Ay.Le Ay.Le komentáře u knih

Neviditelné kořeny Neviditelné kořeny Hynek Čapka

Postavy byly sice trošku černobílé a ploché, konec zbytečně sladký, ale stejně se mi kniha opravdu líbila. Zasazení do meziválečné doby a období sametové revoluce byla od autora skvělá volba.

30.08.2023 5 z 5

Jelení vršek Jelení vršek Hana Marie Körnerová (p)

Knížka byla zajímavá z hlediska historického období, kdy se příběh odehrával, bavilo mě číst, jak se tehdy asi žilo (historickou přesnost neřeším). Co mě ale už moc neoslovilo, byl strašně předvídatelný děj, který takřka ničím nepřekvapil. Navíc nejsem fanoušek červené knihovny, takže ve finále je to pro mě taková ta kniha typu "neurazí, nenadchne".

15.05.2023 3 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

U tohohle dílu osciluju mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, protože se nemůžu zbavit pocitu jakési šablonovitosti, která se neustále opakuje v nekonečné spirále. A to mě už začíná celkem nudit. Knize nepomohla ani skutečnost, že na základě jedné banální poznámky jsem už uprostřed věděla nejen to, kdo je vrah, ale i to, co ho k tomu vedlo a jaké byly jeho motivy, takže jsem druhou půlku jen sledovala, jak se vše potvrzuje, což nebylo úplně ideální. Před dalším dílem si tentokrát musím dát delší pauzu, protože všechno se jednou přejí.

15.11.2022 4 z 5

Oheň Oheň Henri Barbusse

Podle mě ta epizodičnost, postrádající jakýsi "ucelený příběh", není vůbec na škodu, naopak to dokonale dokresluje dokumentaristický tón knihy, a pomalejší rozjezd, díky kterému se v podstatě jen tak mimochodem seznamujeme s jednotlivými vojáky, až dusivě předznamenává katastrofu, která zákonitě musí přijít... a ta teda přijde (!!!) ve vrcholu tohohle díla - v kapitole nazvané stejně jako celá kniha. Popis je tak sugestivní, drasticky realistický a naturalistický, že ho jen tak nedostanu z hlavy, uf... Škoda jen toho konce, který z dnešního pohledu působí poněkud pateticky.

31.08.2022 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Není nad to, když na konci všechny ty zdánlivě nesouvisející příběhy do sebe tak dokonale zapadnou... Super! Tenhle díl mě opravdu hodně bavil.

12.08.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

S těžkým srdcem musím konstatovat, že série má sestupnou tendenci :( Začalo to skvěle vypracovaným světem, kdy příběh měl svou integritu, dostatek tajemna, aby se to dalo zpracovat, a rychlý spád, nicméně v Nasteree se to úplně rozpadlo, děj je příšerně zašmodrchaný, zároveň se ale paradoxně pořád točíme v kruhu stejných otázek, čísel, hlavní postavy sice odkryly nové aspekty, ale dominantní stránky jejich osobností jsou statické, bez vývoje, nepoučily se... Je mi to strašně líto, protože si nedovedu představit, jak chce autorka tenhle zmatek spojit v nějaký uspokojivý konec, a upřímně se bojím, že tam ten "aha efekt", kdy vše zapadne na své místo a my uvidíme a pochopíme, nebude reálné uskutečnit... Ale snad se mýlím, uvidíme, s čím přijdou dva poslední díly.

18.08.2021 3 z 5

Volný pád Volný pád Nicolai Lilin

Tohle byl opravdu intenzivní zážitek...! Myslím, že ve mně bude dlouho rezonovat a neumím si teď představit, že začnu číst jinou knihu, tak silný dojem ve mně zanechala...

07.05.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Nenáročné a předvídatelné čtení, u kterého svůj intelekt nebudete potřebovat, nicméně pro unavený mozek je tahle kniha celkem obstojná alternativa.

24.03.2021 3 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Ach jo, zlatá nálepka bestseller mě zase nalákala a podvedla... Z hlediska lexika a příjemně plynoucí, nikde neškobrtající, syntaxe, je ta kniha opravdu dobrá a čte se krásně, ale to téma je tak vážné a těžké, že by se o něm nemělo číst tak snadno!! Mělo by to sakra bolet, měli byste z každého slova cítit tu tíhu, depresi, tu bezmoc...a ono nic! A navíc ta romantická linka plná kýče (představte si růžového jednorožce, který se k vám snese z nebe za doprovodu duhy a jak vás na konci ze svého rohu zasype srdíčkovými konfetami) zničila veškeré šance na slušné hodnocení. Bohužel.

01.11.2020 2 z 5

Chlapec, který rozdával sny Chlapec, který rozdával sny Luca Di Fulvio

Kombinace přemíry brutality a naivity působí bizarně a celkově to vyvolává pocit nevěrohodnosti. Navíc mi nejde ani moc dobře přejít autorovy pokusy o popsání Ruthiných pocitů, které byly často tak divně rozporuplné a jedna věta negovala druhou, takže mi vlastně nakonec nebylo vůbec jasné, co tím chce autor říct (např. vzdává se něčeho, aby se nezbláznila, i kdyby při té vzpomínce měla zešilet??). A vlastně je to škoda, protože výběr historického období a místa je super, jen tomu chybělo víc originality a méně kýče.

03.05.2020 3 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Příliš dlouhá kniha na to, jak neobratně si autor počínal ve výstavbě příběhu... Jestli má tolik stran bavit a nutit číst stále dál, je potřeba čtenáře dějem překvapovat, což já jsem za těch 900+ stran zažila malokrát: většinou mi bylo jasné, co bude následovat, a to s postupem času začalo být ubíjející a hodnocení bohužel pomalu klesalo k ničím nevybočujícímu průměru.

