aurora aurora komentáře u knih

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Tahle kniha mne pohltila Je to drsný příběh o době, o které moje generace vůbec nevěděla. Válka z té druhé strany. Ne jen sovětští hrdinové z mého dětství, z filmů, které se tehdy točily, z knih, které se tehdy vydávaly. Dávám všech 5 hvězdiček.

22.11.2016 5 z 5

Všechno bych odpustila, jen ne to, že knihu řadí v knihovnách do dětského fondu. Nechtěla bych, aby mé dítě četlo některé ty vieweghovské peprnosti. Těžko se dá předpokládat, že bude kniha čtena jen rodičem bez autorových vsuvek, někdy lehce sexuálně zaměřených. Podívaly se paní knihovnice také do textu, nebo katalogizují knihu jen podle názvu, v tomto případě jen podle jeho první poloviny?

04.03.2012

Šifra samotného Boha Šifra samotného Boha José Rodrigues dos Santos

Čte se opravdu jedním dechem a zajímavé je, že i odborná stránka, seznamují nás s objevy 20. století se čte jako detektivka.

30.07.2011 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Příběh se zadře pod kůži. A nejen proto, že je tak poutavě napsán, ale také proto proč byl napsán. Jak nastavuje zrcadlo lidstvu. V malém, a možná s trochou nadsázky, tu probíhají lidské nesváry, lidské necnosti. A přitom jsme tak malí, jako ti zmiňovaní mravenci.

20.07.2011 4 z 5

Podivné lásky Podivné lásky Jiří Mucha

Skvělá kniha o našich umělcích, kteří žili v Paříži. Bohémský život Jiřího Muchy a Vítězslavy Kaprálové, skladatelce a naší první dirigentce. Zároveň se řeší válka, nástup našich dobrovolníků do RAF. Čte se jedním dechem, jako detektivka.

20.07.2011 5 z 5

Mlýny boží i ďáblovy Mlýny boží i ďáblovy Luděk Frýbort

Tato skvělá kniha si nezasloužila ocitnout se v prodeji "levné knihy". Její obsah skutečně levný není. Měla by se stát součástí doporučené (dříve povinné) četby při výuce nejen literatury, ale i dějepisu, protože číst by ji měla především mladá generace. Ale i pamětníkům ledacos může nejen připomenout, ale i vysvětlit.

21.05.2011 5 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Bylo mi líto, že sem už na konci a kniha se uzavírá. Souhlasím s názorem, že je strhující. Ne nadarmo je považována za autorovu nejlepší knihu.

19.01.2011 5 z 5

Citadela Citadela Antoine de Saint-Exupéry

Citadela se nemůže číst jako obyčejný román. Já ji čtu už dlouho, vždycky po kousku. Je nabitá moudrostí, o které se musí přemýšlet. Zajímavé pasáže si zatrhnu a pak se k nim vracím.

07.11.2010

Objevení nebe Objevení nebe Harry Mulisch

Opravdu lahůdka. Jak literární, tak i myšlenková.

Milosrdenství Milosrdenství Toni Morrison

Skvělá kniha, škoda že tak tenká.

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Já jsem zase byla touto knihou nadšená. Snad se mi z Hemingwae líbila nejvíc.

30.11.-0001

Ostrov Ostrov Victoria Hislop

Navštívíte-li Krétu, můžete navštívit i ostrov Spinalonga s , kde Benátčané vybudovali pevnost, poté sloužila Turkům a posléze se stala leprosáriem až do roku 1957, kdy nemocní začali být léčeni v nemocnicích. Kniha má vypovídající hodnotu.

Svatby v domě Svatby v domě Bohumil Hrabal

Trilogie nás seznámí s osobností autora lépe, než samotný životopis, mluví totiž o jeho duši.

30.11.-0001 5 z 5

Ve filmu bylo sice hodně vynecháno, ale byl skvělý, to, co bylo vynecháno, bylo vynecháno se souhlasem autora. Nevím, jestli to byly ty pasáže, které tam musel na rozkaz cenzury přidat, ale takové vysvětlení se nabízí. Tyto pasáže totiž v románu jsou. Byla to podmínka vydání . Myslím si, že Hrabalovy knihy nejsou špatně zfilmované,

Nápady svaté Kláry Nápady svaté Kláry Pavel Kohout

Film a kniha se vůbec nedá srovnávat. Kniha je lepší, film mi přišel dost cizí stulu autora.

Hodiny klavíru Hodiny klavíru Ludvík Vaculík

Typicky skvělý Vaculík s typycky skvělým jazykem.

Tři tváře anděla Tři tváře anděla Jiří Pehe

Nejenom, že je kniha úžasně čtivá a napínavá, ale myšlenkově obohacující v pasážích, kde se zabývá úvahami o smyslu života.

Přežila jsem Přežila jsem Immaculée Ilibagiza

Kniha není jen o genocidě, ale o víře a odpuštění, o pozitivní energii. Autorka nám zprostředkovala i obraz africké Rwandy. Je to kniha duševně obohacující.