deirdre deirdre komentáře u knih

Symbolika biblického jazyka. Úvod do struktury hebrejštiny Symbolika biblického jazyka. Úvod do struktury hebrejštiny Friedrich Weinreb

Je to síce útla knižka, avšak hutná obsahom. Kľúč k pochopeniu Biblie.
"Bible nás svými příběhy učí, jak je uspořádán člověk a svět. Poznání tohoto uspořádání však dosáhneme jedine tehdy, když se nikdy nepřestaneme ptát po smyslu těchto příběhů.'

01.04.2024 5 z 5

Nemesis Nemesis Isaac Asimov

Skvelá knižka, veľmi dobre som si pri nej oddýchla. Nie je plytká, veď Asimov, ale ani zbytočne prekombinovaná - je tak akurát a teraz márne hľadám niečo podobné.

14.02.2024 5 z 5

Potomkovia fotografa Potomkovia fotografa Pál Závada

Náročné čítanie, spočiatku som sa strácala v menách aj v deji, dlho som si zvykala aj na netradičnú perspektívu rozprávania, keď rozprávači sa neustále menili. Napriek tomu som bola strhnutá do tohto širokého prúdu rozprávania a celkom som si to užívala.

06.01.2024 4 z 5

Třinácté komnaty dětské duše Třinácté komnaty dětské duše Violet Oaklander

Pre mňa zásadné dielo detskej psychoterapie, ku ktorému sa neustále vraciam a budem vracať. Pani Violet sa na nič nehrá, netvári sa, že vie viac než my všetci dohromady, poctivo hľadá s každým jedným klientom jeho cestu a stále sa učí. Musela to byť obdivuhodná žena.

03.01.2024

Pohádka Pohádka Stephen King

Fascinuje ma táto Kingova fascinácia Zlom. Stále znova a znova sa vracia k tomuto motívu, a vždy je to dobré. Pohádka síce z môjho pohľadu nemala tie grády ako Beznaděj, alebo úplne špecifický cyklus Temnej veže, ale zase má iné prednosti. Výborné čítanie.

03.01.2024 5 z 5

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Dlho som odolávala pánovi Gogoľovi, až vďaka ČV som sa nakoniec odhodlala skúsiť to s ním, a neľutujem. Nevský prospekt, Plášť a Portrét sú poviedky, ktoré mňa najviac oslovili, a je možné, že sa k nim ešte niekedy vrátim.

29.12.2023 4 z 5

Neodvracej pohled: Léčivá síla mindfulness Neodvracej pohled: Léčivá síla mindfulness Saki Santorelli

Všetky dobré myšlienky udusilo obrovské množstvo vaty, ktorou je táto knižka vypchatá.

29.12.2023 3 z 5

2000 let Kristovy moci – I. díl: Doba církevních otců 2000 let Kristovy moci – I. díl: Doba církevních otců Nick R. Needham

Takto nejako by sa mali rozprávať dejiny. Zhustiť niekoľko storočí do 300 strán je síce výzva a rozhodne značí aj isté zjednodušenie, podľa mňa ale autor sa zhostil tejto úlohy so cťou . Naozaj pútavé čítanie a ako bonus na konci každej kapitoly úryvky z významných diel toho-ktorého autora.

19.11.2023 5 z 5

Štyri knihy o nasledovaní Krista Štyri knihy o nasledovaní Krista Tomáš Kempenský

Túto knihu si občas čítam po večeroch už viac než tridsať rokov, neviem presne, koľko krát som ju prečítala. Väčšinou som ani nešla od začiatku do konca, ale len tak som ju otvorila a vždy mi mala čo ponúknuť a keď bolo treba, vždy mi pomohla. Je to vzácne dielo. Tento rok som si povedala, že ju prečítam znova celú, a tak sa aj stalo, ale to neznamená, že ju založím do knižnice. Nikdy tam nebola. Zostáva na nočnom stolíku na svojom mieste tak ako doteraz

06.11.2023 5 z 5

Kdyby ze světa zmizely kočky Kdyby ze světa zmizely kočky Genki Kawamura

V jednoduchosti býva ukrytá hlboká múdrosť. Máme to všetci na očiach a nedochádza nám to. Preto mám rada tento druh japonskej literatúry, ukazuje to, čo je podstatné, na pozadí tej najvšednejšej každodennosti. Nie celkom mi sadol tentokrát štýl, akým bola napísaná, nič to však neuberá na jej hodnote. Odporúčam úplne hocikomu.

23.10.2023 4 z 5

Tři jablka spadlá z nebe Tři jablka spadlá z nebe Narine Abgarjan

Pomalé, odovzdané, prosté bytie ľudí žijúcich na kaukazskej hore, kde sa zotierajú rozdiely medzi realitami, tragédie i zázraky pretínajúce ich životy, úplne prirodzené poskytovanie si vzájomnej opory a pomoci.... toto bola tak nádherná knižka, veľmi ťažko sa mi odkladala. Býva tu porovnávaná s Márquezom, ale Sto rokov samoty je plná úletov, ktoré nemajú celkom zmysel, pričom v tejto sa veci medzi nebom a zemou vyskytujú úplne prirodzene, zapadajú do kontextu a dotvárajú celkovú atmosféru príbehu. Áno, je to doslova pohladenie po duši, no zároveň aj nasadzuje do hlavy provokatívnu myšlienku, otázku: čo je v živote dôležité?

