Zbojnícka mladosť

Zbojnícka mladosť https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/103829/zbojnicka-mladost-103829.jpg 4 40 8

Vrchársky chlapec Jerguš Lapin chodieva s kamarátmi na tajné oberačky do záhrad, lapá bosoráckym pohľadom vyplašené vtáky, prežíva prvú ľúbosť...a predsa je iný. Odvážny, nebojácny, vždy si zastane slabšieho.

Majto
19.06.2022 4 z 5

Jedna z prvých kníh, ktoré som kedysi prečítal. Priznám sa, že presne viem, čo ma na nej vtedy zaujalo a prečo som ju celé detstvo mal za najlepšiu knihu. Dnes na mňa síce pôsobila trochu detsky (veď pre ne aj je písaná), no stále je na nej čo obdivovať. Okrem spomenutých nádherných opisov krajiny a prírody aj dokonalé ilustrácie pána Kallenbergera.

Lessana
13.11.2020 3 z 5

Na Jerguša Lapina a vôbec na Ľuda Ondrejova mám rýdzo nostalgické spomienky. Zbojnícka mladosť bola totiž jedna z prvých kníh, ktoré som si ako dieťa vypožičala z knižnice. V čase, keď začala v mojom živote éra nadchnutia sa pre knihy, ako aj pre ten príjemne šteklivý pocit, keď je človek v obklopení nespočetného množstva kníh v tichu spomínanej inštitúcie - knižnice :).

Marekh
25.08.2020 4 z 5

Knihu jsem četl v minulosti v dospělém věku. Nevzpomínám si už, od koho jsem knihu získal, ale patrně to byla kniha od dědy. :)

Zelený_Drak
03.10.2018 4 z 5

Čtivá kniha pro děti, která jazykově může snadno okouzlit i dospělé. U dětského čtenáře ale snáze projde, že sledujeme Jerguše po dobu jednoho roku a on za ten rok stihne vyspět tak o 7 let. Tato zkratka je přitom pochopitelná – autor díky tomu nemusí skákat v ději o celé roky a dělit Zbojnickou mladost do povídek a místo toho předkládá jeden spojitý příběh. Jerguš je hrdina, kterého si jistě oblíbí většina dětí – prožívá nejedno nebezpečné dobrodružství, ale jen málokdy se zachová špatně vůči ostatním. Navíc umí chytat ptáky očima a dovede i jiné zvláštní věci. Zkrátka je to skoro Gary Stu, ale jen tak pro děti zajímavě a jen skoro.

adelinka
29.04.2015 4 z 5

nestihla som prečítať v detskom veku, tak doháňam čítanie....môjho syna moc nechytila - boli mu dosť cudzie niektoré výrazy. Mne sa kniha páčila a sledovať Jerguša Lapina ako chlapca - jeho život, jeho povahu bolo príjemným oddychovým čítaním....

Perla
23.03.2014 2 z 5

Ak by som túto knihu čítala skôr, možno v 10. rokoch, tak by bola dobrá. Ale teraz sa mi nepáči, ja pre mňa už veľmi detská. Dajú sa tam však nájsť nádherné opisy prírody.

Mnemosyne
22.11.2012

Chcel by som tuto knihu velmi velmi.Ako malí som si ju čítal a žiadna iná kniha ma nezaujala zatial.Nádherné spomienky.

Ronee
30.11.-0001 5 z 5

Jerguš Lapin je moja najobľúbenejšia knižná postava. V Zbojníckej mladosti sa dozvedáme, ako Jerguš prežíva svoje krásne detstvo uprostred samoty v horách, ako si získava priateľov a pretože je veľmi mocný, smelý, dobrý, šikovný, ochotný, usilovný a rozumie si so zvieratami, postupne sa stáva vodcom medzi chlapcami. V knihe sú úžasné opisy prírody, ktoré vôbec nie sú nudné, ale priam spievajú o kráse slovenskej prírody a živote v nej. Toto je prvé dielo, v ktorom sa objavuje lyrizácia prírody, ktorá potom pokračuje v dielach Margity Figuli a Františka Švantnera. Zvierací svet autor poľudšťuje, predmetný oživuje. Jerguš sa najviac spriatelí s pastierikom Paľom. Ich postavy do deja vnášajú obraz pravého priateľstva. Príroda sprevádza celé ich detstvo prežité na Zbojníckom Tanci. Radostné i smutné čítanie, avšak hlavne veľmi krásne.

Ľudo Ondrejov
slovenská, 1901 - 1962