Všemi dary obdarovaná

Všemi dary obdarovaná

Schovejte si svá tajemství tam, kde je příšery nenajdou... Desetiletá Melanie žije spolu s dalšími dětmi na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a její spřízněnou duší je učitelka slečna Justineauová. Zato seržanta Parkse, který hlídá děti jako ... celý text

Schovejte si svá tajemství tam, kde je příšery nenajdou...

Desetiletá Melanie žije spolu s dalšími dětmi na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a její spřízněnou duší je učitelka slečna Justineauová. Zato seržanta Parkse, který hlídá děti jako dráb, nesnáší. Stejně jako doktorku Caldwellovou. Ale bez nich to asi nejde, když je základna obklopena zpustošenou krajinou, kde stejně jako ve zbytku země vládnou hladovci — kanibalistická monstra, jež při honu za lidským masem nic nezastaví. Základna je však napadena a Melanii, slečně Justineauové, seržantu Parksovi, doktorce Caldwellové a vojínu Gallagherovi se podaří utéct. Společně se vydávají na cestu do Majáku, posledního místa v Británii, které se podařilo od nákazy zachránit. Jenže budou Melanii v Majáku chtít, když ji v blízkosti lidí popadá zoufalý hlad, jaký ještě nezažila?
Zfilmováno v roce 2016. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295704/vsemi-dary-obdarovana-WJV-295704.jpg 4.4127

The Girl with All the Gifts (2014)

Literatura světová, Horory, Fantasy
Vydáno:, Host

luckomar

Začátek knihy mě hrozně zaujal a bavil... po chvíli a asi za polovinu knihy už mé nadšení vyprchávalo. Příběh je zajímavý, ale čekala jsem toho asi víc než jen takovou obyčejnou zombie mlátičku. Konec už jsem četla vážně z donucení. Asi to není žánr pro mě.

motolka

Nádherné postapíčko. Bavilo mě od začátku až do konce. I mě jednou rozesmálo, když doktorka profrčela okolo těch tří chudáků a Parks vyplýtval všechny sprosté slova, které znal. :o) Jinak smutný příběh, o konci světa.

Detroit

Jo tak tohle sem potřeboval. Knihu ve stylu Last of us paráda...no možná ne až tak dobrý, ale stejně naprosto poutavej příběh. Doporučuju

Janadvorackova

Jsem spokojená. Žádná klasická zombie honička ve stylu: "tady je tlupa, tak ji pobijem a pak se schováme, protože děláme kravál a přižene se sem další." Tohle mi nevadí v jednom konkrétním zombie seriálu, u něhož se dají ještě k tomu provádět třebas i nějaké ty domácí práce, ale v knize na tohle téma by mě to štvalo.

Příběh jsem slyšela a zapůsobil tím snad ještě lépe, než kdybych četla. Každá z důležitých postav "má svůj hlas," a některé až nebezpečně moc přemýšlejí. Hlavně zvláštní nemrtvá Melánie, původně odchycena k výzkumu prováděném na vojenské základně.

Poměrně rychle se v příběhu dostaneme od pobytu v cele a popisů běžného dne a vyučování - ano, i nemrtvé děti chodí do školy, k toulání krajinou, návštěvě města (postrachu uprchlíků před zombíky) a i na nějaké ty honičky a hledání potravy všeho druhu dojde.
Jak už to tak ale bývá, věci se zkomplikují a časem je většinou nutné se přesunout jinam. Jenomže v okolí číhají hladovci, cíl je daleko a Melanie se občas musí nakrmit.

Mimochodem, ta pasáž s kočičkou... to bylo hnusný :).

