buitenlander buitenlander komentáře u knih

Dva měsíce v Lisabonu Dva měsíce v Lisabonu Adam Gebrian

Lisabon jsem prožívala velmi podobně, pobavilo mě, když jsme oba natrefili na stejná místa náhodou :) Nebyla jsem si jistá, jestli mi nebude vadit, že se tolik postřehů soustředilo na cestování nebo prožívání města s malým dítětem, nakonec mě to ale moc nerušilo. Beru to jako městskou architekturu - je fajn vědět nějaká objektivní fakta, ale důležité je i jak se dá prožívat v běžném životě :)

10.11.2023 4 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Já se docela ztotožňuji s názorem, že obzvlášť období druhé světové války má tolik silných skutečných příběhů, že je až trochu znevažující vymýšlet si své vlastní.
Navíc je jedna strana mé rodiny z Valmezu a do poloviny knihy jsem si vůbec nespojila, že by se tam kniha mohla odehrávat, nemyslím, že jsem někdy někoho slyšela mluvit o Meziříčí, vždycky Valmez nebo Mezřič, takže mi to výrazně ubírá pocitu autenticity knihy.

25.08.2023 4 z 5

Klín Klín Scott Carney

Tohle číst nebudu, dala jsem tomu 30 stránek a hned v první kapitole bylo v podstatě všechno co nemám ráda - první 'nepříjemná pravda' už na druhé stránce, propagace predchozi knihy a Wim Hofa, zmínka o honbě za rekordem za cenu rizika pro celou výpravu, směska kritiky vůči vědcům a samozřejmě dnešní změkčilé době, všichni umřeme, atd, atd, všechny tyhle knihy jsou ty samé...

21.05.2023

Žít lehce Žít lehce Lucie Sedlářová

Jsem teprve na straně 50, ale už tuším, že se moc dál nedostanu. Podle mě je špatně zvolená forma a měla to být kniha interview, aby každý dostal samostatný prostor, který si podle zaslouží. Začíná mě rozčilovat, když je v téměř každém odstavci nějaká informace o autorce, ať už anekdota z jejího života nebo alespoň nějaké ezo poznámky o otázce života, vesmíru a vůbec. Jistě, jsou tam i odstavce přepsané jako promluva dotyčného, ale já bych jich uvítala víc a autentičtěji. Chápu, že sama rodina autorů se asi považuje za jedny z 'lidí žijících v souladu s přírodou', jak mají na titulní straně, takže tím nejsou mimo téma, ale přesto mi připadá podivné, když vykládají život jiných lidí podle toho, jak to vidí oni.
Mohlo by to v současné podobě fungovat pokud by knihu rovnou podávali jako reportáž o životě jejich rodiny a lidech, které potkali, ale takhle jsem měla úplně jinak nastavená očekávání.

29.12.2022 3 z 5

27 smrtí Tobyho Obeda 27 smrtí Tobyho Obeda Joanna Gierak-Onoszko

Nehodnotím námět knihy - to u literatury faktu ani moc nejde - jako spíš zpracování autorky. Ocenila jsem široký záběr všech možných souvisejících témat, ať už jde o diskuzi o kulturní apropriaci nebo ohrožení žen prvních národů i v současné době, dozvěděla jsem se tím hodně o složitých problémech relativně nedávno kolonizované země a začala o některých věcech přemýšlet jinak.
Nicméně forma knihy mě až tolik neoslovila, občas pro mě bylo těžké sledovat nit vyprávění a ztrácela jsem se v složitých metaforách nebo odbočkách. Navíc mi vyloženě vadily 'punchlines' na konci kapitol nebo některých příběhů. Pravděpodobně by mi to nepřišlo tolik výrazné, kdybych četla jednotlivé články třeba v časopise, ale v knize mi to dávalo takový dramatický bulvární nádech, což mi přišlo nepatřičné.

07.12.2022 4 z 5

Jak porozumět digitálnímu světu Jak porozumět digitálnímu světu Brian W. Kernighan (p)

Za mě výborná kniha, úrovní znalostí přesně tak, jak jsem si představovala. Nejde moc do detailu, to jde vždy dohledat jinde, spíš vysvětluje principy a co znamenají běžně používaná slova, kterým jsem ale bez kontextu nikdy přesně nerozuměla. Nemusíte začít programovat ani vypínat cookies na ochranu soukromí, ale pokud chcete, můžete na tomto základu začít.

