Žízeň po životě

Žízeň po životě

Vincent van Gogh, za života tragická, po životě do nebes vynášená postava moderního umění, nestačil svou žízeň hasit a skončil sebevraždou. Vedle tragiky to však byla i nezměrná píle a cílevědomost, jež ho hnala vpřed, které však zákeřně nahlodávala postupující psychická porucha. Za pouhých deset let, do nichž se vejde celá umělecká dráha malíře, který nemohl tušit, že se stane velikánem moderního malířství, vytvořil Vincent van Gogh 750 obrazů a 1600 kreseb. Nevydělal na nich téměř nic... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/51_/51890/zizen-po-zivote-roman-o-vincentu-van-goghovi-51890.jpg 4.7323

Lust For Life (1934)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

niknikita

Nádherně napsaný životní příběh jedinečného Vincenta van Gogha.Je na čase se k němu vrátit a znovu si připomenout nejen tuto myšlenku:
"Pořád si myslíme, že je čas, že můžeme lásku dávat jak chceme.Pak najednou se probudíme a zjistíme, že je pozdě."

pomero

Gogha mám jako malíře ráda a tuto knihu jsem si s chutí přečetla. Má spád a vtáhne do děje.

legonka

Nádherná kniha,která vás velmi čtivě vtáhne do života konce 19. století. Života umělců-malířů a prostředí, které mělo zásadní vliv na tvorbu malirského genia Vincenta van Gogha. Velmi smutné,ale působivé, po přečtení dlouho zustane v mysli. Tato kniha patří do knihovny,alespoň v té mé zůstane. Ráda se k ní vrátím.

Barbarela.

O Van Goghovi jsem toho moc nevěděla a kniha mě rychle vtáhla. Čte se velmi příjemně, některé pasáže mi přišli už trochu zdlouhavé, ale neberu to jako chybu autora. Jde spíše o nekonečné se utápění v neúspěchu, který malíře celý život provázel. Vzbudilo to ve mě zájem o další historické romány, z čehož mám radost.

sikope

Skvělá kniha. Netušila jsem, že i životopisná kniha může být tak čtivá a strhující a hned jsem sáhla i po dalších knihách Řecký poklad a Námořník na koni. Úžasné čtení

beveron
30.12.2016

Krasny titul. Někdy si ho prectu rada znovu.

Danae001
14.11.2016

Velmi silný příběh, který po přečtení zůstává v mysli i srdci....navíc skvěle napsáno, dobře čtivá kniha, četla jsem "jedním dechem"

aktak1203
26.08.2016

Pěkné, smutné.

xp3
12.08.2016

Po 30 letech jsem ji otevřela znovu. Je úžasná a je jiná než před lety. Možná proto, že jsem oprášila vlastní malování. Najednou jsem rozumněla Vincentovu trápení jinak. Najednou nešlo o děj, jak to s tím vášnivým, upřímným bláznem dopadne. Díky ní jsem pochopila, že můžu klidně na začátek té slušné řády přečtených knih. Ty dobré mají v každém věku trošku jiná poselství. A to je báječné, protože tahle potrava nám nikdy nedoje :)

lapagerie
15.04.2016

Tuhle knihu jsem poprvé četla doslova najednou, dokonce jsem vynechala vyučování. Úplně mě vtáhla, Van Goghův osud byl tvrdý. Po dočtení jsem byla jak omámená, nemohla jsem se vzpamatovat. Knihu mám doma už roky, ale nenacházím teď sílu ji číst, je tragická, bolestná.

yenda1
15.01.2016

Nalezl jsem svůj komentář ke knize, který jsem si kdysi zapsal do deníku:

6.1. 2002
Dočetl jsem to. Už Vincentovi mnohem líp rozumím. Neměl to vůbec lehké. Zpočátku se bezhlavě zamiloval do zadané ženy, která nemohla být jeho. Jakoby tato citová tragédie předznamenala jeho život. Chtěl vždy něco nedosažitelného, a když náhodou něčeho dosáhl, nemohl tomu uvěřit.
Hodně dlouho hledal sám sebe. Až se konečně uzřel na plátně a barvách. Van Gogh - jméno proslavili především strýcové, kteří vlastnili síť malířských obchodů v Evropě. Jeho nazývali černou ovcí rodiny. Obchodník s obrazy, duchovní - nic z toho nevyšlo (jako obchodník mohl mít vystaráno do konce života), vždy se rozhodl po svém, přestal věřit v Boha ( po životě v Borinagi v Belgii). Jeho nejbližší a nejvěrnější bratr Theo ho podporoval celý život.
Zlom v jeho životě umělce přišel s návštěvou Paříže. Seznámil se zde se začínajícími umělci, kteří preferovali impresi (dojem) z přírody a života kolem nich. Theo ho seznámil s Cezánem, Seuratem, Gaugienem, Toulouse-Lautrecem a dalšími impresionisty.
Poslední roky a měsíce byly pro Van Gogha velice smutnými. Celou dobu žil pro malování, chtěl se vyjádřit. Ale jeho studna musela vyschnout. Ty doby, kdy stihl za den namalovat tři obrazy, byly pryč. Flóra a plenér už ho tak nezajímaly, nechtěl malovat to, co už jednou maloval. Nechtěl už být zátěží na bratrově hřbetě. Nešikovně si prostřelil bok. Dva dny umíral. Bratr Theo byl v posledních chvílích, stejně jako po celý život, s ním a držel ho za ruku. Vincent zemřel šťastný. Řekl co chtěl. Theo zemřel žalem o šest měsíců po něm. Pohřbili ho vedle Vincenta.

