1972Sixo 1972Sixo komentáře u knih

Biggles v Austrálii Biggles v Austrálii William Earl Johns

Povojnové retro dobrodružstvo v štandardne strohých koľajách Bigglesovského štýlu. Len jedna vec ma dokázala zaraziť. Britská kolonizačnomonarchistická rétorika hlavných hrdinov. Všetkých domorodcov označujú ako černochov (pôvodne asi negro?), sú to pôvodný Aboriginci, ktorých utiskovali angličania už asi 2 storočia. Tú zohrali úlohu divokých záškodníkov, zobrazovaných neľudsky ako divé zvieratá voči "pokľudným" britským farmárom. Také rasistické texty a hanlivé prirovnania z úst hlavných hrdinov som teda nečakal. Zároveň je ale dobre, že kniha nie je scenzúrovaná a súčasný čitateľ si môže porovnať spôsob nazerania na iné kultúry v polovici minulého stročia - čo nie je až tak dávno.

15.04.2024 4 z 5

Encyklopedie hororového filmu Encyklopedie hororového filmu Petr Cífka

Pre fanúšikov, od fanúšikov!
Vidno, že chlapci z Moviezone majú napozerané. Filmy zoradené podľa podžánrov a ich odnoží a podľa odnoží z odnoží, atď.. A to všetko ešte nejako logicky zoradené, zvlášť, keď niektoré presahy sú riadne zmixerované. Klobú dolu páni.

Páči sa mi, že "napriek tomu, že internet" je každý film opatrený výživným vizuálom z konkrétného filmu. Jednotlivé články sú síce subjektívne, ale svojské, odborné a vtipné. Sú tam vypichnuté zabudnuté zaujímavosti a dopady (nie len kultových a známych hororov) na publikum a ďalší filmový vývoj. Poukazujú na zabudnuté a polozabudnuté skvosty, hlavne pre dnešného mainstrimoveho diváka nepoznané. Sám mám napozerané a poznám takých 90 percent odprezentovaných filmov, ale takéto encyklopedické a fanúškovské nahliadnutia do článkov ako giallo, diela Fulciho, výroba čvachtavých trikov či rôznych plotačných odnoží je pre nadšeného čitaleľa pomyselným grálom v tomto smere. Akurát mi tam chýbalo označenie autorov jednotlivých článkov a výborný horor od naších poľských susedov Wilczyca z rokun 1982, (z ktorého som bol ako tínedžer riadne priposratý).

Zrejme prvotné spracovanie v takomto rozsahu na našom trhu sa táto encyklopédia stáva kultovou záležitosťou, ...pre mňa teda určite.

15.03.2024 5 z 5

Pach krve Pach krve František Niedl

Asi únava materiálu. Bez záčiatku a bez konca (pochopiteľne), okorenené vintage erotikou.

01.03.2024

Božský imperátor Duny Božský imperátor Duny Frank Herbert

(SPOILER) Napriek hrúbke knihy je to len krátkodobé nahliadnutie na Arrakis prostredníctvom pohľadu samotného imperátora a niekoľkých jeho blízkych. Nadčlovek Leto sa nechá unášať svojou vševedúcnosťou a do svojích vízií vťahuje svojích blízkych. Moralizovanie a filozofovanie trčí z každého dialógu (aj monológu), a čitateľ si dobrodružstva v piesočných dunách neužije, pretože tie už neexistujú. Na povrch sa prebíja (prekvapivo) lovestory, v takomto svete samozrejme odsúdená na trpký koniec.

Ďalší diel Duny, je opäť iný ako predchádzajúce časti. Nie horší ako predošlé (na prvú Dunu to samozrejme nemá), je to hlavne pre fanúšikov tejto planéty, kde zmenené prostredie planéty a štylizácia textov do dialógov dúfam neodradí čitateľov od jej návštevy.

29.02.2024 4 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Vzťahová dráma, s predvídateľným koncom, ktorá má k thrilleru ďaleko a k akcii ešte ďalej. Kingov obľúbený horor tu žmurkne z diaľky zo zopár stránok čo nezasvätení ani nepochopia.
Ale tie vzťahy, tie sú tu nádherne rozpísané, pomalé tempo a stiesnená atmosféra nedovolí knihu odložiť nadlho. Hlboko precítená (a popísaná) interakcia postáv dovoľuje čitateľovi nahliadnúť dovnútra hrdinov a zamilovať si ich.
Mne to k tomu nenáročnému deju úplne stačilo.

