dwi Online dwi komentáře u knih

Oni Oni Mark E. Pocha (p)

Agónie současného československého hororu v celé své nahotě. Asi nejnásilnější bylo se tímhle cancem vůbec prokousat. Pan Pochva cílí nejspíše na úchylné dyslektiky a slaboduché čtenáře. Prostě taková lacinější kontroverze zabalená v tuně pózerství.

29.04.2019 odpad!

Synagoga ikonoklastů Synagoga ikonoklastů Juan Rodolfo Wilcock

Genocida humoru!

26.12.2018 5 z 5

Sluneční hodiny Sluneční hodiny Karel Toman (p)

Toto zvláštní vydání s barevnými dřevoryty a koženou vazbou Jana Rambouska vytiskla Polygrafia v Brně pro nakladatelství Fr. Borový v Praze 1932 v nákladu 200 výtisků, které jsou všechny na ručním papíře, autorem podepsány a číslovány.

[můj výtisk 153/200, stav 9/10]

Na věž svatého Jakuba Na věž svatého Jakuba Miloslav Bureš

Báseň z roku 1946 vydal tiskem v srpnu 1947 Muzejní spolek Palacký v Poličce k otevření rodné světničky Bohuslava Martinů. Její text autor později upravil.

V upraveném znění ji znovu vydává František Popelka v Poličce ke vzpomínce nedožitých 85. narozenin Bohuslava Martinů (narozen 8. XII. 1890 v Poličce) a posílá ji všem přátelům s přáním šťastného roku 1976.

Proti titulu dřevořez Jiřího Šindlera. Vytiskly Východočeské tiskárny, provoz Svitavy.

[stav 8/10]

24.02.2018

Slova, která pronesl ctihodný biskup Antonín Podlaha v den tisícího výročí mučednické smrti svatého Václava, vévody a dědice země Slova, která pronesl ctihodný biskup Antonín Podlaha v den tisícího výročí mučednické smrti svatého Václava, vévody a dědice země Antonín Podlaha

K pátému výročí smrti biskupa Antonína Podlahy jako svůj soukromý tisk vydal Jan Lebeda v počtu 150 číslovaných výtisků. Původními dřevoryty vyzdobil Arnošt Hrabal. Podle návrhu M. Kalába vytiskla Průmyslová tiskárna v Praze písmem Menhart Romana Monotype na holandském papíře Pannekoek.

[můj výtisk 43/150, stav 8/10]

Vzpomínka na Chopina Vzpomínka na Chopina Eleonora Ziemięcka

Z polského originálu Eleonora Ziemięcka Wspomnienie vydaného nákladem A. Dzwonkowského roku 1861 ve Varšavě přeložil a glosu o autorce napsal Jaroslav Simonides. Třemi původními litografiemi vyzdobila Daniela Havlíčková, která také navrhla grafickou úpravu. O vydání pečoval Vladimír Beneš.

Jako slavnostní tisk k XV. festivalu Fryderyka Chopina vydal pro Společnost Fryderyka Chopina a Kulturní a společenské středisko města Mariánské Lázně Supraphon, n. p., nositel Řádu práce, Praha 1, Palackého 1, v roce 1974. Odpovědný redaktor Milan Friedl.

Vytiskla Stráž, tiskařské závody, n. p., závod Vimperk. Písmem Bodoni ručně vysadil Václav Zábran a vytiskl Bohumil Hradský. Litografie vytiskl Tomáš Svoboda v litografickém ateliéru Díla ČVFU v Praze. Knihařské práce provedl knihařský a polygrafický podnik Tomos Praha 1, závod 01, pod vedením mistrů Františka Kverky a Vlastimila Ejema. Vydáno dvě stě číslovaných výtisků na litografickém kartónu Weissenborn. Publikace číslo 02 172 74. Cena výtisku ve volných arších 55 Kčs.

[můj výtisk 141/200, stav 9/10]

23.02.2018

Slavíček velikonoční Slavíček velikonoční Bedřich Bridel

Z barokového tisku pražského z r. 1658 přepsal a studií doprovází Vilém Bitnar. Původními kresbami vyzdobil Břetislav Štorm. Typograficky upravil a jako svůj druhý soukromý tisk vydal o velikonocích léta P. 1933 Josef Hrachovina. Vytiskla tiskárna Družstva Vlast v Praze antikvou Tages. Vydáno 100 číslovaných výtisků, z nich 1—50 na bílém ručním papíru z papírny Hahnemühle v Dasselu a 51—100 na holandském ručním japanu.

