Vyhnání Gerty Schnirch

Vyhnání Gerty Schnirch https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29103/bmid_vyhnani-gerty-schnirch-SiS-29103.jpg 4 4146 897

Noc z 30. na 31. 5. 1945. Gerta Schnirch, matka několikaměsíční dcerky, je jen s osobními věcmi odsunuta společně s ostatními brněnskými Němci směrem na Vídeň. Vyčerpávající pochod skončí v Pohořelicích, kde mnoho vyhnanců podlehne epidemii tyfu a úplavice. Gerta a některé další německé ženy se zachrání při nucených pracích na jižní Moravě, kde setrvají i po ukončení transportů. Po znovuzískání československého občanství se Gerta vrací do Brna, v němž prožívá další bouřlivé události druhé poloviny dvacátého století.... celý text

Romány , Literatura česká

Vydáno: , Host

Iki1
11.03.2024 5 z 5

Kniha se mi nečetla lehce, protože moje matka pochází z českoněmecké rodiny, kterou potkal podobný osud. A bohužel matka se mnou o tomto tématu do smrti nedokázala promluvit. Autorce děkuji, že vyhnání takto velmi precizně zpracovala. Přinesla zde pohledy nejen na vlastní vyhnání a děje kolem něj, ale též na další osudy německé menšiny v dalších letech především v období komunistické diktatury (pěkně, i když jen náznakově jsou tu zpracované i padesátky).

Oli1104
28.02.2024 5 z 5

Knihu jsem prave zaklapla a jsem plna dojmu. Wow. Prvni kniha od Kateriny Tuckove a zcela me pohltila, od cteni jsem se nemohla odtrhnout. Tema je plne bolesti, rozporuplnosti, ale take smireni. Diky za nadherne cteni!

Illaa
09.02.2024 4 z 5

Po Žítkovských bohyních je to pro mě druhá autorčina kniha a tahle mi sedla o trochu více. Knih o holokaustu už mám načteno mnoho, tahle je zase trošku z jiného pohledu a to z pohledu dívky narozené do česko-německé rodiny žijící v Brně. Asi nemusím psát jak jí nebyl osud nakloněn (hlavně po válce, ale i během ní) a jak musela pykat za svůj původ. Krásná kniha, stojí za přečtení.

jessie01
06.02.2024 5 z 5

Tohle byl velmi silný příběh, byť fiktivní, tak inspirován událostmi, které se opravdu staly. Tolik neštěstí a smůly v životě ženy, která se pouze "špatně" narodila do nesprávné rodiny. A přitom tolik aktuální i v dnešním světě. Kniha mě velmi zasáhla, považuji ji asi za nejlepší od této autorky. Velmi zajímavé pro mě byly i pasáže z tehdejšího Brna, kam přesně v popisovaných místech docházím do práce.

elexmil
27.01.2024

Nemohu se začíst, odkládám. Asi je to tím, že velice nedávno jsem dočetla Osmý život (pro Brilku) a jsem hrůzami války přesycená. Příběh určitě silný, tak třeba zkusím jindy.

Lothar.777
22.01.2024 5 z 5

Moc pěkně napsaná kniha, otázkou je, nakolik je to reálný příběh, ale autorka si s tímto celkem dává práci, takže dobré. Takovýhle prasárny se prostě po válce děly (kolikrát i horší, jak za války, tak po válce) a je dobře, že tomu někdo dal formu. Škoda, že trochu víc nevypíchla ty bojovníky ze Zbrojovky, kteří stejně jako Škodováci za války vesele chrochtali u koryta a měli se líp než všichni ostatní a po válce měli máslo na hlavě, takže se chovali podle toho. Jen škoda, že občas ta faktografie dostává trochu na prdel (kupř. Judex asi neměl dceru ; Fricek rukoval v roce 1943, kdy už se Stalingrad určitě neřešil ; hodnost Hauptmannführer je nesmysl, Malín byl vypálen v létě 1943 takže s otazníčkem ...). Ta akce v Malíně by mě celkem zajímala krze tu účast Friedricha, ale to je zase vedlejška. Jen trochu škoda, že některé ty postavy zůstaly otevřené, ale asi se dá předpokládat, že ne všechno se dalo dohledat tenkrát, natož dnes. No, po tý revoluci jsem si říkal, že mohla Gerta vesele smáznout toho estébáka na radnici, jenže na to už asi nebyla nálada ani chuť.
Ale jinak bych knihu klidně doporučil, má to co říct

Kiikuus
08.01.2024 4 z 5

Touto knihou jsem dala Kateřině Tučkové druhou šanci a rozhodně toho nelituji. Kniha mistrně napsaná, čtivá a zajímavá. Příběh z naší historie, který se klidně mohl stát a je děsivý až hrůza.
Tu jednu hodnotící hvězdu strhávám za pro mě ne úplně šťastně napsaný konec. Chybí mi tam to něco. To rozuzlení. To dovysvětlení si. Vlastně mi přijde, že tím koncem byl život Gerty Schnirch tak nějak smeten ze stolu.

