu práce nebo naopak úplnou katastrofu. Můžou se lidé začít chovat jako jiný živočišný druh?

Pavel pracuje ve stejné budově jako starosta. Když projekt schválí, nemůže tomu uvěřit. To se všichni museli zbláznit? Copak to jde takhle rozdělit rodiny? A co děti nebo staří lidé. Z novinových článků až mrazí.

Místy mi příběh připomínal svými opatřeními covidovou dobu. Různé tresty, zákazy, testy. Kniha střídá vyprávění Pavla a jeho doby a vyprávění Jidáše a Ježíše z dřívější doby. Událost minulosti se tak mohla stát maličko jinak. A pak je tu prorok, který to má uvést na pravou míru.

Aby se z toho nezbláznil, čte hodně knih. Nejraději pohádky a také čte bibli příběh Jidáše, který je jinak vypodobněný, než normálně známe. A vše se na konci spojí. Jenže mě Epilog zklamal. Nesedělo mi to. Úplně mi to zkazilo celý dojem z knihy.

Knihu chválím hlavně pro její neotřelý a zajímavý nápad. Lidé jsou tak bláznivý, že by to klidně mohlo někoho napadnout. Nebo něco jiného stejně divného.

24.03.2024 4 z 5

Zmije a křídla noci Zmije a křídla noci Carissa Broadbent

Kniha obsahuje vše co si od fantastické fantasy knihy představuji a očekávám. Napětí, tajemno, lásku, nadpřirozeno, boj, vše pokud možno proložené nějakým vtipem nebo hezkými chvílemi. Taková oddechová četba.

Zmije mi poskytla mnohem víc. Možná to bylo vykreslenými hlavními postavami, které nebyli jen černý nebo bílý. Jejich povaha byla tak krásně šedá s přecházením do černé nebo bílé. Oraya i Raihn spolu uzavřeli spojenectví, trénují spolu, aby zvítězili v turnaji Kejari. Turnaj Bohyně smrti. Vítěz může být ale jen jeden.

Při trénování se ale natolik sblíží, že jim na sobě začne záležet. Jejich vztah přerůstá v něco víc. Oba mají navíc svou minulost, která je někdy nutí jednat, tak jak jednají. Stojí každý na jiné straně království. Raihn nenávidí jejího otce krále, který ovládl jejich klan.

Oraya je napůl člověk, zrovna tak Raihn je proměněný upír z člověka. Každý má jiné schopnosti v boji. Orava ani o všech svých schopnostech a magii neví. Jejich zkoušky a boje jsou nádherně popsané, úplně slyším švist mečů, cítím kouř a jejich bolest.

Nejvíce mi sedlo, jak je příběh napsaný. Občas se v těchto knihách ztrácím, dohledávám informace, názvy, zkratky, mapy. Tady to vše je také, ale nemusela jsem se k ničemu vracet. Jen si užít čtení. Jen ten konec jsem tak nějak odhadla. Nebo jen doufala, že takový bude? :)

23.03.2024 5 z 5

Utopená Utopená Lenka Chalupová

Taková detektivní jednohubka. Začátek je trochu krkolomný nebo za mě trochu nedovysvětlený. Slavná scénáristka Leona Maxová si na víkend pozvala tři ženy. Mají povídat svůj příběh. Ria, Helena, Alžběta. Další den v noci najdou tělo Leony v bazénu.

Záchranka přijíždí včas, ale Leona je stejně v komatu. Jestli se jedná o nehodu nebo pokus o vraždu se snaží rozluštit vyšetřovatelé Marek s Adamem. Do příběhu se postupně dostávají další lidé. Přítel Leony, jeho manželka, bývalý přítel Leony, maminka Marie, její dávná kamarádka.

Kdo mohl chtít krásné scénáristce ublížit? Nikomu nic zlého neudělala. Přesto má i ona svá tajemství

Po nemastném začátku se příběh celkem rozjede, ale mně tam stále jako něco chybí. Něco z čeho bych byla napnutá. Nevím jak to vysvětlit. Kniha není špatná, ale nemá takový ten čtecí “drive.

