Z Missouri do Oregonu

Z Missouri do Oregonu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128589/bmid_z-missouri-do-oregonu-FFf-128589.jpg 4 3 1

"Pionierske obdobie" v dejinách Spojených štátov amerických si vybral americký novinár, románopisec a poviedkár Alfred Bertram Guthrie za rámec svojho románu Z Missouri do Oregonu obdobie štyridsiatych rokov 19. storočia, keď vtedy mladý národ začal prenikať na západ, aby osídlil pobrežie Pacifického oceánu. Budúci osadníci museli prekonať trasu dlhú vyše 3200 km, ktorá viedla takpovediac krížom cez polovicu kontinentu neskrotenou a neprebádanou divou prírodou a bola plná nástrah a nebezpečenstiev. V príbehu Z Missouri do Oregonu podáva autor realistický i romanticko-básnicky obraz o putovaní asi stočlennej skupiny po tejto tzv. Oregonskej ceste roku 1848, sleduje svojich hrdinov, ktorých poháňa vidina voľnej úrodnej zeme a bohatých pastvín, vidina šťastnejšieho života, ako sa lopotia vyprahnutými prašnými územiami a neschodnými vrchmi, brodia sa dravými riekami i riečkami, raz ich spaľuje neľútostné slnko, raz bičujú víchrice, sleduje postupne sa rozvíjajúce vzťahy medzi členmi skupiny, ich osobné malé víťazstvá i veľké tragédie. Román, ktorý má popri pútavom deji značnú poznávaciu hodnotu, získal autorovi literárnu Pulitzerovu cenu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Slovenský spisovateľ

The Way West , 1949

Silmarien
Silmarien
05.09.2017 4 z 5

Príbeh ľudí z Independence, ktorí sa rozhodnú podniknúť ťažkú cestu na západ do Oregonu. Nástrahy, putovanie, ľudské slabosti, sila, radosti, strasti, nádeje. Guthrie nás postupne zoznamuje s jednotlivými členmi karavány, s niektorými viac, s inými menej, ponúka nám pohľad do ich duše a konania. Muži, ktorí robia čo treba, muži, ktorí podliehajú slabostiam, muži, ktorí radšej nasledujú silnejších. Neuveriteľné ženy znášajúce útrapy dlhých ciest. Deti, bezstarostné i trpiace na tejto púti.
Páčil sa mi Guthrieho štýl. Pomalší, v duchu doby, so starostlivo vyberanými slovami, pretkávaný občasnou akciou. Plynúci. Celý tón knihy mi vlastne pripomínal hlavnú postavu - Lijeho Evansa. Veľkého muža s morálnymi zásadami, ktorý vlastnú silu nikdy nevyužíval zlým spôsobom a napriek vlastnej neistote sa snažil byť dobrým vodcom (hoci ním byť nechcel) i stmeľovačom celej karavány.

cestopisy Severní Amerika romány

Autorovy knížky

Alfred Bertram Guthrie, Jr.
americká, 1901 - 1991
1986  73%Z Missouri do Oregonu