18.01.2024 4 z 5

Conan přichází Conan přichází Roy Thomas

Najprv som myslel ako sa rozpíšem aký prínos mal celý koncept komiksu barbara Conanan pre comics, ale načo? Stačí vedieť, že komiks je fakt kvalitný aj napriek tomu, že to je riadne retro. Že to čo mi vadilo na jeho predchádzajúcom vydaní od Crew/Netopejr chytilo s príchodom farby úplne iný dych a že kresba Barry Windsor-Smitha sa zlepšuje každým zošitom. A že ten spomínaný prínos a dopad je určite lepšie opísaný v bonusových materiáloch samotnej knihy. "U Croma, sem s dalším dílem!"

10.11.2023 5 z 5

Peříčko Finista Jasného sokola Peříčko Finista Jasného sokola neznámý - neuveden

Príliš veľa opakovaní "magickej" trojky. Traja bratia, tri sestry, tri úlohy, traja pomocníci, sa dookola mleli vo všetkých rozprávkach. Keď sa chlapom niečo nedarilo, tak sa vyplakali, posťažovali, alebo si pospali. Čakal som akčných Bohatierov, ale dostalo sa mi smutných svadbychtivých hrdinov. Ešteže tam pobehoval Kostěj Nesmrtelný, ten tomu dodával brutálnejší drajv. Nebyť Bilibinových geniálnych ilustrácií, tak neviem, neviem...

Holt, Dobšinský je jednoznačne lepší.

22.08.2023 3 z 5

Svetová vojna Z Svetová vojna Z Max Brooks

Sviežu formu, ktorú navodzuje dokumentárny charakter pozostáva s výpovedí preživších a zúčastnených zombieholokaustu z rôznych častí sveta. Od makro stretnutí s oživlími mrtvolami až po epické záchranné aktiviti vo všetkých častiach sveta, nevynímajúc: veľkomestá, odľahlé samoty, lesy, ostrovy, dokonca hlbočiny oceánov aj samotný vesmír. Ozaj pestrá a zároveň krvavá (či čo to bol za hnedý sliz) mozaika príbehov/rozprávaní.

Povinnosť pre každého hororového fanúšika a zombie fandu zvlášť.

Za mňa najlepšie: 2 príbehy z Japonska + srdcervúci príbeh psovodov

25.07.2023 4 z 5

Krev je můj chleba Krev je můj chleba Laird Barron

Vlastne som si chcel prečítať len druhý diel, ktorý je s prímesou hororu, či fantastiky. Ále, tak som si zohnal jedničku a tú gangsterku sfúkol. Nie je to ale moja krvná skupina a nebyť skvelej štylizácie textu a (zrejme) výborného prekladu, tak sa unudím k predčasnému zavretiu knihy. Ani tej avízovanej akcie nebolo dostatočne, ani dramatické finále sa akosi nekonalo. Nad vodou to držal len poctivý syntax s (prekvapivo) poetickými vsuvkami, ktoré by som v literatúre tohto druhu nečakal.

14.07.2023 3 z 5

Ďáblův hřbet Ďáblův hřbet Honza Vojtíšek

Na začiatok chcem podotknúť, že sa nejedná o žánrový horor. Autori prekročili tento žáner a rozkročili sa medzi niekoľkými žánrami. V prvom rade sa jedná o historickú fikciu o osídľovaní územia. Druhoplánovo sa nám tu tlačí survivor, v podstate dobrodružstvo s cieľom prežiť v nehostinnom prostredí za použitia akýchkoľvek možných prostriedkov. A v neposlednom rade ľudské drámatické a často nehostinné osudy postáv bojujúcich v konečnom dôsledku o holý život. Napriek týmto plusom sa jedna o novelu, ktorá ale naberá epickejšie rozmery, hlavne v atmosférickej a skvelej „ceste do lesov“, alebo samotného konštruktívného osídľovania v srdci lesa.

Žiaľ autori nedokázali vybudovať cestu čitateľa k postavám, s ktorými síce trpíte a súcitíte, ale nie sú Vám veľmi sympatické a nebojíte sa o nich. A to je asi jediná výčitka k tomuto dielu. Pomalé tempo pomáha navodiť atmosféru tajomného lesa, ktorý má až poetický opis. V ostrom kontraste mu sekunduje, horúčkovitý drajv násilných a nekompromisne explicitných scén (len pre silné povahy – alebo úchylov). A práve tieto brutálne scény odkazujú na hororový základ a hnací motor tejto novely. Je to perfektná ukážka Folk hororu v historických kulisách a z naších končín.

Autori koketujú so starými pohanskými rituálmi len naoko a dodávajú im dobový historický ráz a fyzickú podstatu. Z textu cítiť hlavne poklonu starým slovanským povestiam a legendám, aj nepriznanú inšpiráciu či už postavou Viktorky z najznámejšieho románu Boženy Nemcovej i Dobšinského ľudovým rozprávkam o rohatých čertoch. Tento historický príbeh by vlastne mohol byť inšpiráciou práve pre tieto ľudové povesti, ktoré by vznikli neskôr, a ktoré jeden z autorov rozvíja vo vlastnom univerze až do súčasnosti. Bravo majstri, stálo to zato!

