Alienor Alienor komentáře u knih

Nebezpečné známosti Nebezpečné známosti Pierre Choderlos de Laclos

Nebezpečné známosti sú kniha, ktorú čím viac čítam, tým mi príde zábavnejšia. Síce sa na nej trochu podpísal jej vek a niektoré zvádzacie praktiky sú už v dnešných časoch dosť smiešne, takisto naivita kladných postáv im veľmi neslúži k obľube, ale hlavné duo záporných hrdinov je skvelé. Ich vzájomné listy sú vtipné a zlomyseľne zábavné, markíza je vo svojich intrigách obdivuhodná a vikomt zas nehorázne príťažlivý. Taká zmes spokojnosti so sebou samým, chlapčenskej drzosti a viac-menej potláčanej brutality sa len tak nevidí. Niežeby som ho chcela stretnúť, ale radím ho medzi svoje obľúbené literárne postavy.

Na podporu dojmov z knihy som videla viacero filmov a najlepšia a aj najvernejšia knižnému deju a atmosfére je podľa mňa Frearsova verzia z roku 1988 s Glenn Close a Johnom Malkovichom v hlavných úlohách.

14.12.2022

Black Metal. I, Evoluce kultu Black Metal. I, Evoluce kultu Dayal Patterson

Veľkým kladom tejto knihy je, že hoci pojednáva o veľmi extrémnom hudobnom žánri, napísaná je dosť triezvo a bez senzáciechtivosti. Autor necháva hudobníkov prehovoriť vlastnými slovami pomocou odpovedí z interview, ktoré s nimi ako novinár robil. Nijako ich vyjadrenia nekomentuje, takže názor si vytvorí čitateľ sám. V knihe mi trochu chýbali niektoré kapely, ale rozsah textu je už tak dosť veľký a predpokladám, že tento nedostatok Patterson napravil (ďalšími tromi) pokračovaniami.
Anglický originál sa mi v porovnaní s českým vydaním zdá o kúsok lepší, aj keď je to hlavne otázka vkusu. Týka sa to obálky (pôvodná sa mi páčila o dosť viac), písma a aj celkového grafického spracovania (anglické vydanie je prehľadnejšie), zato obrazová príloha je v češtine na hrubšom papieri.
Celkovo som veľmi spokojná, text sa číta dobre, informácií je veľa a mne ostáva už len dúfať, že česky postupne vyjdú všetky knihy tohto autora.

19.06.2021 5 z 5

Vládce snů Vládce snů Clark Ashton Smith

3 a 1/2 hviezdy. Poviedky sú o niečo menej poetické a viac priamočiare ako v prvom diele (je to prekladom?) a niektoré nemajú poriadnu pointu. Ale inak to bol príjemne strávený čas.

09.05.2021 4 z 5

Žabákova dobrodružství Žabákova dobrodružství Kenneth Grahame

Vietor vo vŕbach ma ako dieťa úplne minul a aj v dospelom veku som dlho odolávala, nikdy mi na Žabiakove dobrodružstvá neprišla chuť. Až po prečítaní som pochopila, že za to môže názov, ktorý je u nás zaužívaný a vôbec nevystihuje poetiku knihy tak, ako názov originálny. V knihe sú veľmi pôsobivé a prekrásne opisy prírody a atmosférou mi pripomínala Tolkiena (Hobit) a Machena (7. kapitola).
Žabiak sa správal strašne ľahtikársky a nezodpovedne, vtedy som ho vnímala ako človeka, ale keď som si ho predstavila ako malú zelenú žabu, akosi mi to prestalo prekážať a už som sa na jeho zážitkoch a chválenkárstve len bavila. Avšak nie dobrodružstvá, ale popis jednoduchých radostí Krysy, Krtka a Jazveca a ich vrelé priateľstvo je pre mňa to najpôsobivejšie v celej knihe.
Po prečítaní českého vydania z roku 2019: Nový preklad knižke prospel. Zvieracie postavy sú (konečne!) v súlade s originálom menované ako páni, tzn. pán Krysa, pán Jazvec, etc. a aj predtým povypúšťané drobnosti sú zachované (napr. socha kráľovnej Viktórie alebo pivo Old Burton). To všetko prispieva k prehĺbeniu anglickej atmosféry, ktorá bola v predchádzajúcich prekladoch trochu potlačená. Aj keď nový preklad nie je úplne bez chýb (zopár kapitol má zmenené názvy a tak sa napríklad z názvu predposlednej stratil odkaz na Tennysona, alebo z poslednej na Odyssea) a niektoré výrazy boli presnejšie v starom preklade, stále je to posun k lepšiemu. Ďakujem prekladateľke a zvyšujem hodnotenie na 5 hviezd.

