Záhada čínského hřebíku

Záhada čínského hřebíku https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22486/bmid_zahada-cinskeho-hrebiku-RME-22486.jpg 5 208 32

Příběhy soudce Ti série

Obchodník se starožitnostmi najde po návratu z cesty doma bezhlavé tělo své ženy. Příbuzní ho obviní z vraždy. Ovšem soudce Ti má pochybnosti a pátrá po důkazech. Jakou roli v tom hraje otrávený jasmínový květ, lepenková skládačka, nález hlavy bez těla a vražda pomocí hřebíku? Dopátrá se soudce Ti pravdy?

Literatura světová Detektivky, krimi Historické romány
Vydáno: , Perseus

The Chinese Nail Murders , 1961

Usire
25.03.2024 5 z 5

Celkem mě až zarazilo lehkovážné chování soudce. Chápu co tím autor chtěl sdělit, ale byl to velký hazard. Kniha byla napínavá až do samotného konce, kdy čtenář se již pomalu loučí se svou oblíbenou postavou. Otázka zní, zda svědomí může být opravdu tak mocný nástroj.

Vlk222
22.03.2024 5 z 5

Další zajímaví kniha.

alabra
11.01.2024 5 z 5

Tentokrát přivede vyšetřování soudce Ti na samý okraj jeho existence, rozhoduje se ve prospěch spravedlnosti i za cenu vlastního života. Velmi dramatické, odhalující temné lidské vášně, ale i to, kam může být člověk dotlačen okolnostmi a jak se s tím vyrovná. Opět znamenitá práce přednesu audioknihy platformou Priebehy pod viečka.

david5746
17.10.2023 5 z 5

Soudce Ti je prostě strašně příjemné čtení, kde kromě té detektivky - a vůbec né špatné - má čtenář ještě malou exkurzi do tamní tehdejší kultury. Případ tu spojlerovat nebudu, toho je tu hromada.

A jinak to teda byli kluci hustý frajeři, mně bohatě stačí První dáma... :-)

Ulala
24.08.2022 5 z 5

Smutný případ, ve kterém před neslavným ukončením kariéry a potupným trestem za neoprávněné obvinění, zachrání soudce Ti žena místního ohledače, kterou by nakonec měl obvinit z vraždy svého prvního muže. Na konec však bude vše ukončeno spravedlivě a soudce Ti dostane předvolání do hlavního města, kde zaujme pozici předsedy hlavního soudu.

Aliii
31.10.2021 5 z 5

Už jsem skoro zapomněla, jak moc mě soudce Ti a jeho zapeklité případy baví. Díky Čtenářské výzvě jsem se mohla vrátit do staré Číny a ke známým postavám, o kterých tak nenapodobitelně a bravurně dokázal psát Robert van Gulik.
F. Lenormand, který psal o soudci Ti po Gulikovi, se mu vůbec nemůže rovnat...

mataj
20.08.2021 5 z 5

Vynikající, poutavý detektivní román z prostředí staré Číny. Docela útlá knížka a hned několik zapeklitých kriminálních činů, které musí soudce Ti se svými nenahraditelnými pomocníky vyřešit. Tleskám.

Luciefever
24.01.2021 4 z 5

Paráda! Tahle kniha má švih, důvtip,moudrost a lidské charaktery ukazuje temné i laskavé. Půvab středověké Číny je nenapodobitelný. Nechce se mi vracet do 21.století a u případů soudce Ti se ještě pár knih zdržím:)

mats379
22.01.2021 5 z 5

V tomto příběhu je ukázáno, že středověký soudní systém byl v něčem pokrokovější než náš dnešní: tehdejší 'státní zástupci", "prokurátoři" a "soudci" nesli osobni odpovědnost za chyby, jimiž ukřivdili občanům.

boxas
01.01.2021 5 z 5

Skvělá detektivka napsaná jak už to tak u Robert van Gulika bylo s neuvěřitelnou znalostí doby a prostředí.

