Alexander1918 Alexander1918 komentáře u knih

Snad ti nedělají starosti cizí názory Snad ti nedělají starosti cizí názory Richard P. Feynman

Tož sice mě Ríša poprvé v životě naštval, když nazval Palác vědy a kultury "obludností..." A taky to nemá takový švih jako "To nemyslíte vážně..." Nicméně všechno tohle vyvažuje... no prostě Arlene.

12.09.2018 4 z 5

Moje cesta do vesmíru Moje cesta do vesmíru Jurij Alexejevič Gagarin

Tož odsoudit myšlenky, které jsou v knize obsažené, může jen dutohlav.

"Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!" (Jurij Gagarin, 1. člověk ve vesmíru, 1961)

"Vesmír je přeplněný a nepřátelský. Nadešel čas napsat novou kapitolu v dějinách našich ozbrojených sil a připravit se na příští bojiště, kam budou povoláni nejlepší a nejstatečnější Američané, aby odvrátili a potlačili novou vlnu hrozeb proti našemu lidu a našemu státu." (Mike Pence, viceprezident Spojených států amerických v období prezidenta Donalda Trumpa, 2018)

17.08.2018 5 z 5

Tož opravdu jsem si nemyslel, že v tenoučké knížečce (vlastně na jedné sešitové stránce), kterou jsem si vzal na cestu vlakem, se dá najít tak silný literární zážitek aneb "Tohle je určeno vám, Nikolaji Pestrecove, ať se ocitnete kdekoliv, za to, že jste vtiskl hluboký smysl slibům, které jsou stejné na celém světě, že jste nádherně posvětil závazek, který je stejný ve všech řečech..."

14.08.2018 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Tož kniha byla taková, jakou jsem ji čekal... Vlastně ukazuje to, jak vypadá směřování společnosti k téhle historické etapě, a sice, že se z A. Hitlera dělá vlastně jen takový "zlý strejda," který slouží jen jako karikatura zla. Ale tím, že se z něho vytvořila tady tahle šílenost, si dnes někteří ty hrůzy vůbec neuvědomují, dělají si z nich legraci - protože ta karikatura zla dovedla ad absurdum tu zvrácenost, že Hitlera si tihle lidi spojí už jen maximálně s nějakým rádoby vtipným obrázkem na facebooku. A potom to taky tak v obecném měřítku vypadá, ať už to je to to chování na sociálních sítích a tedy absolutní relativizace toho zla, nebo důsledek již v parlamentním měřítku, jako jsme toho byli svědky např. na Slovensku. Osobně si myslím, že exkurze do Auschwitz - Birkenau by měly být od 2. stupně základní školy v učebních plánech jako povinné exkurze. Ale to už jsem opravdu poměrně odběhl. Je to vlastně komediální kniha, nevím, jestli v tom já hledám více, než tam je, či by tam být mělo..., tak podrobně jsem ohlasy ani vznik knihy nestudoval...

23.04.2017 3 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Tož co k tomu říct... Snad jen to, že Orwell sám byl socialista a vyznění knihy nepasuje ani tak na socialismus, jako na pokročilé stádium kapitalismu. Takže krátce a výstižně (s omluvou za anglicismus)... Sorry jako!

27.03.2017 4 z 5

Laskavé bohyně Laskavé bohyně Jonathan Littell

Tož... Zvrácené, šílené, všepohlcující, neuvěřitelně uvěřitelné zlo. V té nejtvrdší podobě. Monumentální dílo. Občas má ovšem člověk nutkání zvracet. Čirá hrůza.

18.11.2016 5 z 5

Podvolení Podvolení Michel Houellebecq

Tož... Děsivý závěr. Kdyby ovšem nebyla děsivá celá kniha. Palec hore, Michele.

18.11.2016 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Tož, až mi to někdy přišlo divné, jak moc jsem se při čtení smál. Ať už to bylo při ´´Sabotére. Podlý nepříteli těžce pracujích dívek,´´ nebo při příhodách s Nicollou Pellochim.

