betys6914 betys6914 komentáře u knih

Babylon Babylon R. F. Kuang (p)

Fantasy o překladatelích bojujících proti systému? Věděla jsem, že tohle bude dobré. Jen jen netušila jak moc.

Tahle kniha má nespočet kvalit. Uvěřitelné postavy, originální systém "magie", kritický pohled na historii, ale ta největší je láska k jazyku. Sama jsem vystudovaná tlumočnice, a tak mě právě tahle část vzala za srdce víc, než jiné. Nejde jen o jazyk, ale o to, co ho tvoří, co k sobě váže lidi hovořící stejnou řečí. Že jazyk nese kulturu, že je nádherný, tvárný a zároveň neuvěřitelně rigidní. Že se jazyky a jejich kultury mísí, prolínají, ovlivňují navzájem k lepšímu i horšímu. Že jazyk není jen hromada slov poskládaných podle různých gramatických systémů. Jazyk je existence, jazyk je život.

První polovinu knihy se tak můžete kochat spolu s hlavním hrdinou neuvěřitelnými možnostmi, které nabízí studium něčeho, co opravdu milujete. Jaké to je se s vášní věnovat něčemu co znáte, umíte a sdílet to nadšení s ostatními.

Jenže pak ta ochranná bublina praskne a najednou je třeba čelit realitě. Má systém, který vám všechno dal, právo vám to také vzít? Kdo jsem a kam patřím? Jak dlouho můžeme zavírat oči pro naše osobní pohodlí? Stojí za to bojovat proti něčemu, co je o tolik větší než my? Čím víc jazyků umím tolikrát jsem člověkem nebo jen nahraditelným nástrojem?

Babel vás prvně, nadchne, pak pohltí, rozčílí a na konci ho obrečíte. Takže ano, utíkejte do knihkupectví.

Čteno v originálním anglickém znění. Jsem zvědavá co s tím udělá český překlad. Jaká to ironie.

04.03.2024 5 z 5

Sedm věží Sedm věží Sara Baume

Zápletka této knihy by se dala shrnout do jedné věty. Mladý pár se přestěhuje na samotu. A to je všechno, děkujeme nashledanou. A přesto je to nejlepší věc, kterou jsem tento rok (2023) četla.

Pokud potřebujete od knihy děj, pokud chcete zvraty, zápletky, dramatická rozuzlení a chytré dialogy, tohle není pro vás. Ale pokud se chcete nechat unášet detailním popisem, metaforami, které vás píchnou u srdce a textovou zvukomalbou, čtěte dál!

Autorka se sama vyjádřila, že vymyslet zápletku je pro ni vždy nejtěžší. A tak napsala knihu o dvou lidech, kteří se přestěhují na samotu a chtějí vyšlapat na blízkou horu, ale nějak to pořád odkládají. Tak místo toho čtete o jejich zdánlivě osamoceném životě, odstřihnutém od lidí, věcí, názorů, světa.

Čtete o čmelácích, kteří žijí v zídce, prádelní šnůře, která se každý rok prohýbá o něco víc, chuchvalcích prachu v koutech, oleji usazeném ve škvírách na podlaze, nových vykvetlých květinách, starých svetrech, reklamních kalendářích, potlučených miskách, vadnoucí zelenině, mladých býčcích, koberci na schodech, ladné a bázlivé chrtici Pipě, vzteklém čmuchajícím voříškovi Vossovi.

A i když se zdá, že se v knize nic neděje, vy pořád máte co číst a pořád chcete vědět o těch nezajímavých fádních věcech v životě Cinky a Acha. Jak vyrobili poštovní schránku, že je potřeba nakoupit psí krekry, že na silnici našli sušenky, které někdo vytrousil z auta, na stěně domu se usazuje lišejník, kdo z nich viděl tuleně a že se v průduchu v koupelně už zase uhnízdili špačci.

Tahle kniha mi dovolila spočinout. Odprostit se od světa, kde se stále něco děje a jedno drama střídá druhé. Dovolila mi jen tak sedět, dýchat a rozhlížet se po drobnostech, které tak snadno přehlížíme. A byť se život hlavních hrdinů může zdát někomu chudý já v něm naopak viděla hluboký klid a smíření, že je úplně v pořádku, pokud po nás na světě opravdu nic nezůstane.

Při čtení jsem se cítila, jakoby mě slova houpala, držela za ruku a vodila po přilehlých pastvinách, prašných silnicích, nechala nahlédnout do utajený zálivů, pokynula mi přes práh věčně vrzajícího domu. Určitě to bylo i díky občasnému rozdílnému grafickému členění textu, které mě nutilo dávat slovům a větám jinou kadenci a rytmus a tím i zcela nový význam.

