Zmizení Samanthy Shipleyové

Zmizení Samanthy Shipleyové https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/291665/bmid_zmizeni-samanthy-shipleyove-YQ4-291665.jpg 4 507 158

Pro Caroline a Huntera Shipleyovi to měla být báječná oslava desetiletého výročí svatby. Týden si užívali v nádherném přímořském mexickém letovisku Rosarito s přáteli a svými dvěma malými dcerkami a těšili se na poslední slavnostní večer. Když se však vrátili do apartmá, jejich dvouletá dcera Samantha byla beze stopy pryč… Celých patnáct let, které uplynuly od únosu, Caroline víceméně jen přežívá. S Hunterem se rozvedli a Michelle, starší z obou dcer, je čím dál tím více nezvladatelná. K tomu jí rok co rok volají novináři, takže když se v den patnáctiletého výročí zmizení v telefonu ozve „Myslím, že se ve skutečnosti jmenuju Samantha, asi jsem vaše dcera,“ je Caroline zprvu přesvědčená, že je to jen další trik, kterým se z ní snaží někdo vymámit důvěrné informace…... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Ikar (ČR)

She's Not There , 2016

Mikiem
Mikiem
25.02.2024 5 z 5

Docela dobrý až na to že jsem nečekala dobrý konec což u thrillerů většinou nebývá

Starmoon
Starmoon
21.10.2023 4 z 5

Skvelá žánrovka. Fieldingová "svoju" Caroline vôbec nešetrila, vďaka čomu sa môže čitateľ tešiť na mnohé zvraty a peripetie, ktoré ho donútia čítať napriek únave (alebo ho tej únavy vďaka zvýšenej dávke adrenalínu zbavia :-)). Tak ako pri iných knihách tejto autorky, aj tu možno oceniť dobre vystavaný dej, hodnoverne vykreslené postavy, dynamiku vzťahov medzi nimi a v neposlednom rade i (ne)očakávané finále. Chcela som nenáročné, no pútavé čítanie; a presne to mi táto kniha dala.

Aj keď, ako bolo kdesi nižšie zmienené, niektoré veci sú dotiahnuté do extrému (enormný a 15 rokov pretrvávajúci záujem médií, praktiky reportérov, Caroline na titulke People...), čo knihe zbytočne uberalo na dôveryhodnosti a mne ako čitateľke na zážitku. O samotnom únose nevraviac.

SPOILER: Preniesť dvojročné dieťa v taške? Dvojročné dieťa vytrhnuté zo spánku? Dvojročné dieťa v období vzdoru? To akože vážne? Možno ak by ho aspoň nadrogovali... Nevraviac o tom, ako dlho by v takej cestovnej taške vydržalo dýchať (a nekričať, nekopať či iným spôsobom na seba neupozorňovať). Jednoducho to buď bolo autorkou nedomyslené alebo slabo vysvetlené.

Ctv
Ctv
21.09.2023 3 z 5

Za mě jedna ze slabších knih autorky. Nejméně uvěřitelná. Nedělám si iluze o síle bulváru ale velice pochybuji, že by v Americe stepovali novináři před domem rodičů každý rok v době výročí ztracení jejich dcery po dobu 15 let. Ročně se v USA pohřešuje kolem milionu dětí, takže to by novináři nedělali nic jiného.
Dále naprosto nesnesitelná postava Michelle. Neskutečný fracek bez jakéhokoliv respektu k matce. Matka, která se své dceři neustále omlouvá snad i za to, že dýchá. Celkově příběh a zápletka, které v základu mohly být dobré, vyznívají hystericky a pateticky.
Na druhou stranu rozuzlení příběhu bylo překvapivé a napínavé, to se Joy Fieldingové nedá upřít, to ona umí.

Lenča727
Lenča727
03.08.2023 5 z 5

Tedy tohle byl absolutní DOJÁK, naprosto skvělý, ostatně jako všechny Joyiny knížky, jejichž silné hlavní ženské hrdinky obdivuju. Únos dcerky, 15 ztracených let života, rozvod, ztráta přátel, likvidace profesního života, neustálá pozornost tisku, sebeobviňování, výčitky svědomí, komplikovaný vztah s matkou. A pak zjištění, že není nic tak , jak se zdálo a většina lidí není skutečně takových, jak se tváří. Joy a její životní pravdy, vnitřní úvahy postav pronesené jen tak jakoby mimochodem mě zkrátka vždycky dostanou.

