Základy esoteriky

Základy esoteriky https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/46111/zaklady-esoteriky-46111.jpg 5 5 2

asakz
18.02.2023

Výjimečně komentuji, ač jsem knihu dočetl ani ne do třetiny. Já toho Steinera prostě nedám - jeho ideje sice do značné míry vychází z existujících tradic, ale jako by všechno podivným způsobem překroutil a upravil do nauky, která se mně jeví jako naprosto bizarní a nestravitelná. Knize bohužel nepomáhá, že je zápisem Steinerových přednášek, který je zřejmě plný nepřesností a, soudě dle poznámek k textu, místy vyloženě zkreslující původní smysl. Jsou zde vyloženě zajímavé myšlenky, které jinde nenajdete, ale také spousta kategorických tvrzení natolik podivného rázu, že to prostě nedokáži brát vážně (např. "Všechno, co člověk ve čtvrtém okruhu vpracuje do nerostné říše, se objeví znovu a poroste v pátém okruhu v podobě rostlinné říše; například kolínský dóm poroste v příštím okruhu jako rostlina.") Asi jsem zvolil špatnou knihu pro vstup do antroposofie; možná to jen nechápu správně (a proto se zdržuji hodnocení), ale myslím, že po tomto zážitku si na nějakou dobu dám od teosofie pohov.

Spajdy
16.09.2016 5 z 5

Kniha doslova nabitá esoterním věděním. Tím, že jde pouze o útržkovité záznamy z rané přednáškové činnosti RS (rok 1905), nejsou zápisy ještě tak dokonalé jako ty od profesionálních stenografů z pozdějších let. RS ale v této době, dávajíc základ k pozdější duchovědné činnosti, hovoří o mnoha tématech více zeširoka i více do hloubky. V dalších letech pak právě předpokládá tyto hluboké znalosti posluchačů, aby na tom mohl dále stavět. V této knize se tedy dají najít mnohdy překvapující informace z oblasti duchovní vědy, které se nikde v dalším díle RS již nevyskytují, nebo pouze zřídka... Je zde ale potřeba mít obzvlášť na zřeteli, že jsou zápisy v této knize mnohem více zatíženy chybami... Čtenáři neseznámenému s anthroposofií bych tedy knihu rozhodně nedoporučil, zato pokročilejším všemi deseti ano :-)

Kniha Základy esoteriky je v