Slunečnice z Vincentova hrobu dopřávají Theovi nerušený odpočinek.

woodward
21.11.2015

Aby člověk pochopil Van Goghovo šílenství, musí pocházet z deštivého severu, poznat zářivé scenérie v kraji kolem Arles, porovnat jeho temné obrazy havířů se Slunečnicemi - a ze všeho nejlíp je přečíst si o tom všem v románu Irvinga Stona. Na životopisy slavných umělců si moc nepotrpím, ale tohle je opravdový román.

IvanaVar
10.11.2015

Irving Stone mi ako spisovateľ nesedí - čítala som od neho túto a ešte Grécky poklad - ten som s ťažkosťami dočítala ale knihu o Vincentovi som skúšala čítať asi 5x - stále som došla na cca stranu 30 a prestalo ma to baviť - rovnako ťažko sa mi číta Zamarovski... a to čítam stále - ak nie je čo, tak aj bulvár :o)

Richie1
18.08.2015

Pochopit duši umělce není jednoduché. Pochopit duši van Gogha se zdá téměř nemožné - ale s pomocí Stoneovy knihy můžeme aspoň částečně porozumět tomu, kdo byl Vincent van Gogh.
Autor van Goghův životopis napsal výborně, rozhodně jsem se při čtení vžíval do osudů slavného umělce. A že ty osudy měl často velmi divoké i smutné. Byl to především neskutečný dříč, který šel za svým životním cílem - stát se dobrým malířem. Van Gogh za svého života ale úspěchu nedosáhl a dokázal prodat jen jediný obraz. Po celé desetiletí jeho umělecké tvorby mu vydatně pomáhal jeho bratr Theo. Hlavně díky němu také máme o van Goghovu životu dostatek zpráv - z jejich korespondence.
Van Gogh se odlišoval od jiných malířů své doby a po většinu své umělecké dráhy zůstal nepochopen a neobjeven. Až po 11 letech od jeho smrti začal svět objevovat jeho velikost.

Z rozhovoru Vincenta se svým otcem o umělcově práci:
"Trvá možná léta úsilí a zápasů, než začne být poslušná a podlehne, ale nakonec se špatná, velmi špatná práce změní v dobrou práci a ospravedlní se."
"A co když nakonec práce zůstane ubohá? Toho klečícího člověka jsi kreslil celé dny a pořád je špatně. Co když ho budeš kreslit celá léta a pořád bude špatně?"
Vincent pokrčil rameny. "Umělec uzavírá tuto sázku, tatínku."
"Stojí odměna za tuto sázku?"
"Odměna? Jaká odměna?"
"Peníze, které se tím získají. A postavení ve společnosti."
Vincent poprvé vzhlédl od papíru a rys za rysem si prohlížel otcovu tvář, jako by se díval na nějaké divné stvoření.
"Myslel jsem, že mluvíme o dobrém a špatném umění," pravil.

achilles
18.08.2015

Krásná kniha. Román, který psal život. Život génia. Génia, který žil malováním, a kterého malování zabilo. Já jsem nepochopitelně knihu stále odkládal, ačkoliv jsem milovník obrazů, především impresionistů. A tato kniha jich nenabízí málo. Kniha obsahuje také obrazové přílohy. Zejména je zajímavý popis děl přímo v textu, jak a kde vznikly. Je to fantastická kniha.
" I dream my painting and I paint my dream."

hanocri
02.08.2015

Na tuhle knihu nikdy nezapomenu. Četl jsem, když mi bylo asi 20. Do té doby se mi Van Goghova díla líbila, jenomže teprve až když jsem se pustil do Stoneova veledíla, začal jsem Goghovo umění zbožňovat. Pochopil jsem, co se za jeho obrazy skrývá, jak citlivou, melancholickou a lyrickou povahu Gogh měl, že k umění ho vedla nešťastná láska. Nádherná kniha, nádherný zážitek.
P.S. Nesouhlasím s Orchid, co vím, Stone životopis založil na letité a obsáhlé korespondenci Vincenta s bratrem Theem, jak je z knihy samotné zřejmé, a o další prameny. Určitě je kniha přizpůsobena i Stoneově interpretaci (jak je to ostatně u jakéhokoliv životopisu), ale myslím, že se jedná o věrohodné zpracování Goghova života.

