cérka cérka komentáře u knih

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Audiokniha

Kouzelně načteno Markem Ebenem, slast pro uši i duši. Krásné, děkuji!
PS. Zvolený hudební doprovod mě spíše vyděsil než potěšil a vrátil do 70 let 20.století. Tady by to chtělo určitě změnu.

Kniha od roku 1939, kdy vyšla poprvé, vůbec neztratila své kouzlo. Je úžasná! Vtipné, zajímavé a pravdivé postřehy, které může nabýt opravdu jen zapálený milovník pejsků a kočiček ;-). Jen málo současných autorů dokáže psát tak krásným jazykem a potěšit čtenáře laskavým slovem. Tleskám....tam na horu, do nebe.

23.04.2024 5 z 5

V zahradě zášti V zahradě zášti Camilla Bruce

O Belle Gunnesové jsem již slyšela. Že jsem si půjčila knihu zrovna o této vražedkyni jsem si ovšem uvědomila až v půlce knihy :)
Životní příběh této ženy je opravdu materiálem "výživným" a téměř neuvěřitelným. Hold Amerika je zemí neomezených možností, ale kdo ví, třeba by jí to prošlo i v Evropě.
K samotnému zpracování.
Hodnotím třemi hvězdičkami, jelikož vyprávění je kostrbaté a postavy ploché. Na jednu stranu se to četlo celkem samo, na tu druhou šlo klidně pár odstavců přeskočit a člověk o nic nepřišel.

22.04.2024 3 z 5

Co by se stalo, kdyby... Co by se stalo, kdyby... Daisy Mrázková

Co by se stalo , kdyby ....... tato kniha neměla ve svém názvu slůvko kdyby? asi bych si ji nikdy nepůjčila a nepřečetla. Přečteno v rámci Čtenářské výzvy 2024.

Jelikož nemám s touto knihou spojeny vzpomínky z dětství a vím, že současný dětský čtenář má již jiné potřeby, nemohu tuto knihu hodnotit jinak než průměrnou známkou.

19.04.2024 3 z 5

Chalupa Chalupa Pavlína Křivánková

Dle mapy České republiky celý svůj dosavadní život žiju na Valašsku, na vesnici a i tak čím dál víc toužím po samotě horské louky, lesu, chaloupce na pasece..., klidu. Stává se ze mě těžký introvert, netoužím po návštěvách a obchodních centrech. Úplně se vidím jak se hrabu v hlíně a suším seno. Jsem přehlcena lidskou společností, informacemi valícími se na mě ze všech stran a povinnostmi. Bože, jak já rozumím hlavní hrdince této knihy! Výborná kniha, jsem nadšená!

19.04.2024 5 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Audiokniha

Výborně načteno Petrou Bučkovou.

Skvělý a vtipný cestopis u kterého jsem se, a to i díky výbornému přednesu, smála od začátku až do konce. Kniha, jež je vlastně takovým facebookovým deníkem, je plná skvělého humoru a pravdy bez příkras. Věty typu: "Smrdi to tam a je tam hroznej bordel. Byla jsem tam!!!" mě až dětinsky bavily. Navíc já to autorce opravdu všechno věřila neboť děda Evžen je takovým prototypem seniorů se kterými se setkávám až příliš často :) . Hold budu muset najet na rumovou terapii :)

14.04.2024 5 z 5

Hvězdy nad statkem Falkensee Hvězdy nad statkem Falkensee Luisa von Kamecke

Pokračování této rodinné ságy se mi dostalo do rukou v momentě, kdy si již z předešlého dílů téměř nic nepamatuji. Což ovšem znamená, že se zřejmě nejednalo o hluboký čtenářský zážitek.......a ten se bohužel nedostavil ani teď :(
Je to totiž celé neskutečně slaďoučké, naivní a předvídatelné. Již po prvních stránkách je vám naprosto jasné kam to povede a jak to skončí.
Při čtení této knihy prostě nemusíte vůbec přemýšlet a po jejím dočtení vás nebudou trápit zlé sny.
Pokud máte rádi červenou knihovnu, romantiku a prince na bílém koni je tato kniha skvělou volbou.
Pokud hledáte silný příběh, který vám nedá spát a ještě dlouho po čtení nad ním budete přemýšlet, zvolte jinou knihu.
Má povaha a knižní posedlost mě pravděpodobně donutí si přečíst i závěrečný díl. Třeba bude více realistický ;)

Při udělení hvězdiček volím kompromis.

