Křest ohněm

Třetí část ságy o Zaklínači. Setkáváme se opět Geraltem, který si léčí zranění utrpěna na Thaneddu v tajemném lese Brokilonu u dryád. Do příběhu vstupují nové důležité postavy, o kterých byla v dřívějších knihách jen malá či žádná zmínka. Na prvním místě je to lučištnice Milwa. Dále pak rytíř Cahir a nakonec ještě p...celý text

Třetí část ságy o Zaklínači.

Setkáváme se opět Geraltem, který si léčí zranění utrpěna na Thaneddu v tajemném lese Brokilonu u dryád. Do příběhu vstupují nové důležité postavy, o kterých byla v dřívějších knihách jen malá či žádná zmínka. Na prvním místě je to lučištnice Milwa. Dále pak rytíř Cahir a nakonec ještě postava nejtajemnější, upír Regis… méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/43_/435/krest-ohnem-x9A-435.jpg 4.71356

Zaklínač (5.)

Chrzest ognia (1996)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Leonardo
Více informací...

PeťkaW.

Za sebe tuto knihu zatím hodnotím jako nejlepší ze série. Uvidím, jak laťku posunou další díly. Konečně je tu méně politiky (nebo je alespoň méně popisovaná). Co mě mrzí je, že máme tak malý přehled o tom, co se děje s Ciri, ale doufám, že další knihy nám všechno objasní. Děj je sice táhlý a občas až moc dlouhý, ale čtivý a čtenáře neustále drobné náznaky a otázky, nutí číst dál. Jsou tu pasáže, které pobaví,jiné ho zase donutí k zamyšlení. Jsem ráda, že se tu objevilo několik nových postav, které děj neskutečně oživily a posunuly dál. Hlavně Rigis a Milwa.

jan14s

Nejlepší díl, po přečtení jsem běžel koupit dvě poslední knihy.

Ivan F

V podstate som z Krstu ohňom sklamaný. Prečo? Pretože knihe chýba šťava. Rázovitá "mluva" trpaslíkov spod hory Carbon je len chabou zásterkou plytkému rozprávaniu. Nič sme sa nedozvedeli o Geraltovi, bolo to odfláknuté a o Ciri? Nuž, jej dejová linka je odfláknutá na druhú. Ani čerešnička v podobe ironického záveru ma nedokázala nadchnúť a dodať mi pocit, že Sapkowski sa s čitateľom nepekne zahral. Stále vo mne ostáva pocit, že Andrzej je majstrom poviedky, ale širší epický útvar mu nejde. Škoda.

AnetAndBooks

Naprosto úžasně do detailu propracované dílo. Jediné, co bych vytkla jsou velmi dlouhé rozhovory, ale to je prostě styl Sapkowského a děj byl velmi stočený na Geralta. Ocenila bych víc příběh Ciri, ale to je pouze taková drobnost :)

tlllk

Po troch knihách som sa konečne začal orientovať, a užil som si to.

Natali692000

Za mě zatím nejlepší díl. Nehorázně jsem si čtení užila. Oblíbila jsem si celou partu. Geralt mě prostě baví! Také se mi hodně líbily chvíle se Zoltanem a jeho partou. U jeho hlášek jsem se ohromně pobavila. A konec úplně luxusní. Přítel nemohl pochopit, co je na tom tak vtipného. Ať žije Geralt z Rivie! :)

blaka165

Opět Geralt se svým dobrodružstvím nezklamal. Příjemné čtení a konec je třešnička na dortu. :)

Aksel

Křest ohněm je pro mě neoficiálním vrcholem celé ságy. Na první pohled možná poněkud paradoxně, protože Sapkowski jako by v polovině vyprávění sundal nohu z plynového pedálu a ponechal ději volnější tempo. Klíčové ingredience předchozích dílů jako proroctví Starší krve, mocenské intriky panovníků, politikaření nadutého čarodějstva i Ciriina frackovitá puberta ustupují do pozadí a místo nich přichází na scénu nefalšovaná zaklínačská road movie – a je to osvěžující změna. Cíl Geraltovy soukromé křížové výpravy je přitom zdánlivě prostý a přímý jako dřevec kopí: na jih, za Jarugu, a proti vůli bohů, osudu i vladařů vysvobodit nebohou Ciri z nilfgaardských spárů. Leč stejně jako v životě, nic není tak snadné, jak se na první pohled zdá. A pro čtenáře je to jenom dobře.