01.02.2023 5 z 5

Barbar - 24-29 (Omnibus) Barbar - 24-29 (Omnibus) Jean van Hamme

(SPOILER) Dorodružná, historická, fantasy, ktorá už prerástla hranice pôvodných žánrov a u frankofónnych europanov má kultový status. Naväzujú na ňu rôzne spinoffy, a špeciály, zatiaľ len vo forme komiksov a kníh.

Fandím Thorgalovi už od polovice 80tých rokov, keď sa mi v pionierskom tábore u poľských susedov dostal do rúk jeho prvý diel, spolu s nejakým dielom "Ľudia a netvory" podľa von Dänikena a historickou freskou o španielských konquistadoroch "Herman Cortes". A ja - malý capart - som lúštil polštinu v bublinách celý pobyt v lesnom tábore niekde pri Muszyne.

Ťažko mi je hodnotiť ináč, ako plným počtom, keď som sa naňho tak dlho chystal a tešil. A je dobrý! Jeho o tri roky mladší bráško (Neviditelná pevnost) obsahuje o jeden zošit menej, takže radosť bola o to väčšia. Tým pádom môj názor nie je príliš objektívny. Hrdinovia putujú celým Stredomorím post antického sveta. Bájna fantastika sa tu prelieva s postapokaliptickou scifi a postavy sa hľadajú, míňajú a nachádzajú. Najviac mi vadí (už po koľkýkrát) zmŕtvychvstanie samotnej titulnej postavy. Detičky nám rastú do krásy ale postavy Vlčice aj Jolana dostávajú málo priestoru. A toľkokrát sa to dalo využiť, ale keď scenárista nedovolí. Nakopol ma návrat jednej sexi kontroverznej beštie, ktorá si to ako jediná užívala. Dej je často ponurý a tlak osudovosti skoro neúnosný. Thorgal ale zvláda záťažové situácie síce bez humoru, ale zároveň bez psychickej ujmy, vždy s chirurgicky presnou reakciou na daný problém.

Klasická mierne kostrbatá kresba poľského rodáka Rosinského sa v poslednom zošite premení v epickú maľbu akú poznáme z obálok. Viac mi ale sedela s klasickou obrysovou, mierne roztrasenou, čiernou linkou. V bublinách som našiel nejaké 2 chybky, ale papier, farba a tlač sú najvyššej kvality.
Takže, chvála Ódinovi!
...a dúfam, že nebude treba čakať ďalšie 3 roky na nový diel, ktorý je už avizovaný na vnútornej strane dosiek tejto fakt krásnej knihy.

29.12.2022 5 z 5

Niet úniku Niet úniku Taylor Adams

Premotivovaná (spočiatku teda riadne nesympatická) holčina si siahne na svoje fyzické a psychické dno počas párhodinového náhodného stretnutia na premrznutom odpočivadle kdesi v prdeli lesnatého Oregonu. Tak sa to rozbehlo, že sa to už nedalo zastaviť. Dejovo sa to síce motalo na jednom mieste, ale silne vygradované do osudového finále s hrstkou klišé a nelogičnosťou postáv - čo patrí k tomuto žánru v B-čkovom prevedení.

23.11.2022 4 z 5

Rozervané království Rozervané království František Niedl

Tu vidieť to večné zatratenie prostredných dielov. Chýba tu jasne dramatický oblúk. Bez jasného úvodu a samozrejme bez silného vyvrcholenia. Zachraňuje to ale ľahkosť slova, zaujímavé postavy (a že ich už je), dobrá a prehľadná akcia, a hlavne sympatický hrdinovia.

16.11.2022 4 z 5

Ezau Ezau Philip Kerr

James Rollins nariedený Michaelom Crichtonom v mierne B-čkovom prevedení.

V odľahlých končinách Himalájí sa nájdu kosterné pozostatky prapredkov človeka, ktoré ale nie sú fosílie. Medzinárodná expedícia putuje na miesto nálezu, dokonca sa načas kvoli tomu preruší aj Indicko - Pakistánsky vojnový konflikt. A tam začína dobrodružstvo so starým známim Yetim.

Ak vám niečo hovoria pojmy ako Australopithecus, alebo Ramapithecus, kniha je presne pre Vás. Ja som si ju užil. Predsa len takýchto slušne napísaných dobrodružných thrillerov v modernom poňatí nie je veľa. Dokonca nevadí ani priamočiarosť deja, čo je pre tento žáner štandardom.

A ako obdivovateľ Hitchcockových filmov si neodpustím ešte jednu hnidopichšskú poznámku: Spomínaný film A. Hitchcocka "Vertigo, r. 1958" nepatrí do jeho rannej tvorby ako je uvedené v knihe, ale do jeho vrcholnej tvorby.

