Zpěvy hvězd a stínů

Sbírka povídek „posledního amerického romantika“ G. R. R. Martina. Hořkosladké příběhy plné osamění a beznaděje vrcholí povídkou Oceloví andělé (And Seven Times Never Kill Man), která dodnes nepozbyla nic ze své hluboké naléhavosti.

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29128/zpevy-hvezd-a-stinu-29128.jpg 4.164

Songs of Stars and Shadows (1977)

Povídky, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Triton
Více informací...

Jass
30.09.2016

S každou další Martinovou knihou, mi připadá geniálnější a geniálnější. Tohle byla taková rozkoš! Vážně nechápu, proč všichni tak visí na Písni ledu a ohně, jo, taky ji mám ráda, ale tohle je prostě ještě daleko lepší. Uznávám, že jedna nebo dvě povídky byly celkem o ničem (Noc Vampýrů, Noční směna), ale přesto mě naprosto dostaly a na tom se ukáže, že někdo umí psát. Asi nejlepší za mě byla Osamělé písně Larena Dorra - asi si prostě potrpím na smutné příběhy. Stanice Šerá voda byla naprosto skvělá a nebudu vysvětlovat, proč, protože pak byste si to zdaleka tak neužili. No, celé to prostě bylo skvělé, můžu jen doporučit. Kvůli Martinovi mám sci-fi daleko radši než dřív, už se moc těším na další jeho knihu. Tahle se mi líbila snad ještě o krapet víc než sbírka Píseň pro Lyu.

ziriant
18.04.2016

Musím se přiznat, že některé povídky jsem vůbec nepobrala. Ani co se týče příběhu, ani pokud jde o pointu (která tam asi být vždy měla). Naopak docela příjemně mě naladila hned první povídka, Věž z popela, a pak také Osamělé písně Larena Dorra. Jinak mi tady chybělo zatraceně hodně...

gogo
02.01.2015

Tahle sbírka se může pyšnit přívlastkem značně nevyvážená. Na jedné straně tu mám takřka brak v podobě Na útěku, na straně druhé jsou tu fantastické povídky typu Noční směna či Stanice Šerá voda. Ty lepší naštěstí převažují...

imarvin
03.04.2014

Musím uznat, že pan G.R.R.Martin ví přesně, na kterou mou strunu uhodit, aby mě příběh dostal. Ačkoliv je tato kniha různorodá a rozhodně má slabší i silnější povídky, stojí za to ji přečíst od začátku do konce. Pokud si rovnou při čtení začnu představovat živé obrazy a nevnímám okolní hukot, je ta knížka pro mě dobrá. Těším se na další...

Ronin Roujin
09.02.2014

Pár povídek pana Martina z počátků jeho kariéry. Žánrově jsou na pomezí sci-fi a fantasy. Také kvalitou jsou různorodé. celkové hodnoceníé je lepší průměr.

Thanyss
17.06.2013

Poprvé mám problém s tím, jak ohodnotit knížku. Martinovi povídky rozhodně nejsou špatně napsané, ale skoro u každé jsem měla pocit, že něco chybí.

Kniha obsahuje 9 povídek a musím říct, že kvalitou se nemohou rovnat Písni ledu a ohně.

Věž z popela mi ke konci přišla dost zmatená, takže jsem nevěděla, jestli náhodou snovouk nekousl spíš mě než hlavního hrdinu.
Patrick Henry, Jupitěr a dřevní kosmická loď se mi líbila asi nejvíc. Ukazuje, jak jedna kosmická loď může v různých érách znamenat zcela něco odlišného. Nejdříve je to ambiciózní a nesplněný sen. V budoucnu jen hromada duraluminiového šrotu na zpeněžení.
Stanice Šerá voda - Skupina vědců je uvězněna na výzkumné stanici na planetě, kterou celou pokrývá houba, jež se snaží stanici zničit. Pokud se nadechnete výtrusů, houba vás ovládne. Povídka popisuje boj mezi vědci a skupinou vojáků, o kterých si myslí, že je houba ovládá. Což se ukáže jako omyl.
Osamělé písně Larena Dorra je spíše fantasy povídka a měla jsem celou dobu pocit, že se jedná spíše o popis snu. Zvláštní příběh, který poukazuje na to, že v dosažení našich cílů nám může bránit například i láska.
Noc vampýrů nám přínáší možný scénář, jak by to vypadalo po únosu několika jaderných střel. I když jsou unesené bombardéry nakonec zneškodněny, na ulicích už zavládl chaos.
Na útěku je kraťoučký příběh o člověku, jež se rozhodl svůj nudný život zcela změnit tím, že si zničil vzpomínky a nechává se pronásledovat. Každý den je tedy na útěku a prožívá jej ve strachu, zároveň ale žije konečně naplno.
Noční směna - povídka, která opět ukazuje rozdílnost názorů. Pro mladíka, který vykonává brigádu na vesmírném překladišti, je vesmír romantickým místem plným dobrodružství. Pro předáka, který zde pracuje už dlouho, vesmír ztratil své kouzlo, je to jen všední věc a vesmírné lodi jsou pro něj jen náklaďáky.
Za jediný včerejšek je postapokalyptická povídka o člověku, který se díky droze vydává zpátky do minulosti ve svých snech, protože současnost pro něj nemá smysl. Když mu drogu odeberou, jednoho večera ji ukradne a podnikne svou poslední cestu do minulost, ze které se již nevrátí. O to se postaralo dostatečné množství léků na spaní.
Závěreční Oceloví andělé popisují nelítostné vyhlazování jedné rasy druhou. Je to v podstatě náboženská válka, jen zasazená na jinou planetu.

tsal
10.04.2013

Vcelku pěkná sbírka povídek, která se rychle četla. Nejvíce mě zaujala spíše atmosférická Noční směna, velmi napínavá a akční Stanice Šerá voda a Ocelový andělé se zajímavým nápadem.