Djkoma Djkoma komentáře u knih

Papež ukrutný Papež ukrutný Alejandro Jodorowsky

Po dlouhé době a hromadě komiksů od Alejandra musím říct, že tady mě jeho opakování témat příliš nebavilo a jako by ztratilo na překvapivosti (mělo jí někdy?). Ve srovnání s jinými díly jde o poměrně standardní příběh, který do velké části nemá překvapující okamžiky a neustálé "všechno je o sexu a když ne, tak je to o sexu stejně" se občas opakuje až moc jednotvárně. Přesto i díky malbě a svatému závěru, času věnovanému tomuto komiksu nelituji.

17.09.2022 3 z 5

Muž, který spadl na Zemi Muž, který spadl na Zemi Walter Tevis

Pro mě jednoznačně za očekáváním svého (pop)kulturního statutu. Dlouho jsem nečetl tak krátkou knížku, u které jsem chtěl, aby byla ještě kratší. Oproti Zpěvu drozda je pro mě na jiné úrovni.

17.09.2022 3 z 5

Akira 1 Akira 1 Katsuhiro Otomo

Jediné, co mě na vydání Akiry trápí je to, že potrvá mnoho let, než bude finální kolekce všech dílů vedle sebe v mé knihovně a nebudou v tom úchvatném deluxe boxu jako v případě anglického vydání. I tak, díky Crew, za legendu, která si své místo zaslouží. Stejně jako film mě manga pohltila a já ji propadl a chci víc. Oproti GitS se nekonalo mírné probuzení z iluze, kterou mi dal film. O to víc, jsem si užil nejen barvy, kresbu, ale i fyzický pocit ze "sešitu". Mít v ruce kus historie je prostě cítit. Za mě jednoznačné doporučení všem.

24.01.2022 5 z 5

Hvězdný příliv Hvězdný příliv David Brin

Tady jsem až fyzicky trpěl. Snažím se přečíst všechny významné scifi knihy, především ty, co jsou hodně oceňované a Nebula s Hugem v jednom roce není časté ocenění. Navíc jsem nedávno četl zamyšlení nad (filmovou) Dunou od Davida Brina a opět si potvrdil, že bych jeho dílo měl ochutnat. Prvních 100 stran jsem se dusil a toužil po tom, aby mě zmlátil šimpanz nebo spolkl delfín. Měl jsem pocit, že autor neví, kam chce jít, skáče od postavy k postavě a schází mu tah na branku a jednotlivé příběhy se rozpadají. Pak se to začalo lámat. Příběh je velkolepý, ale mezi postavami a jejich jmény a vůbec některými zápletkami se čtenář topí a hledá cokoliv, čeho by se mohl chytit a zůstat na hladině. Například kombinace třech "ras" na jedné lodi je vlastně k ničemu a nevyužitý, spíš taková "předváděčka autora". Na druhou stranu druhá polovina knihy šla už rychle, tempo se rozjelo, postavy se začaly vyjasňovat a hlavně i dávat smysl. Pozvedaní ras, Knihovna, základní premisa s objevením flotily a neznámého druhu, fungování vesmírné společnosti i specifické rasy a jejich podivnosti, to vše je hromada skvělých nápadů. Pro mě ovšem už znovu ne. Do předchozího dílu nepůjdu a pokračování už bych nezvládl.

23.01.2022 3 z 5

Originály Originály Adam Grant

Skvělá kniha, která dává návrh na nový přístup k některým situacím z běžného (hlavně) pracovního života. Zajímavý pohled na originalitu, na to jak přistupovat k lidem, co se bojí nových věcí a nových přístupů a i dobře popsané věci o vlivu rodiny. Dlouho jsem nákup odkládal a pak knihu potkal v Levných knihách a byl to povinný nákup.

24.11.2021 4 z 5

Místo snění Místo snění David Lynch

Za mě skvělá biografie. Velice oceňují dvojí pohled - jednu kapitolu popisuje autorky knihy faktickými informacemi a rozhovory s dalšími lidmi okolo Davida Lynche a v další kapitole David Lynch reaguje svým pohledem. Dává to mnohem lepší pohled do jeho duše a způsobu uvažování (např. v jedné kapitole se poměrně dlouho řeší, co se jak stalo před 30 lety a David Lynch jen suše řekne, že už si to nepamatuje a není to důležité). David Lynch je pro mě ztělesněním výrazného uměleckého rukopisu a jeho filmy měli na mě velký vliv ve správnou dobu. Takže velká spokojenost. Osobně bych samozřejmě rád více informací o TP, MD a dalších filmech, případně konkrétních situacích, ale nemůžu mít vše v jedné knize :-).

