Barbara182 Barbara182 komentáře u knih

Když se mnou půjdeš tajgou Když se mnou půjdeš tajgou Helena Drdlová

(SPOILER) Za mě hodně příjemné překvapení od české autorky, do reálií první světové války a počátku Ruské revoluce se svržením cara Mikuláše a rodu Romanovců přidala lehce fantasy prvek a divoženkám z daleké Sibiře přiřkla kapku magické moci a nadpřirozených schopností. Líbil se mi příběh postupného sbližování dvou mladých lidí z rozdílných světů (koneckonců právě proto mě podle anotace kniha zaujala) a celou dobu jsem trnula hrůzou a byla si jistá, že jejich putování vlastně snad ani nemůže mít šťastný konec (a to jsem se spletla a za to dávám autorce i knize další plusové body). Vyprávění má zvláštně teskný podtón a výstižnou bezútěšnost Ruska a jejích obyvatel (nevím, jak přesně to pojmenovat, ale přijde mi, že ony nuzné podmínky a mizerné charaktery se vyskytují snad ve všech knihách z Ruska), moc pěkné byly i popisy přírody, zkrátka takový lyričtější styl vyprávění, kdy se k podstatě událostí, které hlavní hrdiny svedly dohromady, dostanete až po delší době. Kniha se mi každopádně líbila a rozhodně si ji v budoucnu přečtu někdy znovu :-)

28.03.2024 4 z 5

Probuzená šelma Probuzená šelma František Niedl

Tak tady bylo opravdu všechno – honičky, cestování po Evropě i jachty a moře :-) Michael Dabert ve vrcholné formě :-) Musím říct, že se mi tenhle díl líbil o hodně víc, než ten předchozí s unesenou lodí (tam jsem se nemohla ubránit srovnávání s béčkovými filmy Seagala a spol.), samozřejmě je to všechno přestřelené a nereálné a ve skutečném světě by byl Dabert mrtvý nejspíš už na druhé stránce, ale právě proto tyhle knížky čteme, ne? Abychom si od reality odpočinuli a mohli se kochat neohroženým hrdinou, který všechno zvládne, se vším si poradí a padouchům natrhne žaket :-) A v tomhle ohledu za mě tentokrát naprostá spokojenost, až jsem se neubránila asociacím se zahraniční konkurencí v podobě Šedého muže :-)

28.03.2024 5 z 5

Vesničanka Vesničanka Mirka Skočílková

(SPOILER) Za mě asi zatím nejlepší autorčina kniha, kterou jsem četla, i když ty konce jí pořád moc nejdou :-) I u téhle knihy ho zbytečně překombinovala (na "špinavou práci" by bohatě stačil soused ožrala :-), což mi přijde škoda, protože jinak mi s Karin na vesnici bylo neskutečně dobře a moc jsem jí tu její osobní vzpouru a životní z měnu přála a čtení jsem si opravdu užívala. Jediné, co mě u knihy trápí, je právě ten konec, protože čím víc ho v hlavě přemílám, tím víc se nemůžu ubránit dojmu, že je to hodně divné (až zvrácené) a nedovedu si v reálném životě představit, jak něco takového někomu odpustit. Chápu, že se podobný zkrat může stát, ale nemůžu se zbavit otázek, co se mu sakra honilo hlavou, když celá vesnice snad i víc než den hledala Karininu maminku. Ronit slzy se zpožděním několika týdnů, a přitom celou dobu mlčet, mi přijde až psychopatické. I když pravda, s historií Karininých předchozích známostí by to možná odpovídalo (a autorka si celkově ve svých knihách potrpí na dost zvláštní mužské hrdiny), ale osobně se nemůžu ubránit zklamání, že kvůli tomu celý ten idylický „happy end“ a celkové ladění knihy vyznívá dost na prd :-(