Jizi

Páni. Teda jako: PÁNI! Jak je možné, že mi tenhle skvost tak dlouho unikal? Jistě, příběh postapokalyptické Pandory - malé, nemrtvé Melanie - lze číst jako zombie-horor, ale byla by to věčná škoda, navíc čtenář, jenž čeká hlavně drsné scény plné nechutností, bude nevyhnutelně zklamán. Všemi dary obdarovaná totiž navzdory tomu, že v ní vystupují zombíci a svět, který po sobě zanechá pandemie parazitické, vraždící houby, není vlastně vůbec knihou o zombících a světě po pandemii parazitické, vraždící houby. Je to především skvěle vystavěný, napínavý příběh o odlišnosti, o tom, že se vždycky vyplatí investovat do druhých a důvěřovat, že je lepší pomáhat a že v boji o přežití jsou okamžiky (a není jich málo), kdy není možné říct, kdo má pravdu a co je správné, co je jen honba za ukojením ega a co otázka vyššího principu a co (a kdo) všechno by za onen vyšší cíl měl (a musí) být obětován. Je to kniha plná perfektní logické imaginace, jejíž závěr je třešničkou na dortu (přiznávám, že jsem se celou dobu bála, jak to dopadne, protože nejednu dobře rozehranou dystopii, sci-fi a fantasy pohřbil naprosto debilní konec). Všechny postavy jsou kouzelně živé, zdařile budovaná atmosféra vás nutí neustále pokračovat v cestě vyprávěním, stejně jako Hladovci ústřední skupinku troskami Anglie. Výborný překlad a skvělá interpretace Kláry Sedláčkové Oltové, Dany Černé a Vasila Fridricha dělají z audioverze lahůdku, která vás i přes maskovák bude sakra přitahovat.

Princezna22

Melanii jsem si strasbe oblíbila, i když byla zla ( byla svým způsobem i hodná,jak se to vezme) .. Nebylo zde použito názvu,jako zombie což,nevím zda nebyla chyba u překladatele ( ale název typu hlodavec, mě děsně rozesmál), zombiky mám prostě ráda a jedné scény v knize mi ještě teď mrazí na zádech. Pro mě maximální spokojenost,kord když jsem se dozvěděla, že je film... Knižní podoby jsem se nebála, ale určitě na obrazovce, či v kině ( pokud to bude v ČR) se budu u tohohle příběhu maximálně bát!! Jsem nadšená.... :-)

barlow

Napínavá postapo, která se čte jedním dechem. Vcítit se do zvláštní holčičky s podivnými stravovacími návyky bylo více než snadné. Navíc musím pochválit autora za jeho invenci, protože každá kapitola je psána jiným jazykem podle toho, kdo je hlavním hybatelem dané části. Jednorázovka na víkend.

GingerOne

Na základě recenzí tady i jinde jsem po knize sáhla a čekala jsem vlastně něco trochu jiného, než jsem dostala. Příběh byl čtivý, ale nijak zvlášť mě nepohltil, žádného hrdinu jsem si nedokázala tak úplně oblíbit a námět mi připadal místy prostě dávno vyčerpaný. Bohužel ani konec pro mě nebyl překvapivý, protože jsem ho uhodla hned na začátku knihy. Není to poprvé, co jsem se setkala s příběhem s podobným rozuzlením (knihy, filmy, seriály), takže mi to připadalo přirozené. Nakonec mě vlastně nic moc nepopohánělo knihu číst, ale dočetla jsem a na odreagování asi dobré, ale mně nic nového nepřinesla a brzy na ni zapomenu.

cukrovka

Velmi čtivě napsaná kniha. Střídání pohledů jednotlivých postav pomohlo lépe se vžít do jejich vnímání situace. A hlavní hrdinka Melanie ač patřila určitým způsobem k těm zlým, byla úžasná.
Konec je pro lidstvo hrůzný i nadějný zároveň. Nic už nebude stejné.

sonycat

Vyborna kniha. Jedna z tych, co vas nutia zrychlene obracat a hltat stranku za strankou, aby ste sa uz dozvedeli ako to dopadne a zaroven lutujete, ze ju este stale necitate, ze nema aspon 1000 stran...pekne chvile som stravila s Melaniou, jej milovanou ucitelkou, so serzom Parksom a zvyskom nepocetneho ansablu..hm, teraz co citat? Knih ( a kvalitnych) so zombie tematikou vela nie je...Apokalypsa Z, Svetova vojna Z su uz davno precitane na policke a teraz ktoru citat? :). Mate niekto radu? ;)

Rinoa18

Surový příběh z postapokalyptické budoucnosti, v níž se z nakažených lidí stala monstra libující si na mase těch zdravých. A že už jich zbývá jenom hrstka. Děj příběhu má spád, těžko se od něj odtrhnete, a ačkoliv popisuje něco, co se nestalo a pravděpodobně ani nikdy nestane, je až nepříjemně životně realistický. Zvlášť konec mě dost rozsekal. Všem, kteří si na podobných příbězích libují, vřele doporučuji.

