Attia Attia komentáře u knih

Jak vidět svět Jak vidět svět Nicholas Mirzoeff

Čteno v angličtině.
Opravdu výživné čtení, co se faktů a informací týče. Autor však nesděluje svůj názor, spíš vede čtenáře k tomu, aby si závěry udělal sám.

19.12.2019 4 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Nelze tvrdit, že byste se při čtení nudili, kniha však rozhodně sedne víc těm, kteří si užívají pozvolné plynutí děje a mnoho bohatých popisových pasáží. Bílou růži, černý les bych také doporučila těm, kteří se zajímají o druhou světovou válku. Já jsem si knihu vybrala zejména pro tento fakt a jsem spokojená, autorce se povedlo perfektně vystihnout atmosféru války, beznaděje a strachu s ní spojené, ale také snahy se vzepřít a neztratit pravé hodnoty. Spisovatelka se šikovně opírala o historická fakta a skutečné osoby, na nichž položila základy děje. Příběh a jeho zápletka jsou extrémně jednoduché a poměrně předvídatelné, některé situace se trochu příčí reálnosti, nicméně kniha stále dokáže nabídnout momenty překvapení a napětí.

19.12.2019 4 z 5

Město zázraků Město zázraků Robert Jackson Bennett

Celá trilogie odkrývá novou úroveň fantasy žánru, která má potenciál oslovit rozsáhlé publikum. Klasický žánr fantasy obohacuje o prvky steampunku i detektivního žánru, dodává mu nádech magična a i moderního světa. Město zázraků (stejně jako Město schodů a mečů) sice vyžaduje více vašeho času a pozornosti, odměnou vám však je úžasný čtenářský zážitek. Netroufám si říct, který díl je nejlepší, Město zázraků je každopádně dokonale rozehraným i ukončeným finálem. Není lehké říct sáze sbohem, ale jsem opravdu ráda, že jsem si knihy přečetla.

21.08.2019 5 z 5

Jenom lidé Jenom lidé Sylvain Neuvel

Jenom lidé se lehce odlišuje od předchozích dílů, pozornost je zde upřena trochu jiným směrem, ze subjektivního hlediska jsem však takovou skutečnost vítala. Líbil se mi přesah knihy i reflexe lidství, kterou Jenom lidé nabízejí. Je to určitě zdařilý závěr trilogie. Sylvain Neuvel napsal akční, čtivé, dramatické, ale zároveň důstojné a solidní dílo.

05.05.2019 5 z 5

Inkoust, kov a sklo Inkoust, kov a sklo Gwendolyn Clare

Očividně už nespadám do cílové skupiny young adult čtenářů, protože ačkoliv je to velmi dobrý debutový román, úplně neoslovil.

Námět je velmi originální, miluji jak historii, tak i steampunkovou atmosféru a prvky, avšak příběh je poněkud fádní.

20.03.2019 3 z 5

Čekání na Godota Čekání na Godota Samuel Beckett

Překvapivě dobré, překvapivě znepokojivé.

20.03.2019 5 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Naprosto klasika, příběh, který je vlastně velmi smutný, ačkoliv tragičnost se schovává za pompézní opony, lahve šampaňského, divoké večírky a afektované, leč naprosto falešné chování vyšší společnosti. Ale realita se stejně nakonec prodere navrch a zanechá hořkou pachuť v ústech.

+ Nové vydání Ledy nabízí nádherné doplňující ilustrace.

28.02.2019 4 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Obdivuhodné dílo. Pod dramatickým a strhujícím příběhem se skrývá mnoho zásadních myšlenek o smyslu života, významu a roli krásy i vlastního svědomí.
Téma je možná mnohem aktuálnější v dnešní době.

28.02.2019 5 z 5

Nesvá Nesvá E. Lockhart (p)

Morální poselství knihy je tedy pěkný s*it.
Jinak se mi líbí mistrně vystavěná retrospektivní kompozice, díky níž čtenáře čeká mnoho překvapení a šokujících odhalení.

28.02.2019 4 z 5

Osud člověka Osud člověka Michail Alexandrovič Šolochov

Šokovalo mě, že mě tak kraťkoučká knížka může natolik silně emočně zasáhnout.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Prostě milé.

Lov stínu Lov stínu AdriAnne Strickland

Zdloooouhavé popisy... I děj je popisovaný natolik obsažným způsobem, že jsem se nedokázala začíst.

09.01.2019 3 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

Velice čtivé, svěží a s dosahem na současnost.

28.12.2018 4 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Nesmírně si vážím každého autora, který prostřednictvím uměleckého díla (v tomto případě knihy) dokáže obrazně a poutavě poukázat na problémy své současnosti a varovat.
Čapek v tom absolutně exceluje.
Jeho talent a um je nezpochybnitelný.

12.12.2018 5 z 5

Zářivá světla velkoměsta Zářivá světla velkoměsta Jay McInerney

Vykreslení atmosféry pulzujícho velkoměsta, bouřlivé večírky, nebo bolavá ranní kocovina..
Autor píše tak, že máte pocit, že jste součástí příběhu.
Top!

12.12.2018 5 z 5

Jeho povídky naprosto pohltí. Vykreslení atmosféry je naprosto brilantní.

02.12.2018 4 z 5

Moje sestra žije na krbové římse Moje sestra žije na krbové římse Annabel Pitcher

Pro porovnání jsem četla originální i českou verzi. Ta anglická mě tedy bavila víc.
Moje sestra žije na krbové římse mě neurazila, ale ani nenadchla. Přitom ji nechybí mnoho k tomu být opravdu nezapomenutelným bestsellerem, jenže autorka natěsnala příliš mnoho silných a velkých témat do jedné útloučké knížky.

17.11.2018 3 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal je prostě Spisovatel s velkým s.

Vůbec nic Vůbec nic Hanif Kureishi

Moje pocity balancovaly na hraně mezi naprostým znechucením a čirou fascinací...

Artemis Artemis Andy Weir

O knize bych mohla říct dvě slova, která ji dokonale vystihují: Fakt cool. Artemis mě zkrátka bavila jako výtečná, akcí nabitá, ale stále oddechová kniha. Vědecké fakty nejsou na obtíž, nekazí čtení, naopak příběh obohacují a podtrhují. Autorův výtečný, lehce ironický humor se zde naplno projevil.