12.04.2024 3 z 5

Minjan: Má nová ortodoxně židovská setkání Minjan: Má nová ortodoxně židovská setkání Margot Vanderstraeten

Není to špatné čtení, ale nebylo to bohužel tak výborné jako předešlá kniha. Více méně se ztotožňuji s komentářem @iceVS. Popis za popisem, doplněný pár rozhovory a jedním receptem. Nicméně, pár střípků a zajímavostí ze života chasidské komunity tuto knihu také okořenilo.
Chtěla bych tady ovšem zdůraznit, že samotná kniha je velkým přínosem na úrovni mezilidských vztahů a pochopení se navzájem. Spoustu nedorozumění vzniká z nevědomosti, nepochopení a hlavně zbytečně.
Dalším důvodem proč podobné knihy ráda čtu je zřejmě fascinace touto komunitou, její nezdolnou chutí k životu a úctě k tradicím.
Jsem ráda, že jsem si tuto knihu mohla přečíst.

08.04.2024 3 z 5

Shledání Shledání Anne Jacobs

Pánský dům řadím mezi top rodinné ságy a je velká škoda, že mezi vydáváním jednotlivých dílů byly tak velké časové prodlevy. Všem, kteří budou tuto sérii číst až teď, pěkně jedu knihu za druhou, závidím. Já se fakt 1/4 knihy trápila jelikož jsem si už jen matně vzpomínala co se přihodilo v minulém díle.
Dočteno, tečka, zazvonil zvonec a pohádce je konec (snad).

30.03.2024 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Audiokniha

Čte Jan Vlasák a čte opravdu bravurně.
Hodnotím 5*

Kniha je bravurně zpracována. Celý příběh je vystavěn pouze na vyprávění, vzpomínkách a popisech pana Stevense, majordoma, který celý svůj život věnoval službě. Oddaně slouží svému pánovi, je vždy stoprocentně loajální, profesionální a nikdy, nikdy neprojevuje své city. Ve skutečnosti je to, ale velmi citlivý člověk.

Vyprávění je opravdu "hutné", první čtyři kapitoly jsem si musela pustit několikrát a poslouchat opravdu pozorně, jinak jsem se okamžitě ztratila. A to by byla opravdu škoda, protože pak jsem konečně pochopila autorovu genialitu. On se totiž dokonale a skvěle vcítil do světa "pod schodištěm" a včlenil do něj podstatnou část historický události od 20 let do 50 let minulého století.

Až při psaní tohoto komentáře si naplno uvědomuji, jak velká škoda by to byla si tuto knihu nepřečíst.

30.03.2024 4 z 5

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Z mé strany zbytečně dlouho odkládaná kniha. Příběh mě okamžitě vtáhl a jen velmi těžko se mi od něj odcházelo. Myslím, že pokud bych měla čas, dám knihu i na jeden zátah, tak moc mě příběh bavil. Na druhou stranu je velmi smutné si přiznat tu hrozitánskou podobnost se svým vlastním životem a pocity, které občas řeším. Jak říká můj tatínek se smutkem v očích: "Rodiče si hold nevybíráme".
Ač knihu hodnotím 5*, přeci jenom musím podotknou.
Za prvé: hlavní hrdinové mě svým chováním někdy pěkně štvali.
Za druhé: světlo na konci tunelu v samotném závěru knihy je sice krásný konec knihy, ale po předešlém ději by k němu vedla ještě pěkně dlouhá cesta.

Příběh se musí vnitřně dotknou každého, jelikož témata, která se tady řeší jsou ze života. Tato kniha se autorce povedla, doporučuji!

18.03.2024 5 z 5

Tamtamy času: Nová Guinea – svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje Tamtamy času: Nová Guinea – svět, o kterém jste si mysleli, že už neexistuje Jiří Hanzelka

Audiokniha

Čte: Jaroslav Dušek, Jan Potměšil, Dan Bárta, Jitka Čvančarová, Michal Bumbálek. Každý z interpretů má jedinečný hlas, přednes i prožitek. Všichni podali skvělí výkon, mě osobně nejvíce sedl přednes Dana Bárty. Přiděluji 5*

Nadčasová a jedinečná kniha. Moc se mi líbí spojení Jiří Hanzelka, Miroslav Zikmund, Miroslav Stingl a Rudolf Švaříček. Samotnou mě překvapil markantní rozdíl informací, které jednotliví aktéři do svých reportáží vkládali. Současný čtenář si tak může ujasnit co danou generaci v danou chvíli nejvíce zajímalo.
Dovolím si citovat z anotace, která skvěle vystihuje i můj názor.

"Každý z autorů je výjimečný, a tak audiokniha Tamtamy času nabízí jedinečné spojení osobitých pohledů na tento stále málo známý exotický kraj. Vzhledem k tomu, že počty zemí, které každý z nich navštívil, se počítají v desítkách, mají s čím srovnávat!"

