Unie navěky

Unie navěky https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2942/bmid_unie-naveky-7LJ-2942.jpg 5 17 1

Ztracený regiment série

Druhá kniha série Ztracený regiment. Na planetě Valdemii vojáci Unie po vítězství nad kanibalskými Tugary musí bojovat s další, ještě nebezpečnější hordou Merkijů. Ta překoná svůj odpor k lidskému dobytku a vezme do svých služeb zběhlého unionistického kapitána Cromwela i s jeho lodí Ogunquit, čímž vyrovnají technickou převahu lidí. Přeložila Dana Krejčová.... celý text

Literatura světová , Válečné , Sci-fi

Vydáno: , Klub Julese Vernea

The Union Forever , 1991

bleekemolen
27.10.2023 2 z 5

Přečteno jen s nejvyšším úsilím. Už první díl pro mě představoval výzvu a k dokončení si žádal železnou disciplínu. Autor nás v něm zasvěceně informoval, jak proběhla průmyslová revoluce asi za tři dny a geniální modrokabátníci tak zvládli výrobu střelného prachu, průmyslovou výrobu zbraní, stavbu přehrady a jen tak mimochodem si postavili železnici s parní mašinkou. Kdyby měli o pár dní déle, tak věřím, že by zvládli i meziplanetarní cestování.
Ano, prvni díl byl hloupý.

Mám bohužel tendenci kupovat knihy v dávkách a druhý díl mne svoji neposkvrněností v knihovně už delší dobu vyloženě obtěžoval. Za dva dny a nějakou tu noc k tomu jsem ho tedy zdolal. A řeknu vám, je ještě o poznání hloupější. Tentokrát se naši vojáčci znovu dostanou pod tlak a rozhodnou se postavit flotilu 80 lodí za 30 dnů. (ani jediný z nich není námořník, proto se v přestávkách na souši učí veslovat a memorovat, kterou ruku mají po pravoboku)

K dalším hloupostem už jen zkratkovitě. Postavě jménem Kalinka je v obsáhlé kapitole předchozího dílu dosti popisně amputována ruka. Autor poté požil značné množství alkoholu a v deliriu na to poněkud pozapomněl, jelikož nyní si stejná postava "strká ruce do kapes" (tohle faux pax jsem ještě připsal na vrub překladateli), když ovšem v další kapitole nebojácně šplhá po příčkách na tovární komín, bylo mi vše jasné.
Autor nám sděluje, že římští legionáři jsou přeneseni z časů první Punské války. O pár řádků dál jsou to už však císařské legie.
V knize jsou další a další nesmysly, které jsem si sice při čtení poctivě značil, nicméně už ani nemám chuť je vypisovat. Každý rodokaps nebo westernová knihovnička pro moderního kovboje nabízí lepší zážitek než tato slátanina.

William R. Forstchen
americká, 1950