Život nebyl žádná nuda

Život nebyl žádná nuda https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6326/bmid_zivot-nebyl-zadna-nuda-YK5-6326.jpg 4 25 5

Až se jednou - možná se tak stane brzy nebo až za několik let - mladí lidé vážně zeptají, jak se žilo v naší vlasti rodinám v období dvou totalitních systémů, pak v románu Gity Dudové objeví odpověď na řadu otázek. Autorka, žena s bohatou zkušeností ze vzdálených zemí, zachycuje v knize Život nebyl žádná nuda dětství a dospívání dívky mezi roky 1936-1956. Holčičky od narození hýčkané péčí zámožných prarodičů, která se však zanedlouho ocitla v ohrožení života. Po válce vlastně až do prvního jejího kroku k samostatnosti, nástupu do zaměstnání, ji střídá nouze a bezpráví dostává jen trochu jinou podobu. Naděje se proměňují ve zklamání, přechodné vzestupy v pády. Příčinou jsou nejprve nacistické rasové, později komunistické třídní zákony. Barvitě to ilustrují drobné epizody z doby protektorátu nebo o deset let později ponižující matčino doprošování, aby jedna z dcer směla studovat. Pro vypravěčku, postavu z větší míry autentickou, autorkou nazíranou z půlstoletí časového odstupu, se všechno prožívané stává přípravou na budoucnost. Každý bolestný, stejně jako světlý prožitek se proměňuje v předsevzetí a poučení. Naštěstí mládí má schopnost brát některé věci s humorem a nadhledem. Z knihy však vystupuje také obraz disharmonie mezi manžely a sourozenci, vzniklé i v důsledku politicko-společenských změn. Autorka vytvořila portrét navenek spořádané rodiny, soužití blízkých, ale navzájem odcizených členů, které k sobě váže jen tolerance, zvyk a nemožnost odchodu kamkoli jinam. S těmito překážkami se hrdinka neustále potýká.... celý text

mira399
30.03.2022 5 z 5

Krásně podaný příběh z přetěžkých dob.Dokonce s humorem a to je obdivuhodné. Moc se těším na další pokračování příběhu hlavní hrdinky a jsem moc ráda, že mne tato kniha neminula.

sabca
05.08.2015 5 z 5

Kniha mapující život u nás přes válečné období 1939-1945 a dále do roku 1956 je moc pěkně napsaná. Zajímavou formou nás spisovatelka provede dětstvím a dospíváním Kristiny, které vzhledem k tomu, že byla po otci židovka neměla jednoduchý život. Přesto, že se jedná o vážné téma obsahuje román i úsměvné příběhy. Kniha má přes 400 stránek, ale čte se lehce a doporučuji k přečtení. Těším se již na pokračování.

Vojslava
10.11.2013 4 z 5

Autorčin život nuda nebyl a kniha také ne; pestré a zajímavé čtení, že se až čtenář diví, jak se to všechno do jednoho mládí vejde. Rozhodně si přečtu i pokračování.

RADOST
24.07.2013 3 z 5

Přínosné především jednoduchým vylíčením života u nás v období 1936-1956. Určitě si přečtu i pokračování.

anela
21.06.2012 5 z 5

Velmi milé, poutavé čtení.Autorka otevřeně a upřímně, s humorem sobě vlastním vás provede svým životem od narození až po maturitní věk. Doporučuji!!!

Gita Dudová
česká, 1937
2007  83%Život nebyl žádná nuda
2010  86%Život a soužití

Kniha Život nebyl žádná nuda je v