Autorka píše dobře, ale nemůžu si pomoct, historické příběhy umí vykreslit mnohem líp. To ani nedutám. Tuto knihu hodnotím jako průměr, dá se přečíst, ale za pár dní si na ní už nevzpomenu.

20.03.2024 3 z 5

Příběh mateřídoušky Příběh mateřídoušky Miriam Blahová

Knihu jsem dočetla ráno a ještě ve mě příjemně doznívá. Příběh Aničky se synem Filípkem a manželem Mirkem v přítomnosti, linka prababičky Věry v minulosti.

Nevšední nápad propojení minulosti s přítomností. Minulost jsem měla snad ještě raději, i když obě jsou moc hezky napsané. Sedí mi styl psaní, vyjadřování. Z minulosti je cítit atmosféra té doby.

Anička si musí srovnat myšlenky, priority, budoucnost. Co s domečkem na kopci po babičce, který jen chátrá? Co s manželstvím? Prožily spoustu krásného, ale jdou některé věci odpustit? Při toulkách po rodné vesnici Lomná u Těšínska, povídáním s lidmi a touláním se v myšlenkách si ujasní, za co je důležité bojovat a co nechat být.

Nelehký život lidí na Těšínsku je nevyčerpatelná zásoba informací. Líbí se mi na knize, že je vidět, kolik práce si na ní autorka dala. Děj Vás vtáhne a přirozené prolínaní mezi Aničkou a Věrou vás v ničem neruší. Po přečtení knihy máte chuť jít i vy po stopách svých předků. Cítíte tíhu viny, lásku odhodlání, vůli, dobro, zlo a spoustu jiných emocí. Mám jen jedno varování! Knihu po otevření nezavřete.

Konec mě dojal a já si ještě chvíli pobyla s knihou ve formě bonusů, které najdete přes QR kód na konci knihy. Video, fotografie a bonusová kapitola.

18.03.2024 5 z 5

Šepot včel Šepot včel Sofía Segovia

Několika generační román o životě. O přírodě, o bolesti, o radosti, o tom jak život plyne a některé věci nejde slovy vysvětlit.

Simonopio je chlapec, který se narodí znetvořený, místo horního rtu zeje díra. V tehdejší době nemají o dawnovém syndromu ani potuchy, píše se rok 1910. V mexické vesnici Linaros je to tak dítě políbené ďáblem, které brzy zemře. Najde ho chůva Reja, která se o něj stará pod záštitou velatkáře Francisca Morales a jeho ženy Beatriz. Chlapec je obalený včelami, které se spolu s ním přestěhují do přístřešku.

Pro lidi z vesnice je to záhada, ale postupně to přestanou řešit. Včely mu nikdy neublíží, ba co víc vypadá to jako by mu pomáhaly a chránily ho. Měl zvláštní dar vědět věci do budoucnosti nebo varování blížící se události. Trnem v oku ale zůstane jednomu nájemci půdy, který v něm stále vidí jen ďábla a chce mu ublížit.

Beatriz a Francesco mají dvě starší dcery, Simonopia berou ale také jako syna. Musí čelit i válce, Španělské chřipce nebo reformě a zabrání půdy po válce. Zabírají půdu, ale tu kde jsou stromy ne. Francesco tak podnikne riskující plán a místo cukrové třtiny vysází aleje pomerančovníků. Život jim nadělí ještě jednu radost, pozdní dítě, syna Francesca, který je stejně starý jako jejich vnoučata.

Se Simonopiem si velmi rozumí jako jediný zná jeho zvláštní řeč. Protože přes své postižení nedokáže normálně mluvit. Francesco mladší ale slyší mluvu od kolébky a rozumí mu. Spolu prožívají velká dobrodružství. Rodinu pak postihne velké neštěstí a na konci je vyprávění jednoho starého muže. Kniha vás donutí přemýšlet nad svým životem, balancovat, hodnotit. Já takovéto knihy, které tohle umí miluju, zároveň pak musím sáhnout po oddechovce. Skvělé čtení.