Nechtěla jsem, aby tahle kniha skončila, ale když skončila, bylo to perfektní. Stejně jako v Sedmi věžích i všechno ostatní na světě pomine, rozpadne se a nenávratně zmizí. A že nebe, hora, celý svět nad tím sotva přimhouří oči a je to tak správně.

01.01.2024 5 z 5

Hamnet Hamnet Maggie O'Farrell

Vůbec se nedivím, že je tato kniha mezinárodní bestseller.
Četla jsem v originále a můžu říct, že takhle krásně napsanou knihu jsem dlouho nečetla.
Různé časové linie, stejné události z pohledů odlišných postav krásně ilustrují, to jak jsme každý jiný a jak je hloupé předpokládat, že všichni lidé musí cítit to samé jako my.
Kniha zpracovává srdceryvné téma ztráty a nebojí se vytáhnout na světlo věci, o kterých málokdy mluvíme. Přesto ale nezapomíná na něhu, lásku a rodinu. Na to jak důležité a nesmírně složité jsou mezilidské vztahy.
Absolutní nádhera, co víc k tomu říct. Doufám, že překlad se povede.

06.12.2021 5 z 5

Sestry ve zbrani a písni Sestry ve zbrani a písni Rebecca Ross

Není to zlé. Ale také to není kdovíjak převratné.
Sestry ve zbrani a písni sází na časem osvědčený YA formát, kde se mísí nějaká ta magie se vztahy, trochou akce a nějakých těch hrozně "nečekaných" zvratů. Problém je, že kniha toto schéma následuje tak věrně, že si na ni za pár dní ani nevzpomenete. Postavy jsou nemastné neslané, děj sice svižný, ale předvídatelný, jazyk rádoby archaický, zápletka tuctová. Svět je dost osekaný, takže to působí tak, že v něm žije jen těch deset zmíněných postav a víc nikdo.
Líbily se mi některé prvky, jako podoba magie, relikvie nebo vztah obou hrdinek, ale to je asi tak všechno. Čtivá, avšak průměrná YA fantasy, na kterou za chvíli zapomenete.

14.10.2021 3 z 5

Podobenství o rozsévači Podobenství o rozsévači Octavia Estelle Butler

Vize spojených států, kterou nám Butlerová předkládá není až tak dystopická jako mrazivě reálná. To knize přidává na určité opravdovosti, kdy vás při čtení nenapadá " co bych dělal já kdyby" ale spíš "co bych dělal já až". Rozklad civilizace je popsán detailně, uvěřitelně a v mnoha souvislostech, jak politických tak ekologických, kniha tím pádem působí jako kompletní svět a do něho zasazený příběh a ne naopak, což mě opravdu těší.
Na druhou stranu tvrdou realitu občas kazí přemoudřelá hlavní hrdinka, která je mladičká, ale stejnak ví všechno a co neví, dokáže zahrát vždycky ve vlastní prospěch. Kniha je psaná se spoustou místy až naivní naděje (což asi i odpovídá mládí hlavní hrdinky) , nad kterou občas až protočíte oči v sloup. Je to napsané lidsky a moc se to s ničím nepáře. Těším se na pokračování.

08.10.2021 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Pro mě překvapení roku. Počkala jsem si až opadne všudypřítomné nebetyčné nadšení, abych měla trochu klid a mohla si utvořit vlastní názor a hergot jak jsem překvapená. Kniha je neuvěřitelně čtivá. Hlavní hrdinka je sice ve svých teenagerovských letech dost na přesdržku a má pocit, jak je nejspeciálnější na světě, což člověka vytáčí, ale upřímně, přesně takový všichni teenageři jsou, takže z psaní postav má autorka za jedna.
Moc se mi líbilo střídání dvou dějových linek, postupné skládání příběhu z drobných dílků, které se na konci krásně spojí v jeden obraz. Nejvíc oceňuji atmosféru lehkého mystična, která provázela celou knihu, ale vždycky přesně tak akorát, aby se z toho najednou nestalo fantasy.
Ano, občas je v knize poznat, že s jedná o prvotinu - zvláštně použitá slova, někde trošku deus ex machina či drobný oslí můsteček. Jsem ochotná to autorce všechno odpustit, protože jsem si příběh náramně užila a byla jsem překvapená, že máme takto nadějné mladé autory. Jen tak dál. Za mě velký dobrý!

