Závěje

Závěje https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/305567/bmid_zaveje-C5r-305567.jpg 4 143 41

Jacobsen a Røedová série

Je 25. ledna, hustě sněží. Úzké silnice v městečku Lier nedaleko Drammen protahují sněžné pluhy. Odhrnovaný sníh se vrší na krajnici do vysokých závějí. Pětiletá Oda se doma nudí, maminka vaří a Oda nemá co dělat – přemluví proto matku, aby ji pustila před dům sáňkovat. Maminka ji z okna občas zkontroluje, avšak náhle je Oda pryč. Matka vybíhá ven, jenže padající sníh okamžitě zavál veškeré stopy a po Odě není ani památky. Rozbíhá se vyšetřování, kriminalisté Bitte Røedová a Verner Jacobsen začínají vyslýchat místní obyvatele. Všichni se tu znají, každý něco ví, každý má nějaké problémy, každý něco skrývá. Dny ubíhají, Oda stále není nalezena a její zoufalá matka se rozhodne vzít věci do vlastních rukou.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Stolpesnø , 2012

Arev122
26.03.2024 4 z 5

Čtivá detektivka plná sněhu, pohřešované holčičky a jedné vraždy.

alkazemka
12.01.2024 5 z 5

Psychologický propletenec osudů jednotlivých hrdinů dělá z této detektivky skvělé čtení. Nechybí mrtvoly ani napětí, ale vše tak nějak v klidu a uvěřitelně, jakoby se to mohlo odehrát ve vedlejší ulici. V podstatě přečteno na jeden zátah.

"Ačkoli byla jen obyčejná středa, ačkoli byl dnešní den až po okraj naplněn všedností, byl současně úplně jiný než ostatní dny."

Vesper001
24.02.2023 4 z 5

Při čtení jsem si říkala: tohle mohlo být popsáno podrobněji, tohle morbidněji, tohle explicitněji... A víte co? Byla jsem ráda, že to tak autorka neudělala. Závěje nejsou drsná a děsivá severská krimi, ale prostě a jen dobrá detektivka.

IreneP
13.02.2021 4 z 5

Příjemná detektivka ze severu, kde se autorka obešla bez série vražd a komplikovaného týrání obětí, a přesto dokáže udržet pozornost čtenáře. Přečetla jsem ji skoro na jeden zátah.

VladiKlaisner
20.02.2020 3 z 5

Knihu jsem dlouho odkládala, nakonec se hodila do ČV.
Pěkně psaná, ale ne na detektivku. Chybí napětí a na to že se jedná o autorčino oblíbené místo, absentuje popis prostředí a krajiny. Celou dobu se kriminalisté zabývají pátráním po pachatelích a mají jich hned několik. Posledních pár stránek se vše zvrtne jinam.

Árie15
09.02.2020 5 z 5

Jsem překvapená, jak mě kniha bavila.. Ani chvíli jsem se nenudila a nemusela jsem přeskakovat žádné brutální pasáže.. Dej plynul a já jsem se nechala unášet.. Autorku jsem neznala, ale hned jdu na další díl..

broskev28
23.12.2019 4 z 5

Pro mě příjemné překvapení - autorku jsem neznala, komentáře nečetla, ale čtení mě vtáhlo, líbily se mi občasné obecné vsuvky. Jediné, co mi připadalo málo uvěřitelné, bylo chování Solveig v závěru knihy. Takže se docela těším na další díl, myslím, že až ten potvrdí/vyvrátí kvalitu autorčiny začínající detektivní série. (A mohu-li soudit podle hodnocení na databázi, další díl série rozhodně nezklamal.)
"Každý člověk má něco, co nechce s nikým sdílet. Všichni maskují svá zranitelná a bolestivá místa, staví si kulisy a vyšperkovávají si fasádu, kterou mají v úmyslu navenek předvádět, stejně jako aranžér zdobí výkladní skříň. Na okamžik uvažoval, co vidí ostatní, když nahlédnou do jeho výlohy."

Xterka
23.04.2019 2 z 5

Průměrná detektivka, docela zdlouhavá. Čekala jsem víc.

sabca
06.04.2019 4 z 5

Pěkná severská detektivka. Bavilo mě to od začátku do konce, kde jsem byla překvapená. Zaujalo mě, že kriminalista Verner pletl ponožky. Ten kdo má rád severské kriminálky kde neřádí psychopatický vrah at si knihu přečte.

Mandlevest
12.03.2019 5 z 5

Mně se kniha líbila, jsem ráda, že i v severské krimi najdeme různá pojetí detektivních příběhů. Tady se šetřilo se šokujícími vraždami, ale o to víc je propracovaná psychologie postav. Přesto je kniha hodně napínavá a já ji slupla během pár večerů jako malinu. Určitě si přečtu i Boží prst.

Heluše852
03.03.2019 5 z 5

Kniha se mi lîbila a určitě si přečtu i dalšî volné pokračovánî.

Dela111
07.01.2019 4 z 5

Klasická detektivka, velmi dobře napsaná. Příběh je o zmizení dítěte a jedné vraždě, přesto není čtení nervák. Nejsou tu násilné scény ani potoky krve, jen popis policejní práce, dedukce a intuice.
Mám ráda bílou zimu, takže jsem ocenila tu klasickou norskou, která nás příběhem provází - všude závěje, hustě sněží tak, že sněžné pluhy nestíhají odklízet. Pro mě to byl bonus navíc.

čika
10.12.2018 2 z 5

Docitala som, ale skoro aj nie. Zmatene, nedotiahnute, vela zbytocnych motivov, pokus o psychologizaciu....ktory vsak nikam nedospel. Za mna nuda.

cukrovka
05.11.2018 4 z 5

Čtivá knížka. Žádné krvavé drama, příběh se postupně odhaluje a mi pronikáme do životů jednotlivých postav.

jasmína
01.09.2018 3 z 5

Kdybych věděla,že bude až tak smutná,nečetla bych..
SPOILER :

Dobře psané, ale proč to musela odskákat nevinná holčička ? Stačilo zavolat pomoc, a mohla přežít !! A vrah mohl v klidu ujet, ale aspoň s kapkou čistého svědomí, že se o záchranu holčičky pokusil.. a ne jen ujet a neřešit..

marimari
31.05.2018 4 z 5

mě se líbila a určitě si přečtu další.

intelektuálka
11.05.2018 4 z 5

Zmizení pětileté holčičky rozvíjí příběh pátrání...

Vrchní komisař dostává novou kolegyni a pouští se do vyšetřování.
Knihou prochází hodně postav - je vylíčeno komorní prostředí malého městečka a charaktery jednotlivých obyvatel.
Rozluštění je nečekané - jde o zločin nebo souhru nešťastných náhod ?
A je zde myslím první komisař, který má zálibu v pletení...

Jamilily
22.03.2018 4 z 5

Čekala jsem příběh asi trošku jinak vystavěný. Ale bylo to zajímavé čtení. Zajímavá mi přišla Bitte, s Vernerem jsem se nějak nemohla sžít. Přemýšlím o dalším dílu.

Artep25
20.03.2018 3 z 5

Průměrná detektivka . Něco tam chybělo ,četla jsem už lepší detektivky .

katka.oo
23.01.2018 4 z 5

Chvíli jsem přemýšlela jestli číst nebo nečíst, ale kniha velmi mile překvapila. Jdu se shánět po dalším díle :-)

norská literatura severská krimi norské detektivky

Marit Reiersgård
norská, 1965