24.11.2021 5 z 5

Komu se dá věřit?: Jak nás technologie sblížily a proč by nás mohly zase rozeštvat Komu se dá věřit?: Jak nás technologie sblížily a proč by nás mohly zase rozeštvat Rachel Botsman

Skvělá kniha, která mnohým pomůže pochopit a vnímat určité vazby, které díky sociálním sítím a internetu vznikly a vznikají každý den. Velmi vtipná obálka a první polovina knihy byla pro mě perfektní a na jeden pěkný večer. Druhá polovina začíná být trochu slabší a hlavně ne tak zajímavá v aktuálním rozsahu. Občas mám dojem, že paní autorka raději vyprávěla příběhy než aby se dostala k jádru věci. Obecně jsem doufal, že v knize bude trochu víc detailů a hlubších vazeb, i když pro většinu to bude více než dostatečné. Přesto kniha, kterou bych klidně navrhl komukoliv, kdo chce trochu víc chápat moderní dobu a (ne)důvěru v technologie především u mladší generace, která přišla na svět s úplně jinými možnostmi a "standardem".

29.07.2021 4 z 5

Oči otevírající kniha. Nejde o to, zda má autor ve většině pravdu nebo jen fabuluje a skvěle píše. Jde o to, že dost informací dává do souvislostí, které si ze školy neodneseme a to za a) protože je učitelé neznají, b) kvůli směru slepé výuky bez otázek a pochopení. I když kniha v pár pasážích mohla být stručnější, jde z mého pohledu o zásadní text formující rozhled čtenáře. Takhle by se měla zábavnou formou vysvětlovat historie a vývoj lidstva, bez biflování a nulového pochopení.

14.12.2020 5 z 5

Město Město Clifford D. Simak

Město stojí za přečtení. Nejde o tradiční scifi, ale spíše o zpětně čtenou kroniku světa, v kterém lidé udělají pár rozhodnutí vedoucích k dalšímu vývoji světa, ne zrovna typického pro scifi a velkolepou oslavu člověka. Postupný vývoj vytváří z prvních povídek méně zajímavé, ale později jejich význam roste. Díky rozdělení na povídky (jde v podstatě o povídkovou sbírku, která je však provázaná a navíc obsahuje ve výsledku vtipné úvody) si umím i představit, že se ke knize občas vrátím. Simak si mě získal svým poklidným vyprávěním s emocemi a empatií, bez zbytečné agrese a přímočarosti. Takhle nějak si představuji, když kvalitní spisovatel přijde s pocitem, že chce vidět lepší svět.

26.07.2020 4 z 5

Armada Armada Ernest Cline

Výrazně slabší než Ready Player One. Tu skoro jednoznačnou kopii filmu Last Starfighter bych odpustil i její výrazně nalajnovaný příběh od začátku. Co neodpustím je, jakým způsobem změnil autor svůj přístup k odkazům, v RP1 šlo o naprosto zásadní složku, popkultura byla duše knihy a procházela tématy a nedala se odstranit. V Armadě jsou popkulturní odkazy na všecko strašně vnucené a málo uvěřitelné. Ano, některé děti se hádají o tom, zda je Darth Vader lepší než Picard, ale tady je to na každé straně 2-3x. ztrácí se lehkost implementace popkultury do díla, dílo vzniká, aby obsahovalo popkulturu. Tím je i výrazně horší na čtení (hodně zbytečností) a ztrácí hlubší obsah a překvapení. Hodně slabé 3* (skoro až 2).

08.05.2020 3 z 5

Hvězdy, můj osud Hvězdy, můj osud Alfred Bester

Alfred Bester a podruhé 5* a proč? Přímočarý styl, výborně se čte a děj má perfektní spád. Už po prologu, kde je Vám objasněno jauntování Vám dojde, že tahle kniha si s Vámi bude hrát a vy se budete bavit. V jaké jiné knize je teleportování takto stručně ve třech stranách vysvětleno, popsáno, zasmějete se a vše pochopíte? Žádnou jinou neznám. Tady jsem spolknul navyják a z pusy ho nedostal. Baví mě i samotný Tygr, protože jeho postava roste s každou stranou, z původního jednoduchého občana se stává zajímavou variací na plochého padoucha, který udělá vše, pro dosažení své pomsty. Přečteno velice rychle a s chutí. Úsměv z některých scén se mi dlouho nevytrácel. Mimochodem jde o knihu, kvůli které už navždy budu číst předmluvy až po knize samotné.

27.04.2020 5 z 5

Prstencový svět Prstencový svět Larry Niven

Přetažené dálkou, podivuhodně nepřímočaré a celkově za mým očekáváním. Je to 400 stran dlouhý román, který působí jako velkolepá cesta do neznáma s objevováním světa, ale reálně jde o těžkopádné scifi, které se samo v sobě ztrácí. Po prvních cca 100 stranách jsem měl velký problém knihu dočíst...

