danielosbourne - Komentáře

Slavík a růžeSlavík a růžeO. Wilde

Oscar Wilde byl vážně zvláštní člověk. "Slavík a růže", je příběh tak citlivý a smutný, až to člověka uvnitř svírá.

Smrtná zimaSmrtná zimaK. A. Boorman

Celou knihu jsem si myslel, že vím, kam se bude autorka všechny tři díly ubírat, ale na konci této knihy se ukázalo, že se autorka rozhodne v dalších dílech jít trochu jiným směrem. Bohužel nevím, zda to bude ku prospěchu. Každopádně se mi Smrtná zima líbila, a jak jsem vůbec neměl v plánu si ji přečíst, jsem rád, že jsem nakonec tak učinil.

13.12.2015

Páté roční obdobíPáté roční obdobíM. Kallentoft

Ještě než začnu psát komentář k samotné knize, musím pochválit obálku této knihy, protože ač jsou všechny obálky této série zajímavé a mrazivé, tato jednoznačně vede. A teď už ke knize. Na Páté roční období jsem se vážně těšil, protože se měl zaměřit na řešení případu Marie Murvallové, jejíž případ se táhne již od první dílu této série. Dokonce jsem si myslel, že jde o poslední díl série s Malin Forsovou a jsem mile překvapen, že jsou na světě již dvě další pokračování a další je na cestě. To mě velmi těší. Páté roční období je zdařilé pokračování. U mě se řadí kvalitně k Letní smrti. Mons Kallentoft si pro Malin Forsovou připravil další příběh, kdy jí místy protáhne jak osobním, tak profesním peklem. Už se nemůžu dočkat na další pokračování, které jistě přinese zajímavý a zapeklitý detektivní případ a hlavně přinese zpět celý tým v čele s Malin Forsovou a jejich dalšími životními osudy.

13.07.2014

Deset malých černouškůDeset malých černouškůA. Christie

První kniha od Agathy Christie a jsem z ní naprosto unešen. Trochu jsem se bál, že i když je tato autorka považována za královnu detektivek, nemá mi co nabídnout. To jsem se šeredně pletl. Deset malých černoušků je kniha, která je nadčasová, skvěle, ale opravdu skvěle promyšlená a přináší až mrazivý požitek ze čtení. Těším se, až si zase některý večer sednu a tuhle knihu si znovu přečtu.

05.02.2015

Útěk do divočinyÚtěk do divočinyJ. Krakauer

Kniha, která se musí každého alespoň malinko dotknout a myslím, že minimálně jednou při čtení vyvstane každému na mysl, že by bylo fajn něco takového podniknout. I mě to napadlo, ale jsem na to moc velký srab a obdivuji suverenitu a odhodlání Chrise McCandlesse. Na svůj věk to byl skutečně velice vyspělý mladý muž a zaslouží si, aby byl v povědomí co nejvíce lidí. Nenáročné čtení o odhodlání a kráse přírody. Není těžké hodnotit.

08.03.2015

ProroctvíProroctvíR. Riordan

Dlouho jsem se rozhodoval, jak ohodnotit tuto knihu a vzhledem k tomu, že mi přijde mnohem vtipnější a sarkastičtější než předešlé knihy o Percym Jacksonovi, které jsem hodnotil čtyřmi hvězdami, musím dát Proroctví plný počet. Postavy jsou velmi příjemné a rychle jsem si na ně zvykl. Především se mi zamlouvá postava Piper. U proroctví je dobré, že čtenář už z předešlých knih ví co přijde, a tak se může těšit na to, jaký z bohů se k novým hrdinům přihlásí. Pro Piper jsem doufal v jiného božského rodiče, ale nakonec se ukázalo, že i tento bůh, který se k Piper přihlásil, má co nabídnout. S knihou jsem na výsost spokojen a jsem zvědav na další knihy, zda si udrží stejný druh sarkastického humoru a jaké nové hrdiny nám představí.

Les mytágLes mytágR. Holdstock

Já se v Lese Mytág ztratil a nedokázal jsem si plno věci představit. A to se mi stává velmi málo. Přesto myšlenka lesa s Myttágy, je velice zajímavá.

