Výprava na Zemi

Výprava na Zemi https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/5088/mid_vyprava-na-zemi-m81-5088.jpg 4 28 3

Nezapomenutelné příběhy nutící k zamyšlení jsou uvedeny novou Clarkeovou předmluvou. Výprava na Zemi je první autorovou sbírkou povídek a obsahuje jedenáct příběhů, z nichž je bezpochyby klíčová próza Hlídka. Posloužila jako základní kámen, o nějž opřel Stanley Kubrick svůj věhlasný film 2001: Vesmírná odyssea (Clarkem později přepsaný též do literární podoby). Avšak i všechny ostatní povídky ukazují Clarka koncem čtyřicátých let minulého století už jako výjimečného autora a především jako jednoho z nemnoha tvůrců, kteří obohatili světovou science fiction originálními nápady.... celý text

Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Baronet

Expedition to Earth , 1953

Luigi1
19.11.2023 5 z 5

Zajímavé povídky které čtenáře nenudí a jsou velice pěkně čtené

Hellrampage
24.01.2017 3 z 5

Clarkova poviedková zbierka o vesmíre, osídľovaní planét, ďalšom živote v nekonečnom vesmíre a rôznych odkazoch smerovaných do budúcnosti, ako by asi mohla vypadať budúcnosť ľudstva alebo čo sa asi stalo v minulosti, že nás to, možno, nakoplo a premenilo zo "zvierat" na inteligentné bytosti (kniha bola napísaná už v roku 1953). Najviac sa mi páčila poviedka "Na úsvitu věků" aj keď podobne dobrá bola aj "Mez odolnosti" a "Nemesis". Kniha má teda zdravé jadro, škoda len, že jej krajné poviedky neboli pre mňa až také zaujímavé. V tejto zbierke sa nachádza aj "Hlídka", vďaka ktorej vznikol román 2001: Vesmírna Odyssea. Let na Mesiac, ktorý bol v ´54 roku snom všetkých ľudí je dnes takmer "bežná" záležitosť (zachvíľu si budeme objednávať letenky na Mars za niekoľko miliónov :). Po celkovom výpočte, zrátaní a delení mi hodnotenie vyšlo na pekných 70%. :)

Phoenix16.cz
07.01.2013 5 z 5

Výprava na Zemi je velice povedená sbírka povídek. Sešly se tu jedny z nejlepších, které A.C.C. napsal. Všechny se vztahují k Zemi ať už přítomné či budoucí a velice často tu hrajou roli bližší či vzdálenější sousedé z hvězd. Toto je jedna z mála sbírek, kde je kvalita povídek víceméně vyrovnaná. Žádná příliš nevyčnívá a žádná čtenáře nenudí, protože v každé se najde zajímavý konec.