13.06.2020 5 z 5

Krev černých vran Krev černých vran Václav Votruba

Najprv som ostala trochu zarazená, lebo zo začiatku mi kniha prišla ako kopírka Národného satanistu. Našťastie, čoskoro sa dej uberie trochu inam, príbeh je napínavejší aj inak rozvrhnutý. Cením si dosť realistický pohľad na českú blackovú scénu, ale pravdupovediac, nórska surová atmosféra mi vyhovuje viac.

13.05.2020 3 z 5

Pád Gondolinu Pád Gondolinu J. R. R. Tolkien

Už v Nedokončených príbehoch ma fascinovalo rozprávanie O Tuorovi a jeho príchode do Gondolinu, ktoré ma nechalo prejsť bránami, uvidieť vidinu mesta v diaľke a, bohužiaľ, tam aj skončilo. Odvtedy stále ľutujem, že Tolkien príbeh nedokončil. V Páde Gondolinu som dostala príjemný darček v podobe Povesti o páde Gondolinu, ktorá je síce raným spisovateľovým dielom a preto celkom nezapadá do jeho pozdejšej tvorby, ale dáva skvelú predstavu o tom, do čoho sa to mohlo vyvinúť. Kvôli silne nostalgickému pocitu, ktorý je u mňa porovnateľný so záverom Pána prsteňov, dávam plný počet.

12.05.2020 5 z 5

Sedliacke poviedky Sedliacke poviedky Bjørnstjerne Bjørnson

Dosť ťažké čítanie, zvláštne reakcie postáv, najdôležitejšie veci zásadne nevypovedané, čitateľ musí odhadovať z väčšinou minimalistického správania osôb.

12.05.2020

Národní satanista Národní satanista Erlend Erichsen

Sila knihy nie je v tom, ako je napísaná, ale akú atmosféru sprostredkúva. Temnú, brutálnu, intenzívnu, uhrančivú. Rovnakú, ako hudba, ktorú spomína.

17.04.2020 4 z 5

Šesť príbehov džezového veku a iné poviedky Šesť príbehov džezového veku a iné poviedky Francis Scott Fitzgerald

Všetky poviedky, na moje prekvapenie aj tie vážnejšie, sa vyznačujú iskrivou a trochu ľahkovážnou atmosférou, ktorá je veľmi podmanivá. Pri čítaní som mala mierny problém so začiatkami, prišli mi nezaujímavé, ale ako text pokračoval, postupne ma stále viac bavil. Skončila som príjemne osviežená a potešená, pretože si môžem pripísať ďalšieho autora na zoznam obľúbených.

02.04.2020 4 z 5

Šarlátové písmeno Šarlátové písmeno Nathaniel Hawthorne

Pre mňa je Šarlátové písmeno hlavne štúdia duševného stavu človeka síce nepotrestaného spoločnosťou, ale dobre si uvedomujúceho svoje zlyhanie, dusiaceho sa svojou vlastnou neschopnosťou prijať zodpovedajúci trest a pokaziť si život, ale aj túžbou zbaviť sa viny a dosiahnuť vykúpenie. Z tejto perspektívy Hester obišla najlepšie, lebo aj keď jej poníženie v podobe písmena na jej hrudi bolo všetkým viditeľné, jej svedomie sa týmto očistilo a ona bola dostatočne silná na to, aby to prijala, vydržala a pretvorila v niečo úctyhodné.