14.03.2024 5 z 5

Dokonalé městečko Dokonalé městečko Kateřina Karolová

Tohle jedna z knih, kterou dáte na jeden zátah. Ze začátku malinko tápete, než se autorka dostane k jádru pudla. To je ale jen malá chvilka jako u každé knihy. Pak vás kniha vcucne a jedete.

Prožíváte všechny pocity s hlavní hrdinkou Emou. Nadšení, strach, nejistoty, tápání, radost, osamění, překvapení,...Je to sen nebo skutečnost? Ráj nebo horor? O co tam jde?

Ema prožívá různé pocity, všude jsou kamery, cestu, jídlo, spaní, vstávání, léky, vše je řízené robotem. Může odbočit z vytyčené trasy? Nežádoucí. Chová se divně. V Dokonalém městečku je každý šťastný, veselý, plný energie. Vyhovuje jim přikázaná cesta plná životní energie a zdraví. Čímž je cvičení, zdravé stravování,...

Jenže za tím dokonalým pozlátkem se děje něco, z čeho mají někteří strach. Je nakonec všechno dokonalé nebo je to dokonalý horor? A objeví Ema pravdu? Knihu opravdu neodložíte. Vytříbený styl psaní autorky vás svým příběhem pohltí. Ale co ten konec? Jakože uf, maličko useknutý. Já potřebuji víc stránek? Nevypadly žádné? Chystá se druhý díl? Knihu doporučuji!!!

14.03.2024 5 z 5

Až na kost Až na kost Ellison Cooper

Tak jestli jsem u prvních dvou dílů byla nadšená, tak u třetího dílu mi chybí hvězdičky na hodnocení. To byla knižní poslechová smršť. Vymyslela jsem si práci navíc, jen abych ji doposlouchala naráz. Nešlo přestat.

Sayer má svou novou rodinu a její život by mohl mít klidný stránky. Pokračuje ve svém výzkumu mozků psychopatů, daří se jí a je spokojená. Do té doby než je povolána k vraždě dívky, která má u sebe divný vzkaz. V týmu má opět jiného vyšetřovatele plus jí pomáhá se vším kolem počítače starý známý Ezro.

Když zjistí, že mrtvá dívka byla unesena spolu s 24 dalšími studenty střední školy, jde opravdu o hodně. Který sériový vrah má tohle na svědomí a kde je může držet? Autobus plný lidí. Jednomu klukovi se povede utéct. Od něj pak mají trochu informací. Přesto je tlačí čas, ale krůček po krůčku to začínají dávat dohromady.

Její šéfová Holtová je sesazená, ale Sayer si vzpomene, že se ráda zajímala o Egyptskou mytologii, která má dle podivného vzkazu od pachatele spojitost s případem. Také vyjde na světlo podivné úmrtí jejího snoubence Jacka. Sayer na to stále nemůže přestat myslet.

Konec byl šokující a jedna velká jízda. A skončil napínavě, tak by mě zajímalo, zda budou další díly? Já je potřebuji!!! Zážitek z dobré knihy opět umocněn skvělým přednesem. Tleskám.

11.03.2024 5 z 5

Komiks pro Ukrajinu Komiks pro Ukrajinu * antologie

Komiks pro Ukrajinu je souborem 15 povídek nejúspěšnějších kreslířů světa. Překvapilo mě, jak rychle jsem vždy byla v příběhu. Povídka na pár stránek, ale úplně stačí pro vystižení problému. Přesto je to až příliš krátké. Trochu víc stránek by bylo lepší.

Válka je nesmyslná věc. Je to boj velikánů o moc. Ale ve výsledku nikdo nevyhraje. A nejvíc prohrajou a přijdou o všechno obyčejní lidé. Děti, ženy i muži. Musí si hledat útočiště, přijdou o své blízké, mají jen naději, že se jednou opět setkají.