Smrtící chaosSmrtící chaosM. Dickinson

Asi největší překvapení roku. Po dlouhé době se mi dostala do ruky kniha, kterou jsem odpoledne rozečetl a pak šel dlouho ráno spát, protože jsem musel vědět, jak to všechno dopadne. Skvělý příběh, který vede k zamyšlení.

19.10.2015

Stínová královnaStínová královnaC. J. Redwine

V celku povedené převyprávění Sněhurky, kterému by ovšem prospělo, kdyby se trochu proškrtal. Místy mi už děj přišel moc překombinovaný, což mě celkem rozčilovalo a každou další kapitolou jsem se těšil, až se dostanu nakonec a budu mít tuhle knihu z krku. Přesto se mi kniha celkem líbila a v rámci retellingů se řadí mezi ty lepší. Postava Iriny mě velmi překvapila a rád bych si přečetl celou knihu, která by mapovala její život a zlo, které koluje jejími žilami.

17.09.2016

Bronzový klíčBronzový klíčH. Black

Je velká škoda, že už nepatřím do věkové kategorie, pro kterou je tato kniha určena. Zápletka pro mě byla celkem lehko prokouknutelná a špeha jsem celkem brzo odhalil. To ale nic nemění na tom, že bych ono odhalení neprožíval. U příštího dílu bych ale uvítal, kdyby autorky trochu přitvrdily. A ten závěr? Jsem v šoku!

14.12.2016

Probuzení Simona SpieraProbuzení Simona SpieraB. Albertalli

Tahle kniha byla naprosto úžasná. Nejhorší na tom je, že nedokážu z přesností určit, co se mi na ní tak moc líbilo. Zda to byla ta otevřenost, uvěřitelnost děje nebo to bylo skvěle napsanými postavami. Nejspíše to bylo kombinací toho všeho a k tomu ještě navrch příjemná a nenásilná romantická linka mezi dvěma kluky. Zkrátka jsem si tuhle knihu neuvěřitelně užil a teď mě mrzí, že jsem ji přečetl tak moc rychle. Bohužel jsem nemohl odolat.

Více jsem se o knize rozpovídal v recenzi, kterou jsem pojal formou e-mailů, které jsou v knize používány: http://bookaboutdaniel.blogspot.cz/2017/03/probuzeni-simona-spiera-becky-albertalli.html

Čarodějky z East EnduČarodějky z East EnduM. d. l. Cruz

Tak Čarodějky z East Endu jsem se rozhodl přečíst na základě toho, že jsem začal sledovat stejnojmenný seriál a chtěl jsem se dozvědět něco více o historii postav, která byla v seriálu zatím jen naznačena. Bohužel kniha nemá se seriálem vůbec nic společného kromě pár postav, což je škoda. Čím déle jsem knihu četl, tím méně mě bavila. Nevím jestli to bylo tím, že se dělo v podstatě to samé dokola, nebo to bylo spíše zaměřeno pro čtenářky, prostě čím blíže konci, tím větší nuda. Seriál má v tomto případě mnohem větší potenciál.

14.11.2013

Vánoce Hercula PoirotaVánoce Hercula PoirotaA. Christie

Má třetí kniha od Agathy a druhá s Herculem Poirotem. Kniha začíná celkem svižně a konečně jsem se dočkal i pořádného výslechu, který částečně vedl Poirot. O podezřelé není v knize nouze, ale už jsem si zvykl, že u Agathy můžete mít tisíce důvodů, proč právě ten určitý je vrahem, ale ona Vás dokáže vyvést z omylu a ještě dát najevo, že samotné rozuzlení a pointa je přeci naprosto jasná. A proto její knihy tak miluji.

01.02.2015

OšklivíOšklivíS. Westerfeld

Na tuto dystopii jsem se velmi těšil a dost mě zklamala. Ona kniha sama o sobě má zajímavou myšlenku, ale postavy mi vážně lezly na nervy. A nejvíc bohužel Tally. S knihou jsem se vážně pral až do posledních stránek a jsem v rozpacích, zda má cenu si pořizovat další díl, když vím, že hlavní postava bude opět na ránu a možná ještě víc, než byla v tomto díle. Zápletka je ale natolik zajímavá, že jsem možná ochotný toto překousnout a druhému dílu dát ještě šanci.

