Život na ostro

Život na ostro https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/229365/zivot-na-ostro-Ex0-229365.jpg 4 398 88

Setkat se po osmi letech od maturity se všemi někdejšími spolužáky a spolužačkami by mohlo být fajn, kdyby drobná tmavovláska Veronika, hlavní hrdinka knihy, neměla pocit, že takřka všichni její přátelé jsou mnohem úspěšnější a v osobním i profesním životě spokojenější než ona. Veronice, které se nepodařilo dostat na vysněnou veterinu, nepřináší práce ve wellness hotelu žádné uspokojení, považuje ji za jakési provizorium. Stejně dočasné je i její bydlení v podnájmu u kamarádky a spokojená není ani v lásce, protože ta pravá se jí stále vyhýbá. Veronika by už chtěla začít žít svůj dospělý život „na ostro“ a bez všech nejistých provizorií – vdát se, mít rodinu, vlastní byt... Po srazu s gymnazisty a především po setkání s dávným idolem se zdá, že by se tohle všechno konečně mohlo změnit – a také se změní! Stačí, aby přeskočila jiskra, správně zafungovala chemie a Veronika najednou užívá života plnými doušky. Života, ve kterém není nouze o lásku, sny, touhy, štěstí, osudová setkání ani dramatické okamžiky.... celý text

palka452
03.03.2024 5 z 5

Stará dobrá Lanczovka

michaela5714
28.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Po dlouhých letech jsem si přečetla další "lanczovku" a mám chuť je přečíst zase všechny! Mně se kniha opravdu moc líbila. Pozor, budu spoilerovat.
Veronika celkem normální holka, já jsem se v 29 taky cítila pořád na 20, ale tady v komentech by každej čekal, že se už bude chovat jako důchodkyně
První půlka knihy idylka, líbilo se mi to a úplně jsem se bála, jaký zvrat přijde, ale tohle byl mazec... Nechápu vůbec proč se Tibor k tomu postavil takto, nebyl pro něj problém, že budou mít dítě, což je obrovská životní změna, ale utekl od toho, že má holku v nemocnici? Trochu nepoměr. Matyáš sympaťák, ale já bych ráda ještě v knize našla prostor pro vysvětlení Tiborova chování, prostě mi to tam nějak celý nesedlo. Kniha mě citově zasáhla a asi 2 dny jsem na to pořád musela myslet, nemohla jsem v sobě ten příběh nějak uzavřít... Doufám, že ještě najdeme zmínku v další knize.

Sabča817
11.08.2023 3 z 5

Ta přemíra štěstí mi byla až podezřelá.... Jsem ráda, že pak nastal zvrat jinak bych tu knihu zahodila.... Nicméně, ty starě knihy jsou nejlepší! Přijde mi, že autorka popisuje dospělé ženy stále jako kdyby měly zastydlou pubertu nebo co.

Klára90
28.10.2022 4 z 5

Třičtvrtě knihy je děj jak z růžového obláčku, první jsem si říkala, kdy se už něco stane, že to je nuda, ale pak se mi ta nuda a začínající láska zalíbila tak, že by mi nevadilo, kdyby to tak bylo celou knihu. Samozřejmě to není možné, takže pak příště ten wow moment, kdy se vše pokazí a tady to bylo hodně ošklivé a bylo mi to hodně líto. Trošku mě mrzí otevřený konec, docela by mě zajímalo, jak to vše nakonec dopadlo

Síma97
13.09.2022 4 z 5

Knížka mi několik let ležela v knihovničce, úplně jsem zapomněla že ji doma mám. A musím říct, že se mi do ní ani nechtělo pouštět. Kniha mě ovšem velmi překvapila. Příběh by čtivý a rozhodně jsem se nenudila. Vztah mezi hlavními hrdiny Veronikou a Tiborem se mi z počátku zdál v pohodě po čase jsem si ale říkala, že je to pořád až moc idylické a tak jsem čekala co se stane. Událost, která ke konci knihy nastala mě velmi překvapila a byla velmi smutná. A musím říct, že mi na to pasuje přísloví: V nouzi poznáš přítele. Závěr knihy byl hezký ale na mě možná až moc uspěchaný. Přivítala bych pár stránek navíc.
Celkově hodnotím knihu velmi kladně a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

picris
05.03.2022 2 z 5

Tak a mám hotovo. Toto je poslední lanczovka, kterou jsem ještě nečetla. Respektive, měla jsem ji před pár lety rozečtenou, ale vzhledem k fádnosti, minimálnímu vzrušení a akci, na což jsem bývala u autorky zvyklá, jsem ji ponechala rozečtenou někde v první třetině. Nakonec se zadařilo, ale bohužel ani druhé čtení mne nepřesvědčilo o opaku. Kniha dostala konečně nějakou šťávu a spád až ve chvíli, kdy došlo k oné životní zkoušce a tzv. druhé šanci. Poslední třetina tedy velmi dobrá (klasicky i s poučením), ale i tak celkově nemohu knihu hodnotit moc kladně.