V jednotlivých povídkách je ukazané, jak mohou být zkreslené informace médií, jak ničí životy obyčejných lidí a jak se to pak děsně pomalu dává zpátky do pořádku. Zpustošená země se jen tak hned nezvedne. Mrtvé životy nikdo nikomu nevrátí.

Ilustrace jednotlivých příběhů jsou nádherné. Opravdu je vidět, že jsou to ti nejlepší. To byl opravdový zážitek. Jeden příběh byl úplně beze slov a vůbec to nevadilo!

Nejvíce mě z povídek zaujaly kresby Cena války, Semínka naděje, Mluvit s kopcem. Zaujal mě celý komiks a hlavně myšlenka, proč vznikl. Peníze z prodeje půjdou na pomoc Ukrajině. Musíme si uvědomit, že nikdy nevíme, kdy se to může stát nám. :(

09.03.2024 4 z 5

Než mě škola zavolá: Aktivity pro jarní měsíce Než mě škola zavolá: Aktivity pro jarní měsíce Ivana Vlková

Aktivity pro jarní měsíce pro děti 5 - 7 let. Sešit obsahuje spoustu nových informací. Děti si procvičí, která zvířátka bydlí na statku a která v lese. Informace o včelách, co byla Morana, kdy se slaví MDŽ, jak se vyrábí papír a nebo povídání o vodě, děti tak vědí, která je pitná, užitková, rozdíl mezi slanou a sladkou vodou.

Jsou v ní dny Velikonoc, zvyky a pokrmy, den učitelů nebo jak se správně chovat na silnici. Den maminek a také Česká mapa a děti se naučí, kde na mapě bydlí nebo kde už byli s rodiči na výletě.

Na konci je tištěný text pro učitelé ale i rodiče. K jednotlivým úkolům je nejdříve povídání o jednotlivém úkolů. Jsou-li tam obrázky dřeva a papíru, podle textu vzadu, které jim učitelka přečte jsou děti schopné vybavit a určit pořadí malých obrázků jak jde výroba za sebou.

Na každou stranu je tam krátké povídání k obrázkům. Je to taková výuka hrou. Děti se naučí nové věci, ale formou zábavy. Doporučuji hlavně pro děti, které rádi malují. Pro nás ideální. Omalovánky už nemám ani kam dávat. Malujeme každý den. :)

09.03.2024 5 z 5

Bodyguardka Bodyguardka Katherine Center

Jack a Hanna. Slavný herec a bodyguardka. Od začátku do konce skvělá romantika. Krásná láska, která překoná všechny nástrahy, problémy, která zdolá i ty nejvyšší vrcholy. Ano líbilo se mi to. Ale rozum mi našeptává, že to bylo až moc pohadkový. Srdce oponuje, komu na tom záleží, hlavně, že si čtenář užije čtení a na chvíli se ocitne ve světě ve kterém jsou uznávané pravé hodnoty v životě.

Záleží na tom, jak se člověk chová, jaký je k ostatním lidem, jestli umí lásku dávat i přijímat a ne o tom jak člověk vypadá. Jack je sice slavný herec, ale není snob. Rodina je na prvním místě. Přijíždí domů, aby byl co nejvíc s nemocnou matkou. Maminka se zase snaží urovnat vztah mezi bratry Jackem a Hankem tím, že u ní budou oba a časem si promluví.

A Hanna má dělat před rodinou Jackovu přítelkyni, aby je moc nevyděsili. Jackovi a následně i Hanně vyhrožuje zamilovaná stalkerka. Kdy nastane ten moment, že už přítelkyni nemusí hrát? Oběma je totiž přítomnost druhého velmi příjemná.

Ještě s nikým si tak hezky nepovídali, nikomu se tolik nesvěřovali, Jack se ještě nikdy tak moc nesmál. Ale s Hannou má záchvaty smíchu každý den

Její čtení jsem si neskutečně užila. Takhle nějak si představuji dokonalou lásku a život a já tomu nemůžu dát nižší hodnocení. Ve svém žánru si to zaslouží a já ji nečetla naposledy.

09.03.2024 5 z 5