05.02.2015

Tak padne náš světTak padne náš světM. Crewe

Spíše oddychové post-apokalyptické čtení, které je psáno velmi čtivým stylem, ale chybělo mi jakékoli souznění s postavami a celé je to takové utahané. I akční scény jsou takové mdlé. Nejsem zklamán, ale čekal jsem více.

16.02.2015

AlchymistaAlchymistaP. Coelho

Moje 4 Coelhova kniha a po "Bridě" a "Veronika se rozhodla zemřít" jsem velmi příjemně překvapen. Na Coelha už sem zanevřel, ale Alchymista znovu otevřel zájem o tohoto autora. Santiagova cesta mě bavila a bylo to velmi oddychové čtivo. Na druhou stranu mohl Coelho trochu ubrat, co se životních mouder týče, protože se může místy zdát, že už tlačí moc na pilu a vzbudit tak nezájem o tuto knihu. Pro mě se Alchymista stal nejlepší knihou, co jsem od autora zatím četl.

20.02.2015

Za soumrakuZa soumrakuM. Cunningham

Za soumraku, je mojí první přečtenou knihou, od vytouženého Cunninghama. O této knize vážně nevím co říci. Čekal sem jednoduchý příběh, kdy se Peter zamiluje do Ethana a bude se plácat celou knihu v problematice homosexuálního vztahu. Kniha se však pro mě ukázala jako velmi těžké čtivo. Vlastně ani nevím, co si myslet o příběhu. Chvíle, kdy je všude kolem umění a vlastně ani nevím, o jaké umění jde, mě nudily a naopak chvíle, kdy Peter přemýšlí o tom, co vlastně cítí k Mílovi, jsou naprosto skvělé. Kniha rozhodně není zklamáním, ale s hodnocením raději počkám, protože nevím, zda upadne v zapomnění, nebo budu na příběh stále vzpomínat.

21.02.2015

První stříbrná kniha snůPrvní stříbrná kniha snůK. Gier

Jedním slovem krása. Jak jsem se původně bál, že sáhnout po téhle knize bude špatná volba, opak se stal pravdou. Tahle kniha je právě taková, jakou jsem potřeboval dostat do ruky hned po mých absolventských zkouškách. Nenáročná, skvěle napsaná, s příjemným dějem a neuvěřitelně milými postavami. Vůbec se nebojím dát knize plný počet hvězd, protože Kerstin Gierová se mi přesně trefila do noty a několikrát se jí podařilo mě rozesmát pomocí sarkastických poznámek, kterých je v knize nespočet. A rozesmát mě se nepovede jen tak ledajaké knize. Jsem rád, že jsem kdysi tuhle knihu vyhrál a mohu jí tak mít, v této době již s druhým dílem, ve své knihovně.

19.06.2015

Dívka ve vlakuDívka ve vlakuP. Hawkins

Přečteno ve formě audioknihy a za mě naprostá spokojenost. Nevím, zda to bylo skvělou výpravou nebo samotným stylem psaní, ale příběh si mě získal. I když mě závěr nešokoval, tak jsem si z poslechu odnesl trochu mrazivý a skličující pocit.

06.01.2016

Červený vrchČervený vrchJ. McGuire

Tato kniha je velmi silná na charaktery, s kterými čtenář prožívá jejich osudy a nechce je ztratit. Myslel jsem na ně při čtení, myslel sem na ně, když jsem knihu musel odložit a dokonce i před spaním. Proto mě hrozně mrzí, jak autorka uspěchala závěr, a jak to s postavami dopadlo. Jinak jde o velmi čtivou knihu, která mapuje zombie apokalypsu, jež zachvátila celý svět.