27.04.2020 2 z 5

Upíří rytíř 2 Upíří rytíř 2 Pat Mills

Pokračování této série navazuje ve všem na první díl a tlačí ho stále dopředu. To mě na každé straně fascinuje. Ve světe vzkříšení objevujeme další zvláštnosti, země, jejich vůdce a politikaření v temnotě nejtemnější. Kresba je opět naprosto úchvatná a v mých očích se dostává Olivier Ledroit vedle mého dosavadního favorita Alexe Rosse (ano, naprosto něco jiného!).

09.01.2020 5 z 5

Upíří rytíř 1 Upíří rytíř 1 Pat Mills

Fantastická kresba, kdy jsem se zase po delší době u komiksu zastavoval nad výjevy, které dvojice Mills a Ledroit vytváří. Stylizace ani příběh rozhodně nemusí sednout každému, spíše to vnímám jako extrém, tažený fantazií a snahou zbořit všechny hranice. A to se pro mě daří. Příběh má vrstvy, vývoj a přečteno na jeden zátah.

09.01.2020 5 z 5

Svatokrádežná svatba Svatokrádežná svatba Alejandro Jodorowsky

Úchvatná kresba, přímočarý příběh s mnoha krvavými i erotickými scénami, v některých místech podobný Hře o trůny, na kterou také odkazuje. V Jodorowskeho tvorbě spíše "mainstreamové" pojetí bez výraznější mystiky a zásadních boření hranic příběhu.

26.12.2019 4 z 5

Darth Bane: Dynastie zla Darth Bane: Dynastie zla Drew Karpyshyn

Velké zakončení. Bez pochybností a zaváhání, je trilogie uzavřena s koncem, který přesně odpovídá povaze Sithů a otevřeným možnostem budoucích příběhů. Za mě jednoznačně splněná očekávání, i když v závěru možná trochu kostrbatě působí linie okolo potencionálního účedníka. A teď směr Revan...

18.08.2019 5 z 5

Darth Bane: Pravidlo dvou Darth Bane: Pravidlo dvou Drew Karpyshyn

Druhý díl trilogie Dvou, v které Darth Bane převádí Sithy na do stínů a zavádí pravidlo dvou, jehož cílem je ovládnout galaxii a zničit Jedie. Čtivé, zajímavé a kvalitní nahlédnutí do světa Sithů, který má obrovský potenciál a prostor. Ve čtení jsem v podstatě navazoval hned po prvním díle a hned navazoval díl poslední. O to víc jsem cítil provázanost příběhu a postav i napříč časovými skoky, kterých se autor nebojí a zvládá je s přehledem.

18.08.2019 5 z 5

Darth Bane: Cesta zkázy Darth Bane: Cesta zkázy Drew Karpyshyn

Ze začátku jsem se trochu prokousával stránkami, ale pak se svět okolo Dessela začal představovat v plné kráse. Temní lordi se Sithu, jejich akademie, výcvik, Bratrstvo versus staré učení a postupné odhalování odkazu Staré republiky (především Revana). Jak si Bane vybere jméno a jeho cesta, i přes pár zakopnutí, začíná být jasná, krásně se představují všechny přednosti temné strany. Jako začátek trilogie velice poutavé a odhalující svět velice odlišný od Jediů i filmových Star wars.

05.06.2019 5 z 5

Gemina Gemina Amie Kaufman

Velice podobné jako první kniha. Není tu tak zásadní zlom, ale zase je příběh zajímavější z pohledu ubývajících nepřítel a vývoje. Z mého pohledu je "Gemina" (situace v knize, podle které se díl jmenuje) absolutně zbytečná a nepodstatná, její význam možná ukáže kniha třetí. Uvidíme. Přes to všechno je to klasická adult scifi, která se dobře čte, ale zpětně je její příběh až vtipný...

27.03.2019 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

Formou zajímavá (ve stylu filmového lost footage), ale prvních 100 stran jsem trpěl v romantickém příběhu dvou dětí, které si dopisují emaily během útoku na jejich planetu a útěku z ní (?!?). Příběh je bez ohledu na formu v podstatě velice jednoduchý a má v sobě maximálně dva důležité momenty, které mu však nelze upřít a jsou dobře zpracované. Co se týče vizuální podoby, je unikátní ve smyslu, že jí často v knižním světě nevidíte, ale je hodně na efekt a např. začernalá slova tady skrývají nadávky, místo, aby například většina knihy byla cenzurovaná o něco zásadního. Ještě se rozhodnu, zda budu v sérii pokračovat.

27.02.2019 3 z 5