01.10.2023 5 z 5

Dějiny židovského národa Dějiny židovského národa Paul Johnson

Prečítala som prvú kapitolu a stačilo. Pán to síce napísal veľmi "čtivo", ale aj dosť povrchne a keď začal vynášať hodnotiace súdy o veciach, v ktorých bol evidentne mimo, zhodnotila som, že nemá pre mňa zmysel ďalej čítať. Už by som mala proste pochybnosti. Škoda.

17.08.2023

Hořím Hořím Simona Bagarová

Veľmi silná a veľmi potrebná kniha. Jednak že so svetom to nevyzerá tak beznádejne, pokiaľ sú medzi nami ľudia ako títo opatrovatelia, a že ten mladý chlapec na konci je až neskutočný, no a jednak tie výpovede sú také autentické, úprimné, nič neprikrášľujúce... neexistuje, že to niekoho nechá chladným a nezačne si klásť veľa veľa dôležitých otázok. Viac takýchto kníh.

16.08.2023 5 z 5

Beznaděj Beznaděj Stephen King

Mne sa práve tento náboženský presah niektorých Kingových kníh páči a tieto aj vyhľadávam. Boj dobra so zlom, tak intenzívny a do krajnosti vedený v jeho interpretácii, povyšuje tieto knihy na celkom inú úroveň ako je drvivá väčšina v tomto žánri. Beznaděj je v tomto úplná topka.

16.08.2023 5 z 5

Lži na pohovke Lži na pohovke Irvin D. Yalom

Veľmi dobre sa to čítalo. Tvári sa to ako oddychovka, ale myslím si, že veľa ľudí si v tom nájde odpoveď či rovno riešenie svojich trápení. Ak sú pravda ochotní na sebe popracovať. Vlastne som teraz pochopila, čo ma na Yalomových knihách iritovalo tak trochu: s akými, s prepáčením, blbosťami sú ľudia schopní ísť za psychiatrom (v našich končinách asi zatiaľ ani nie, ale si myslím, že nie sme od toho ďaleko), a platiť za to nekresťanské peniaze. Ale on to vie, a preto o tom píše, najmä v tejto knihe je to zjavné. Tak mu za to poďakujme, aj tým, ktorí si dajú námahu s prekladom a vydaním jeho kníh, má to zmysel.

27.07.2023 4 z 5

Cizinec v cizí zemi Cizinec v cizí zemi Robert A. Heinlein

Jubal ma neskutočne bavil. Oveľa viac ako Marťan Mike, najmä v druhej polovici knihy. Už to tu viac krát odznelo, Jubal je skvele napísaná postava, kvôli ktorej sa oplatí tento román prečítať, a pokiaľ sa tam dajú nájsť nejaké zamyslenia-hodné myšlienky, tak sú to tie jeho. Ostatné nestojí za reč.

27.07.2023 3 z 5

Šeptuchy Šeptuchy Alena Sabuchová

"Vidím, že ste zamilovaný do slov, pán Andrews. Rád s nimi tancujte valčík. Ale slová sú len noty. Melódiu tvoria myšlienky. Myšlienky dávajú nášmu životu štruktúru." Toto je citát z knihy I. Yaloma, Všetko trvá krátko. Bol hneď v prvej kapitole a ešte som bola plná dojmov zo Šeptúch. Na jednej strane sa mi to páčilo, na druhej mi niečo chýbalo, akási červená niť, ktorá by sa vinula skrz príbeh a o ktorú by sa dalo oprieť. Autorka tancuje so slovami nádherný valčík, vytvára úžasnú atmosféru, počujeme aj melódiu myšlienok, ale ešte to nie je hotový harmonický celok. Hodnotím vyššie, lebo vidím v autorke veľký potenciál. Držím palce do ďalšej tvorby.

21.07.2023 4 z 5

Zkazky o šesteru cest osudu Zkazky o šesteru cest osudu Pchu Sung-Ling

Svet týchto zkaziek mi prišiel akoby z inej planéty. Nepodobá sa to ani trochu na nič zo západnej kultúry. Ale príde mi to ako dobré východisko pri snahe o pochopenie duše Číňana. Rozdiel je však natoľko priepastný, že západný človek sa ďalej ako k tej snahe asi nedostane. Pekná knižka.

18.07.2023 4 z 5

Penelopiáda Penelopiáda Margaret Atwood

Príjemná oddychovka na horúce letné popoludnie. Z Penelopeé Atwoodová urobila celkom sympatickú babu; nakoniec, preto mám túto autorku rada, v každej z jej knižiek nájdem ženu, s ktorou by som si rozumela. Dojem mi trochu kazili vsuvky slúžiek, najmä ku koncu.

16.07.2023 4 z 5

Mária Stuartová Mária Stuartová Stefan Zweig

Prebal tejto knižky s portrétom škótskej kráľovnej na mňa svietil z maminej knižnice počas celého detstva. Zvykla som sa naň dívať a vymýšľať príbehy. Bola v maďarčine, a aj keď som neskôr bežne v maďarčine čítala, k tejto knihe som sa nejak nedostala. Mama ju niekde aj s ostatnými knihami odpratala, kým som bola na výške. Takže k originálnemu príbehu Márie Stuartovej som sa dostala až teraz a vďaka skvelému Stefanovi Zweigovi ho aj mohla prežiť. I keď, pravá osobnosť Márie asi navždy pre nás zostane zastretá, na rozdiel od Alžbety, ktorá bola predsa len čitateľnejšia. Nech už však Mária bola akákoľvek a akokoľvek sa tie udalosti odohrali v skutočnosti, Stefan Zweig, ako vždy, odviedol vynikajúcu prácu a táto knižka stojí za prečítanie.

09.07.2023 5 z 5