Imor
11.07.2015

Teď jsem dočetla...hledám slova, kterými bych mohla vyjádřit to, co se mnou tato kniha provedla...
ona se mi vryla do srdce...děkuji pane Irvingu Stone !

noni
11.06.2015

Skvělá! Četla jsem jí jedním dechem.

Petiz
01.05.2015

Strhující knížka. Úplně jsem s Van Goghem prožila jeho život.

MKrat
14.04.2015

Dám jí 10**********!!!!

malej-strom
08.03.2015

Krásné nahlédnutí do života jednoho z největších malířů všech dob. Na van Gogha se hodí více než na kohokoliv jiného text kapely No Name (Čím to je, že maliar uznania sa dočká, až keď zavrie svoje oči.). Ač malování obětoval vše, za života nepoznal slávu, ale jen bídu a existenční starosti. Nebýt podpory bratra Thea, pravděpodobně by Vincenta dnes nikdo neznal. Kniha věrně zachycuje malířovi duševní pochody, obavy, místa kde čerpal inspiraci i jeho šílenství, které končí sebevraždou. Navíc nechybí ilustrace jeho nejznámnějších děl. Jeho Jedlíky brambor jsem si oblíbil stejně jako celou tuto biografii.

studienka
30.12.2014

Stara dobra klasika nikdy nesklame

pecen2
09.12.2014

Nevíte kde by se tato kniha dala koupit? Vsechna internetová knihkupectví ji maj vyprodanou! Díky.

zuzanazuz
24.10.2014

Žízeň po životě mě chytila za aortu, jako kovboj chytá laso před naháňkou telátka .... točí, roztočí, vrhne a chytí. Utáhne! až slza ukápne.

Jaru
30.09.2014

Přečetla jsem ji již před několika dny, ale stále se mi v hlavě objevují nové a nové myšlenky a postřehy, které mi i zpětně berou dech. Van Gogh a jeho neuvěřitelná touha malovat ...

Lazy
22.08.2014

Ze začátku jsem moc nadšený z téhle knihy opravdu nebyl. Hledání sebe sama a kazatelství křesťanského života mě moc nebrali. Holt, ale co dělat, když je to životopis. Až jeho život ve Francii mě pohltil. Rozmluvy s dalšími malíři, exploze barev a sebezničující touha malovat, to jsem hledal. A to mě doslova pohltilo. Navíc mě moje zvědavost nenechala a co chvíli jsem lítal od knížky k počítači a hledal obrazy a malíře, o nichž byla v knize zmínka. No možná mohlo být něco trochu jinak napsáno, ale celkově je to moc pěkná kniha o člověku, který si šel za svým snem i přes šílenství.

Pawlisman
19.08.2014

Irving skutečně umí psát a má talent. Když se k tomu přidá i zajímavý život a mít o čem vyprávět, pak je to skvělé čtení. Škoda jen, že chyběla obrázková dokumentace, ale tu si člověk najde na internetu. :) Námořník na koni asi lepší, Původ určitě slabší, ačkoliv všude je cítit pero (a oči), které po papíře uhání jak olejem namazané. Nelze než doporučit pro všechny i pro mámy. 8,5/10

ritz
23.07.2014

Můj první přečtený životopis, od tého knihy životopisy cíleně sháním a ráda čtu.

menelluin
15.05.2014

tahle kniha mi ovlivnila život, díky ní jsem se začala zajímat o dějiny umění a později je šla studovat, takže díky a za to plný počet :), tenkrát mě to úplně pohltilo, ale už je to hodně dávno, co jsem ji četla, takže nevím, jestli bych dnes nehodnotila už jinak...

momonka
04.01.2014

Moje osudová kniha ,
četla jsem ji ještě na Hollarce je to již 30 let....mám jí v knihovně , mnoho výtvarníků ví o čem mluvím, je potřeba tvořit...třeba jako já -alespoň kaligrafie do šuplíku, letos jsem si splnila sen a navštívila blázinec v Arles, mám odtud pohled Almon tree-Arles 1888(Oil on canavas)-Rijskmuseum V.Van Gogh-Amstrdam, svým dětem říkám , nic není nemožné, jenom jaké úsilí a čas do toho , co chcete dělat musíte dát, Lukáš studuje na Královské akademii v Antverpách, tam strávil Vincent jeden rok svého života, také jim říkám , běžte a dívejte se , či naslouchejte....žijte, tohle poznání ovšem bolí a je jenom pro silné, kteří jdou svou cestou...psychologové nejspíše specifikují Vincentovu poruchu jako hraniční osobnost....tedy nedostatek lásky a péče v ranném dětství si lidé různým sebepoškozováním ničí celý život....tedy touha po lásce hnala jeho práci vpřed ...prostředkem byla jeho práce...a dnes je uhnízděn jako miláček v mnohých našich srdcích bez toho , aby jsme ho skutečně poznali....o díle ani nemluvě ...mimochodem Holanďané a Němci vydali celou jeho korespondenci mezi ním a Theem