Captain Captain komentáře u knih

101 hororů, které musíte vidět, než umřete 101 hororů, které musíte vidět, než umřete Steven Jay Schneider

Dnes jsem dokoukal posledni film, takze aspon co se tyce horroru, muzu uz v klidu zemrit. Knizka je to v pohode, seznam se sice da najit na netu, informace k filmum taky nejsou zadnej narez a fotky jsou zase moc prtovoucky, ale jako publikace celkove je to pekny. Samotny vyber filmu je podle me v poradku, sice me obcas nastvalo, ze dali prednost spis mysterioznimu filmu pred normalnim horrorem (Jakubuv zebrik - mega sracka), ale co se da delat. Snad jenom Troll 2 mohli pridat... Hele, dobry, kup to.

23.11.2015 4 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Německý bestseller.

22.05.2013

Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů Jak prodat vycpaného žraloka za 12 milionů dolarů Don Thompson

Tahle kniha je naprostá povinnost pro každého umělce, který by chtěl v budoucnu prorazit. Nejen, že velmi dobře a srozumitelně popisuje svět obchodu s uměním a jak tam co fachá, ona je navíc neskutečně čtivá a už si ani nepamatuju, kdy naposledy jsem si musel čtení knihy dávkovat, abych ji nepřečetl moc rychle a nezkrátil si oční orgasmus vyvolaný přejížděním přes lascivně zakulacená písmenka z tiskařské černi! Fuck jsem byl žrával každé každičké slovo!

Ty umělecké kuriozitky jsou sice spíš takový lákadlo, přesto se jim ale věnuje dostatek prostoru, endofends přesně jako je to s moderním uměním (viz žralok) - název prodává, takže to byl chytrý tah pěšcem. Za sebe říkám, že tohle je zatím ta nejzábavnější a nejzajímavější kniha o umění, co jsem kdy četl. Možná jen škoda celkem malého obrazového doprovodu, to tam ale autor vysvětluje, takže v poho.

11.02.2013 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Ehm, tohle bylo ono? Téhle do písmen přepsané nudy se prodalo tolik miliónů, že autorka má do konce života vystaráno? Vždyť se v celé knize skoro nic nestalo, a to má 600 stran, ba co víc, jsou ještě dva další díly! Když už nic, tak musím uznat alespoň autorčin talent psát o ničem. Je pravda, že je to kniha čtivá, už jen kvůli spoustě přímé řeči a emailům roztahaným na polovinu strany (ale i tak, jak tu někdo psal - přečíst to za jeden den? uff...)
50 odstínů šedi je perfektní ukázkou toho, jak důležitou roli hraje propagace a provokativní téma. A přitom kniha vůbec provokativní není, o hodně silnější věci můžete najít i na těch lidem nejpřístupnějších porno stránkách na netu. Vždyť co se tam stalo nejsilnějšího? (možný spoiler) Hlavní hrdinka byla maximálně přivázaná k posteli a dostala pár ran přes prdel. Prostě děsná slabota. (konec spoileru)

Knihu jsem si ani nechtěl přečíst, říkal jsem si, že to bude další komerční srajda. Nakonec jsem to ale zkusil kvůli mému oblíbenému spisovateli Bretovi E. Ellisovi, který má zájem o napsání scénáře pro film (ten snad bude zajímavější, pokud bude od 18-ti). Po přečtení jsem ale došel k závěru, že o to má zájem pouze kvůli prašulím a zviditelnění. I tak se na film ale podívám, protože celkem paradoxně byly v knize nejnudnější scény ty sexuální, což film snad obrátí.

Takže pokud už chcete knihu o dominanci a submisivitě, tak bych dal přednost spíše Venuši v kožichu od Masocha. Tohle je totiž vážně jen červená kniHOVNA s pěknou obálkou.

16.11.2012 1 z 5

Prokletí Prokletí Chuck Palahniuk

Moje teprve druhé setkání s Palahniukem a hned takové zklamání. Skoro celou dobu jsem se nudil, autor neustále dokola opakoval ty samé věci a nejlepšími částmi bylo vyprávění o hollywoodských rodičích. Zdá se mi, že Palahniuk neměl předem danou kostru, nebo ji splácal hodně narychlo. Pořád se totiž plácal na tom samém místě a potom příšerně rychle zakončí vyprávění a šmitec. Pár nápadů tam bylo, ty ale zazdil jejich donekonečna opakujícím se připomínáním. Zdejší vysoké hodnocení si vysvětluji nekritickými fandy autora.

A mimochodem, ta česká obálka je příšerná, autora bych za ten paskvil nakopal.