10.10.2022 4 z 5

Asgard Asgard Xavier Dorison

(SPOILER) V napätom očakávaní na nový Omnibus Thorgala 24-29 som siahol po jeho príbuznom z divokého severu ménom Asgard - 2. rozšírené vydanie. Súdiac z obálky (že je to černoch) som hneď po prvých stránkach prehodnotil svoje obavy z gendrových povinností súčastného mainstreamu a upokojil sa. Asgard je plnokrvný severan a ako správny viking vie narábať s loďou, lukom, sekerou, mečom, harpúnou a ženou - samozrejme po svojom - surovo a chladne. Všetky tieto zručnosti dokonale využije po pátraní a likvidácií nádherného morského živočích - prerastenej muréne (Muraena helena Linnaeus). Na cestu si pribalí dve ženské, starého folklóristu a pár zameniteľných námorníkov, ktorí plánovane neprežijú prvý kontakt. Štandardne kvalitná dynamická kresba, stručné dialógy a kvalitná akcia robí z komiksu dobrý komiks. Dolu ho zráža len predvídateľný klišovitý dej. Škoda, ale nevadí - Thorgal je už na ceste.

03.10.2022 4 z 5

Pre hrsť dukátov Pre hrsť dukátov Juraj Červenák

Nie až taká spokojnosť ako s predchádzajúcimi dielmi. Červenák sa snaží byť sám sebe progresívny a ustupuje z pozície tvorcu akčných historických thrillerov k tvorcovi klasických detektívok. Oklieštil sa o vlastné trademarky, ktoré som tak obdivoval. V podstate zameniteľná detektívka, len so známimi menami "troch pátračov" v dobových kostýmoch a reáliách. Iba dve akčné scény a jeden príjemný zvrat sú síce kvalitne napísané, ale ostatok pre mňa dosť nudný a ochudobnený o akčný dej. Charaktery hlavných postáv sú jasne dané už od starších dielov, ale ich vzájomná interakcia sa tu prezentuje až v závere, čo je dosť na škodu, lebo práve to je na tejto knihe to najlepšie.

05.09.2022 3 z 5

Hrobař 5 a 6 Hrobař 5 a 6 Xavier Dorison

Už to nie je taká pecka ako predchádzajúce dvojdiely, ale nastavený nadštandard to stále má. Príbeh má originálne zákruty a pracuje so skvelými neotrelými charaktermi. Ale zloduchovia sú zloduchovia, slizkí a jasne čitateľní. Zasnežené prostredie je tiež pridanou hodnotou a zima tu má svoju príbehovú funkčnosť. Pekné atmosfericky pôsobí aj indiánsky cintorín, škoda, že nedostal viacej priestoru. Kresbu som si vychutnával už minule, a stále by som bral väčší formát, kvôli krásnej drobnokresbe v panorámach mestečka i krajiny. Hrobař 7 a 8 - povinnosť!

19.08.2022 4 z 5

Setkání s Rámou Setkání s Rámou Arthur Charles Clarke

Vzrušenie z nepoznaného a fantastické objavy, kde nepotrebujete blastery "proklatě nízko". Poháňaní zvedavosťou z novoobjavených skutočností v medziach vedeckých možností. Je až zarážajúce, koľko vedeckých (fantastických) poznatkov vedel A. C. Clark podať civilne a nenásilnou formou aj čitateľovi už pred pol storočím. Prekvapením pre mňa bolo opísanie sexuality vo vesmíre - otvorene a pritom logicky. Smekám klobúk majstre!

28.06.2022 5 z 5

Příchod noci Příchod noci Dean Koontz

(SPOILER) Jeden zo slabších Koontzov. Ešte tak postavy boli znesiteľné. Klišé zápletka, klišé bubák, klišé finále. Niektoré nápady doslova infantilné na B-čkovej úrovni. Napríklad: svätená voda pomáha, ale modlitba kňaza už nie, alebo keď som zastrelil v službe iba dvoch ľudí a som poctivec, tak moja krv je žieravina pre netvora. Netvori zrejme inšpirované Gremlinmi, alebo bola to skôr práca pre Lovcov duchov - filmy z toho istého roku ako prvé vydanie knihy. Prvé mierne sklamanie z Koontzovho diela.

29.05.2022 3 z 5

Batman v černé a bílé Batman v černé a bílé Neil Gaiman

Pestrá zmeska čiernobielych multižánrových príbehov s titulným hrdinom. Nie všetky sú perfektné, no zlý tam nieje. Každý si príde na ten svoj, s výnimkou rozsiahlych spektáklov, ktoré sa tam logicky nevmestili. Prečítané v osobne smutnom období. Jedna z mála kníh , na ktorú som sa dokázal sústrediť a kam som rád utiekal. Vďaka za požičanie Mirec88.

19.04.2022 4 z 5