21.07.2022 5 z 5

Zpověď kleptomanky Zpověď kleptomanky Florence Noiville

Připomíná mi to spíš ten typ naučných knížek pro děti, které se snaží podat informace zabalené do příběhu, jen tentokrát je téma určené pro dospělé čtenáře

22.03.2022 3 z 5

Pražský charismatograf Pražský charismatograf Miroslav Klíma

hezká publikace, básně a fotky se dobře doplňovaly, fotografie byly stejně poetické jako básně :)

20.12.2021 4 z 5

Geniální omyly – Od Darwina k Einsteinovi Geniální omyly – Od Darwina k Einsteinovi Mario Livio

Kniha měla podle mě zajímavý průřez různými obory a velmi se mi líbilo, jak na sebe tematicky i časově navazovaly, takže do jisté míry to trochu fungovalo jako přehled věděckého poznání v historii. Nemám v rozebíraných oborech téměř žádný základ, ale i já jsem pochopila, že autor vybral doopravdy zásadní otázky, které se v té době řešily, a dokázal je pro mě srozumitelně nastínit. Zároveň se to chvílemi četlo skoro jako napínavý román, když byly popisovány širší okolnosti objevu, jak a kdo a proč, ty části pro mě byly asi nejpřitažlivější, nicméně jako celek to určitě moje vzdělání obohatilo.

08.12.2021 4 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Velmi japonské, velmi milé.

07.12.2021 5 z 5

Vládci loutek Vládci loutek Robert A. Heinlein

(SPOILER) Tak tohle bylo pro mě hodně slabé. Připadá mi, že téměř všechny dějové zvraty byly způsobeny jejich vlastními logickými chybami, což dělalo dej dost předvídatelný. (SPOILERY) Už ví, že se na hostitele přenáší dotykem, ale přesto hlavního hrdinu nenapadne zkontrolovat své dva kolegy poté, co se na ně sesype banda nakažených sekretářek? Vláda dělá celostátní zásah bez toho, aby aspoň tušila jak to vypadá v napadených městech? Všichni okolo mají odhalená záda, jen jeho nejbližší soused ne, a on ho nezkontroluje, protože... Protože vůbec nezískali všechny jeho znalosti, a tak samozřejmě netuší, kde by mohl mít chatu? Nebudu se nijak zvlášť vyjadřovat k tomu těžko uvěřitelnému milostnému románku a chápu, že to bylo napsáno v jiné době, ale vážně může nejschopnější agentka s úkolem hlídat prezidenta říkat věci jako: "Proč se ptáš mě, drahý? Nemám analytický mozek."???

23.06.2021 2 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Přestože jsem Paní Dallowayovou nezvládla dočíst a film jsem neviděla, tahle kniha pro mě byla fakt zajímavá a docela chápu, že dostala tolik ocenění. V průběhu čtení mě nijak zvlášť nechytla, není to ten typ knihy, kde je děj tak napínavý, že ji nemůžete odložit. Nicméně po dočtení nad ní už půl dne přemýšlím a propojují se mi různé souvislosti a myšlenky, doopravdy ve mně pracuje a takových knih si cením.

21.06.2021 4 z 5

Slast Slast Marta Dzido

Taková ta kniha, která mě náhodou zaujme v knihovně, ale kterou si koupím vlastní dříve než ji dočtu. Taková ta, kterou vím, že budu číst ještě několikrát, a stále doufat, že se do ní dokážu ponořit jako na poprvé. Taková ta kniha, kterou chci někomu předčítat a vychutnávat si každou větu.

28.05.2021 5 z 5

Divoké karty II: Trumfová esa Divoké karty II: Trumfová esa George R. R. Martin

Druhý díl se opravdu četl jinak než první, jestli prvnímu byla vyčítána nízká 'románovost' a celistvost příběhu, tak druhý díl byl určitě soudržnější s výraznější hlavní linií povídek. Přesto ale byla každá jiná a udržela si osobitou atmosféru, což mám na povídkových sbírkách velmi ráda, přestože jako vždy některé jsou slabší než jiné. Pro mě byl druhý lepší než první a prospělo mu, že se zmenšil počet autorů různých povídek, určitě si s chutí přečtu i díl následující.