11191
06.01.2024 5 z 5

Obvykle čtu spíše odpočinkovou literaturu, tohle pro mne byl výstup z komfortní zóny. Je to tak silný a smutný příběh, několikrát mi během čtení tekly slzy. Nejen že hrdinka zažila válku a odsun a celoživotní ostrakizaci, ale ještě k tomu všemu to co jí prováděl otec. Tak strašně to všechno ovlivnilo její osobnost, a vztah k lidem a ke světu. Mrzí mě, že Barbora hodnotila vztah své matky k sobě jako chladný, myslím, že kdyby jí Gerta prozradila, kdo je její otec, mohlo to mezi nimi pročistit vzduch. Zároveň respektuji, že to neudělala. Obdivuji Gertu, že vše přežila a že nakonec v životě fungovala. Připadám si bezmocná, štve mě, co všechno se v minulosti (i nyní!) dělo a jak absolutně nemám možnost nic ovlivnit.

Katania
02.01.2024 5 z 5

Opravdu silný příběh. Vyvolává hodně pocitů.

Ferda43
29.12.2023 5 z 5

U téhle knihy jsem prolila hodně slz. Chvílemi jsem zapomínala, že je to jen příběh. Nebo taky ne - za skvěle napsanou knihou se skrývají opravdové příběhy lidské zrůdnosti. Díky Kateřině Tučkové toto téma vidím zase trochu
jinak. Člověk si říká - to by se nikdy nemohlo stát... A ono jo. Člověk člověku vlkem.

Christeene
23.12.2023 4 z 5

(SPOILER) Skvele tema. Skvele zpracovane. Bohuzel mi chybela jakasi autenticnost, coz se u fikce asi da ocekavat. Ale i tak je skvele, ze takove tema bylo otevreno a kniha je opravdu famozni. Mozna bych uvitala (jako neBrnak) mapu predvalecneho Brna a povalecneho, ten mistopis mi, k me skode, nic moc nerikal, ale zase chapu, ze kniha nema plnit funkci faktografickou.

Celou knihu me take mrzelo, ze hlavni hrdinka nenasla odvahu rict nikomu, kdo byl otcem Barborky. Prislo mi to nefer i vuci Bare samotne.

Comp.Bear
19.12.2023 5 z 5

Mé první setkání s KT. Věděla jsem, co mě čeká, knihy na toto téma obyčejně nevyhledávám, právě pro tíhu tématu. Ale je moc dobře, že se píšou. Že byl napsán tento bolavý, smutný příběh. Mrazí mě z něj a zároveň jsem uchvácena.

maroni
15.12.2023 5 z 5

Paní Tučková píše jazykem, který mě prostě baví, i když její příběhy předkládají čtenáři smutný, a děsivý zároveň, obraz české minulosti. Děkuji, že se nebojíte psát, ptáte se, hledáte, studujete a připomínáte. Příběh Gerty s ní žijete od prvních stránek až do poslední kapitoly, kde nejde neudržet slzu. O knize a jejích postavách budete ještě dlouho přemýšlet a zpracovávat všechny ty emoce, které vám autorka servíruje na každé stránce. Tuto krásně napsanou knihu doporučuji všem! 5*

Vrbická1999
05.12.2023 5 z 5

Příběh dívky, která je vytržena ze svého domova a s miminkem na rukou musí podstoupit pochod smrti z Brna do Pohořelic A vše jenom proto, že musí platit za to, že měla německého otce, avšak českou matku.
Kniha opět mistrně napsaná. Kateřina Tučková nikdy nezklame.

nonameperson04
25.11.2023 5 z 5

Strašlivý, ale dojemný příběh ženy, která byla jako Němka donucena odejít ze svého domova.

Skodinka89
19.11.2023 5 z 5

Téma odsunu Němců po 2.světové u nás je velmi ožehavé a celkem mě překvapilo, že se do toho někdo pustil. Opravdu velice povedený a silný příběh.

mila2411
09.11.2023 5 z 5

Naposloucháno jako audio s ***** Vilmou Cibulkovou. Dle očekávání hodně, hodně smutný a reálný příběh z Brna a jižní Moravy. Výborná kniha.

PavelT
04.11.2023 4 z 5

Chodí se k Božím mukám, nikoliv k Boží muce. Hodnost Hauptmannführer neexistuje.

Gimli
27.10.2023 4 z 5

Dobře napsaný příběh o neslavné kapitole našich dějin.

MrKrahujec
22.09.2023 5 z 5

Velmi potřebná a hlavně dobře napsaná kniha, zaplňující jedno z nejbolavějších "bílých míst" české historie. Jenom se už léta nemohu zbavit dojmu, že oběti "divokého odsunu" Němců z českého území nejsou dostatečně důrazně označovány za další (jako následné) oběti hitlerovců. Je sice pravda, že jejich vrazi a tyrani byli většinou Češi, ale především to téměř výhradně byli bývalí kolaboranti, kteří se touto nehoráznou krutostí snažili zakrýt své válečné zločiny a hlavně by se tyto temné síly v českém národě patrně nikdy neaktivovaly bez předchozího nacistického teroru. Napadlo třeba někdy někoho, jak by vypadal např. život Reinharda Heydricha, kdyby se narodil o sto let dříve? Tohle "vytváření příležitostí" je jedním z nejskrytějších a nejzáludnějších německých válečných zločinů. Ale abych zase nevypadal, že rodilé české zločince nějak hájím: to platí jen o prvních poválečných letech. Komunistická zločinecká mašinérie už byla v daleko větší míře původně česká a přinesla zločinů minimálně stejně.