Zlaté jablká slnka

Zlaté jablká slnka https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36928/bmid_zlate-jablka-slnka-n5r-36928.jpg 4 43 5

Bradburyho plodná fantázia a prostý, ale účinný rozprávačský štýl vytvárajú jedinečnú autorskú individualitu, jeho poviedky, zdanlivo ľahké a nezáväzné, nám ostávajú v pamäti, pretože nám odhaľujú tie stránky vecí a javov, ktoré si pri bežnom vnímaní neuvedomujeme. Zmocňuje sa nás neraz i proti našej vôli. Vedecká fantastika mu nie je iba stechnizovanou zámienkou pre akýsi modernejší western, kde hrdinovia namiesto koní osedlávajú rakety a bojujú nie o dobytok, ale o planetárny Lebensraum. Hlavné miesto uňho vždy patrí človeku v jeho kultúrnych a emocionálnych dimenziách. Nebol v tom prvý, ale na rozdiel od iných autorov, ktorí varovali pred bezduchým pretechnizovaným svetom, je optimistom. Verí, že človek pretrvá a zaslúži si pretrvať. Zaslúži si to pre svoju odvahu, statočnosť, schopnosť prekročiť vlastnú malosť a obmedzenosť. Zlaté jablká slnka obsahujú poviedky z čias Bradburyho dozrievania. V obsahu knihy chýba poviedka "En la noche", str. 173.... celý text

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Petit Press

The Golden Apples of the Sun , 1953

špulo
13.03.2023 5 z 5

Ďalšia krásna a nemladá zbierka poviedok (mám slovenské vydanie z r. 1959) plná autorovej neskutočnej imaginácie a láskavého filozofovania. Netvrdím, že každému zahrá na nôtu. Mne kedysi zahrala parádne a verím, že by to po rokoch bez problémov zopakovala. Budem musieť skúsiť ;))

rutto45
19.08.2019 4 z 5

Ako každá zbierka, aj tá Bradburyho obsahuje poviedky, ktoré vás nadchnú, rozosmejú alebo donútia sa nad nimi zamyslieť, ale aj také, na ktoré zabudnete hneď po prečítaní alebo im ani nebudete rozumieť. Kedže každé dielo je z iného súdka literárnych žánrov, myslím, že každý si príde na svoje.

Ivan F
22.03.2019 2 z 5

Po prečítaní tejto zbierky poviedok som zistil, že ich kvalita je rôznorodá a kolísavá, od exaktického "wau" po "to čo má byť", "čo tým chel autor povedať". Bradburyho rozprávačský talent je výborný, o tom niet pochýb, no nie vždy ho viem pochopiť. To by sa nemalo stávať ani priemerným škrabákom, nieto spisovateľom Bradburyho rangu.

smazenaryba
20.07.2018 3 z 5

Prapodivný mix mnohých žánrov. Žiadna poviedka nie je vyložene zlá, no pri čítaní je kôli striedaniu žánrov ťažké naladiť sa na nejakú vlnu. Preto viac než pre fanúšikov konkrétneho literárneho smeru, je to kniha pre fandov samotného Bradburyho, ktorí sa radi opájajú jeho básnickými trópmi, ktorými sú aj tu jeho poviedky priam do prasknutia narvaté.

lucifuk
16.12.2013 3 z 5

Autor píše až moc kvetnato, skôr sa prikláňajúc k lyrike ako k epike a to mi trocha prekážalo. Niektoré poviedky boli skvelé a pohltili ma, iné sa naopak vliekli a ich zmysel mi vcelku unikal.