22.01.2016

Vražda na Velký pátekVražda na Velký pátekL. Harris (pseudonym)

Velice příjemná detektivka ze staré školy, která není příliš akční, ale vsází na vyšetřování formou dialogů, které vede bývalá jeptiška s podezřelými a s lidmi, kteří si v době vraždy mohli něčeho všimnout. Moc mě bavilo sledovat vývoj, kterým hlavní postava prošla a její začínající milostný život. Teorie dvojčat byla zajímavá a samotné rozuzlení bylo poměrně slušné. V sérii rozhodně budu pokračovat dále.

22.01.2016

Grim přízrakGrim přízrakÅ. Larsson

Druhý díl se mi četl o něco lépe než první díl, ale kvalitativně jsou oba díly na stejné úrovni. Mladí čtenáři budou z těchto knih nadšeni, ale i starší čtenáři si knihu užijí. Rozhodně mě bude zajímat, jak bude série pokračovat.

01.05.2016

Poslední navěkyPoslední navěkyS. Chainani

Rozhodně dospělejší, než byly předešlé dva díly, ale stále to není na plné hodnocení. Velice mě překvapil začátek knihy, který mě ihned vtáhl do děje. Trochu mi opět vadily postavy Agáty a Sofie, které se opět chovaly místy nepochopitelně, ale dalo se to přežít. Závěr celé série se mi líbil, ale popravdě jsem rád, že už mám tuto sérii za sebou. Evidentně jsem nebyl cílovou skupinou :).

01.05.2016

Knihovna dušíKnihovna dušíR. Riggs

Nikdy jsem nebyl skalním fanouškem této série, dokud jsem nepřečetl závěrečný díl. Knihovna duší mě přesvědčila o tom, že tato série má rozhodně co nabídnout a budu si ji muset celou znovu přečíst. S odpovědmi, které přinesl tento díl, to konečně bude dávat všechno smysl.

11.06.2016

Vampýrská akademieVampýrská akademieR. Mead

Tahle kniha se pro mě stala takovým malým experimentem, jak moc je zaměřena na dívčí publikum, které tuto sérii vynáší do nebes. Odpověď je: Hodně. Po celou dobu knihy se zde řeší otázky vztahů a sexuální přitažlivosti, což zapříčiňovalo to, že jsem o knihu ztrácel zájem. Ne že by na tom bylo něco špatného, ale už toho bylo prostě moc. Uvítal bych o něco více akce a trochu pozměnit charaktery některých postav. Lissa se s tím věčným kňučením opravdu nedala snést. Přemýšlel jsem, že bych Vampýrskou akademii ohodnotil dvěma hvězdami, ale poslední kapitola mě utvrdila v tom, že si tato kniha zaslouží průměrné hodnocení. Nejvíce na této knize oceňuji jednoduchý styl psaní, díky kterému je tato kniha spíše odpočinkovým čtením. Na další díly se prozatím nechystám, ale úplně nezatracuji možnost, že bych se někdy pokusil v této sérii pokračovat.

28.08.2016

Temná horečkaTemná horečkaK. M. Moning

Na téhle knize je tak moc patrné, že jí psala žena, až to občas leze na nervy. Neustále poslouchání o tom co má hlavní hrdinka na sobě, a jak jí skvěle ladí barva nehtů s topem, je na nervy lezoucí a snad v každé kapitole. Naštěstí to není nejhorší kniha, takže když opomenu tento problém, tak musím přiznat, že jsem se u knihy docela bavil. Té slibované erotiky to kromě dvou scén moc nepobralo, což jsem jedině rád a fantasy příběh se příjemně kombinoval se slabým vyšetřováním. Rozhodně brzy sáhnu po druhém díle a jediné, co si od příštího dílu slibuji je to, že se objeví v příběhu více vidoucích a dozvíme se tak, jaké druhy vidoucích existují, a jaké ještě mohou mít schopnosti.

09.04.2015

Letní smrtLetní smrtM. Kallentoft

Když už si člověk zvykl, u prvního dílu série, na Kallentoftův styl psaní, může se nechat unášet skvělým příběhem a propracovanými postavami snad do nejmenších detailů. Bohužel však jen tich postav, které jsou určeny pouze pro tento díl. Během čtení Letní smrti jsem si uvědomil, že vím málo o Zekeho životě a chtěl bych možná vědět víc. I když se teď možná otevřela možnost, že by se Zekeho život mohl trochu zkomplikovat. Kdo přečetl určitě to postřehl. Abych to shrnul. Letní smrt se vyrovnala Zimní oběti, ale pořád mi v knihách chybí ten správný ráz. Stále skvělá kniha, ale do oblíbených to není ;).