Třebaže je tempo putování Geralta a spol. k zaklínačovu rozčarování velmi pozvolné, originální a notně nesourodé personální složení jeho výpravy se stará o to, že na stránkách se ani náhodou nerozhostí nuda. Naopak. Ránami na těle i na duši zatrpklý zaklínač pronásledovaný zlověstnými sny; nepraktický a užvaněný šumař; hubatá a rázná kuběna s lukem; paličatý Nilfgaarďan, jenž se zarputilostí hodné lepší věci popírá, že je Nilfgaarďanem; záhadami opředený intelektuál Regis s iritujícím zvykem zodpovídat otázky ještě dříve, než jsou položeny. V neposlední řadě nelze přehlédnout (či spíše přeslechnout) partu ogarů Zoltana Chivaye, která nejde pro sprosté slovo nebo ránu klackem po kebuli daleko – zkrátka družinka k pohledání. Krom toho jim v cestě stojí válkou zachvácené Záříčí a s ním řada více i méně nepředvídatelných nástrah: s ohněm v zádech postupující nilfgaardská armáda, mstící se Veverky, plundrující marodéři, sem tam nějaký netvor, zubožení utečenci a také skupina pověrčivých vesničanů, která se snaží dopadnout zlopověstného vampýra a následně trhnout majlant na úrazu svého druha. O napětí a geniální dialogy tak není nouze. A je docela jedno, zda se do vyšperkovaných debat zapojuje přemoudřelý vševěd Regis, neodbytný mluvka Marigold, cynik Geralt, intelektuálně přímočará Milwa, či samorostlý filosof a nepolepšitelný altruista Zoltan za přizvukování svého papoucha s proříznutým zobákem.

Úžasná odysea s perfektně ironickým vyústěním! Dal bych šest hvězdiček, kdyby to šlo. A zároveň by mě ani trochu nemrzelo, kdyby Sapkowski utl ságu už s koncem Křestu ohně.

Kapi41

Opět krásná kniha. Co dodat, snad jen to, že mě tentokrát pobavil konec knížky, kde byl Geralt z Rivie pasován na Geralta z Rivie...

Greene
08.12.2016

Tenhle díl mě první polovinu moc nechytal,ale pak se to hezky rozjelo. Na předchozí knihu však rozhodně nemá.

whiolet
01.12.2016

Zaklínač-serie, kterou budete číst dokud vás bolavé oči nepřinutí jít spát a když dočtete celou sérii jste s prominutím nasraní,protože vás čeká nudná realita

dadako
15.11.2016

Každá kniha je lepší než ta předchozí. Čtivější, napínavější... Jen ten Marigold mi už leze krkem... :-)

memphisz
09.10.2016

Prozatím nejlepší románový Zaklínač. Takřka tolkienovský děj - putování v různorodé kompanii - se pro změnu soustředí kolem Geralta, což je příjemná změna. Vyvážené dialogy a akce doprovází ucelené vyobrazení světa a válečného tažení Nilfgaardu. Finální bitva na mostu byla řádně epická, vážně tam chybělo už jen to, aby přiletěli orli.

Phyl
07.09.2016

Jaké je tvé jméno? Geralt od nikud.
Jaký je tvůj úkol? Najít svatý grál, který jsem ztratil a hledají jej úplně všichni a úplně všude. Čarodějky dobrodějky zakládají tajné společenství, které má vypátrat tento artefakt a vydobýt si tak s jeho pomocí vysokého postavení, zatímco náš slavný lamač dívčích srdcí, zakládá pochybné společenstvo, které je promícháno mnohými roztodivnými lidskými individui, vlastně i nelidskými. A tak nějak vzniklo společenstvo prst... tedy společenstvo za osvobození svatého grálu z jeho prachbídného živoření s dalšími lidskými výkaly, které se nazývají potkani. Naše zmatená-bi společnice opět dokazuje jak je drsná a zmatená, ještě víc než kdy předtím. Kdybych to měl shrnout jednou větou. Pohonil jsem.

