katiiks katiiks komentáře u knih

Som rada, že mama zomrela Som rada, že mama zomrela Jennette McCurdy

Jelikož jsem v letech 2008-2009 žila v USA a televizní show iCarly i herečku samotnou z té doby tedy dobře znám, knížku jsem si objednala v originále už loni, hned po vydání. Dostala jsem se k ní ale až teď a rozhodně musím doporučit.
Samozřejmě nevím, jak dopadl překlad, ale v originále Jennette píše velmi čtivě a chytře a podává věci s takovou lehkostí, že byť máte samým úžasem po celou dobu bradu u kolen, vlastně je v tom i spousta humoru a není těžké příběhem prolétnout během pár dní.
Způsob, jakým ex-herečka popisuje traumatizující dětství a dospívání, a servíruje spoustu velmi špatných věcí, které se považovaly a v některých kruzích stále považují za normální, na zlatém podnose i těm, kteří by jinak přivírali oči, má podle mě obrovskou sílu a je jen dobře, že se tato témata čím dál víc otvírají.
Obrovský přínos je hlavně v autentickém pohledu a osobních zkušenostech (pro velkou část světa) známé osobnosti, nepsaný ghost-writerem, nýbrž Jennette samotnou. Knížka je totiž opravdu napsaná velmi dobře.

26.10.2023 5 z 5

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

Bavilo. Zajímavé a originální motivy, napínavé vyprávění, dobře napsané, prostě super. Nebudu se tu rozepisovat, jdu se rovnou pustit do pokračování :)

06.05.2022

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Ačkoli Sherlocka Holmese znám přirozeně jako postavu, nikdy jsem nečetla žádnou knižní předlohu a i tento konkrétní příběh byl pro mě úplně nový. Dostala jsem se k němu v rámci výzvy a rozhodně nelituji. Bavila mě skvěle popisovaná tajemná atmosféra v prostředí močálů a vřesovišť, mlha, tma a vlezlý chlad pro mě byly skvěle představitelné. Navzdory těžké atmosféře a určité tajemnosti je však kniha hlavně lehkou, příjemnou jednohubkou, což v tomto případě vůbec není oxymoron.
Zejména druhá polovina mě neskutečně bavila. A to se opravdu nepovažuji za fanouška detektivek.

14.03.2022 4 z 5

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Myslím, že své dojmy mohu shrnout slovy "mírné zklamání".
Zeměplochu považuji za jakýsi fantasy základ, a i proto - ve snaze doplnit si vzdělání - jsem se do Barvy kouzel vůbec pustila. Bohužel kniha nesplnila má (možná přehnaná?) očekávání, ačkoli nedokážu asi úplně dobře pojmenovat, co přesně jí podle mě chybí.
Způsob vyprávění mě úplně neupoutal či mi možná prostě nesedl, mnoho pasáží jsem si musela číst vícekrát, abych vůbec pochopila, co je tam popisováno, měla jsem problém udržet pozornost. Kniha mě prostě nedokázala vtáhnout a zaujmout a musela jsem se nutit pokračovat ve čtení. Ani postavy, ač rádoby zajímavé, podle mě neměly hloubku a nedokázala jsem si k nim vytvořit vztah, jejich osudy mi byly a jsou ukradené.
Barva kouzel není žádná tragédie (tři hvězdičky mi přijdou zasloužené), jen jsem od ní prostě čekala víc, což je nejspíš moje chyba. Na Zeměplochu ale zatím zanevřít nechci, časem jí dám ještě šanci.

08.03.2022 3 z 5

Knihkupectví poslední naděje Knihkupectví poslední naděje Emily Blaine

Lehké, odpočinkové čtení, ideálně třeba někam k vodě. Naprosto předvídatelná romantika, trochu kýče, trochu i do erotična... Chvílemi mi to přišlo až "hloupoučké", ale současně nemůžu říct, že by mě to nebavilo. Vlastně příjemný relax. A dá se přečíst ani ne za den. Takže asi proč ne.

30.01.2022 3 z 5

Asi nejlepší non-fiction, co jsem v životě četla. Doporučuji všem. Výpovědi lidí z různých oblastí, jichž se černobylská katastrofa dotkla do různé míry. Ačkoli je to těžké čtení, pro mě naprosto fascinující. Děsivé. Žádná fakta, čísla, populární seriály o reaktoru ani nic podobného nedokážou popsat, co se dělo lidem a v lidech. Jen oni sami to dokážou, a v tom má tato sbírka monologů obrovskou sílu.

30.01.2022 5 z 5

Bezhvězdné moře Bezhvězdné moře Erin Morgenstern

Rozporuplné pocity. Prvních asi 95 % knížky je naprosto geniálních, zvolený nelineární styl vyprávění i jazyk, kterým je to psáno, mi dokonale sedl, vypisovala nebo fotila jsem si oblíbené pasáže - a že jich nebylo málo - a hodlám si to stoprocentně přečíst znovu. Příběh je podle mě naprosto strhující a má tolik vrstev, tolik metafor a paralel... je to příběh o příbězích, pocta příběhům, pocta vyprávění, psaní, hraní příběhů, takže ideální pro knihomoly... Knížka mi byla doporučena jako něco, co mě inspiruje a motivuje více číst, a musím říct, že zafungovala dokonale.
Bohužel, konec mě zklamal, přišel mi nedotažený, spláclý dohromady narychlo a na sílu, ne všechny otázky jsou zodpovězeny a ne všechny příběhové linie uspokojivě uzavřeny. Za to -1 hvězdička, ale možná si to po dalším přečtení rozmyslím. Děje se tam toho tolik, že to možná najednou všechno ani pojmout a pochopit nejde.
Navzdory mírnému zklamání ze závěru hodlám knížku doporučovat ostatním, protože mi prostě přijde krásná. Rozhodně si místo mezi mými oblíbenci zaslouží i tak.
(četla jsem v originále)

29.01.2022 4 z 5

Paměť mojí babičce Paměť mojí babičce Petra Hůlová

Moc krásná. Na člověka z toho dolehne taková zvláštní životní tíha, je to psané lehce, moc pěkně a čtivě, a přesto vyvolává hluboká zamyšlení o tradicích, rodinách, o tom, jak s odstupem každý život působí zvláštně... Moc moc krásná knížka určitě si ji někdy přečtu znovu.