Kontryhelka
30.11.2020 5 z 5

Výborná detektivka ze staré Číny. Jako velká milovnice dynastie Tang, pro mně soudce Ti a jeho příběhy byly jako zjevení. Čtivé, napínavé a laskavé vyprávění geniálního detektiva dob dávno minulých. Pan Gulik výborně vykresluje postavy, každodenní život lidí a zvyklosti staré Číny. Když čtu jeho knihy mám pocit, že jsem součástí jeho příběhů. Ihned si člověk udělá představu o lidech,životě a prostředí jako celku.

martin_aston
03.09.2020 5 z 5

Van Gulikov Sudca Ti je neúplatný, odvážny sudca a hodnostár z obdobia čínskej ríše/dynastie Tchang, ktorý so svojimi pomocníkmi (najmä Chung, Ma, Ťiao, Tao, v rôznych kombináciach :)) rieši rôze zločiny. Sudca tu nie je iba sudca, ale zároveň aj vyšetrovateľ aj prokurátor/žalobca.
Knihy vynikajúco popisujú dobové čínske reálie, zvyky, postupy, atmosféru danej doby. Taká kombinácia detektívky a historického románu. Fakt nádhera.
Čo je tiež super, každá kniha má na začiatku zoznam osôb z danej detektívky, a väčšina tiež plán mesta/miesta (napr. chrám), kde sa príbeh odohráva.

HelenBarbora
11.08.2020 5 z 5

Miluju sérii soudce Ti, skvělé :D

BlackBlade
17.03.2020 5 z 5

Opět pěkný, nadčasový, příběh, který má kouzlo i v dnešní době.

aktijnov
02.02.2020 4 z 5

Krásné čtení na víkend... Strhující napínavý příběh, krásný jazyk.

Hanina61
25.11.2018 5 z 5

"... krása toho, co viděl před sebou, mu vzala dech. Strom se jasně rýsoval oproti obloze osvětlené měsícem, a na stříbrných větvích jako rubíny zářily červené kvítky. Studený vzduch rozvlnil lehoučký závan větru. Několik okvětních plátků se odpoutalo a pomalu se snášelo na sníh."

Knihu jsem přečela v rámci čtenářské výzvy (rok narození) a bylo to moje vůbec první setkání s Van Gulikem a jeho soudcem Ti. Ze začátku mi to moc nešlo, tolik postav, tolik jmen, ale postupně mě knížka vtahovala do děje, a zakrátko jsem se těšila na každou chvilku, kdy budu moci pokračovat ve čtení. A přes všechnu krutost činů v tomto příběhu spáchaných mi nejvíc utkvěl v paměti shora uvedený výjev na Čarodějném vrchu. Bylo to mé setkání první, ale rozhodně ne poslední...

haki34
17.09.2018 5 z 5

poetická detektivka ze starověké Číny.. moje první , seznámila jsem se se soudcem Ti a naprosto si zamilovala jeho i všechno Van Gulikovo vyprávění... p.s. krutost vražd a chování některých lidí mě až šokovalo..asi jsem žila v přesvědčení, že Číňani ve starověku byli milí a osvícení, klidní lidi...a ono ne.

meluzena
05.08.2018 4 z 5

Výborná „staromódní“ detektivka, kde čest a spravedlnost jsou nejvyššími hodnotami. Trochu mi to připomínalo detektivky s Herculem Poirotem - dobrý příběh, žádné moderní vymoženosti, žádný stres ani cool výrazy, což bylo velmi příjemné.

Bulba
01.08.2018 5 z 5

Pěkná historická detektivka, všechny autorovy knihy se dobře čtou. I ta pro mě exotická jména postav se dají zapamatovat.

jindrich7442
31.07.2018 5 z 5

SPOILER

Strhující příběh, velice snadný na orientaci, nebť jednotlivé příběhy se příliš neprolínají. Velice šokující byla smrt jedné z hlavních postav, což opět dodalo příběhu další dávku napětí. Musím říct, že jsem se dlouho do čtení tak neponořil a nehltal jednotlivé řádky a celé stránky.

Čína detektivní a krimi romány soudci, soudkyně historické detektivky

Robert van Gulik
nizozemská, 1910 - 1967
1996  88%Slavné případy soudce Ti
1982  95%Třikrát život a skutky soudce Ti
2004  92%Červený pavilon
1974  93%3x soudce Ti
1999  93%Záhada čínského hřebíku

Kniha Záhada čínského hřebíku je v