tovlasek
04.09.2016

Další knižní pokračování Zaklínače, mělo stálou knižní kvalitu jako ty předchozí. Upřímně mohu říct, že mě nejvíce bavili části o Potkanech a Falčino putování s nimi. Postupná proměna Ciri v to, co se z ní stává je opravdu zajímavá. Netradiční kumpánie Geralta na jeho cestě se mi líbila. Nově představené postavy jsou příjemné překvapení I mě potěšili části, kdy jsme se dozvěděli něco o Geraltově minulosti. Jako už standardně skvěle napsáná poslední kapitola a těším se na předposlední díl celé ságy.

Rawar
30.08.2016

Jestli onen Regis nebude po čertech velký klaďas. V tomto díle je opravdu velká porce pozornosti věnována právě postavám z Geraltovi marškumpanie, toho času putující k toku Jarugy s cílem, jak jinak než jasným, nalézt Ciri. Z té se nám zatím stává pěkné kvítko, zdá se mi a možná dobře, že skupina netuší jakou podobu na sebe děvčátko se smaragdovýma očima pomalu bere. Dokonce i koven pohledných čarodejnic nám odhaluje cosi ze svého tajemného plánu a tak nezbývá než se těšit, až nám o tom Marigold zapěje v příštím díle.

Matteo
17.08.2016

Moc se mi líbily nově představené postavy. V čele samozřejmě s Feldmaršálkem Dudou. I to, jak se titulní křest ohněm proplétá příběhem knihy.

Monique201
04.08.2016

Prvních 150 stran nad knihou visely 3 hvězdičky. Geralt a jeho družina šli, šli a šli, aby se na chvíli zastavili a pak zase šli. Místy jsem očekávala, že se k nim připojí Cahir, děj nabere spád, dozvím se jeho příběh...a ne. On se tam vždy jen objevil, aby mu Geralt povyhrožoval a opět se ztratil. I když musím uznat, že přes pocit - nebo spíš skutečnost - že se děj nikam neposunuje, jsem si čtení užívala. Každé hluché místo totiž spraví trpaslík, ať už Zoltan nebo v jiných dílech Yarpen. Bod za sympatie získává také papoušek Feldmaršálek Dudu (Rrrrva mať!).
K mojí radosti se děj začne posouvat v místě, kdy se objeví Regis. Druhá půlka příběhu už má silnější dějovou linku, spád...a Geralt (i přes všechno brblání osamoceného romantického hrdiny) má bandu. Co se s ní stane, to se dozvím v dalším díle.
Takže nakonec 4 hvězdičky, to není vůbec špatné...a doufám, že příští díl bude ještě lepší a bude tam víc z Yennefer.

Majkrofon
26.07.2016

Pre mňa najlepšia časť série. Zatiaľ..

kklepkaa
26.07.2016

Na co se rozpakovat nad hodnocením. Geralt se mi dostal pod kůži a Sapkowski je úžasný vypravěč. Marigold příjemně obohacoval cestu svým vtipem a šarmem. Zamilovala jsem si také Regise a Cahira. Na druhou stranu mě méně bavily chvíle se Ciri.

Shui-Xian
04.06.2016

O Geraltově putování by to bylo úmorné čtení, nebýt jeho pestrých společníků na cestě. Pro mě osobně je po opakovaném čtení celé ságy tenhle díl takřka jen dlouhé překlenutí k tomu následujícímu. Pasáže s altruistou Zoltanem (a Feldmaršálkem Dudou), s charismatickým Regisem, přímou Milwou a vážným Cahirem si ale vždy ráda přečtu znovu. Marigold chybět nesmí, to dá rozum. :-)