OndřejMergl

Zase trochu jiné podání "zombie" apokalypsy, ale rozhodně ne špatné!

martina1199

Při výběru této knihy jsem si nebyla úplně jistá tím, co od ní mohu očekávat. A teď po poslední stránce, po přečtení posledního slova můžu říct, že se mi líbila a jsem ráda, že jsem po ní sáhla :-) Celou dobu jsem uvažovala, jak to celé může skončit, ale pointu jsem neuhádla ani zdaleka. A přitom byla ve své jednoduchosti a holé, nemilosrdné logice jedinou možnou.
Pokud máte rádi příběhy, které v extrémních podmínkách ukazují, jak snadno se může rozostřit hranice mezi bytím a nebytím člověkem, sáhněte po této knize.
Přečtěte si příběh o holčičce Melanii, která by se raději jmenovala Pandora. Ponořte se do vyprávění o hladovčátku, které nakonec otevřelo svou vlastní "Pandořinu skříňku" - ale ne z marnivé a neodolatelné zvědavosti - nýbrž proto, aby na troskách starého světa dalo vzniknout světu novému.

rybizka

Výborná dystopie,propracovaný děj i charaktery postav. Zas trochu jiný pohled na zombie. Od začátku čtivé a poutavé,celý děj se nese v ponuré atmosféře. Nečekaný a uvěřitelný konec.

Pigface

Knihu jsem bral do ruky jako jednu z mnoha, se zvědavostí, co na ní všichni vidí. To jsem pochopil už po několika stránkách. Excelentně napsaná "roadstory"! Nic není v příběhu napsáno nudně, nic zbytečně. Mnohokrát použitý a možná i trochu devalvovaný námět je v knize podán čtivou a především uvěřitelnou formou až z něj nejednou zamrazí a vy si řeknete sakra proč by ne? Příběh se skládá rychle jak kostky z Lega. Když je stavebnice pohromadě, skoro jste smutní, že je hotovo. A to doslova.

Pavlína67

Dobře napsaný příběh, napínavý, zvlášť ke konci. To jsem hltala jednu stranu za druhou, abych zjistila, jak to všechno dopadne. Každá z hlavních postav knihy mi měla co říct a se všemi jsem se loučila nerada, jak postupně odcházely. Závěr mě přímo nadchl... naděje na obnovení světa byla vložena do rukou dětí a jejich učitelky. A to tak dobré, že v Melanii vzbudila touhu po poznání, chuť se učit a dívenka při své inteligenci pak už snadno propojila teorii s praxí a zvládla všechno pochopit a vyřešit. A hlavně - měla ji ráda. A Melanie ji. Proto ta malá dokázala překonat sama sebe, svůj hlad...
Myšlenka, že láska člověka k člověku je síla, která dává naději na záchranu světa, to už jsem někde četla..., i když hladovci a roboti... no, trochu rozdíl tu je :-)

bosorka

Nejsem zcela cílová skupina, ale můžu říct, že mě tohle zombie road movie docela bavilo. Odsýpá to pěkně a je vcelku jasné, že vznikl i film, celý příběh má hodně filmovou konstrukci. Možná ale i trochu předvídatelnou, což z mého pohledu ubírá pár procent. Hodně bavila úvodní část, seznamování se světem po Kolapsu je zábavné a čte se jedním dechem. Trošinku drhla střední část, kde mě nečekalo nic překvapivého. Konec zase povedený a díky němu také dám 4*, i když optimálně bych hodnotila 70 %.

cace

Začátek mě chytnul, ale nejsem na tenhle typ knih - odložila jsem v polovině. Jde o nápad, napětí, ale nic to nezanechá.

missana

Jednoduché ale pěkně propracované čtení...a hlavně rychlé, velmi velmi rychlé :D Za dva dny bylo po všem :D Dlouho jsem něco nesfoukla takovým fofrem. Četlo se to samo.

Joges

Zajímavý námět z dystopické budoucnosti, příjemný autorský styl, nápadité vyprávění příběhu prostřednictvím několika hlavních postav, vyvážený kontrast brutality a soucitu a nečekaný závěr dělají z knihy téměř povinnou četbu pro všechny fanoušky sci-fi, hororu a vyznavače zombie. Do zmíněné skupiny nepatřím, proto dávám jen čtyři hvězdy. Pominu li však averzi k tématu, musím uznat, že je kniha skutečně dobře napsaná.

anndy
27.12.2016

Zajímavé a napínavé čtení s ještě zajímavějším a pro mě neočekávaným koncem

JanaDor
17.12.2016

Kniha je originální, perfektně zpracovaná, nenašla jsem žádné hluché místo a závěr je zajímavou tečkou za příběhem. Je ponurý, ale prosvítá v něm i jiskřička světla. Kdo máte rádi dobře napsanou knihu s propracovanými postavami o budoucnosti, co by bylo kdyby, určitě si ji přečtěte.

