Y: Poslední z mužů 1 - Jako jeden muž

Y: Poslední z mužů 1 - Jako jeden muž https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/7776/bmid_y-posledni-z-muzu-1-jako-jeden-muz-qjh-7776.jpg 4 129 23

Y: Poslední z mužů série

Svět bez mužů by ani náhodou nebyl tak idylický, jak se vám snaží namluvit feministky. Spíš naopak. O tom by mohl vyprávět Yorick, jediná osoba mužského pohlaví (když nepočítáme jeho opičáka), která přežila bleskovou apokalypsu a teď zjišťuje, že být posledním mužem na Zemi není taková sranda, jak si člověk představoval. Ve světě, kde je penis nedostatkovým zbožím, jste štvancem jak těch, které vás chtějí použít k plození, tak těch, které vás považují za relikvii temných dávnověků a chtějí vás zlikvidovat. A to ani nemluvíme o tom, že nikdo netuší, proč Yorick přežil a jestli ve svých genech neskrývá recept na záchranu lidské rasy. Prezidentka, novodobé amazonky, agentky Mossadu, komanda republikánek, ruské vojandy, tajné organizace i nezaměstnané supermodelky, ty všechny mají o Yoricka zájem. Být chlapem je těžký úděl. V knize Jako jeden muž se začíná rozvíjet velkolepý postapokalyptický dobrodružný epos. Příběh, který má na svědomí jeden z největších komiksových talentů současnosti, Brian K. Vaughan.... celý text

Literatura světová , Komiksy , Sci-fi

Vydáno: , BB art , Crew

Y: The Last Man 1 - Unmanned , 2003

MisaNuff
MisaNuff
30.07.2023 4 z 5

Nechtěl jsem to číst, ale když se naskytla možnost koupit po 100 Kč., tak jsem se k tomu dostal. Jak píší ostatní, je to rozjezd, hodně se tady skáče a představují různé postavy a strany. Vadí mi tam americká politika a narážky, kterým nerozumím. Ale naštěstí to jde přejít a bavit se. Na světě zůstaly jen ženy a první setkání s jednou je havárie, protože jí nejde moc brzdit :D Nechala si udělat prsa a jsou jí k ničemu. Takových vtípků je tam spoustu. Pěkně to odsýpá a jsem zvědavý, co bude dál, kam se to rozvine.

Yokolobuna
Yokolobuna
07.04.2022 4 z 5

Velmi zábavný komiks s zajímavou premisou, která se samozřejmě neubírá dle vlhkých snů nejednoho chlapa. Yorick tak není macho king, kterému každá podstrojuje, ale lovnou zvěří. Ve světě bez kluků ho tak chce jedna část populace zabít, druhá osouložit (bez jakýchkoli požitků, z této činnosti většinou pramenících) a pár holek by s ním rády svět zachránily (těch je samozřejmě menšina).

"Poslední z mužů" má skvělé tempo a některé vážně dobré nápady. Třeba Amazonky s jedním ceckem vážně stojí za to. Hlavního hrdinu jsem si ale zatím ještě neoblíbil, i když o otravného panáka naštěstí rozhodně nejde. Osobně mi na první knize chyběla nějaká třešnička na dortu, která by skvělému nápadu nasadila korunu. Vzhledem k tomu, jsem s maximálním hodnocením zdrženlivý a nechávám si prostor pro další díly, které mám až na jednu výjimku již doma.

Z grafické úpravy musím vypíchnout krásné obálky, kresba samotná není úplně převratná a neoplývá prvky, která by ji zásadně odlišila od konkurence. Rozhodně však není rušivá nebo přímo nehezká. Pro účely knihy složí dobře a není potřeba si na ni delší dobu zvykat.

Hodnocení na DK v době přečtení: 85 %; Moje hodnocení: 85 % jako 115. hodnotící.

ludek.n
ludek.n
14.05.2021 3 z 5

Scenárista Brian K. Vaughan a výtvarnice Pia Guerra tímto albem otevírají komiksovou sérii Y: Poslední z mužů. Už sám název napovídá, o čem to celé bude, přičemž ono symbolické Y odkazuje na Yoricka Browna, syna zastupitelky amerického kongresu, který jako jediný z nositelů chromozomu Y zůstal naživu po zatím nevysvětlitelné celoplanetární katastrofě. A že to nebude mít ve světě žen jednoduché, je nasnadě. Eisnerova cena v roce 2008 za nejlepší sérii, kresbu a barvy mluví jasnou řečí, nicméně prvních pět sešitů (nebo chcete-li kapitol) ve mně zase až takové nadšení nevzbudilo. Chápu, že úvodní díl má připravit půdu, seznámit čtenáře s reáliemi, fungováním procesů v proměněné společnosti a také s jednotlivými protagonisty… ale také by měl strhnout a navnadit potencionální kupce k zakoupení dalšího pokračování. Tržní ekonomika je v tomto ohledu nemilosrdná. Moje pocity z první knihy jsou však vlažné. V každé části mi něco vadilo: nějaký ten detail, vedení děje, Yorikova nanicovatost atd. Přestože kresba je precizní, ničím nepřekvapí ani neohromí. Dokonce mě napadla kacířská myšlenka, že obálky J. G. Jonese jsou vyzývavější a šťavnatější než jeden každý panel. Uvidíme, s čím přijdou další sešity.