21.03.2024 4 z 5

Co když žádné zítra nebude? Co když žádné zítra nebude? Dagmar Digma Čechová

Další autorčina velice povedená kniha, zpočátku sice malinko depresivní s onou neutěšenou domácí situací hlavní hrdinky, ale jakmile jsem se začetla, chtěla jsem vědět, jak to vlastně všechno bylo a jak to dopadne (i když spousta věcí byla nasnadě a nijak nepřekvapila). Moc pěkně napsáno, přeskakováním mezi vzpomínkami, kdy sledujeme nerozlučné kamarádky Štěpánku a Zu od jejich prvního setkání na základní škole, a současností autorka šikovně udržovala napětí a pozornost, že se mi nechtělo knihu odkládat :-)

09.03.2024 4 z 5

Pokojská Pokojská Nita Prose

(SPOILER) Pokojská Molly mi dost připomínala Eleanor z knihy Eleanor se má vážně skvěle, protože očividně taky trpí jakousi formou Aspergera a dělá jí problémy běžný mezilidský kontakt a projevování emocí. Knížku jsem přečetla jedním dechem, zvlášť ke konci to bylo čím dál napínavější a musím přiznat, že jsem měla o Molly dost obavy. Líbilo se mi, jak si autorka se čtenáři pohrávala (v jednu chvíli jsem totiž dokonce Molly podezřívala, že pana Blacka skutečně zadusila polštářem ona). Moc milé a přitom napínavé počtení, jsem spokojená :-)

09.03.2024 4 z 5

Ztracená nevěsta Ztracená nevěsta Bella Ellis (p)

Příjemná historická detektivka psaná barvitým stylem, nechyběla typická blata a vřesoviště sester Bronteových, temný gotický příběh, vášně a osudové zvraty. Líbilo se mi pobývat se sourozenci Bronteovými, jejich škorpení bylo zábavné a odlehčovalo děj. Bylo to napínavé (téměř do samého konce jsem nevěděla, jestli je ztracená nevěsta naživu nebo ne), čtení mě bavilo a určitě se s chutí pustím i do druhého dílu, až vyjde :-)

04.03.2024 4 z 5

Kniha dvou cest Kniha dvou cest Jodi Picoult

Asi už jsem zapomněla, jak dokážou být knihy Jodi Picoultové smutné, a zjišťuju, že už to pro mě není úplně do pravé. Navíc z anotace nebylo vůbec zřejmé, že se kniha vlastně zabývá smrtí a umíráním (zejména povolání hlavní hrdinky Dawn coby duly smrti mi přišlo neuvěřitelně depresivní :-(. Nejvíc mě tak bavily pasáže s Egypta, vč. informací o mapách do posmrtného života, podle kterých je kniha pojmenovaná, to bylo rozhodně zajímavé a popisy vykopávek v Egyptě byly neuvěřitelně obrazotvorné, že jsem si skoro připadala, jako bych tam byla s nimi :-). Ostatní pasáže mi ale občas přišly zdlouhavé a musela jsem se do čtení přemlouvat (částečně ale i kvůli tématu). Trochu matoucí je časová linka děje, kdy jsem si zvlášť na konci připadala, že mám déja-vu a že už jsem přesně tohle přece četla, samotný konec knihy mě pak nejdřív naštval, ale asi o minutu později jsem za něj byla hrozně ráda, protože je vlastně na mojí fantazii a přání, kterou cestou se podle mě Dawn vydá dál (a ať už by to autorka uzavřela jakkoli, vždycky by se minimálně polovině čtenářů nezavděčila, takže podle mě opravdu geniální tah :-). Poněud zvláštně jsem knihu vzala úplně nejvíc na milost až na základě autorčiny poznámky, že na téma přišla kvůli synovu studiu egyptologie, což mi přišlo hrozně milé a tak trochu chápu onen osobní rozměr knihy pro ni samotnou.

01.03.2024 4 z 5

Instant karma Instant karma Marissa Meyer

Příjemně oddychové čtení prodchnuté prázdninovou atmosférou, ale přiznám se, že předchozí autorčiny knihy ze série Cinder mě bavily víc a přišly mi zajímavější díky tomu, že to bylo větší fantasy, ke Karmě asi už nejsem ta správná cílová skupina :-) I tak to ale byl s knihou příjemně strávený čas.