Lokina
07.12.2016

Kniha má zvláštní styl psaní, který mě neustále nutil číst dál a dál. Měla jsem co dělat, abych se neustále neotáčela, jestli za mnou není hladovec. To britské ponuré prostředí dává knížce ještě víc strašidelnou atmosféru. Já jsem s knihou spokojená ;-)

NikaMirka
04.12.2016

Právě jsem knihu dočetla a nějak nemám slov. Nejhorší je ten přetrvávající pocit strachu, protože vše v příběhu nemusí být zas až takové sci-fi. Jednou k něčemu podobnému opravdu může dojít, vzhledem k tomu, že smrtící parazazit opravdu esistuje . Čekala jsem jiný konec, ale asi nereálný, protože příběh od začátku nemohl spět k jinému konci, než k jakému dospěl.

leny.wood
04.12.2016

Jedním slovem - dokonalost! Skvěle propracované postavy, vývoj vzájemných vztahů. Rozhodně nic po slabé povahy, protože lidské maso je tu skloňováno velice často a v ne příliš lichotivých situacích. Žít ve světě, kde převládá parazit ovládající lidská těla, jejichž jediný cíl je vás sežrat? Díky, nechci. Ale číst o tom, fascinující. Jen do toho!

FloretFiction
01.12.2016

Proč zachraňovat všechny ty lidi? Proč nevzít HOUBU, nesmazat tu špinavou tabuli... a nezačít od začátku? Originální, inteligentní, dokonalé.
PS: Na You Tube lze dohledat: Cordyceps: attack of the killer fungi - Planet Earth Attenborough BBC wildlife. Doporučuji také: Zombie Snails | World's Deadliest... protože zombie jsou skuteční.

Barbarka_CZ
29.11.2016

Velmi originální. Po Apokalypse Z jsem si myslela, že už nemůže přijít na poli zombie apokalypsy nic lepšího, ale tahle kniha mi ukázala, že jsem se mýlila. Naštěstí. Všemi dary obdarovanou jsem vyhrála v soutěži, sama bych si ji asi nevybrala, resp. bych si jí na pultech knihkupectví nevšimla. Což by byla chyba! Líbilo se mi střídání pohledů jednotlivých postav, bylo plynulé a napomohlo tomu, aby se člověk lépe vžil do každého jednotlivého hrdiny. Stejně tak jsem si obrovsky oblíbila hlavní hrdinku, byť vlastně patřila "na tu špatnou" stranu. Zdánlivě. A ten konec! Hrůzu nahánějící a nadějný zároveň. Za mě rozhodně pět hvězdiček.

trudoš
24.11.2016

Britské prostředí a originální pojetí zombie apokalypsy, to jsou dva faktory, kterými si mě Všemi dary obdarovaná získala už po třiceti stranách. Připočtu-li k tomu množství skvěle zpracovaných hororových scén, jež stejnou měrou ctí klasiku, jako přinášejí do žánru něco nového, a povedenou závěrečnou pointu (i když hodící se spíše k původní povídce), nedivte se mi prosím, že jsem si knihu užil se vším všudy.
Úspěšný komiksový scenárista Mike Carey, skrývající se pod pseudonymem, si zase jednou zkusil něco nového. A jak je jeho dobrým zvykem, opět mu to šlape na jedničku. Sice lehce přestřelil počet stran v rámci poměrně jednoduché zápletky, ale zdárně to vynahradil divokým tempem vyprávění a naprosto dokonalými hrdiny. V tomhle ohledu vsadil na lety prověřené stereotypy (mrcha, strašpytel, morous, světice a naivka), s jejichž pomocí průběžně mění charakter náhledu na probíhající události. Vznikla tak svižná postkatastrofická road movie, nemající v současnosti plnohodnotnou konkurenci.

Sorrow
19.11.2016

Tahle knížka je prostě famózně vybalancovaná - skvělý děj, perfektní hlavní hrdinové, dostatek (ale zase ne přespříliš) akčních scén a co mě překvapilo možná nejvíc, vynikající styl. Rozhodně doporučuji! Dneska bych dala klidně 4,5

zfilmováno

Mike Carey