Zakázaná žena

Zakázaná žena https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/19583/zakazana-zena-19583.jpg 4 35 11

Válka na Blízkém východě, zmařené atentáty v Londýně a stín 11. září nás stále znovu budou vracet k tématu vztahu mezi muslimy a křesťany, jejich mentalitami, vztahu mezi arabským a západním světem. Svou knihou neměla autorka v úmyslu zdiskreditovat islámskou víru ani ji zrazovat. Všechny události vylíčila, jak se opravdu odehrály. Z důvodů ochrany osobnosti šejcha Chálida, jeho rodiny a celého šejchanátu byla jména osob a částečně i míst pozměněna. K osobnosti Chálida (pseudonym) Jeho výsost šejch Chálid bin Sultán Al Rašíd pochází z jedné ze sedmi panovnických rodin Spojených arabských emirátů. Dnes stojí vzhledem k mocenskému postavení, svému podílu na velkorysých stavebních projektech a cestách do zahraničí stále víc v centru mezinárodního zájmu a pozornosti veřejnosti. Nakladatelství jsou známa všechna pravá jména a místa příběhu. Zavázalo se k mlčení.... celý text

Literatura světová , Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Die verbotene Frau , 2007

Rose-Mary
21.04.2023 4 z 5

Autobiografický příběh ženy, která popsala příběh lásky s arabským šejchem, který jí od samého počátku zatajoval svůj původ.
Seznámili se v jazykové škole v Anglii, když Vereně bylo 23 let. Chálid byl o několik let mladší, ale nikdy jí svůj skutečný věk neprozradil. Verena ho pokládala za chlapce z nepříliš bohaté rodiny ze Spojených Arabských Emirátů.
Po skončení tříměsíčního kurzu se jejich cesty nuceně rozešly. Chálid nastoupil sedmileté univerzitní studium v USA. Verena se pokoušela zapomenout odjezdem za prací do Řecka.
Jejich bolestivá láska trvala jedenáct let, od roku 1979 do roku 1990. Za ta léta se znovu setkávali a loučili. Verena se snažila zapomenout, stejně jako on, než se opět sešli.
Rozdíl v jejich světech a kultuře byl obrovský. Často dělala chyby a přehmaty při společných setkáních, ať to bylo u nich ve Švýcarsku, u něho v Emirátech, nebo v Egyptě. Teprve po létech se dozvěděla, že Chálid nepochází z chudé rodiny, nýbrž patří do vysoce postavené rodiny šejchů, do vládnoucí rodiny jednoho ze sedmi arabských emirátů. Jeho osud byl už od dětství zpečetěn. Musel se podřídit přání rodinného klanu, aby se oženil s dívkou, kterou mu otec vybral.
Bránil se tomu až do samého konce. Verena se nikdy nesmířila s tím, aby byla tajnou ženou vysoce postaveného šejcha. Trvalo jí moc dlouho, aby to pochopila a nadobro z jeho života odešla.
Kniha byla zajímavá, dobře se četla, dost jsem se dozvěděla o životě v zemi arabské islámské kultury. Proto nepochopím, jak mohla autorka tak dlouho věřit, že Chálid je chudým hochem bezvýznamných rodičů. Takoví by těžko mohli svého syna poslat na sedm let studia do Ameriky, a předtím na jazykové studium do Anglie. Chálid ji vroucně miloval, ale na druhé straně bral všechny vážné věci s humorem a dlouho jí neprozradil, jak moc je jejich situace neřešitelná a bezvýchodná.

Radka1911
03.04.2020 2 z 5

Další kniha o soužití dvou lidí ze dvou odlišných kultur, kterých je na našem trhu už celkem nepřeberné množství. Kniha je napsána dle skutečných událostí, to vždycky vítám, ale toto mne opravdu nebavilo.

KarinVavru
19.07.2018

Úžasný příběh!:)

KikinkaV
04.06.2017 3 z 5

Chování autorky dost zvláštní... Připadá mi téměř nemyslitelné, že bych milovala někoho z odlišné kultury a neudělala nic proto, abych se o zvyklostech dozvěděla více... Polovině trapným situacím se autorka mohla v klidu vyhnout... Na druhou stranu jsem ráda, že jsem si na téma "evropské ženy a islám" přečetla také příběh, který nebyl plný násilí, jako je to u většiny knih na toto téma... Celkem čtivé, ale literárně i dějově žádný zázrak, průměrná kniha...

Prateri
18.05.2017 3 z 5

Svět dvou rozdílných kultur nepřeje lásce. Kniha je varováním. Není to žádné umělecké dílko, tyto knihy píší ženy, které nejsou talentované spisovatelky, mají jen odvahu vyprávět příběh o své lásce, která skončila nešťastně.

verci
15.11.2014 odpad!

Kniha mě hodně zklamala v podstatě je to slátanina

Imor
10.09.2014 4 z 5

Stejně jako třeba u knihy Bílá Masajka, mě fascinují ony ženy, které o tom co se jim přihodilo napsaly. Mám vždy trochu víc práce brát knihu jen jako příběh a nepřemýšlet o tom, že ony ženy moc nepřemýšlely a hlavně nedomýšlely co jejich zamilovanost způsobí.Vždy mě tyto příběhy jako matku dvou dcer děsí, rozčilují ... :-)

Ormos Atalia
06.03.2013

Jedná se i jednu z oddychových knih/příběhů pro ženy, ve kterém se střetává muslimský svět s tím evropským. Na počátku se tyto dvě kultury střetnou a prožívají velkou lásku, postupně však hlavní hrdinka zjišťuje, že ten náš, evropský svět, nijak nemůže ovlivnit ten muslimský a proto se vzdává velké lásky! Zkrátka na tomto příběhu vidíme, že míchat 2 zcela odlišné kultury dohromady není dobré a ten prostor pro tu danou, čistou lásku tam není. Kniha se četla dobře, takže můžu doporučit.

RADOST
08.02.2012 2 z 5

Kniha mě velmi zklamala. Zařazena do naučné literatury, ale o střetu dvou kultur a zvycích v muslimském světě neříká skoro nic. Je to spíše romantický příběh muže, který se nedovedl vzdát zakázané "hračky", a ženy, která po více než deset let neudělala nic, aby pochopila zvyklosti světa, ve kterém by chtěla žít. Namísto toho se nejčastěji mohla potrhat smíchy nebo se urážela v situacích, kdy naprosto nerespektovala místní zvyklosti. Stylisticky taky slabota.

vlcatko
04.09.2011 5 z 5

Tak já se také připojuji k velmi kladnému hodnocené knihy. Kniha je psaná velmi čtivě. Úžasný příběh!!

-Lenicka-
16.05.2011 5 z 5

Úžasný příběh! Mám ráda Arabský svět a především Dubaj! Tuto knihu všem doporučuji, nemohla jsem se od ní odtrhnout, měla jsem jí hned přečtenou! Opravdu úžasný příběh! :-)

islám muslimové podle skutečných událostí

Autorovy knížky

Verena Wermuth