01.09.2015 3 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Tož z téhle knížky mám docela rozporuplné pocity. Když jsem byl v takovém tom období ´´zajímám se o historii, ale politika mě nezajímá,´´ tak jsem byl z knížky nadšený. Přečetl jsem ji asi 3x. Nicméně, když jsem se dnes do ni opět po velmi dlouhé době začetl, objevil jsem mnoho věcí, které jsem tehdy neviděl. Dříve jsem měl takové to vidění hodní proti zlým. Dnes už jsem se (díkybohu) naučil rozeznávat i mezi těmi ´´hodnými.´´ Nesnižuju ničí zásluhy, aby nedošlo k mýlce. Ovšem pasáže knihy, které tyto vojáky naprosto glorifikujou jako bezúhonné muže, kteří by se žádného zločinu nedopustili, ostatní země očerňujou (klidně si tipněte, která to je), a nebo je v jednom odstavci podána informace, která je ovšem v následujícím odstavci popřena/překroucena/shozena či je podána další informace, která té původní naprosto odporuje ... To jsem začal vnímat až nyní. Nevím, časy se mění a i pohled na svět se změní. Stačí trochu přemýšlet a hodně věcí člověku docvakne.

23.05.2015 2 z 5

Smrt krásných srnců Smrt krásných srnců Ota Pavel

Tož tohle byla asi ta nejvíc pohodová knížka, kterou jsem dosud četl. Autor zobrazuje i vážnější věci, ale ty jsou podané tak, že si člověk něco takového ani nechce připustit.
P.S. Zatím můj nejlepší literární zážitek - představte si, že jste už trochu v časovém presu a potřebujete přečíst několik knížek. Tož čtete celou noc a jako poslední si necháte toto. Venku už svítá, vidíte první jedoucí vlak, zhasnutí pouličního osvětlení a vy po celonoční dřině (čtení je zábava, jistě, ale v určitých situacích ... :D) dočítáte poslední knihu - Smrt krásných srnců.
Asi si jednou v roce vyhradím speciálně jeden dubnový den, kdy zůstanu (střízliv) vzhůru až do rána a při východu slunce si přečtu tuhle krásu.

19.04.2015 4 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Tož moc milé epizody z dětství. Jo jo, to byly časy. K tomu výborný seriál, nelze jinak než hodnotit 5ti hvězdami. Mě osobně přišla nejzajímavější poslední část knihy, která se odehrává ve snu/Indii. Jediné, co mi přijde trochu smutné, je paralela k dnešní společnosti. Myslím si, že to nebude dlouho trvat a opět tady budou takové chudobince. Proč ať si domyslí každý sám.

18.04.2015 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Tož hodně lidí tady píše perly jako ´´přečíst všem přeživším komoušům´´ a podobně. Víte, co je nejvtipnější? Že kdyby něco takového nastalo, tihle by byli první, kdo by poklonkovali. Správní ´´demokrati´´ stojící na tom ´´pravém´´ břehu. Hlavně, že si je do koho kopnout, že? Přitom ti ´´komouši´´ jsou dnes daleko více charakterní lidé než oni. Oni si aspoň stojí za svým, ne jak ostatní, kteří říkají to, co se jim zrovna hodí. Uvědomte si, že tohle není jen problém komunistické myšlenky ale každého režimu, nebo dneska je to lepší? Rád si o tom s kýmkoli pohovořím, ovšem konstruktivní debatu, samozřejmě. Chápu, ono je to teďka ve škole v dějepisu docela husté, co se tam vykládá. Mám to ještě přímo z první ruky, ale kdo chce si informace najde. Kdo nechce, tomu stačí odznak a hurá, jsme free a cool a in. Další věc - stokrát radši budu s normálním člověkem (kterého nazvou buranem) než s tzv. intelektuálem, který nechce vidět pravdu. Všechno je jenom o lidech (prasatech) - kdyby se u moci udržel Kuliš, taky by to vypadalo jinak. A ještě jedna věc - podobnost s Ruskem možná, ale u nás? To vymyslel kdo? A myslíte to opravdu vážně? Doporučuju tolik nesledovat veřejnoprávní televizi a novodobé filmy financované kdoví odkud. Jsem možná mladý, ale blbý zase nejsem.
Tímto se nikoho nezastávám, žádné strany, žádné ideologie.
Stejně vím, že potom budu zase píííp a píííp a zastávám se těch píííp.
A vůbec píííp, jdem do kavárny.