25.02.2024 3 z 5

Ozvěny run Ozvěny run Christina Courtenay

Moc pěkně vymyšlená kniha s prolínáním příběhu z minulosti do současnosti. Přiznám se, že napínavější byl rozhodně onen příběh z minulosti a četl se mi proto o dost líp, u současnosti jsem měla problém s tím, jak se k hlavní hrdince Mie choval její snoubenec, ale naštěstí se pak děj stočil spíš k archeologickým vykopávkám a už to odsýpalo bez problémů. Konec knihy na mě byl sice až moc idylický a bylo tam až příliš náhod na všech frontách, ale jinak jsem rozhodně ráda, že jsem si knihu přečetla, bylo to zajímavé dobrodružství.

22.02.2024 3 z 5

Letní příběh Letní příběh Jen DeLuca

Příjemná oddychová romantika ozvláštněná prostředím renesančních slavností pořádaných v malém americkém městečku. Líbily se mi detaily týkající se kostýmů – bylo vidět, že autorka si to vyzkoušela na vlastní kůži :-) Z knihy celkově dýchá pohodová a taková doslova prázdninová atmosféra, postavy by sice mohly být propracovanější, ale i tak je to v rámci žánru lepší průměr a příběh má hlavu a patu, takže super. Možná se ke knize někdy v budoucnu vrátím, až si budu chtít odpočinout a přijít na jiné myšlenky :-)

22.02.2024 3 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Další ze slow burn romancí, za mě už několikátá od autorky a musím říct, že když nečtete knihy v řadě za sebou (to by možná mohlo být lehce monotónní), je radost je číst a vždycky si to užívám. Navíc zjišťuju, že příběhy ze sportovního prostředí, kde hlavní hrdinky tvrdě dřou na fyzičce, jsou pro mě svým způsobem motivační a tak trochu mě nutí začít taky něco dělat se svou kondicí :-). Kniha se mi líbila (a to ani nejsem fanynka fotbalu!) a myslím si, že kdyby se ji autorka rozhodla napsat ještě delší, nechala bych se od ní vodit za nos prakticky kamkoliv a spokojeně bych slintala blahem :-), protože knížky Mariany Zapaty jsou tak dobře napsané, že se vždycky ponořím do příběhu a nic jiného neřeším :-).
Technika, kterou Sal používala, aby zapomněla na své poblouznění svým bývalým idolem a nejslavnějším fotbalistou světa, že si ho představovala na záchodě, mi ze začátku přišla trochu divná, ale postupem času jsem se tomu jejímu intenzivnímu: „Kadí. Kadí. Kadí.“ od srdce smála :-). Líbilo se mi, že do knihy propašovala i narážky na nerovnoměrné finanční ohodnocení mužů a žen a vůbec na rozdílný přístup k nim, co se týče třeba i jejich osobního života a milostných avantýr. Byť je to taková pohádka pro dospělé či dospívající, je fajn dát příběhu větší hloubku (a proto mám knihy Mariany Zapaty ráda, že to nejsou vyložené prostoduché příběhy :-)

22.02.2024 4 z 5

Půl krále Půl krále Joe Abercrombie

Moje první setkání s autorem a musím říct, že se mi kniha líbila. Bylo to čtivé, uvěřitelné, děj příjemně odsýpal a nechybělo ani pár nečekaných zvratů. Vyhovovalo mi, že to není příliš temné a depresivní (než to, tak raději budu číst knihy pro teenagery :-). Příjemně strávený čas, určitě se pustím i do dalšího dílu série.