10.02.2020 4 z 5

Zápolení Zápolení Ičijó Higuči (p)

Na knihe sú najzaujímavejšie poznámky a komentáre, ktoré približujú Japonsko tej doby. Preklad je zvláštny, lebo v texte sú použité európske prímery, napr. vyzeral ako čert, a v poznámke je to, čo postavy povedali naozaj - spomínajú nejakého miestneho démona. Divný prístup, na prvý pohľad neruší, ale po prečítaní poznámok mám pocit nespokojnosti.
Poviedky sú vlastne výseky zo života ľudí zo zábavnej štvrte, väčšinou chýba nejaká výrazná pointa a celkovo prevláda pocit odovzdanosti a melanchólie. Príjemné, ale nijako zvlášť ma to neočarilo.

20.12.2019

Tajná zahrada Tajná zahrada Frances Hodgson Burnett

Staromódne pôvabná kniha o jari a znovuzrodení nielen v prírode, ale aj v srdci a mysli postáv.

23.10.2019 4 z 5

Dopisy Děda Mráze Dopisy Děda Mráze J. R. R. Tolkien

Kúzelné, veselé, ako obrázky, tak aj príbehy. Tuším by som vymenila darčeky pod stromčekom za každoročný takýto list.

15.09.2019 5 z 5

Hoď se do klidu Hoď se do klidu Tim Collins

Niektoré časti neboli síce až tak veľmi zábavné, ale častokrát som sa od srdca zasmiala na svojej podobnosti s leňochodmi a navyše, obrázky v knižke boli jednoducho rozkošné. Odporúčam na zdvihnutie nálady.

11.06.2019 4 z 5

Cesta pútnika z Mesta skazy na vrch Sion Cesta pútnika z Mesta skazy na vrch Sion John Bunyan

Bohužiaľ, táto knižka bola pre mňa dosť ťažko stráviteľná. Hlavne úvod prvej časti mi prišiel ako popis duševného stavu po vstupe do sekty a mala som problém prekonať nepríjemné pocity. Posadnutosť Kresťana vlastnou spásou bez ohľadu na rodinu, iných ľudí a povinnosti mi veru neprišla ako hodná nasledovania. Našťastie, jeho ďalšia púť sa čítala o dosť ľahšie, chvíľami mi pripomínala stredoveké rytierske romány, chvíľami som sa bavila na satirickom popise charakterov postáv, ktoré Kresťan počas svojej cesty stretá a páčil sa mi aj realistický opis postáv a prírody. Táto prvá časť je veľmi dramatická, ale mňa nijako nestrhla, skôr som mala pocit prílišného tlačenia na pílu. Druhá časť, o ceste Kresťanky a jej detí už bola pokojnejšia, domáckejšia a cítila som sa pri jej čítaní ľahšie a príjemnejšie.
Z prečítanej knihy som si odniesla neodbytný pocit, že autor musel byť po veľkú časť svojho života veľmi nešťastný človek. Dielo nehodnotím, pretože sa ma duchovne nedotklo tak, ako to bolo zamýšľané.

22.02.2019

Bratislava čarovná metropola Bratislava čarovná metropola Michal Hvorecký

Keďže už dávno nie som dieťa, mala som sprvu problém zvyknúť si na sprievodný text, ktorý je poňatý ako prázdninové prechádzky po meste a trošku rozprávkovo. Takisto ma príliš nenadchli postavičky na ilustráciách. Ale potom som sa zamerala na architektonické detaily a čím viac som sa na obrázky pozerala, tým viac sa mi páčili. Dokonca aj Hlavná stanica je nakreslená tak obratne, až vyzerá celkom pekne a to je skutočné umenie! Len škoda, že knižka je dosť útla, chcelo by to obsažnejšieho a trochu dospelejšieho sprievodcu.