26.06.2021 4 z 5

Město uprostřed noci Město uprostřed noci Charlie Jane Anders

Pro mě veliké zklamání. Autorce se nedá upřít fantasie a talent na vytváření nových zajímavých světů, ale to je pro mě tak jediné pozitivum. Vůbec jsem se nedokázala spojit s příběhem a už vůbec ne s hlavními postavami. Všechny postavy mi přišly silně nesympatické, neustále dokola dělaly ta samá hloupá rozhodnutí a vlastně se celou knihu točily v kruzích. S tím souvisí i můj pocit, že se v knize neustále opakovaly ty samé scény a dialogy, jen na jiných místech a v jiných podmínkách. Už mě to ani nebavilo číst.
Nejzajímavější příběhové lince byl věnován velmi malý prostor, na úkor omílání neustále toho samého děje, skládajícího se z politikaření a ňimrání se ve vztazích hlavních hrdinek.
Nápisy na knize slibují ohromující dílo, které se vyrovná fantasy eposům a známým jménům, ale mě tato srovnání přinesla akorát to zklamání. Autorka má na svém kontě několik cen a byla v knize místa, kde jsem pochopila proč, bylo jich ale ukrutně málo.

27.08.2020 2 z 5

Poslední vlak do Helsingøru Poslední vlak do Helsingøru Heidi Amsinck

Jestli je toto opravdu 'to nejlepší co žánr Scandi noir může nabídnout', tak to potěš. Povídky předvídatelné už od první strany, postavy jak vystřižené z dětských omalovánek, nemastné neslané a neuvěřitelně nesympatické. Jako jednohubka do vlaku, když opravdu nemáte co dělat, to asi postačí. Pokud se této knize vyhnete, rozhodně o nic nepřicházíte.
Pokud chcete opravdu skvělé povídky, přečtěte si Philipa Fracassiho nebo Lorda Bairona.

17.12.2019 2 z 5

Buzz Buzz Anders de la Motte

průměrný druhý díl. Chápu, že autor potřebuje připravit půdu pro velké finále, ale to neznamená, že se půlku knihy nebude nic dít. Byly tam věci, které mě bavily, ale zase jich nebylo tolik. Pár momentů už nedávalo smysl vůbec. No, uvidíme co třetí díl.

28.07.2019 3 z 5

Srážka světů Srážka světů Chris Colfer

Ačkoli jsem s tímto dílem měla nejvíc problémů (neustálé vysvětlování, korektnost, příliš málo prostoru pro příliš mnoho postav), i tak si nemůžu pomoci a musím se usmívat. Bylo to krásně napsané, dojemné a dobře vymyšlené. Tahle série mi bude chybět.

30.06.2019 3 z 5

Spící obři Spící obři Sylvain Neuvel

Pro mě obrovské překvapení jak po stránce formy, tak obsahu. Zajímavý příběh, tak akorát uvěřitelný a velmi dobře propracovaný. Všechno psané formou rozhovorů, či hlášení nebo deníkových záznamů, je originální a často se to nevidí. Přišlo mi, jako by mě tím kniha naschvál omezovala a nabízela mi je střípky, nikoli celý příběh, což mě nutilo číst s o to větší vervou.
Zajímavý příběh, originální zpracování, skvělá gradace děje - těším se na další díly.

16.05.2019 4 z 5

Pokání Pokání Ian McEwan

Film zbožňuji a proto mi přišlo skoro jako povinnost si přečíst jeho předlohu a nemohla jsem být více překvapená. Tolik myšlenek, bolesti, lásky a utrpení na tak malém prostoru. Skoro bych až řekla, že čtení bylo o to náročnější a bolestnější právě protože jsem znala konec a úzkostlivě jsem se snažila mu nepřiblížit. Nešlo to, posledních 100 stran jsem přečetla za odpoledne a nelituji jediné chvíle s touto knihou.

22.04.2019 5 z 5

Kopie Kopie Lauren Oliver

Pro Gemmu i Lyru to měl být nový začátek, vyrovnat se s minulostí a nechat ji za sebou. Znovu se naučit žít. Jenže je to všechno opět jedna velká lež, peníze a moc totiž hýbou světem a lidé, kteří je mají, vždycky chtějí víc. Tak se Gemma snaží najít Lyru a Lyra zase lék. Naleznou toho však daleko víc.

Ale jo, není to špatné, ale taky to není vynikající. Přijde mi, že i přes velké objevy a zásadní zvraty se toho vlastně zas tak moc nestane anebo když stane nechává to hrdiny a svět kolem dost netečnými. Čtení z obou stran je zde využito daleko lépe než v jedničce, ale nejsem si jistá, jestli to k překonání stačí, spíš ne.

07.04.2019 3 z 5

Tiché zlo Tiché zlo Emma Viskic

Svižná a akční detektivní jednohubka, z originálního prostředí a se zajímavými postavami. Skvěle zvládnuté téma neslyšícího hrdiny a využívání znakového jazyka. je opravdu vidět, že si autorka dala práci a vše si důkladně zjistila. Jen škoda, že tuto práci podrývá český překlad, který využívá zažitá nesprávná označení jako "znaková řeč" nebo "hluchý" aniž by se trochu zajímal o to, jak je to správně.