01.07.2019 3 z 5

Ty Ty Caroline Kepnes

Tak tohle se opravdu moc nepovedlo.. plytká a zbytečná kniha plná vulgarit, která ve srovnání se Sběratelem jen neuměle bruslí po povrchu a zbytečně protahuje to utrpení, než se člověk dostane ke konci, který je jasný už od začátku knihy... No, vím jistě, že pokračování si už nepřečtu.

06.02.2019 1 z 5

Nazí a mrtví Nazí a mrtví Norman Mailer

Skvělá kniha!!! Opravdu to rozhodně není jen válečný román - důležitou a velkou roli tu hraje i rovina sociální, která odkrývá pohnutky a chování hlavních hrdinů. Délka ani určitá pomalost děje mi vůbec nevadila, dalo by se říct, že právě naopak - mohla jsem všechno vychutnat do detailu a závěrečná gradace tak měla následně větší efekt, který mě naprosto dostal... a tím, jak banálně to skončilo, byl dokonale podtrhnut celý příběh.

02.10.2018 5 z 5

S přečtením Analfabetky jsem si po značném zklamání ze Staříka dala načas.. a ze začátku to fungovalo celkem dobře, ale čím déle jsem četla, tím více se kumulovaly nesmyslné situace, "zvraty" psané na efekt, hloupé postavy se stávaly hloupějšími a nesnesitelnějšími, až jsem to sotva dočetla... Ale alespoň mám jasno, že od Jonassona už nic číst nemám.

06.04.2018 2 z 5

Toulavý autobus Toulavý autobus John Steinbeck

Už zase se mi u Steinbecka stalo, že na začátku knihy si říkám: "Jo, to vypadá dobře, to se mi bude líbit..." a pak přijde zlom, kdy si uvědomím, že Steinbeck je geniální a že ho miluju, protože ten pocit, který z jeho knih mám, je vždycky neskutečně silný, dává mi pocit obrovské bohatosti a přemýšlím o nich pak ještě hodně dlouho, protože mi jen tak nejdou z hlavy...

29.05.2017 5 z 5

Evangelium podle Jidáše Evangelium podle Jidáše Simon Mawer

Tento román se mi do ruky dostal náhodou a bohužel musím říct, že pro mě rozhodně nebyl určen. Příběh má dvě roviny: milostnou a náboženskou. Ta milostná se až děsivě blížila těžce nesnesitelné červené knihovně, a takovým románům se vyhýbám obloukem. Druhá rovina založená na krizi víry mi nebyla blízká jednoduše z toho důvodu, že jsem ateista a takovému vnitřnímu zmatení prostě nerozumím, neumím si to dost dobře představit, takže mi tato kniha neposkytla nic, co by mě osobně nějak oslovilo a něčím mě obohatilo, a proto se nějak nemůžu ubránit pocitu zbytečnosti této knihy.

23.04.2017 1 z 5

Brambory na vloupačku Brambory na vloupačku Catharina Ingelman-Sundberg

Nevím, čím to je, že knihy, které jsem si kdy půjčila v knihovně v sekci "humoristické", nikdy humoristické nebyly... Tenhle román byl nudný, dost kostrbatý, nekonzistentní, a byla jsem hodně ráda, že jsem se dostala na konec, přitom nápad to mělo, téma mi připadalo správně netradiční, jen to nějak nevyšlo s jeho zpracováním.

28.01.2017 2 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Na knihu jsem se dost těšila, ale nakonec jsem zklamaná. O holocaustu existuje opravdu řada lepších knih, Text se sice čte dobře, ale autorka mě v podstatě nedokázala úplně přesvědčit - příběhu Minky něco chybí, nevyvolalo to ve mě moc emocí, a když už, tak ne nijak hlubokých; příběh o upírovi mi přišel chvílemi až hloupý a nedokážu si představit, že by skutečně Minku mohl zachránit. Sage mi byla od začátku nesympatická a v jejím příběhu mi toho zase naopak mnoho přebývá, je tam spousta zbytečného balastu schovaného za rádoby filosofování o vlivu prostředí na člověka, o pocitu viny a odpuštění, který autorka v závěru postaví na hlavu "nečekaným" odhalením. Škoda, no, mohlo to být určitě lepší, potenciál tam asi byl...

30.12.2016 3 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Sophiina volba je po stylistické stránce opravdu skvost a patří právem mezi velmi dobře známé knihy, snad hlavně díky svému ústřednímu tématu, které alespoň zevrubně zná každý, kdo vychodil střední školu.
Děj se chytře prolíná a v pořád užších a užších spirálách se vrací k době, kdy Sophie byla v Osvětimi, nicméně ona zásadní volba je odkryta už něco málo za půlkou knihy, ačkoli detaily se čtenář dozví až skoro na konci. Z mého subjektivního pohledu je to dost škoda, protože efekt, který to mohlo vyvolat, se nedostavil. Když k tomu přičtu ještě zcela nepřekvapivý konec a postavy, které v průběhu příběhu odkrývají i své značně nesympatické stránky, kvůli kterým je těžké se s nimi ztotožnit, dávám 4*

19.11.2016 4 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Nepamatuju si, kdy naposled se v nějaké knize sešly tak strašně nesympatické postavy, což zapříčinilo, že jejich osudy mi byly v podstatě ukradené a jejich chování mi občas přišlo úplně mimo. Když k tomu ještě přičtu to, že konec mě nijak nepřekvapil, vyšší hodnocení než 2* téhle knize dát nemůžu.

18.08.2016 2 z 5