Velké trápení

Velké trápení https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251773/bmid_velke-trapeni-mX5-251773.png 4 363 63

Příběh třináctiletého citlivého děvčátka, které je přinuceno vedle svých prostých starostí a školních problémů bojovat s nečekanými nesnázemi danými rozchodem rodičů.

Tichéroky2023
08.01.2024 5 z 5

Četla jsem jako malá a pamatuji si, jak jsem u toho brečela, jak mi bylo Jany líto. Vůbec jsem nechápala ty rodiče a jejich myšlení a myslím, že je nechápu ani teď. Knihu jsem teď našla v knihobudce a znovu jsem se začetla a začal mi zase z toho příběhu běhat mráz po zádech.

Nofar197
19.10.2023 5 z 5

Forestwalker : Vztah rodičů mi přišel hrozně pokrouceny. Po rozchodu byly navíc obě sestry rozděleny bez možnosti se aspoň občas vídat a otec nakonec celou situaci neunesl a odložil Janu do dětského domova daleko od Prahy.
Chápu, že matka ve svízelné situaci očekávala, že ji Jana bude oporou, ale na druhé straně jakou oporou byla ona jí? Vždyť Janě bylo pouhých třináct, nevěděla nic o životě a najednou se musela poprat s rozchodem rodičů, ztrátou sestry i jakési jistoty v podobě celistvé rodiny, otec od ní očekával, že kromě školy a kroužků bude zvládat i péči o domácnost. Takže když to shrnu, otec byl slaboch a matka bolestinska a ukrivdena, které starší dcera nestala za to, aby za ni zabojovala. Během Janina pobyvani v domově se za ní ani jednou nepřijela podívat. Zato stále Míša tohle a Míša tamto..

Hoblinka
14.10.2023 3 z 5

Hodně smutná knížka.

misssicccka
18.04.2023 5 z 5

Cetla jsem ted po 35 letech (asi) znova a ted mi, az doslo, jak je ta knizka stara. Tim nerikam, ze je spatna, je porad dobra, jen me dcery uz ji asi "neuctou". Skoda.

Bublinka78
26.03.2023 4 z 5

Marně přemýšlím, zda jsem tuto knihu v dětství četla nebo ne. Asi spíš ne, ale moc se mi líbila. Výborně je popsáno, jak se Jana cítila, co prožívala. Dojalo mě, jak Jana nepsala mamince , ale rozmlouvala s ní v duchu. Vztahový problém vyřešený odložením dítěte v děcáku byl pro mne až neuvěřitelný, stejně jako necitlivé rozdělením sester. Nečinnost maminky mi přišla nepochopitelná. Ten Happy end na konci mi přišel trochu přehnaný, ale je to holt kniha pro děti.
Trochu tam cítím propagandu poplatnou době: instituce to umí líp než rodiče, ale jinak je kniha opravdu pěkná až psychologicky laděná.

Olinka011
12.02.2023 5 z 5

Měli jsme na základní škole jako povinnou četbu a já se k ní od té doby vracím celý život přečtená asi už 5 krásná kniha a bude už navzdy v me knihovně

Nofar197
13.12.2022 5 z 5

"Počkej, někdo jiný tě naučí pořádku, a to pro tebe bude tvrdá škola, " říkávala maminka třináctileté Janě. A byla.

Forestwalker
08.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Young Adult literatura padesátých let. A věřím tomu, že kdo si knížku v mládí přečte, sotva na ni někdy zapomene. Je výborná.
Po letech mám snad jen trochu víc pochopení pro otce, protože život s úzkostlivými a věčně nervózními partnery vážně není žádná legrace a lidé od nich utíkají a utíkat budou. Způsob řešení následné situace byl ale dost nešťastný, takhle by se třeba v naší rodině nezacházelo ani se zlou kousavou kočkou, natož s chytrou a citlivou dívkou, jejímž největšími zájmy byly opera a hraní na klavír.
Hlavně otec byl ukázkový vometák, který své pseudoproblémy řešil na cizí úkor, matka to ale taky dvakrát nevytrhla.

Gabi13
12.06.2022 5 z 5

Tak moc ráda jsem si znovu přečetla příběh, který jsem četla ve svých dvanácti letech. Tehdy jsem si říkala, jak je Jana statečná a skvělá, nyní ve svém "hodně" dospělém věku vnímám situaci v tehdejší době hodně smutně a to nejen jako matka dvou stejně starých dětí jako Jana. Jsem moc ráda, že jsem si knížku znovu přečetla.

iška
03.01.2022 5 z 5

Tento křehký příběh je starý víc jak půl století. A i když děti v té době měly trochu jiné podmínky než ty současné, přesto si myslím, že i v současnosti si příběh najde své čtenářky.