12.03.2024 5 z 5

Dny rozhodnutí Dny rozhodnutí Michaela Grünig

Třetí a asi nejlepší díl této velmi zdařilé série. Záměrně neuvádím závěrečný, jelikož celý příběh i jeho samotný závěr přímo nabádají k dalšímu pokračování. Možná se s hrdiny této knihy setkáme při čtení jiné rodinné ságy. Uvidíme, já se určitě podívám a začtu do dalších autorčiných knih.
Nicméně, při četbě této knihy jsem byla naprosto spontánně a zároveň nemilosrdně vtažena do děje a historických souvislostí, u kterých všichni víme jak skončily. Jsem autorce neskutečně vděčná, že všechna zvěrstva nacistického Německa pouze naznačila, jejich bližší popisy by byly zcela určitě nad mé síly.
Nikdo z nás nemůže vědět jak by se zachoval a hrdinské řeči z obýváku, téměř 80 let po druhé světové válce nemají odpovídající váhu.
Skvělá rodinná sága!

01.03.2024 5 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Pořád ještě dokážu sama sebe překvapit :), ale já si prostě tuto knihu parádně užila. Vůbec jsem to nečekala a trochu se po předešlých zklamáních další "harhloviny" bála.
Příběh tří spolužaček, které se staly postupem let nerozlučnými kamarádkami mě fakt bavil. Pouhý týden života zde vydá na 448 stran a je neskutečná nálož osobních pocitů, drsné reality i milého souznění. Nechápu jak se dokáže chlap tak vcítit do ženské duše !
Moc se mi líbilo propojení s hrdiny knihy Prvok, Šampón, Tečka a Karel.
No a příběh s králíčkem mě fakt dostal :)

Dávám palec nahoru a doporučuji. Tato kniha se opravdu povedla a řadím ji mezi nejlepší (po prvotině).

26.02.2024 5 z 5

Kdo ví, kde budu zítra Kdo ví, kde budu zítra Jindřich Šídlo

Audiokniha

Rozhovor dvou novinářů na mě působil téměř jako podcast a vůbec mi to nevadilo. Opravdu tápu, co bylo dřív ? Papírová kniha nebo audiokniha? ;)
Bohužel si vždy všímám vad řeči a ony pak zbytečně upoutávají mou pozornost. Ještě, že pan Jindřich Šídlo moc nemluvil ;)

Po přečtení obou knih o Číně, nešlo jinak, než se vrhnout na tu (zatím) poslední. Pan Etzler o sobě sám tvrdí, že se často choval jako pořádné hovado. Na mě působí jako velmi inteligentní, pracovitý, cílevědomý a velmi sebevědomí člověk. Na to, že kniha vyšla v roce 2000 a mnohé ve světě se změnilo, je neustále velmi aktuální, vtipná a poučná. Trochu jsem v šoku, jak moc pan Etzlerovi jeho prognózy vycházejí. Opravdu super rozhovor.

Nezbývá mi nic jiného než poděkovat, popřát autorovi hodně štěstí a těšit se na další knihy.

Určitě doporučuji k přečtení a ve svém doporučení se přikláníme k audioverzi. Obsah je tak mnohem více autentický.

25.02.2024 5 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Svým hodnocením se vyjadřují pouze k zvolenému stylu vyprávění, žánru knihy a literárnímu zpracování.

Po dvou předešlých knihách, které jsem četla a hodnotila jako literaturu faktu, se autorka pokusila o román, byť jak sama přiznává s prvky skutečného příběhu. Je jen na čtenáři, jak příběh uchopí a co si z něj odnese.
Skutečný život lidí v KLDR si opravdu nikdo z nás nedokáže představit. Autorce se skvěle podařilo vystihnout jak dokonale rodinný klan Kimů ovládá už od narození své občany. Tato stránka příběhu je naprosto skvěle zpracovaná, dokonalá a děsivá.
Číst tuto knihu bylo velmi těžké a smutné, moc jsem si ho neužila a vlastně jsem byla ráda, že už je to za mnou.
Podle mě tento typ literatúry autorce moc nesedí nebo jej ještě neumí uchopit a tak nedokázala podat tak famózní výkon jako u předešlých knih. Místy, přes veškerou zrůdnost, to byla nuda.

Nikdo z nás nemohl ovlivnit kam a komu se narodí. Mám opravdu velké štěstí! Zároveň mě to vede k zamyšlení. Jaké štěstí budou mít naši potomci, do čeho se narodí oni?!

