Vládcové času

Vládcové času https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17707/bmid_vladcove-casu-G9h-17707.jpg 4 20 4

Antologie polských sci-fi povídek - sestavil a přeložil Pavel Weigel. Stefan Weinfeld - Vládcové času / Konrád Fialkowski - Nulové řešení / Jerzy Strusiňski - Bariera / Julia Nidecká - Megalomanie / Andrzej Czechowski - 90 000 000 000 kilometrů od Slunce / Andrzej Krzepkowski - Vítěz / Andrzej Kossakowski - Nenechal jsem se uspat / Jacek Sawaszkiewicz - Patent / Wiktor Žwikiewicz - Volání na Mléčné dráze / Krzysztof W. Malinowski - Paracelsovi žáci / Ryszard Glowacki - Miss sektoru / Witold Zegalski - Stav ohrožení / Janusz A. Zajdel - Epizoda bez následků / Zbygniew Dworak - Model supernovy / Marek Baraniecki - Hlava Kasandry... celý text

Disease
Disease
09.05.2022 4 z 5

Některé povídky jsem četl kdysi časopisecky vydané. V rámci socialistické scifi určitě nadprůměr.

kuruteku
kuruteku
29.09.2019 3 z 5

Ilustrace neutrální, ale obsah zajímavý, už vím, že neexistuje jen Stanislav Lem. Úroveň samozřejmě kostrbatá, ne každý autor každému čtenáři sedne, ale budiž. Pro mne byla nádherná povídka Nulové řešení (s překvapivým závěrem řešení prvního výsadku), zajímavý pohled na starověký Egypt v Epizodě bez následků, geniální nápady v Patentu řešícím násilí a Bariéře s duplikátorem čehokoliv.

ludek.n
ludek.n
04.12.2018 2 z 5

Polské povídky, jejichž vznik se datuje do poměrně širokého časového rozmezí od poloviny 60. let až do let 80, zpracovávají různá témata rozmanitými styly. Jsou tu jak humorné anekdoty (Megalomanie; Nenechal jsem se uspat; Miss sektoru), tak i závažná zamyšlení nad údělem a směrováním lidstva (Vítěz; Patent; Paracelsovi žáci). Úroveň povídek je stejně různorodá, jako zpracovávaná témata, od slaboduchých hříček (Bariéra; Model supernovy), až po lepší průměr (Volání na Mléčné dráze; 90.000 miliónů kilometrů od Slunce; Stav ohrožení). Za nejpovedenější kousek a vrchol sbírky považuji Hlavu Kassandry od velmi talentovaného Marka Baranieckého. Celkově mě však tento výběr polské fantastiky o svých kvalitách moc nepřesvědčil a řadil bych ho spíše k těm slabším.

tenax
tenax
17.09.2017 4 z 5

Patnáct povídek, které představují průřez tvorbou polských autorů sci-fi, od profesionálních spisovatelů až po příležitostné autory třeba jen jedné povídky. Všechny jsou čtivé, zajímavé, námětově i zpracováním rozličné, takže je těžké hodnotit knihu jako celek. Ale už za tu rozmanitost a za to, že ani jedna nebyla vyloženě špatná, si zaslouží 4 hvězdičky.