Micha-Él
Micha-Él
08.12.2022 5 z 5

U Joy jsem zvyklá, že spíše než děsivé thrillery píše napínavá rodinná dramata. Tato knížka nebyla výjimkou a opravdu se mi líbila, i když "líbit" asi není v tomto případě nejvhodnější výraz. Byla hodně silná, vyvolala spoustu emocí. S Caroline jsem celou dobu soucítila. Možná malé mínus je až příliš svižný styl psaní, na druhé straně je ale právě proto kniha skvěle čtivá. Přiznávám, že jsem byla pořádně napjatá a ke každé postavě jsem si vytvořila nějaký vztah.

Knihomolka506
Knihomolka506
25.09.2022 5 z 5

"Je v pohodě jako škeble ve vodě."
Samantha jako ani ne dvouletá přesně taková byla. Andílek narozdíl od její starší sestry Michele. Tak by popsali své dcery Shipleyovi. Ale osud si pohrál a jedna z nich zmizela...
Měl to být skvělý večer v hotelovém apartmá oslavující kulaté výročí manželů, na který si spolu s přáteli chtěli trochu připít a sníst něco na zub jako to u podobných akcí bývá. Kontrola dětí proběhla, ale při poslední Samantha v postýlce nebyla...
Připomíná mi to kauzu dodnes probíranou- Případ Madeline McCan, ale hledat ji v tomhle případě nebylo nutné. Po 15 letech se ozvala divka, která o sobě říká, že je jejich ztracená dcera. Sblížení starší dcery s matkou na daleké cestě, nejistota a strach aneb thriller , kterým by si žádná matka nechtěla projít

evask
evask
08.09.2022 4 z 5

Napínavý, dobrý. Pachatel - to autorka až přehnala.

Tom.Majka
Tom.Majka
21.08.2022 5 z 5

Mně se to moc líbilo, přečteno za dva dny,tak napínavé to bylo,pachatele bych neodhadla.

Aaloha
Aaloha
01.08.2022 5 z 5

Tak tohle bylo napínavé od začátku až do konce. Přesně ta kniha, kvůli které jdete spát až pozdě v noci, protože musíte přečíst ještě jednu kapitolu a pak ještě a..... Pachatele jsem tipovala jako třetího v pořadí, ale z jiného důvodu. Pěkné to bylo.

Andynka
Andynka
13.07.2022 4 z 5

Kniha mě velmi bavila. Tyhle příběhy, které vás vyloženě osloví... protože, co si budem, každý příběh s dítětem se člověka dotkne.
A tenhle o zmizení dcery určitě. Vůbec si nedokážu představit tu situaci, kdyby se stala mě. Ale na mě to působilo hodně reálně.
A jediné , co mi při čtení vadilo je skutečnost, která se opravdu stala a to je zmizení Maddie McCann z hotelu, kde byla rodina na dovolené. Přišlo mi to hodně podobné a tak trochu to ztrácelo na originalitě.
Ale i tak jsem to četla celé se zatajeným dechem. Konec mě tedy zas tak moc nepřekvapil. Myslím, že se na to docela dlouho v příběhu i poukazuje.
Naopak jsem si trochu víc představila situaci rodiči Maddie McCann , jak to asi prožívali oni. A přemýšlela jsem, jestli Maddie taky někde je a je šťastná. :)

knihovnička007
knihovnička007
06.03.2022 5 z 5

Skvělé, napínavé čtení. Noční můra rodičů...
Kniha se nedala odložit, čtenář stále přemýšlí jak, kdo a proč...
Více v recenzích nebo na fb Tučňákův knižní svět

LasakovaLe
LasakovaLe
05.02.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila. Sice jsem tušila, kdo je za zmizením Samanthy, ale vůbec mě to neodradilo od čtení. A byla jsem ráda, že se našla živá a zdravá.