Ana72154
06.02.2022 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, rodiče Tibora bych nejraději zaškrtila, to samé Patricii. Opět byl, jako u mnoha knih, otevřený konec.

lenaxyz
31.10.2021 4 z 5

(SPOILER) Slibně rozjeté, čtivé a najednou se děj ubírá směrem, že mám pocit, že čtu úplně jinou knihu. Asi nejvíc mi bylo nakonec líto Tibora, který byl na rozdíl od jiných hrdinů bez podstatné chyby. Hlavní hrdince jsem nerozuměla, nejdřív velká láska, ok, ale od strany 190 byla na pěst, špatné věci se prostě stávají, to, že se na silnici objeví překážka, není ničí chyba. Asi bych čekala víc uvědomění a vděčnosti, jak to mohlo taky skončit, to pociťovalo Veroniky okolí víc než ona sama.
Představa Veroniky, že se o ní bude parter po propuštění z nemocnice starat, a nechá práce, bylo úplně mimo realitu, navíc těžko by mohl svojí péčí nahradit specializované pracoviště. Ztráta dítěte do 13. týdne je bohužel celkem běžná, a to ztratili oba dva, což jí snad ani nenapadlo. Myslím, že na to, jak Tibora odmítala, měl docela výdrž a nakonec stejně dostal kopačky, pochybuju, že by odjel, kdyby se Veronika chovala jinak, to mohl už na začátku knihy. A po 4 měsících opět nová láska, nabídka nových prací a naděje na další dítě? Přála jsem si, aby kniha pokračovala i přes na počátku logicky pochopitelnému citovému rozpoložení hrdinky hledáním společné cesty, jak z toho vyjít ven silnější, nakonec to bylo úspěšné pálení mostů...škoda.

gargamelka
06.07.2021 4 z 5

Sluníčková oddychovka dodávající létu naději, že bude románek. Část knihy zalito sluncem, poté střih

Dietwithstyle
25.06.2021 4 z 5

První polovina knihy byla taková moc růžová, pořád jsem si říkala, že se musí něco pokazit..a taky, že jo :D Je to taková klasická kniha od Lanczové a musím říct že mě neskutečně baví, že tato autorka umí psát jak slovy dospívajících slečen, tak i dospělých žen.

blanka7271
25.11.2020 3 z 5

Lanczovou čtu od puberty, mám ráda její humor a styl psaní. První půlka této knihy mě nebavila, ale pak se vše v dobré obrátilo :)

Nikychlupova
22.10.2020 5 z 5

Romantická kniha o životě.

Illyria88
10.06.2020 5 z 5

Knížku jsem četla už dávno. Ale zrovna jsem si ji konečně koupila. Moc se mi líbila a s klidným svědomím mohu říct, že je to snad jedna z nejlepších knížek autorky. Už se těším, až mi přijde a budu si ji moci znovu přečíst.

ElikaS
31.05.2020 4 z 5

Úplně nevím, jak knížku ohodnotit. V první půlce mě knížka nějak nedokázala strhnout. Pořád jsem se nemohla začíst a odkládala ji po každé kapitole. Lanczovou jsem si oblíbila v dospívání, a tak jsem si říkala, že už jsem z ní prostě asi vyrostla. No a pak přišel zvrat. A knížka mě strhla a dočetla jsem ji jedním dechem. No a pak přišel ten konec - já tak strašně nemám ráda otevřené konce, ale zase na druhou stranu to byl reálný konec a vlastně se mi i líbil. Celá knížka na mě nepůsobila jako vysněná fikce, ale bylo to ze života, což oceňuji a byla to příjemná změna.

Petula2106
20.05.2020

Úžasně napsaná, reálně, a určitě bych uvítala pokračování... Ale aby jim to s Matym vydrželo :)

Simona99
01.04.2020 5 z 5

Moc se mi knížka líbila. Mně se čte od Lanczové zkrátka dobře :)
Děj byl - tak nějak životní realita. Tak se to všechno může stát.
Závěr knížky zůstává otevřený...tak si všichni mohou domyslet sami, jak to bude mít hlavní hrdinka dál :)

Markett
01.04.2020 5 z 5

Ruku na srdce - tahle knížka mě hodně dostala. Moc krásně napsaná, chvílemi některé pasáže i legrační, že jsem se musela i smát. Prostě jsem se do knihy začetla tak snadno, že se mi zdálo, že jsem součástí příběhu. Už od začátku jsem Veroniku brala jako hodně příjemnou a milou hlavní hrdinku, prostě taková ta holčina, co bych jí klidně brala jako nejlepší kamarádku.
Ze začátku jsem jí strašně fandila ve vztahu s Tiborem, ten mi byl docela sympatický (jeho rodina už teda ne!). Hrozně se mi líbilo číst ty jejich společné chvilky a užívat si s nimi tu čerstvou lásku. A pak přišel zvrat... a najednou bylo všechno jinak... těžko říct, jak by se v téhle situaci choval, ale asi se Veronice nedivím, že to nechala dopadnout tak, jak to dopadlo. Asi bych se taky přes tohle přenést nedokázala tak snadno...
Ale pak se děj zase rozjížděl příznivějším směrem, a mě se tahle část líbila snad víc, než ta část před zvratem. A Matyáš, prostě ho miluji! :)
Trochu mě tady štve otevřený konec, tady rozhodně ještě bylo o čem povyprávět... každopádně já mám svůj konec jasný - Veronika půjde životem dál s tím pravým (a všichni, kdo knihu četl, tak všichni určitě tušíme, kdo to je...)

cibulka 8
29.02.2020 3 z 5

Veronika je milá a sympatická hlavní hrdinka, která má ráda zvířata. Potká muže svých snů a téměř vše je dokonalé. Věděla jsem, že v příběhu nastane nějaký zvrat, ale to co jim autorka přichystala, to jsem nečekala.

Herietm
02.01.2020 4 z 5

Byla to taková klasická oddechovka :) opět s otevřeným koncem..

cuprzuzka
01.01.2020 3 z 5

Docela dobrá knížka. Prostě oddechovka. Jen hlavní hrdinka mě chováním po nehodě trochu štvala. Ale těžko soudit jak by se člověk v její situaci choval.

láska pro ženy milostné romány kamarádky

Lenka Lanczová
česká, 1964
2019  81%Těžká noc
2014  80%Život na ostro
2013  81%Dvakrát dospělá
1997  84%Znamení Blíženců
2009  84%Pošeptej po větru

Kniha Život na ostro je v