Raido26
Raido26
29.03.2021 5 z 5

Rozhodně zajímavý námět na příběh. Člověk si pod pojmem "poslední muž na zemi" může představit nespočet scénářů a autor jich tu kombinuje hned několik najednou. Jelikož se jedná o začátek série, rozjíždí se příběh krásně pozvolna. Jediné co bych trochu vytkla je kresba. Na můj vkus je dost jednoduchá a minimalistická, vůbec by neuškodilo si s ní trochu víc vyhrát.

R47
R47
03.02.2021 3 z 5

Je to dobrá série. Ale rozhodně měla být kratší. Závěr překvapil.

Terva
Terva
05.09.2020 4 z 5

Ty nikdy neuvažuješ
o osudu?
Proč si osud
někoho vybere
a jinýho ne?

Svět bez mužů není tak idylický, jak se nám ženy snaží namluvit.....

Dlouho jsem o tomto komiksu a příběhu věděl, ale až teprve nedavno nastal čas si jej pořídit a pustit se do něj. A hned začátek mě překvapil. To postupné odpočítávání až do samotného konce, či počátku, chcete-li, bylo úchvatné a napínavé. Začalo to před devětadvaceti minutama a končí to …...TEĎ!

Malá ochutnávka:
Jsi moje nejlepší kamarádka, Beth. Jsi geniální, je s tebou sranda a tvůj nejmilejší film je „Millerova křižovatka“, ani jsem netušil, že ženský jako ty existujou. S tebou si připadám lepší, chytřejší, statečnější a nechtěl bych tě.......

Po samotném „vymření“ mužů je to trochu pomalejší. Skupiny žen se teprve formují, trochu moc politiky tomu taky moc nepomůže a tak nezbývá, než si počkat na další sešit. Snad se to trochu víc rozjede. Kresba povedená, scénář má své díry.....

Citát: Rolling Stones jsou mrtvý.

B-artX
B-artX
28.08.2019 5 z 5

Posledního z mužů jsem si užil. Dynamický začátek s proskakováním na dění po světě, příběhový a pomalejší střed a naopak rychlí konec jako celek fungují velmi dobře. Natolik dobře, že jsem si hned otevřel další díl. A popravdě hned po tom i třetí. Skončil jsem až v půl druhý u čtvrtého dílu. Hlavní hrdina je takový pablb, ale sympaťák, který má veliký potenciál do dalších dílů. Přesto, že je postav docela dost, jde se v nich díky jejich vzhledové rozmanitosti (kromě prezidentky a Yorickovy mámy) docela dobře vyznat. Kresba je jednoduchá a na oko příjemná. Doporučuji. Dávám plný počet.

Kverulant
Kverulant
09.08.2019 4 z 5

Hlavní hrdina je sice strašný trouba a věřím, že časem tuhle sociologickou sci-fi umoří průměrný příběh, ale líbí se mi společenské postřehy autorů ohledně role mužů na světě. Pobavila mě bývalá supermodelka, která s vymizením benefitu přitažlivosti pracuje jako popelářka a nejen ona.

Mercatino
Mercatino
06.06.2019 4 z 5

Komiks je svižný a svěží. Vůbec jsem se nenudil a mrzela mě pouze jedna věc, a to ta, že nemám další díly :(

Wojta777
Wojta777
27.04.2019 5 z 5

Neměl jsem žádná očekávání a to byl hlavním důvodem, proč jsem si to tak velkolepě užil. Celkový nápad o světě, ve kterém žijí jen ženy, protože všichni muži (až na Yoricka a jeho opičku) zemřeli na záhadnou nemoc, je vážně originální.
Děj vypráví o Yorickovi a jeho malpě, kteří přežili záhadnou nemoc, která vyhladila všechny muže na Zemi. Proto se Yorick dává na cestu s cílem zjistit, co se stalo. Ale ovšem to nebude vůbec jednoduché. Jakmile jedna holka pozná, že Yorick je muž, tak to řekne tzv. Amazonkám, které si pro něj jdou.
Kresba je vynikající. Hezky nakreslené postavy. Výborná kresba zajistila úžasnou atmosféru, která čpí z celého komiksu.
Postavy jsou krásně vykreslené. Hlavně Yorick, který je vážně sympatický a spravedlivý. Všechny postavy se mi zalíbily.
Už se vážně těším, až si přečtu druhý díl.
Hodnotím 5 Y hvězdičkami.

jarynek
jarynek
02.02.2019 4 z 5

Tak zatím je to jen takový pomalý rozjezd, vhození do placu spousty postav (žen) s různými zájmy a postoji k mužům, tak uvidíme, kam se vším tím autoři namíří a jak se budou osudy jednotlivých žen kolem jediného muže protínat. Oceňuji autorovu styl se skoky v čase - stejně jako u Ságy to povyšuje vyprávění o level výše.