13.04.2015 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Tož krátký příběh o zvláštním přátelství dvou dělníků. Závěr opravdu ... smutný. Ovšem o to působivější. Jediné, co mi trochu vadilo, byl jazyk. Asi bude pravda, že se tady u nás mluví nejspisovněji z celé republiky. ;)

10.04.2015 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Tož po přečtení mi zůstala/zůstává ještě dlouho uvězněná v hlavě. Toto bylo přímo kolosální, fámozní až pyramidální. Byl jsem okouzlen a raněn vypovědí vojáka z pera E.M.R.

09.04.2015 4 z 5

Ostře sledované vlaky Ostře sledované vlaky Bohumil Hrabal

Tož ta úprava je trochu zvláštní, ale není to nic nepřekonatelného. Za mě 5 hvězd.
P.S. Odkaz pro všechny ´´Jediné pozitivum byla délka´´ - ... anebo radši ne, potom bych už tady s nikým nekamarádil. :D

31.03.2015 3 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tož shrnul bych to takhle ... dávejme si pozor na to, kdo nám mává, kdo nám nastavuje nohu a kdo nám mává a nastavuje nohu.

28.03.2015 4 z 5

Tartuffe Tartuffe Molière (p)

Tož.
Moliére napsal zas,
veršovanou hrátku.
Tartuffe, ten slizký plaz,
pletou už oprátku.

18.03.2015 3 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

Tož tenhle typ ´´povznášející´´ literatury jsem měl vždycky rád. Umělecky je to výborné dílo. Ale. Hodně lidí píše, jak je jim Řehoře líto. Fajn. A proto by mě zajímalo, kolik lidí by se opravdu zachovalo, tak jak vzpomínají... Protože mně vylézt z pokoje brouk, tak ... tak ... tak sa za zaprvé leknu jak pes a zadruhé asi taky nebudu zrovna radostí šplhat po stěnách.

14.03.2015 4 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Tož Děti z Bullerbynu je kniha neobyčejná. Pro mě osobně - nejlepší knížka na světě ... a vůbec není důležité, kolik Vám je.

13.03.2015 5 z 5

Harry Potter a relikvie smrti Harry Potter a relikvie smrti J. K. Rowling (p)

Tož ... konečně závěrečný díl. Hned na úvod bych řekl to moje - vykrádačka všemožných uměleckých děl napříč světem posedmé. A teď bych rád ospravednil mojí nelibost týkající se tohoto díla. Jednak, ale to je můj problém, že mi to přišlo takové moc prostoduché. Největší problém však vidím v celkovém pohledu na tento soubor knížek. Stačí se zamyslet nad tím, co všechno je tady obsáhlé ... a každý si může představit své výjevy, které už někdy, někde viděl. A máme tu další věc - kdokoliv dnes napíše cokoliv z takového prostředí, navždy to bude už jenom napodobenina Harryho Pottera. Z toho plyne zkažení celé generace čtenářů, kterým už další knížky nebudou vonět, protože je tam málo toho, onoho a tamtoho a vůbec ... Pokud si zároveň srovnám tuto autorku s takovým velikánem píšícím podobný styl - J.R.R. Tolkien - tak tato heptalogie mi připadá poněkud směšná ... Na konec dvě pozitiva, jedno z nich - když už nic, tak určití negramoti přečetli ve svém životě alespoň toto, druhé z nich - některá slovíčka přeložená do češtiny byly opravdu pěkná a originální.

12.03.2015 1 z 5