24.02.2024 3 z 5

Kosení: Příběhy ze světa smrtek Kosení: Příběhy ze světa smrtek * antologie

Po dočtení u mě převažuje spíše pocit zklamání a nenaplněných očekávání. Věděla jsem hned z kraje, že to pro mne nebude "to pravé, ořechové". Povídky nepatří k mému oblíbenému žánru, ale co bych neudělala pro svého oblíbence, zatím mě niky nezklamal. Až do této chvíle.
Čekala jsem opravdu něco jiného, bylo to hodně nevyvážené a místy nudné. Rukopis jiných autorů je u jednotlivých povídek hodně znát a celé sérii to spíše škodí. Zřejmě autora již svět smrtek omrzel nebo nemá potřebný nápad a chuť. Moc ráda bych si přečetla pokračování osudů svých oblíbenců, ale ne za každou cenu.
Hodnotím 2,5*

20.02.2024 3 z 5

Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Novinářem v Číně 2: Nezešílet! Tomáš Etzler

Audiokniha

Tentokrát načteno, až na Epilog, bratrem Miroslavem Etzlerem. Tady není co vytknout. Barva hlasu velmi podobná samotnému autorovi, jen přednes o hodně víc vypilovaný a profesionální. I když hodnotím 5*, moc bych si přála knihu namluvenou samotným autorem, stejně jako první díl. Je to mnohem osobitější a u prvního dílu to velmi prohloubilo jedinečnost sdělení.

V této knize je autor mnohem otevřenější ke svému rodinnému životu a zároveň v ní již není tolik unikátních příběhů. První kniha na mě zapůsobila mnohem silněji, ale i tak to je, a dlouho ještě bude, unikátní, jedinečné a pravdivé svědectví o Číně.
Zároveň z vyprávění cítíte naprosté vyhoření, zlost a zhnusení politickým a státním systémem v Číně a bohužel i v ČR, za vlády pana Zemana a jeho soudruhů.

Obě knihy řadím mezi nejlepší knihy o Číně a DOPORUČUJI!

Dokument Nebe jsem zhlédla a moc za něj děkuji. Příběhy dětí a řádových sester ve mě zůstanou navždy. Neskutečně silné, smutné a zároveň krásné! Doporučuji!

Ps. knihu jsem poslouchala jako elektronickou audio-Výpůjčku z knihovny přes aplikaci Palmknihy.cz.. Knihovna za každou jednotlivou výpůjčku platí danému subjektu 49 Kč. Všechny kapitoly se mi načetly 2x, aplikace se neustále sekala, vracela mě na začátek kapitol a ukončovala přehrávání dané kapitoly naprosto nekontrolovatelně a nečekaně. O příjemném zážitku z poslechu tady tedy nemůže být ani řeč. Pokud by kniha nebyla tak skvěle napsaná a napínavá, určitě bych nedoposlouchala!

16.02.2024 4 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Audiokniha

Vypravěč - František Kreuzmann - přednes mě ničím nezaujal, ale ani nepohoršil.

Má první kniha od Bernarda Miniera a naprostá spokojenost. Příběh mě naprosto pohltil a nutil k poslechu každou volnou chvilku. Děj je z kraje knihy sice trochu zamotaný, děsivý a temný po celou dobu, ale opravdu poslouchatelný a čtivý (podle zvolené varianty).

12.02.2024 5 z 5

Dcery štěstí Dcery štěstí Maria Nikolai

Vždy se trochu bojím pokračování úspěšné knihy a zároveň jsem plná očekávání a neskutečně se těším.
Autorka pojala pokračování trochu netradičně. V čase jsme se nikam neposunuly, zato máme možnost se blíže seznámit s životem Lilly, která se prvním dílem jen lehce mihla.
Opět lehké, nenáročné čtení, které vás ale nenechá vydechnout.
Autorka píše neskutečně čtivě, příběh má spád a je uvěřitelný. Těším se na pokračování, zcela určitě nás čeká příběh třetí sestry od Bodamského jezera ;)

02.02.2024 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Audiokniha

Jsem v rozpacích nad celou knihou, ale Petra Špalková, která knihu namluvila, za to zcela jistě nemůže. Myslím, že se přednesu zhostila celkem dobře, jen na závěr to chtělo více radosti a života ;)

Divný a rozpačitý pocit mě provázel při poslechu celé této knihy. Nějak jsme si nesedly. Hold podobně laděné příběhy mě nedojímají a ani mi nic nepřináší. Pokud bych knihu četla v papírové podobě, asi bych se usoužila a prohlásila "škoda papíru". Autorka mohla jít více do hloubky, uvést jen pár životů, ale dát si na jejich vyprávění opravdu záležet.
Role knihovnice v této knize mě ovšem pobavila a já ji mohu aspoň použít do čtenářské výzvy 2024.

29.01.2024 2 z 5