25.01.2024 4 z 5

Noční recepční Noční recepční John le Carré (p)

Závěr příběhu i celý konec je naprosto jiný než v seriálu, ze zákulisních pletich tajných služeb se chtělo člověku zvracet (a celou dobu jsem měla trochu zmatek, kdo je kdo), ale jinak je to svižně napsané a nutilo mě to číst dál a dál, abych věděla, jak to s Jonathanem Pinem a Dickym Roperem vlastně nakonec dopadne :-)

20.01.2024 3 z 5

Kufr z nebe Kufr z nebe Lin Rina

Příjemně oddychové čtení ozvláštněné grafickou podobou textu, kdy jsou k němu jakoby ručně připsané nejrůznější poznámky a popichování hlavních postav Elisy a mechanika Jamieho. Jedná se vlastně o detektivní příběh z prostředí Kronik prachu, ale musím se přiznat, že podle obrázků a celého začátku mě autorka úspěšně zavedla na scestí a předpokládala jsem romantické city Elisy Hemmiltonové úplně někde jinde, než kde nakonec byly, což bylo milé zpestření a překvapení :-)

15.01.2024 3 z 5

Alex, léto a já Alex, léto a já Emily Henry

Musím přiznat, že Letní sázka se všemi těmi knižními narážkami se mi líbila mnohem víc a celkově mi přišla lepší, vtipnější. Tohle bylo tak nějak utahané a ukňourané a Poppy byla místy dost pipka - jakože který dospělý člověk se o sebe nedokáže postarat, když onemocní, a nevezme si prášky, když má horečku :-( Autorky styl psaní se nicméně čte dobře, jsem zvědavá na Knihomoly.

31.12.2023 3 z 5

Cizinci v noci Cizinci v noci Kent Haruf

U téhle knihy se mi teda víc líbilo filmové zpracování s Robertem Redfordem a Jane Fondovou (a hlavně ten konec). Kniha je psána zvláštně jednoduchým jazykem, bez uvozovek u přímé řeči, a e poměrně tenká. Nicméně líbila se mi ona atmosféra prostého života a malých radostí, navíc hrdinové jsou oba v jádru hodní lidé.

29.12.2023 3 z 5

Odkaz Odkaz Elle Kennedy

Za mě teda nic světoborného, sice nakoukneme do života hlavních hrdinů série Off Campus po skončení předchozích románů, ale vlastně nejde o nic zvláštního nebo zábavného (předávání strašidelné panenky, která je údajně posedlá ďáblem, mezi přáteli při těch nejnevhodnějších příležitostech mi připadalo padlé na hlavu). Upřímně kdyby tohle "dílo" nespatřilo světlo světa, nic by se nestalo.

27.12.2023 2 z 5

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Julia Quinn

Při čtení jsem měla neskutečný pocit deja vu. Vážně je tohle první vydání? Jinak je kniha jako celek taková jednohubka, milý návrat k oblíbeným postavám, který neurazí ani nenadchne a po přečetní na ni za hodinu zapomenete, ale nic, bez čeho by člověk nemohl žít, a co bych si pořídila natrvalo do knihovny a vracela se k tomu.

22.12.2023 3 z 5

Láska nadivoko Láska nadivoko Christina Lauren

Čekala jsem jednoduchou červenou knihovnu se znovushledáním milenců po letech a ono se ukázalo, že je k tomu nádavkem dobrodružství a hledání pokladu jako z Indiana Jonese :-) Od autorek moje první čtená kniha a musím říct, že to úplně není můj šálek kávy, je to moc jednoduché, prvoplánové a těžko uvěřitelné, takže i jako romantická oddechovka to pro mě bylo na hraně, jestli se u toho budu nudit, trochu to zachránila zápletka s hledáním pokladu, proto ty tři hvězdy (jinak by to bylo za dvě).

11.12.2023 3 z 5

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Třetí díl Medvědínské série je opět skvěle napsaný, občas vyoudí úsměv na tváři, občas uroníte slzičku, ale rozhodně se je nad čím zamýšlet. Autor přidal nové postavy v podobě manželského páru z Hedu, kde otec od rodiny Johny je hasič, jeho žena porodní asistentka, kluci hrají hokej, prostě další hrozně sympatická rodina, ti mi okamžitě přirostli k srdci. A i když rozhodně nejde o snadné čtení, miluju, že Backman umí svým stylem psaní vyvolat u čtenářů tolik emocí, tahle série se mi od něj zatím líbila ze všech knih nejvíc.

11.12.2023 4 z 5