3DD!3
3DD!3
20.10.2018 5 z 5

Skvělá výchozí situace (ne teda úplně pro nás pány) a spousta hodně zvláštních ženských, které se vybarvují jako mnohem větší genderově nevyvážené fanatičky. Otázky byly položeny, teď jen jestli odpovědi budou stát za to. Uvidíme se v příštím díle.

Disease
Disease
03.04.2018 4 z 5

Výborný rozjezd celé série.

hroubek
hroubek
21.01.2018 4 z 5

Na tento komiks jsem se těšil několik let, a jsem moc rád, že jsem se k němu konečně dostal. Samotná myšlenka příběhu mě vždy přišla velmi slibná a zajímavá a rozhodně jsem byl dost zvědaví na to jak to komiks prodá. A to se povedlo velmi dobře. Brian K. Vaughan nikam moc nespěchá a krásně rozjede mezikontinentální příběh. Příběh prvního dílu je jen začátek jednoho velkého příběhu, který bude časem jistě gradovat. Kresba je fajn, ale dovedu si představit zajímavější. Zatím mě baví hlášky a i postavy, a hlavně samotné téma. Y: Poslední z mužů je dobrý komiks a já se těším na další díly.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka
23.11.2017 4 z 5

Hm, tohle bylo tak divné, až zajímavé. Kostra příběhu je dobrá a já čekala, co se z toho vyklube. Klubalo se to dlouho, až do poslední třetiny, kdy jsem se rozhodla dát o hvězdu víc.

"Co jako chceš dělat? Znásilnit mě?...Nelichoť si. Nejsi můj typ."

Myslela jsem (doufala), že to bude vtipnější, ale šlo to na takové střední vlně, takže ok. Kresba byla dobrá, ale průměrná, ničím nevybočující. Nechci říkat nudná, ale ničím výjimečná. Struktura děje byla dobrá. To skákání tam a zpátky byť jenom o pár minut mě bavilo a ději to dalo šťávu. Čtení jsem si užila a jsem ráda, že mám po ruce další díl, protože tuším, že to bude příběhově lepší.

"Víte, asi přehodnotím svou zásadu, že se ženský nemlátí."

p3tris
p3tris
22.05.2017 4 z 5

Tak trochu jiné post-apo. Perfektní podání celkem klasického nápadu se zajímavě se rozvíjejícími dějovými linkami. V některých momentech připomíná známější The Walking Dead. Vůbec bych se nezlobil, kdyby to stanice jako AMC také zfilmovala.

jarmik
jarmik
17.07.2016 3 z 5

Přijatelné, ale pro mě - už generačně - přeci jen trochu šmrcnuté young adult (a méně sci-fi). Uvidí se v dalších dílech.

trudoš
trudoš
04.04.2016 5 z 5

Tak nám zabili všechny chlapy světa. Co teď?
Mohlo by se zdát, že oceňovaná série Briana K. Vaughana bude buď čistě feministická záležitost oslavující možnosti a schopnosti žen, nebo naopak machistická propaganda toho, že bez nás mužů je hezčí polovička totálně v koncích. Naštěstí nepojednává ani o jednom.
Postkatastrofická roadmovie o posledním přeživším muži ve světě žen, který nechce nic jiného, než se ze Států dostat do Austrálie za svou snoubenkou. Ovšem každá společnost zasažená katastrofou musí nejdřív projít obdobím chaosu, a když jste jediný, kdo je alespoň jakous takous nadějí na obnovu lidstva, nemáte život zrovna lehký.
Skvělá kresba, bezvadný scénář. Nemám, co dodat. Snad jediná vada na kráse je, že se jedná o otevírací album, kde je tradičně položeno xy otázek, aniž by alespoň jedna byla zodpovězena. Tak snad v dalších dílech.

jirincz
jirincz
01.04.2016 5 z 5

Základ děje zní hodně dobře. Všichni muži až na jednoho zemřou. A chce se ho zmocnit několik ženských, přes prezidentku, izraelské komandu, Amazonky (trhlé feministky)... Ten odpočet do času T - byl skvěle zpracovaný. Parádní kresba. Nahotinku si mohli odpustit...

tsal
tsal
11.08.2015 4 z 5

Musím uznat, že mě až překvapilo, s jakou bravurou autor ukočíroval značně nebezpečnou myšlenku. Téma vymření všech mužů láká ke všemu možnému - šovinistickému prohlášení, feministickému holedbání se, genderové litanii či ze řetězu utržené fantazii o planetě lesbiček. Dočkáme se sice všeho, ale v tak umírněné verzi, že to snad nemůže nikomu vadit.
Vykreslení post-katastrofického světa se mi líbilo a postavy jsem si zamilovala. Nejen ty hlavní, ale i ty vedlejší.

komiksy feminismus Vertigo Comics sufražetky postapokalyptické romány

Brian K. Vaughan