elypsa elypsa komentáře u knih

Mám rád Berlín. Byl jsem tam snad šestkrát, což je za můj krátký život a hlubokou kapsu pěkné číslo. No a budu tam muset jet minimálně ještě jednou, protože teprve teď jsem pořádné naladěn na dlouhé sledování bysty krásné Nefertit, opadané zdi plné Egyptských hieroglyphů a tucet tisíce let starých džbánů na víno, které jsou ukryty v Berlínském Pergamon muzeu. Ne vážně, tahle kniha ve vás probudí egyptologa amatéra a pomocí několikaset stran se před vámi otevře neuvěřitelně zajímavý život dávných Egypťanů a to ne ledajakých, nýbrž těch nejvyšších a v dávných dobách doopravdy žijících (vážně si dejte občas tu "práci" a vyhledejte si postavy z knihy na internetu a kochejte se, s jakou úctou autor pracoval k životům dávných králů a královen). Člověk doopravdy občas nemůže věřit, jaký počet zajímavých postav bylo možné za jeden Sinuhetův život sledovat. Mně kniha poskytla napínavé příběhy, otázku mládí a stárnutí, rovnosti, náboženství a hlavně se to dobře čte. Na závěr musím vypíchnout skvělý překlad. Doporučuji.

10.09.2016 5 z 5

David a Goliáš David a Goliáš Malcolm Gladwell

Některé kapitoly jsou slabší, ale určité postřehy (především z první části knihy) jsou zajímavé. Zajímavé myšlenky: Občas je lepší být velkou rybou v malém rybníce než malou rybou ve velkém rybníce (krásně ukázáno na příkladech studia na prestižních univerzitách). Dále se mi líbila kapitola zaměřená na rozbombardovaný Londýn během druhé světové války a myšlenka "near misses". Občas jsem se nemohl ubránit pocit, že autor to vidí vše jasně až černobíle. Přečteno v originále.

23.07.2016 4 z 5

Tentokrát je to jinak Tentokrát je to jinak kolektiv autorů

Novodobá Bible ekonomů?... To asi ne, ale ten svěží pohled na věc byla jízda. Díky neuvěřitelně velkému datovému pokrytí se na věc kouká jinak, ukazuje jak lidi jsou stále stejní, jen kulisy se mění. Mimo to řeší jednu z nejpalčivějších otázek dnešní doby a to defaulty státních dluhů a bankovní krize.

EDIT: některé závěry jsou chybné, "chyba v excelu", heh... Teď bych asi hodnotil jinak...

04.04.2015 5 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Války jsou zbytečný hnus,

09.02.2015 5 z 5

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Nulové očekávání této knize v mém případě docela prospělo. Že bych se nudil a četl s nechutí, to určitě ne. Některé postavy jsem si i oblíbil a jsem rád, že mě doprovázeli cestou metrem. Tam se ta knížka asi nejlépe hodí.

01.02.2015 3 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Tuhle knihu si určitě ještě jednou chci přečíst, protože byla tak naboucháná suprovými podněty k zamyšlení, že se z ní dá ještě mnohé čerpat. Perfektní byla poslední část o štěstí a životě, na tu si vzpomenu velmi často a krásně to ukazuje na chyby v našem myšlení.
Knihu doporučuji každému, koho téma zajímá a rád čte nejen z důvodů, aby vypnul mozek. Tady ho raději zapněte, odměnou je nějakých 350 stránek osvěžujících myšlenek a zjištění o vášem myšlení.

30.01.2015 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Nejlepší kniha, kterou jsem kdy četl. Několikrát přečteno a pokáždé si tam najdu své, pokaždé mě to dostane a pokaždé mám husinu na kůži. Drsné a mistrovsky napsané. Klobouk dolu. Kdo nečetl, tak o dost přichází.

25.12.2014 5 z 5

To To Stephen King

Celou partu Smolařů si člověk snadno zamiluje a to hlavně díky perfektně vykresleným a zajímavým postavám a jejich příběhu. Vedle smolařů je na stejné úrovni parta okolo Henryho...(Patrikova lednička je sakra drsná)... a tak jsem se nezastihl ani jednou, že bych se u knihy i přes tu neuvěřitelnou tloušťku nudil. Občas mě trochu lezl krkem ten neustále stejný systém - začne příběh a na konci je konfrontace s To a takhle stále a stále, ovšem díky mnoha formám To a sakra dobře propojenému konci, kde se míchala minulost s přítomností tomu musím dát 5 hvězd.. SPOILER: Ten gangbang wtf... Hlavně před tím po uši zamilovaným Slamníkem?... in your ugly fat face

05.09.2014 5 z 5

Zdroj Zdroj Ayn Rand (p)

Doporučuji. Zajímavá filozofie a perfektně vypracované postavy, které si budu pamatovat do konce života.

23.08.2014 4 z 5

Nejbohatší muž v Babylóně Nejbohatší muž v Babylóně George Samuel Clason

Krátké, výstižné, k věci, rozumné a motivující. Taková "Bible" pro peníze. Doporučuji přečíst každému.

28.02.2014 4 z 5

Kniha mě osobně donutila přemýšlet nad penězi, prací a tzv krysím závodem, což byl podle mě účel. Jen když to tak beru zpětně, tak chvilkami se v knize psalo vlastně o ničem a bylo to takové plácání se na souši. I přes to knihu hodnotím kladně a doporučuji každému. Na peníze koukáte po přečtení jinak.

28.02.2014 3 z 5

7 návyků skutečně efektivních lidí 7 návyků skutečně efektivních lidí Stephen R. Covey

Lidi co očekávají jasný recept budou zklamaní. Místo receptu se ale dozvědí jak si vymyslet svůj vlastní recept a jak by měl správně vypadat. Přečíst tuto knihu je prostě pouze jeden z prvních kroků, ale pokud se doopravdy budete řídit tím, co kniha popisuje a pracovat na sobě. Potom věřím, že můžete doopravdy být šťastný, efektivní spokojení a vyhledávaný společník. Ke knize se určitě v budoucnu ještě vrátím, teď je ovšem čas osvojit si 7 návyků.

28.02.2014 4 z 5