Pivka1
08.04.2021 5 z 5

Opět kniha mého dětství a mládí. Knihy paní Šmahelové jsou celkově pro mě ty nej a jsou spojené s mými mladšími lety. Tuto knížku jsem přečetla mockrát a vzhledem k tomu, že nové knihy nevycházely moc často, stále jsem se vracela k těm oblíbeným. Tato k nim rozhodně patřila. Knížka svým způsobem smutná, ale nakonec dobře dopadla.

Hebrey
25.03.2021 5 z 5

Když mi bylo kolem těch 12, byla to moje nejoblíbenější knížka. Přečetla jsem ji několikrát.

NinaZPohádky
17.03.2021 5 z 5

Velice kvalitní, silný a poutavý příběh ze kterého mě bolí u srdce ještě dnes a to už je to prosím 20 let co jsem knihu četla.

mataaskorice
05.11.2020 5 z 5

Krásná knížka. Sice je poznamenána dobou, která od jejího vzniku uplynula, ale to jí vůbec neubírá na atraktivitě. Dokonce bych možná řekla, že téma neúplné rodiny nebo rodiny sice úplné, ale takové, kde děti mají pocit, že jim ze strany rodičů není věnováno dost pozornosti a pochopení, je dnes mnohem aktuálnější a častější než v časech Jany Tománkové. Líbí se mi práce s dětskými myšlenkami, styl uvažování a konání dětí, jejich bezprostřednost a upřímnost a kontrast k taktikám dospělých. Knížka je navíc čtivá, zvlášť přitažlivou se stává ve chvíli, kdy Jana přijde do dětského domova. Prostředí, děti, vychovatelky i dobrosrdečná kuchařka jsou vylíčeny tak, že má čtenář pocit, že je sám součástí domova. Parta dětí navíc zažívá nejedno dobrodružství. Jsem ráda, že jsem na tuhle knížku narazila.

AyaEssa
16.09.2020 4 z 5

Cetla jsem jako devce, ted po letech jsem se k ni nahodou vratila. Dluzno priznat, ze je napsana stylem, ktery neurazi ani dospeleho - byt ten ji chape podstatne jinak.. Dobra pripominka, abychom si uvedomili, jak moc nase ciny ovlivnuji zivoty druhych, zvlaste pak deti.

georginaa
06.07.2020 4 z 5

Velké trápení jsem četla v době puberty. Pro děti je velký problém snést rozchod rodičů a jejich hádky. S odstupem času to člověk v dospělosti skousne lépe, než v dětství. Vidí jakékoliv problémy jinýma očima. Pro děti je to však velké trauma, myslí si, že se jim rozpadá celý svět.

Monika1717
22.06.2020 5 z 5

Velké trápení jsem četla jako náctiletá a pamatuji se, že jsem nad ní plakala. Potom jsem neustále sledovala rodiče, protože jsem se bála, že jejich občasné dohadování také povede k rozvodu / rodiče jsou spolu už 56 let /. Je to krásná kniha, měli by si ji přečíst hlavně rodiče, protože právě oni často mohou za bolavé dušičky svých dětí.

evelýny
04.05.2020 4 z 5

Jak smutné, když se naše trápení stanou velkými, protože je způsobili ti nejbližší.
O to smutnější, když je působí ti, kteří by měli spíše chránit.
Četla jsem před více než čtyřiceti pěti lety, přesto si pamatuji emoce, které ve mně příběh Jany vyvolal. Možná to bylo tím, že i já měla v té době velké trápení.
Jana se tak na chvíli stala mojí nejlepší kamarádkou.

P.S: Historie se, bohužel, mnohdy opakuje. A to je to nejsmutnější.

Katka2382
02.05.2020 5 z 5

Toto je jedna z mých nejmilejších dětských knížek. Dodnes ji mám v knihovně a ráda se k ní vracím.

PanTydlitát
05.04.2020 5 z 5

Od knihy jsem čekala nějaké hloupé holčičiny - ale to jsem se pekelně zmýlila. NAPROSTO BEZVADNÁ KNIHA!!! Jana je sebevědomá dívka, jejíž rodiče se mi hrozně zprotivili. K dětem se chovali hrozně, hlavně k Janě. To ale neznamená, ze kniha byla ošklivá - naopak! Jana si mě hned získala. Krásné.

pro dívky

Helena Šmahelová