29.11.2018 4 z 5

Biela veľryba Biela veľryba Herman Melville

Keď som sa púšťala do čítania Bielej veľryby, očakávala som podľa rôznych poznámok a komentárov nezáživné a ťažko pochopiteľné dielo. Aké bolo moje prekvapenie, keď som namiesto nudy našla pútavo popísaný život na veľrybárskej lodi, mimoriadne zaujímavý popis stavby tela, lovu a spracovania veľrýb (aj keď o love sa mi nečítalo najpríjemnejšie, ako detská čitateľka knižiek s vysmiatymi veľrybkami som dosť trpela), nádych diaľok a romantiky, k čomu dopomohli neuveriteľne výstižné ilustrácie Rockwella Kenta a to všetko okorenené prehliadkou rôznych ľudských pováh, shakespearovskými monológmi, biblickou symbolikou a nábožensko-filozofickými zamysleniami o význame života.
Príbeh začína vo vcelku veselom tóne, párkrát som sa dobre zabavila na Izmaelových myšlienkových pochodoch, avšak neskôr, s pribúdajúcimi Achabovými kapitolami a nešťastnými znameniami citeľne potemnie. Samotný kapitán Achab ma ako postava dosť rozčuľoval, jeho upätosť na jeden cieľ bez ohľadu na následky mi bola až nepríjemná. Takisto mi občas nesadli monológy a filozofické vsuvky, pravdepodobne to vyžaduje odo mňa druhé čítanie. Potešená som bola vysvetlivkami na konci knihy, pomohli mi lepšie porozumieť textu.
Pri čítaní som porovnávala dve rôzne vydania, slovenské z roku 1987 a české z roku 1947. Väčšinu textu som prečítala v slovenčine, jednak preklad mi prišiel vydarený a o niečo súčasnejší ako český, a potom kvôli vysvetlivkám a celkovo menšej hmotnosti, ktorá mi dovoľovala nosiť knihu so sebou. Doma som sa potom kochala ilustráciami v českom vydaní.
Najobľúbenejšou časťou diela sa pre mňa nestali posledné tri dobrodružné kapitoly, akokoľvek sú fascinujúce, ale, pre niekoho nudná, "Veľrybárska príručka", z ktorej vyžaruje autenticita a úcta, ako k ľuďom, ktorí veľryby lovia, tak aj k veľrybám, ako k nádherným a majestátnym tvorom.

19.10.2018 5 z 5

Vrby Vrby Algernon Blackwood

Mimoriadne sugestívny opis riečnej krajiny, skoro akoby som sa dívala na Medňanského obraz. Pre mňa osobne mala kniha aj pridanú hodnotu, lebo dej sa odohráva pod Bratislavou, v oblasti Dunajské luhy. Atmosféra je znepokojivá, ale prišlo mi, že nie je dostatočne strašidelná.

20.09.2018 4 z 5

Mimo prostor a čas Mimo prostor a čas Clark Ashton Smith

Som veľmi potešená, konečne po dlhom čase niečo atmosférické a nie iba lovecraftovský pastiš. Poviedky nie sú také intenzívne a naliehavé ako Lovecraftove, ale viac hravé a poetické a takmer rovnako dobré. Už sa nemôžem dočkať ďalšieho dielu.

27.06.2018 5 z 5

Druhá smrt Druhá smrt Peter Tremayne (p)

Už v predchádzajúcich dieloch som si všimla, že Tremayne má úžasný cit pre atmosféru raného kresťanstva. Bohužiaľ, nedá sa to povedať o pohanstve a práve preto som mala s týmto dielom trochu problém. Niežeby sa autor snažil pohanstvo očierňovať, ale v jeho podaní je úplne necharizmatické. Inak je kniha "čtivá" a zaujímavá a až na vyššie uvedenú výhradu som si ju užila.

29.04.2018 4 z 5