01.12.2013

Hadí doupěHadí doupěA. Christie

Moje pátá kniha od Agathy Christie a opět se mi velice líbila. Musím však jednu hvězdičku u hodnocení ubrat, protože jsem již v polovině knihy odhalil vraha a dokonce jsem i odhadl motiv vraždy. Závěr pro mě tak nebyl žádným velkým překvapením. Odnáším si ale skvělý pocit z toho, že se mi konečně podařilo přelstít královnu detektivek a prokouknout její kamufláž.

01.09.2016

Pokoj č. 13 Hororové povídkyPokoj č. 13 Hororové povídkyJ. Hanák

Povídkové knihy je většinou těžké hodnotit, protože každá povídka má jinou kvalitu. U této knihy je třeba si uvědomit, že jde o povídky od autorů, kteří působili především na přelomu 19 a 20 století, kdy byl práh děsu úplné někde jinde, než je dnes. Sborník Pokoj č.13 obsahuje několik povídek, při jejichž čtení jsem si neukousal všechny články prstů na rukou, ale na konci většiny z nich jsem si tak úlevně oddychl a kroutil hlavou. Nejméně tři povídky se na mě podepsali, že si na ně vzpomenu při určitých příležitostech a jejich obsah ve mě tak stále leží a slabě mě děsí. Což se mi líbí, když se mnou příběh takhle pracuje po delší dobu. Nejde o žádné průlomové dílo, ale svůj účel poměrně dobře plní.

24.12.2014

Vodní anděléVodní anděléM. Kallentoft

Tahle série je prostě skvělá ve všech ohledech. Mons Kallentoft píše vážně poutavě a i v tomto, již šestém, díle prokazuje svůj, místy až lyrický, um spisovatele. Nemůžu zapomenout ani na Malin Forsovou, díky jejímž osudům, je kniha tím, čím je. Stejně jako v předešlých, i v tomto díle se Malin musí utkávat se svými vnitřními démony a není to opět nic lehkého. Mons Kallentoft mě s každou novou knihou jen a jen překvapuje. Doufám, že dílů s Malin Forsovou bude ještě dostatečné množství.

27.01.2015

Svět bez princůSvět bez princůS. Chainani

Na Svět bez princů jsem se opravdu těšil a asi na 70 stránce jsem mysle, že knihu roztrhám. Čekal jsem naprosto jiný příběh a s tím co přišlo, jsem se nemohl smířit. Je štěstí, že Soman Chainani je podle všeho skvělý autor, který dokáže udělat skvělý příběh, i když se to z počátku vůbec nezdá. Nedočkavě vyhlížím poslední díl.

22.02.2015

LegendaLegendaM. Lu

Tak se mi dostala do ruky konečně i tato dystopie a musím říct, že to není špatně čtení. Kniha se čte velmi lehce, děj je zajímavý, ale neuvěřitelně předvídatelný. Jsem zvědavý na další díly, které doufám dosáhnou alespoň kvalit dílu prvního

05.07.2015

Planeta samých chlapcůPlaneta samých chlapcůA. Georgiev

Zdá se mi, že kniha chce šokovat. Nevím jak ostatní, ale mě nešokovala. Homosexuální komunita má i svá temná zákoutí a Georgiev se nebojí je poodhalit. Kniha je místy vzrušující, nechutná, zarážející, mrazivá a po celou dobu dosti melancholická a depresivní. Dříve než tuto knihu, jsem přečetl její volné pokračování, které se mi zdálo poněkud hůře napsané než toto, ale jelikož jsem jí četl ještě v poměrně mladém věku, kdy jsem nevěděl, co vím dnes, přemýšlím, že knihu budu muset ještě jednou přečíst, protože tento díl se mi zdá býti velice uspokojivým čtením !