11.12.2020 5 z 5

Nemetonburk aneb Tajemství ve skále Nemetonburk aneb Tajemství ve skále Renata Štulcová

Na to, že je to knížka pro děti, mě velice bavila - napínavá, zamotaná; dobře, místy možná trochu moc postav, trochu moc záhad, trochu moc mýtů a trošku horší se orientovat. Ale celkově velice dobrý dojem a s nadšením se pouštím do dalšího dílu :)

11.12.2020 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Zajímavá atmosféra, neobvyklé prostředí, které mělo potenciál pro mnohem víc než jen zmatené putování kluka za nikdo neví čím, přičemž jde kvantem míst a potkává kvantum postav, všecko se to zdá být důležité, ale není. Navíc (bacha spoiler) silně inspirováno jinými, lepšími příběhy, závěr třeba Enderovou hrou atd.
Do pokračování ze zvědavosti nakouknu, celkově ale zklamání.

15.04.2020 2 z 5

Kořeny Kořeny Alex Haley

Poutavý mnohagenerační příběh, který se skvěle čte a je neskutečně poučný. Zejména dnes, kdy je téma otroctví tolik omílané a ze všech stran vnímáme, jak klíčovou roli sehrálo v americké historii, nám, kterých se tolik netýká, může začít trochu lézt krkem. Kořeny však nepracují s otroctvím jako většina např. tvůrců hollywoodských trháků - jako s tématem, co je dodnes kontroverzní, a proto si samovolně získává pozornost a oblibu - nýbrž čistě jen vypráví příběh jedné rodiny. Nakolik je to příběh pravdivý a nakolik domyšlený vypravěčem, to už se asi nedozvíme. Je však naprosto uvěřitelný a musím ho všem jen doporučit.

23.02.2020 5 z 5

Cabin Porn - Chaty na konci světa Cabin Porn - Chaty na konci světa Zach Klein

Ideální pro všechny, kteří sní o útěku z města za přírodou, ale moc o tom nevědí. Nenáročné čtení, spousta obrázků, pro snílky dokonalá.

06.01.2020 5 z 5

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Krásná kniha o životě obyčejné dívky/ženy za časů Napoleona. Trochu romantické, trochu napínavé, musím doporučit

31.07.2019 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

I když autor škatulkuje lidi místy velice zjednodušeně, konkrétní případy z vlastního života nebudete mít problém si domyslet. Teorie pěti jazyků lásky je už opravdu hodně rozšířená a ani jsem knihu nechtěla číst, protože jsem "věděla, o čem je"... i když však třeba jazyky lásky jako takové znáte, dejte jí šanci. Je tam mnohem víc moudrosti.

18.03.2018 5 z 5

Zapracujte na sobě Zapracujte na sobě John C. Maxwell

Dobrá knížka, která vlastně v pár krátkých kapitolách vysvětluje, proč se vůbec věnovat osobnímu rozvoji a jak k němu přistoupit. Doporučuji, i když nesouhlasím 100% se všemi myšlenkami, je to dobrá knížka.

02.03.2018 4 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Super knížka - během prvních pár odstavců vás vtáhne do děje a vyplivne vás až úplně na konci. Dlouho jsem nenarazila na nic tak čtivého.

27.02.2018 5 z 5

Super knížka, která vysvětluje původ spousty konfliktů, které muži se ženami mají (myslím, že každý se v knize najde). Vše je psáno jednoduše a zábavně. Jediný důvod, proč nedávám 5*, je, že se kniha občas zbytečně dlouho drží jednoho tématu a omílá jej dokolečka. Jinak všem doporučuji! :)

03.08.2017 4 z 5

Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Nastavení mysli – Nová psychologie úspěchu aneb Naučte se využít svůj potenciál Carol Dweck

Kniha obsahuje opravdu velice zajímavý přístup, který mi otevřel oči a velmi ovlivnil můj pohled na spoustu problémů, jimž jsem během poslední doby a vlastně i celý život čelila. Bohužel však celá kniha jen ždíme jednu a tutéž myšlenku, která je nám představena na začátku, a proto ji lze považovat za zbytečně moc zdlouhavou. Buďto by to chtělo danou filosofii rozvinout, nebo knihu zkrátit a nevěnovat 200 stran pouze příkladům toho samého z různých oblastí.

24.06.2017 3 z 5

Myslete velkoryse Myslete velkoryse David Joseph Schwartz

Čím víckrát tuhle knihu čtu, tím víc moudrosti v ní nacházím. Poprvé mě moc nebavila, teď (cca potřetí) mám okraje stránek popsané poznámkami a nemůžu se dočkat, až se k ní vrátím. Je opravdu skvělá a doporučuji všem! :)

08.05.2017 5 z 5

Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Začněte s proč: jak vůdčí osobnosti inspirují k činům Simon Sinek

Kniha obsahuje velice důležitou myšlenku, ale bohužel ji příliš dlouho omílá a nic moc nepřidává. V knize je obsažena spousta moudrosti a lze ji k přečtení doporučit všem, čekala jsem ale méně podobnosti s nudnými školními učebnicemi, a byla jsem tedy trochu zklamaná.

08.05.2017 3 z 5