Život pro tebe

Život pro tebe https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/116369/bmid_zivot-pro-tebe-65e8333ac816c.jpg 4 17 4

Příběh ženy, která vychovává a živí svého syna z výnosu malé zelinářské farmy. Její nezlomná vůle a optimismus pomůžou hrdince uskutečnit její velký sen - zajistit synovo vzdělání a připravit ho na cestu do života. 25-004-76

Literatura světová Romány
Vydáno: , Svoboda

So Big , 1924

Atuin
06.02.2023 5 z 5

Moc krásná kniha, velice poutavé a barvité líčení, které až s jistou hravostí ukazuje pěstování zeleniny v široké prérii holandských přistěhovalců.
Hrdinka přijíždí na venkov jako učitelka, když osiří v rodném Chicagu. Ovšem její osud se postupem času změní. Krásná licitace s košíky, tradice je tu popsána velmi sugestivně a hezky ji obrátí život na ruby.

" Člověk nikdy neuteče dost daleko. Člověk jedině může přestat žít, jinak životu neuteče."

Zapomenutá kniha, zapomenutá autorka. Neprávem. Schopnost vyprávět obrovská, cit pro slova, přírodu, mateřství, dotek první světové války do tak odlehlých oblastí ( zdánlivě). Není divu že autorka obdržela Pulitzerovu cenu.
Velký doporučení.

jprst
30.08.2020 4 z 5

Tuto knihu ženská část naší rodiny opakovaně chválí, tak jsem se po delším váhání a odmítání do ní pustil. Tento druh příběhů není zrovna můj šálek kávy, ale přece jen musím přiznat, že to bylo docela poutavé čtení.

Lienilda
20.02.2020 4 z 5

Překvapuje mě, že je tato kniha tak málo v přečtených, přitom není vůbec špatná. Vybrala jsem si ji z mamciny knihovnicky do kategorie výzvy Kniha, ktera má méně než 20 přečtených. Vyprávění bylo velice zajímavé, o těžkém osudu pěstitelů zeleniny, potomku holandských přistěhovalců, kteří žili u Chicaga. Takové příběhy o tvrdé dřině, ze které člověk něco vybuduje, mám ráda. Začátek se mi trošku hůře četl, take autorka měla ve zvyku prozrazovat vývoj děje na následujícich stranách. S tím jsem se ještě v jiné knize nesetkala. No a ten useknutý konec mě tedy moc neuspokojil. Ale s letošní teplým únorem a čtením o pěstování zeleniny, už mám chuť se do nějakého sázení a setí pustit :)

Jája92
27.06.2018 5 z 5

Musím se přiznat, že mě více zaujalo vyprávění matky o jejím dospívání , nežli později o jejím synovi, byla tam část, která mě příliš nezaujala, ale ke konci se kniha opět četla velmi dobře.

Pulitzerova cena

Edna Ferber
americká, 1887 - 1968
1976  85%Život pro tebe
1968  75%Cimarron
1970  82%Loď komediantů
1947  90%Dobrodruzi ze Saratogy
1931  0%Děvčata

Kniha Život pro tebe je v