Pavlina50
Pavlina50
22.12.2021 5 z 5

(Možný spoiler) Dost čtivá záležitost, ostatně jako zatím téměř všechny knihy od této autorky, které jsem četla.
Už od začátku mě celý příběh neustále připomínal skutečnou kauzu ztracené malé Maddie, ovšem bohužel oproti realitě bylo rozuzlení knihy až příliš idealistické. Takto asi příběh Maddie rozhodně neskončí. Kdo přímo stál za únosem malé Samanthy a motivace k únosu bylo pro mě dost překvapivé. Nebudu „štourat“ do uvěřitelnosti situací (nemyslím si, že může člověk tak snadno přetrhat hezké rodinné vazby, na kterých jeho život stál celé dětství a dospívání a tak jednoduše se zařadit do úplně neznámé rodiny, byť jsou to biologičtí příbuzní), ale čtivost knihy u mě prostě opět převýšila každou nelogičnost a naivitu v ději. Paradoxně mi byla ze všech postav asi nejsympatičtější ta frackovitá Michelle, to její nesnášenlivé a „puberťácké“ chování už od začátku naznačovalo, že to je spíš jen póza, za kterou schovává vlastní bolesti a trápení.
Pobavilo mě i to finále připomínající tak trochu klasické detektivky ve stylu Agathy Christie, kdy byli všichni potencionální pachatelé sezváni do jedné místnosti a jeden z nich byl pak usvědčen. Každopádně kniha splnila to, co jsem od ní čekala.

veronika9761
veronika9761
23.06.2021 4 z 5

Velmi poctivy kus, a navzdory tezkemu tematu se dobre čte.

111moni
111moni
06.06.2021

Velmi dobře napsaný příběh, udržuje čtenáře v stálém napětí a přemýšlení,jak to bylo,kdo to byl.Rozplētåni povah,minulosti a přítomnosti, které příběh dokreslují.

janadibelkova
janadibelkova
02.06.2021 5 z 5

Joy prostě opět nezklamala, příjemný příběh, dojemný a čtivý.. doporučuji jako dárek pro jakoukoli čtenářku.

PetaZ
PetaZ
23.05.2021 5 z 5

Tak to byl mazec.. Vsichni jiste zname pribeh Maddie, podle ktereho se autorka inspirovala, tak neni treba tohle rozebirat, jen si rikam, jak by takovy konec ustali rodice prave Maddie, ale asi je to lepsi, nez nevedet.. Rozhodne doporucuji a zrcite si prectu dalsi knihy autorky

sonkovaj
sonkovaj
30.04.2021 5 z 5

Tak tato knížka mi zachutnala moc. Bylo to napínavý od první do poslední stránky. Trochu jsem čekala jiný konec, ale vlastně to bylo docela logické.
Příběh, kterým se autorka inspirovala pečlivě sleduji na internetu.
Na YouTube jsou i podrobná a pěkná videa o holčičce.
Tuto knihu všem doporučuji.

Jurajovamaka
Jurajovamaka
28.02.2021 5 z 5

Znova sa preukázal autorkin talent na písanie. Výborná kniha. Taká smutná. Neviem si predstaviť, že by sa mi niečo podobné stalo. Autorka veľmi pekne opisuje príbeh z pohľadu mamy a strieda minulosť so súčastnosťou... a to rozuzlenie.. brutálne. Knihu som nemohla pustiť z rúk. Je ťažké vôbec si predstaviť byť v situácie tejto matky. Kvalitné čítanie.
O D P O R Ú Č A M ❤ a dávam prst hore ✌

Ajuszka
Ajuszka
12.02.2021 5 z 5

Moje první kniha od této vynikající autorky. Vzhledem k tomu že mám doma také dvě malé holčičky, tak jsem dej dost prožívala. Zaznamenala jsem nějakou podobnost s knihou Manželé odvedle,ale opravdu jsem si knihu užila.

Mexiko únosy dětí thrillery pro ženy zmizení dětí

Joy Fielding
kanadská, 1945