Eldar80
30.05.2016

Jedna z věcí, kterou ve fantasy žánru nemám rád, jsou hrdinské road movie. Jen místo aut či motorek se používají koně. Ukrutně namáhavé putování, které děj prakticky nikam neposunuje. Samozřejmě se nemohu ubránit dojmu, že tragikomičnost děje je autorův záměr. Až by někoho mohlo napadnout, že ztrapňuje či paroduje fantasy ještě víc než třeba Pratchett.
Hlavní dějová linka se týká putování Geraltovy družiny a osud Ciri s Potkany výrazně ustupuje. Průběh putování Sapkowski přerušuje vytvářením nových dějových linek, ze kterých začínáme zjišťovat skutečné důvody zájmu o Ciri. Zhruba do poloviny jsem byl přesvědčen, že dám knize pouhé 3 hvězdy, protože putování válečným územím bylo únavné a zdlouhavé. K závěru se však kniha zlepšuje jak Sapkowski přestává parodovat road movie a vrací se k hlavní zápletce ságy.
Tento díl na mě nepůsobil výrazně akčně nebo napínavě, ale už tak temná atmosféra se dále zhoršuje. Kam jsou lidé toužící po moci schopni zajít? Dijkstra zjišťuje, že daleko. Sapkowski popisuje válečný střet se vším všudy a tak se vyplňuje dávné proroctví. Z Geraltova putování se stává křest ohněm. Kniha je nejdříve pauzou v sáze a od poloviny úvodem do ještě temnějšího děje. Konečnému dojmu opět pomáhá výborná středověká atmosféra, kvůli které máte chuť odpustit Sapkowskému všechny literární prohřešky. Fanoušci, kteří odpouští, si mohou k výslednému hodnocení přičíst 10%. Díky prodlevě v ději mě kniha přišla slabší než předchozí, ikdyž narozdíl od nich končí povedenou pointou. 85%

misulef
13.05.2016

Ačkoliv jsem to četla dost dlouho, rozhodně to nebylo proto, že by mě Křest ohněm nebavil... Jen Sapkowskiho svět je natolik úžasně promyšlený a geniálně napsaný, že romány o (více či méně) Geraltovi se nedají jednoduše slupnout na jedno posezení. Zaklínač se musí vychutnávat.
Mimochodem - úžasný závěr. Ze zaklínačovských románů zatím asi nejpůsobivější.

Rup
11.05.2016

Tak už se nám autor pustil i do regulérní středověké bitvy, a nevedl si špatně (zvítězil :-)). Nicméně je patrné, že je především povídkář, a tak některé kapitoly působí dojmem nastavované kaše a slouží spíše k vyplnění prázdných, patrně nasmlouvaných, stránek. Přes všechny výhrady je však celá série psaná vtipně a s fantazií, a některé autorovy výroky by se daly tesat do kamene. Za mě stále plný počet.
Stále mě tady zaráží fňukání nad absencí mapy. Tak si jí, sakra, namalujte. A pokud už neumíte držet tužku, stáhněte si nějakou malovací aplikaci do mobilu.

Arbara
21.04.2016

No už aby se nám do knihovny vrátil další díl...Jsem napnutá jak kšandy...No a chudák Milwa..

Kopta
24.03.2016

To co jsi z této knihy pamatuji bylo hlavně to, že byla úžasná. U čtení páté knihy jsem se bavil víc než u všech příběhových předchozích.

ckostonc
18.03.2016

Tahle knížka a celá sága je pro mě legendou. Neuvěřitelně čtivá, postavy, které si zamilujete, akce, jak má být, dialogy, jak mají být a celkově hluchá místa se těžko hledají!

pavla9879
01.02.2016

Nové postavy, velice sympatické a zajímavé, nenilfgaarďan Cahir mi hned přirostl k srdci.

Albina
17.01.2016

Nemá chybu!

Mikino00
15.01.2016

Zcela odlišná kniha od předchozích dílů. Pouze minimální prostor je zde věnován politickým machinacím, spolkům, zradám a osudům postav mimo hlavní dějovou linku. Kniha se zcela koncentruje na putování Geralta a jeho specifické skupiny. Tohle výborně podané putování za neurčitým cílem, kde každý má své tajemství a neustále se něco děje, je o to vydařenější, že postavy si zde prochází svým vývojem. Oblíbil jsem si asi nejvíce postavu Regise.