[můj výtisk 78/100, stav 7/10]

23.02.2018

Koupel a přadlena Koupel a přadlena Paul Valéry

Pro Růženu Žižkovou v Myslibořicích vytiskla knihtiskárna Jos. Sýkory v Třebíči v 33 číslovaných výtiscích na ručním papíře. Výtisk 1—2 byl vytištěn na pravém čínském ručním papíře. Originály vyzdobili různí umělci.

[můj výtisk 27/33, s kolorovanou kresbou J. Krejčího, stav 8/10]

16.02.2018

Rybolov Rybolov Ladislav Stehlík

Osm básní na téma rybníků a rybolovu vybrala Blanka Stehlíková, která také připsala vzpomínku na svého otce. František Peterka doprovodil text třemi serigrafiemi, které vytiskl Antonín Komárek. Grafickou úpravu navrhl Jan Viener, text písmem Caslon vysadila Zdena Vienerová. Text vytiskla tiskárna S-tisk, s.r.o., ve Vimperku. Knihařsky zpracoval Ateliér Krupka v Úvalech u Prahy. Vydal Vladimír Beneš v nakladatelství Bonaventura v edici Do kapsy v nákladu jednoho sta výtisků na grafickém papíru Excudit Plzeň v roce 2005.

[můj výtisk 2/100, stav 10/10]

02.02.2018

Jericho (Suburb) Jericho (Suburb) Pavel Čampulka

Edice „Biblos“, sv. 22, soubor grafických listů (deset kombinovaných technik) Pavla Čampulky pro své přátele připravili J. Runštuk a K. Žižkovský. Vydáno v roce 1987. Neprodejný soubor.

[můj výtisk 41/100, stav 10/10]

15.07.2017 4 z 5

Soykovy děti Soykovy děti Viktor Dyk

Graficky upravil, třemi dřevoryty vyzdobil Antonín Burka. Vytiskla knihtiskárna F. Obziny ve Vyškově na Moravě a vydal nakladatel F. Lukavský v České Třebové na podzim 1929 v 1100 výtiscích, z nichž 100 na antiku rýhovaném, 50 na domácím japanu a 50 na van Gelderu.

[s podpisy Viktora Dyka a Antonína Burky, můj výtisk č. 9, stav 7/10]

14.07.2017 3 z 5

Neštěstí na Dunajci v Tatrách Neštěstí na Dunajci v Tatrách Vítězslav Hálek

Feuilleton z Národních listů ze dne 17. července 1862. Vydáno k úctění 100. výročí básníkových narozenin pro účastníky VII. sjezdu Skupiny moravských knihomilů v Břeclavě 9. června 1935 jako tisk soukromý a neprodejný. S kresbami a v úpravě Rudy Kubíčka vytiskli písmem garmond Empiriana Bodoni na speciálním dílovém papíře knihtiskaři Kryl a Scotti v Novém Jičíně. [stav 7/10]

14.07.2017 3 z 5

Morfium Morfium Szczepan Twardoch

Tak tuhle knížku Beata Szydlová na nočním stolku mít asi nebude. Szczepan Twardoch nahlíží na citlivou polskou minulost optikou rozervaného německo–polského anti–hrdiny, který po zhruba šedesáti stránkách začíná být pěkně protivný a po osmdesáti stránkách mu začínáte přát předávkování morfiem. Těkavý styl, ostře sekané věty i expresivní jazyk sice udržují jakýs takýs zájem, ale přirovnávat autora k takovému Jonathanu Littellovi je dost přes čáru. Kdo poctivě vydrží všech 500 stran a těší se, jak to celé vygraduje, tak bude mít nejspíš chuť roztrhnout knížku vejpůl. To snad i na třetiřadém kurzu tvůrčího psaní jsou originálnější…

11.02.2017 1 z 5

Kniha zvláštních nových věcí Kniha zvláštních nových věcí Michel Faber

Jako Milovník Fabera čtrnáct jsem se znovu utvrdil v tom, nakolik je literatura mocná pokušitelka. Uhrančivý román, který vznikne tak jednou za deset let. A kdo si kupuje literaturu na základě reklamy, je s prominutím &^%&^* (nemám oázanskou klávesnici).

