Eternity13 Eternity13 komentáře u knih

Motýlí kůže Motýlí kůže Sergej Kuzněcov

Ke knize jsem se dostala náhodou - půjčil si ji syn z knihovny. Když jsem si přečetla anotaci, tak jsem ji odložila, protože tohle opravdu není můj šálek kávy. Ale vždy, když mi na ni padl pohled, tak mi blesklo hlavou, že bych to zkusila? Pak jsem si řekla, že zabiji 2 mouchy 1 ranou. Sama pro sebe si vytvořím výzvu - přečtu knihu, které se tak trochu bojím a zároveň splním Čtenářskou výzvu.
A opravdu to výzva byla. Superlativa ze zadní obálky, která nás mají navnadit na přečtení jsou značně zavádějící.
Čekala jsem, jak se u pasáží, kde sériový vrah popisuje, co dělal, nebo plánuje dělat svým obětem, se při nejmenším budu bát, ošívat se, nebo mi z toho nebude dobře. Ale byly zaobaleny do jakého si "poetického" jazyka, že ve mě vpodstatě nic nevyvolávaly. SPOILER: Nevyzrálá osobnost hlavní hrdinky, která nemá vyřešený vztah s matkou a své frustrace si léčí "ujetými" sexuálními praktikami mě značně iritovala. Na konci, když pro ni přijde vystřízlivění v podobě poznání, kdo je vrah a jak blízko jí je, se najednou dokáže od nich odprostit a začne si uvědomovat, že s ní asi není úplně vše v pořádku, když jsem k nim uchylovala.

A to ani nemluvím, že mě vpodstatě nudilo číst její "dýchánky" s kamarádkami a to jak jsme nahlíželi do jejich hlav a co si vlastně myslí o Ksjuše=Xenii...

Pro mě ztráta času. Kniha kromě zajímavého nápadu - inspirace Mlčením jehňátek a to mi přijde jako úplný výsměch knihu přirovnávat k takové klasice a klenotu!, byla nuda, nuda a nuda. Divně vykreslené postavy, pořádně ani "nedotažené" jejich charaktery, abych pochopila důvody, které je vedou k jejich chování. Napsáno kostrbatým jazykem - nebo špatný překlad.

A nejvíce mi vadilo, že jen v náznacích jsem se dozvěděla asi o možné motivaci sériového vraha k jeho činům.
Z knihy jsem si akorát odnesla zajímavé poznatky o sériových vrazích - koukala jsem, jenom kolik jich páchalo v Rusku či Americe...

15.11.2018