26.03.2019 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Jak zkazit skvěle realisticky napsanou apokalyptickou literaturu v jednom kroku: buďte patriotistický Američan.

Začnu tím dobrým. Kniha má skvěle realisticky zpracované téma katastrofy, kdy nám veškerá elektronika přestane fungovat. Skvěle popisuje kolaps moderní společnosti a jak rychle se z lidí stanou doslova zvířata. Nebojí se ani témat jako co se stane se lidmi vyžadující péči 24/7 nebo například lidmi potřebující pravidelně léky. Vážně dobře realisticky vykreslené, až mě z toho místy mrazilo.

Škoda že tuhle knihu napsal tak zapálený Američan, protože jinak by se to dalo i číst. Myslela jsem, že tu knihu zapálím když jsem musela každých třicet stran číst větu "Jestli uděláme to a to už nebudeme Američané" nebo mojí druhou oblíbenou "Pořád jsme přeci Američané!" Jako by zrovna Američani měli patent na lidskost. Ehm ehm genocida Indiánů vám asi ni neříká, že? Samozřejmě skoro každý druhý důležitý občan městečka je buď voják nebo válečný veterán. Neustálé přemítání hlavního hrdiny nad tím co by na nynější situaci řekli tatíčkové zakladatelé a jak se určitě Washigton obrací v hrobě, protože Amerika už nectí hodnoty, které jim on vštěpil, je neuvěřitelně iritující. Achich ach, jak ten náš národ trpí, achich ach kdepak je vláda, ach ach tohle už není Amerika. Závěrečné hrdinovo dojímání nad americkou vlajkou mě jen utvrdilo, že nesmyslný patriotismus je přesně to, co na Americe nemám ráda a tato kniha je toho plná, doslova přecpaná.

Vzato kolem a kolem skvěle realisticky zpracovaná kniha o katastrofě, která by nás klidně mohla potkat. Bohužel přecpaná americkým patriotismem, fanatickou oddaností armádě a neustálými rádoby úvahami nad americkou morálkou.

19.02.2019 2 z 5

Prachožrouti Prachožrouti Paolo Bacigalupi

Příjemné překvapení. Líbilo se mi, že autor se nezdržuje se zbytečným vysvětlováním a hned vás hodí do příběhu. Výrazné motivy rozdělené společnosti, životního prostředí a přežití za každou cenu.

19.02.2019 4 z 5

Amatka Amatka Karin Tidbeck

Tohle bylo skvělé. Mám severské podivno a obzvláště Karin Tidbeck opravdu ráda. Její fantazie a příběhy jsou jako čerstvý vzduch, jsou originální nápadité a pracují s neotřelými motivy. Amatka pracuje se slovy tak, jak by to mě nikdy nenapadlo.

Za mě by mohl být příběh i delší, ale na druhou stranu, krátký formát takovýmto podivným žánrům krásně sedí. Pokud chcete originální příběh, který ve vás probudí fantasii a ještě pár dní po dočtení o něm budete přemýšlet, tak jednoznačně doporučuji.
Podobná kniha: Anihilace

30.12.2018 5 z 5

Mlýn Mlýn Michal Vaněček

Silný příběh, který je potřeba si připomínat. Příběh o víře ve svobodu, příběh o vytrvalosti a především o nezlomné lidské vůli. Hodně cením výstřižky z rudého práva, to bylo neuvěřitelné, co se lidem cpalo.
Jediné co mi neuvěřitelně vadilo, byly názvy kapitol které už dopředu vše prozrazovaly.

23.12.2018 4 z 5

Krutý princ Krutý princ Holly Black

Holly Black mě nezklamala. Svižná, originální a místy i drastická fantasy ve které nejde o lásku a o to, kdo se komu víc líbí, ale jen a pouze o moc. Navíc návrat do světa knihy Daň peklu je to nejlepší, co jsem si mohla přát.

13.12.2018 4 z 5

Na vlnách fantazie Na vlnách fantazie Chris Colfer

Pokud se vám série doteď líbila, pátý díl vás rozhodně nezklame, i když se hodně podobá tomu čtvrtému. Ale předehra pro velké finále se prostě napsat musí. Dočkáme se mnoha nových postav, ale ani staří známí nás neopouští. A i když už dvojčata dospívají a kniha začíná řešit i vážnější témata, stále jí nechybí humor a to mě těší ze všeho nejvíc.

"Moment," pozastavila se Bree, "tohle letadlo má mít dva piloty?"
"Tradičně ano," potvrdila Cornelia. "Ale znáš to, co zvládne jedna ženská, na to jsou chlapi vždycky potřeba dva."

05.12.2018 4 z 5