26.01.2017 5 z 5

Zborov Zborov Rudolf Medek

Vydáno 500 ručně číslovaných exemplářů, a to: C římsky na Zandersu vodní značky VII. a zbytek na ručním papíru Sokol bez vodní značky. 200 exemplářů podepsal autor, 100 výzdobce Jaroslav Benda (zodpovědný za úpravu knihy, návrh vazby a autor jednoho celostránkového dřevorytu). Tiskla Státní tiskárna typy Romana Košice, černý a červený tisk. Vydala Kamila Neumannová v Praze v květnu 1927. Vázal Vocilka.

Sáňka 1770.

[můj výtisk č. 96, bez podpisů; stav 9/10]

18.11.2016 3 z 5

Zápisky z nemoci Zápisky z nemoci Jiří Wolker

Vydal jako I. soukromý neprodejný tisk KMEN – Klub moderních nakladatelů v Praze a věnuje jej účastníkům matinée, pořádaného 10. února 1929 na paměť pátého výročí úmrtí Jiřího Wolkera. Typy Claude Garamond vytiskl a věnoval Orbis, akc spol. Praha XII., Fochova 62, v 1600 výtiscích, z nichž 100 na ručním papíře Umbria, ostatní na papíře offsetovém.

Kresba na titulu od K. Svolinského. Typograficky upravil R. Hála. Kartonáž provedl a věnoval knihařský závod Z. a J. Nožička, Praha X., Karlova 291. Text otištěn je ze 4. vydání Díla Jiřího Wolkera, vydaného nakladatelem Václavem Petrem, Praha II., Lützova 27.

Sáňka 2173.

[můj výtisk na papíře offsetovém; stav 8/10]

18.11.2016 4 z 5

Mních Mních Karel Hynek Mácha

Studii o Mníchovi napsal Oldřich Králík, který také uspořádal do oddílů Máchův text nově zrevidovaný Karlem Janským.

Vyzdobil Miloslav Troup (proti titulu cliché-verre, na obálce původní zinkografie). Vytiskl na holandský papír Pannekoek Jaroslav Picka v Praze jeden exemplář jako zkušební tisk. Kromě toho neurčený počet dalších výtisků vše na papíře Pannekoek.

[můj výtisk; jeden z neurčeného počtu výtisků, stav 8/10]

30.10.2016 3 z 5

V chrámu těla V chrámu těla Aleš Nevečeřal

Soukromě vydal autor v Praze 1995 v nákladu 110 signovaných výtisků.

Třemi suchými jehlami ilustroval Jaroslav Dajč. Obálku navrhl a graficky upravil Martin Dyrynk. Desky tiskl Zdeněk Šíma.

Vytiskl TISK Hermann & spol., Havlíčkův Brod knihtiskem z písma cicero Týfova antikva na grafickém kartonu z Plzeňských papíren.

[můj výtisk 28/110, stav 9/10]

29.10.2016 4 z 5

Krajiny – Lazury Krajiny – Lazury František Hodonský

Ruku na srdce, František Hodonský je daleko nadanější jako malíř než tvůrce veršů. Jeho zastřená, intimní a hmatatelně barevná poezie asi neosloví úplně všechny. Naopak čtyři litografie doplňující text jsou perfektní.

Vydalo a vytisklo nakladatelství Gema Art, tisk litografií Jiří Žalud (31 x 22,5 cm), v nákladu 100 výtisků.

[Můj výtisk 69/100, stav 7/10]

01.07.2016 3 z 5

České bibliofilské tisky III. České bibliofilské tisky III. Arno Sáňka

Vyčerpávající soupis bibliofilií vydaných na našem území od začátku srpna 1926 do konce července 1929.

Tato kniha, již pro každé vydání zvláštní leptanou vignetou a pro L výtisků leptaným frontispicem vyzdobil Jan Konůpek, byla vytištěna typy Janson v knihtiskárně Kryl a Scotti v Novém Jičíně. Vysázel ji Miroslav Holčák, vytiskl Karel Kryl ml. a vydal Arno Sáňka v Brně v říjnu 1931 v L a 250 ručně číslovaných výtiscích, z nichž 4 na pravém japonu, zbytek na dvojím Gelderu. Plotny leptů zničeny. Kromě toho vytištěno o 8 výtisků více pro úřady značených číslicemi 0–00000000.

[Můj výtisk č. 119. na dvojím Gelderu, stav 8/10]

19.06.2016 5 z 5