15.07.2015

Rosemary má děťátkoRosemary má děťátkoI. Levin

Rosemary má děťátko a nemá to holka vůbec jednoduché. Knihu jsem vzal do ruky a nepustil jí, dokud jsem jí nepřečetl. Kniha je opravdu čtivá, ale jejím hlavním záporem je průhlednost děje. Rosemary je poměrně naivní dívenka. Ale i tak Ira Levin stvořil skvělou knihu, jejíž název zná snad i každý nečtenář.

15.07.2015

FenoménFenoménM. Lu

O proti prvnímu dílu rozhodně zlepšení. Zatím co Legenda byla lehko prokouknutelná, Fenomén takový handicap nemá. Nevěděl jsem, co přijde na další straně a už vůbec jsem se neodvažoval přemýšlet nad tím, jak to dopadne celé. Dayovi kapitoly mě moc nebavily, ale Juniny kapitoly jsem si na druhou stranu užíval. Fenomén ve mě probudil opravdový zájem o tuto sérii a dost mě zajímá, jak to všechno vlastně dopadne.

22.07.2015

Pastýř smrtiPastýř smrtiE. Cross

Ze začátku to vypadá jako pořádná jízda, ale po chvíli čtení spadá do hrozného stereotypu. Kdyby nebylo překvapivého konce, u kterého úplně nevím, zda mě potěšil nebo ještě více naštval, hodnocení by bylo ještě o něco nižší. Pro mě obrovské zklamání, protože jsem očekával od knihy hodně. A přitom měla skvělý rozjezd a potenciál.

04.08.2015

Poslední z bohůPoslední z bohůR. Riordan

Mně se poslední díl ze série o Percy Jacksonovi četl asi nejhůře ze všech. Rozvleklá válka, která se táhne v podstatě od začátku knihy až k jejímu konci mě doslova odrazovala od čtení. Je to zbrklé, neemocionální a stále se opakující. Ty emoce mi chybí asi nejvíce. Postavy umírají a nad vším se mávne rukou a jdeme dál. Nikdo si neposteskne. Kniha to nebyla špatná, ale musím hodnotit hůře, než předešlé díly. Přemýšlím ale, že se ještě přeci jen pustím do navazující série Bohové Olympu. Riordan vytváří poměrně zajímavý svět.

Léky smutnýchLéky smutnýchP. Gotthard

Léky smutných je kniha, kterou jsem si chtěl přečíst již dlouho a konečně jsem se k ní dostal. Když jsem si četl popisek, představil jsem si, že kniha bude trochu o něčem jiném, ale ani tak to není špatné. Autor vytvořil zajímavý fantasy příběh, u kterého bych se vůbec nedivil, kdyby byl skutečný. Příběh, který se odehrával mimo království, se mi líbil o něco více, protože asi nejsem ten správný fantasta a nevím, zda by nebyl lepší závěr knihy bez epilogu. Každopádně mě kniha bavila a můžu jí doporučit.

Bílý kůňBílý kůňA. Adams

Je to můj první pokus o čtení post apokalyptického tématu a musím říct, že jsem ze začátku chtěl knihu odložit. Text mi nějak nešel přes jazyk a stále jsem se nemohl začíst, ale naštěstí se tohle po nějakých 30 stránkách překlenulo. Je dost znát, že knihu psala žena, protože jsou zde detailně popsané myšlenky hlavní hrdinky, což rozhodně nepovažuji jako mínus knihy. Některé scény a postavy bylo ale těžké si představit. Knihu jsem docenil vlastně asi 5 stránek před dočtením, kdy jsem kamarádce vyprávěl, co že to právě čtu a jak jsem dával příběh dohromady v trochu zrychlené podobě, zjistil jsem, že je to vlastně hodně povedená kniha.

KrásníKrásníS. Westerfeld

Tenhle díl byl rozhodně lepší, než díl předešlý. Zatím co v Ošklivých byla Tally velmi nesympatickou postavou, v Krásných byla docela v pohodě. I přes to, že se v knize stále něco děje, je to spíše odpočinkové čtení a já se docela těším na třetí díl Speciálové, protože ten konec mě opět hrozně navnadil na to vědět, jak to bude dál.

18.08.2015

1 2 >