06.11.2012 2 z 5

Slovník vulgarismů Slovník vulgarismů Kryštof Bajger

Už jen za toho hermafrodita na obálce :D

25.10.2012 4 z 5

Jak si žijí nebožtíci Jak si žijí nebožtíci Mary Roach

Knihy z edice Zlom mě ještě nezklamaly a tahle není výjimkou. Autorka umí s nadhledem popsat situace, bohužel občas trochu zmateně. Vtipy byly decentní, o žádný drsný černý humor se nejednalo, já bych klidně i přitvrdil, tohle ale bylo taky fajn. Přesto ale musím strhnout jednu hvězdu, protože autorka byla očividně placená od slova a tak se zbytečně dlouho zaobírá s některými méně zajímavými věcmi a zbytečně často znovu vypisovala celá jména lidí nebo institutů, zkrátka aby to trochu natáhla. Knihu ale doporučuji, Jak si žijí nebožtíci edici Zlom ostudu nedělá.

04.09.2012 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Co více dodat ke knize, o níž byly napsány kilometry? Je to důležitý milník v historii literatury, což je důvod, proč by měla být znalost 1984 v (ne)povinné výbavě každého alespoň trochu kulturního člověka. Přitom je ale velmi čtenářsky přístupná a stávající délka jí přímo vyhovuje. Jsem rád, že se Orwell nepokusil o umělou epičnost a že knihu nenatáhl na 400, ne-li více, stran.
Ze všech tří částí, které jsou zajímavé svojí velkou rozdílností, mě nejvíce bavila první. Hraje v tom ale i faktor, že ze začátku mám větší chuť do čtení.

25.08.2012 5 z 5

Umění klamu Umění klamu Kevin Mitnick

Rozhodně zajímavá a do jisté míry ojedinělá kniha. Těžko asi najdete lepšího učitele na sociotechniku, než právě Mitnicka. Obsah knihy je pro běžného čtenáře zajímavý ale cca jen z poloviny. Části věnované zabezpečení firmy proti útoku jsou určeny právě pro managery firem atd., takže jsem poslední část knihy neváhal vynechat, akorát by mě to unudilo. Příklady rozhovorů jsou ale výborné a dají se samozřejmě čtenářem použít i s nekalými úmysly, což je koneckonců hlavní důvod úspěšnosti knihy.

Pro lidi zajímající se o přesvědčování ostatních, podvody nebo o hackerství a pro už zmíněné šéfy firem je to určitě dobrá volba. Doufám, že někdy vyjde i Mitnickova druhá kniha.

21.08.2012 4 z 5

Americkej sen Americkej sen Warren Ellis

Jakožto velký fanda Transmetropolitanu jsem měl docela velké očekávání. Těšil jsem se přehlídku úchylností, nihiličtější filozofii a příběh podaný bez servítek. Bohužel jsem z toho dostal pouze slabý odvar a podivný road trip bez základní kostry s nerealisticky chovajícími se postavami. Skoro všechny postavy jsou tak špatně napsané, že kazí jakýkoli zájem čtenáře o jejich osud. Zkrátka je nemožné si je živě představit v hlavě jako existující osoby, jsou nalinkovaní a bez psychologické hloubky. Tupé naivní postavičky.

Zkrátka slabota, autorovi o dost více sedí comicsy, tahle kniha odpovídá spíše začátečníkovi. Doporučit mohu jedině snad fandům Ellise, klasický čtenář vyhledávající trochu úchylnější knihy spíše najde zalíbení v jeho jmenovci Bretovi.
Přesto ale dávám alespoň tři hvězdy. Moc často se mi totiž nestává, že bych přečetl knihu na dva zátahy, i když zde hraje roli i délka.

21.08.2012 3 z 5

Náhoda Náhoda Amir Aczel

Bohužel docela nijaká kniha. Určitě se tu najdou nějaké zajímavosti ale jelikož mě podobně laděné knihy baví a čtu je, tak jsem většinu už věděl. Na můj vkus také až moc matematických vzorců, stačilo je napsat jednou a potom už jen sdělovat výsledky. Na druhou stranu beru jako plus části věnované hazardu.

Za pořizovací cenu (20kč v Levných knihách) bych ale rozhodně neváhal. Na téma pravděpodobnosti a náhody také doporučuji knihu z edice Děsivá věda, sice je laděná pro mladší publikum ale přesto se tam dozvíte spoustu pravdivých zajímavostí.

17.08.2012 3 z 5

59 vteřin 59 vteřin Richard Wiseman

Absolutně doporučuji! Velmi chytrá kniha, díky které se dozvíte spoustu zajímavostí, které jsou, narozdíl od jiných knih, opravdu pravdivé (knihu napsal psycholog a vše podpírá studiemi). Nenechte se odradit anotací, životní příručka to je pouze tehdy, že chcete aby jí byla, jinak kniha perfektně funguje i samostatně. S touto knihou nemůžete šlápnout vedle.

06.08.2012 5 z 5