Základní formy strachu

Základní formy strachu https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/49768/bmid_zakladni-formy-strachu-uz8-49768.png 4 50 12

Typy lidské osobnosti, jejich vznik, charakteristiky a formy vztahů. Opětovné vydání psychoanalytické typologie F. Riemanna, jež byla sepsána téměř před čtyřiceti lety, dnes patří ke klasickým dílům, jež si našla v oblasti psychologie své pevné místo. Studie podává vymezení čtyř základních osobnostních typů, rozlišitelných v normě i v psychopatologii různého stupně. Základ typologie tvoří čtyři potřeby či tendence člověka - potřeba samostatnosti, sounáležitosti, stálosti a změny. Osobnostní typy se pak liší tím, která z těchto tendencí je převládajícím zdrojem úzkosti a strachu v životě člověka. Popis doplňují četné kasuistiky, výklad vzniku a povahové zvláštnosti typů či formy interakcí jednotlivých typů s druhými lidmi.... celý text

Literatura naučná , Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Portál

Grundformen der Angst , 1961

hu_87
hu_87
23.11.2020 5 z 5

Srozumitelně a čtivě napsané. Pojednává se zde o strachu a jak formuje různé osobnostní vzorce, tendence a tak dále.
Zaobírá se různými strukturami a rozebírá jejich tendence, sklony, strachy. Trošku se to v něčem podobná charakterovým typům (Johnson). Schizoidní, depresivní, hysterické osobnosti a další.
Kniha bohužel není v papírové podobě k dostání, maximálně snad jen v antikvariátech.

Jinak nejlepší věta z knížky je, že v dnešní době se vlaky rozjíždějí potichu, že to ani nepoznáme :))

Agave
Agave
04.05.2020 5 z 5

Kniha stručně, jasně vysvětluje principy a druhy strachu.
Kniha nenabízí řešení, nabízí však si uvědomit, kdo jsme a kdo jsou druzí.
Každý člověk se najde v plné kráse strachu.

Martina1725
Martina1725
03.02.2019 2 z 5

Odborná kniha, kde jsem se dozvěděla vše, co jsem potřebovala, ovšem moc mě nebavila a musela jsem se docela do čtení nutit.

Jacck
Jacck
15.08.2017 5 z 5

Obvykle se vyhýbám čtení psychologických knih, protože mají tendenci mít nízkou informační hustotu a bývají spekulativní. Toto je však dobrá kniha, která už se v Německu od svého vydání dočkala asi 40-ti vydání. Klasifikuje lidské osobnosti podle dominantních strachů, kteří řídí život těch osobností. Jsou zde čtyři základní osy: potřeba samostatnosti, sounáležitosti, stálosti a změny. A každá osa má 2 poly. Tj jsou lidi, co mají strach ze samostatnosti, a naopak jsou lidí, co mají strach se citově vázat. Jsou lidi co se bojí změny a jsou lidi co nevydrží stálost atd. Kniha je opravdu dobře napsaná a čitelná.

Ashi
Ashi
11.07.2017 5 z 5

Dobře napsaná, ale i mě přišla místy příliš zjednodušená a nenabízí tak úplně cestu k tomu jak problémy řešit, ale je možné si je díky knize uvědomit :)

InaPražáková
InaPražáková
23.06.2017 4 z 5

Čtivá a srozumitelná, ale až příliš zjednodušující, poněkud líbivá publikace. Dobrá pro seznámení se základními tendencemi osobnosti, v předkládání jednoznačných závěrů, že z určitého typu výchovy vzniká konkrétní typ, zavádějící.

Miro.slav
Miro.slav
28.07.2016 5 z 5

Riemann podáva síce zjednodušujúcu, ale jasnú a prehľadnú klasifikáciu typov ľudskej osoby a z toho plynúceho strachu. Najviac asi zaujme schizoidná a depresívna osobnosť, ktorá sa prejavuje vo vzťahu k samému sebe či ostatným. Na oboch týchto typoch je možné badať posun v rámci reflektovania ľudskej osamelosti, keď v dnešnej dobe sa človek oveľa viac bojí osamelosti (podobne ako depresívna osobnosť) než v minulosti (schizoidná osobnosť svoju osamelosť vyhľadáva).

lenka70
lenka70
13.03.2016 5 z 5

kniha je jasně srozumitelně napsaná a pomáhá i laiku vyznat se jak sám v sobě tak i v ostatních lidech

JardaHD
JardaHD
14.12.2013 5 z 5

Základní kniha moderní psychologie. Pojednává o čtyřech osobnostních strukturách z psychoanalytického pohledu. Žádný psycholog a psychoterapeut se bez uvedených informací nemůže obejít.

petula.pd
petula.pd
14.10.2013

Zajímavá kniha. Ač jde o žánr odborné psychologie a psychiatrie, čte se velmi dobře.
A teď kam se zařadit ? :-))

"Kdyby každý o druhém všechno věděl,
Rád a snadno by odpustil,
Nebylo by už pýchy ani domýšlivosti."
(Háfis)

Nina2410
Nina2410
14.03.2013

vyborna kniha, psychoanalytika - autora, ktory ma asi mnoho skusenosti z praxe, psychoterapie. narozdiel od dole uvedeneho nazoru, si nemyslim ze su to prehnane nazory, psychologia je i to typologii osobnosti. ziadnu astrologiu ani vyssie sily som tam nezaznamenala. autor je skuseny psycholog alebo psychiater a predklada nam typy strachu u dnesneho cloveka. Dobre sa to ho hodi hlavne na nasu generaciu, autor ma dobry postreh a tato kniha je klasika medzi psycho knihami. k tomu je vyborne napisana, lahko sa cita. plny pocet bodov.

guru
guru
03.01.2012 3 z 5

Zaujímavé poznatky, ale často silné tvrdenia nepodložené žiadnymi dôkazmi, a prehnané uchyľovanie k pseudovedám ako astrológia, vyššie sily apod.

psychologie

Fritz Riemann
německá, 1902 - 1979
2010  88%Základní formy strachu
2009  78%Schopnost milovat
2004  80%Astrologie
2022  %Umění stárnout: Jak dosáhnout zralosti a získat svobodu

Kniha Základní formy strachu je v