06.05.2021 5 z 5

Modernita a holocaust Modernita a holocaust Zygmunt Bauman

Kniha byla rozhodně teoretická spíš než historická - nepopisovala to, co se stalo, ale proč a jak se to stalo. Nejsem sociolog a tohle byla první kniha z oboru, kterou jsem četla, v několika pasážích jsem se trochu ztrácela, protože autor počítal se znalostí některých základních konceptů, na druhou stranu to šlo jednoduše dohledat bokem. Teoreticky by stačilo přečíst si první kapitolu, ta velmi výstižně shrnovala, co pak rozváděl dále, ale určitě nelituji, že jsem knihu dočetla celou. Stálo za to si ty myšlenky více 'osahat' a popřemýšlet o nich.

06.05.2021 4 z 5

Divoké karty I Divoké karty I George R. R. Martin

Já teda se čtením zdaleka takové potíže neměla. Jasně, je to sbírka povídek různých autorů, takže něčí styl nám může sednout lépe než jiný, stejně tak některé jsou obecně fakt slabší, protože to není sbírka 'best of', každý se s povídku popral jinak. Pořád mě to ale bavilo, já jsem čekala a ocenila různé styly a potěšilo mě, když jsem někde lehce narazila na známou postavu. Vir divokých karet mě zaujal a líbí se mi tenhle koncept skladby knihy, který odráží jedinečnost působení víru a dává široké možnosti fantazii a zpracování. Povídkové knihy jsou prostě jiné než román a nemusí dávat kompletní historii, pro mě tohle fungovalo.

28.03.2021 4 z 5

Čeho před smrtí nejvíce litujeme Čeho před smrtí nejvíce litujeme Bronnie Ware

Mám dojem, že autorka knihu pojala jako vlastní terapii - rozhovory s umírajícími nebyly jen zasazené do jejího života, ale její život zabírá v knize velkou část. To by pro někoho mohlo být zajímavé, ale mně to spíš odvádělo pozornost od té hlavní náplně knihy. Neustále mluví o tom, jaké hrozné věci se jí děly a jak zle se k ní ostatní chovali, ale nikdy nic nepopíše, takže jsem se zbytečně zamýšlela nad tím, co se jí mohlo stát, než abych se soustředila na podstatnější věci. Konec knihy mě nezaujal vůbec, poslední dvě až tři kapitoly bych úplně klidně vyhodila, jen tam shrnuje věci, které byly v rozhovorech už dříve a dává rady, které by se skvěle vyjímaly na motivačních plakátech na fb, přesně to jsem číst nechtěla. Nicméně pořád si z knihy beru pár silných dojmů, především z příběhů jejích umírajících klientů, protože skutečné příběhy takovou sílu mají samy o sobě.

07.02.2021 3 z 5

Vzestup raketových dívek Vzestup raketových dívek Nathalia Holt

Téma rozhodně zajímavé, ale forma pokulhává. Občas mi to přišlo lehce zmatené, jak autorka skákala z jedné historky do druhé, nebylo to zrovna plynulé vyprávění, mě osobně rušily pri čtení překlepy (například pravidla místo plavidla) a přehození pořadí obrazových příloh byla taky škoda. Nicméně jsem ráda, že tam dostaly prostor jak jednotlivé osudy žen, čímž si člověk ty životní příběh snadněji vloží do reality, tak i technické popisy dobře vysvětlené pro laika, takže jsem se zároveň něco naučila.

21.09.2020 4 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Myslela jsem si, že dám horší hodnocení, ale aspoň titulní povídka mě pobavila, i když stále nemůžu uvěřit, že to je stejný autor, co napsal Soumrak dne. Mám dojem, jako by šlo o neumělou fan fiction nebo pokus o telenovelu, všichni byli skrytí géniové a bez celebrity by se to neobešlo, konverzace přitažené za vlasy, které vedli lidé s nafouklými ale velmi dramatickým problémy.

21.07.2019 3 z 5

Láska Láska Toni Morrison

Kvůli názvu jsem měla strach, že půjde o klišé romantický románek, ale naštěstí jsem měla naprosto mylné očekávání. Od začátku se příběh úžasně větví a proplétá a ukazuje spoustu druhů lásky na škále až k nenávisti. Obzvlášť oceňuji závěr, kde vlastně není jisté, která z žen to mluví, ale v té chvíli už to není důležité, protože vyhrály obě. Je to komplexní a působivý příběh, nemůžu se dočkat až zkusím další knihy autorky.

13.07.2019 5 z 5