Velká hra

Velká hra https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/237/velka-hra.jpg 4 26 6

John Law, narozený v roce 1671 v Edinburghu, geniální matematik, ale i karetní hráč a hazardér, prohrál v mládí veškerý otcův majetek. Neurvale a bez zábran se choval i k ženám. Nesčetní podvedení manželé proto zajásali, když John po jednom ze soubojů, jenž skončil protivníkovou smrtí, musel opustit Skotsko. Při útěku napříč Evropou dostal John průkopnický nápad: peníze by neměly být kryty stále se tenčícími zásobami drahých kovů. A tak vynalezl papírové peníze. Ale jeho revoluční myšlenka nedošla obecného sluchu. Teprve když na počátku 18. století dorazil do Paříže, osud mu dopřál životní šanci. Vévodovi Filipu II. z Orléansu, který se právě stal regentem, se zalíbila představa, že by se obrovský státní dluh dal v podstatě uhradit pomocí tiskařského lisu. John Law pomůže Francii ze státního bankrotu tím, že v roce 1716 založí Banque Royale a poprvé emituje bankovky. Jeho idea se osvědčila, obchod vzkvétá, John nahromadí majetek, který z něho učinil nejbohatšího muže své doby, ba možná největšího boháče v dějinách lidstva, a expanduje i do Nového světa založením Mississippské společnosti. Jenže pak ho znovu dostihne jeho hráčská vášeň… ... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry

Vydáno: , Ikar (ČR)

Grosse Spiel

ZuzaBalcarku
ZuzaBalcarku
26.07.2018 4 z 5

Zakoupeno v Levných Knihách, očekávání tudíž nic moc. Nakonec velmi příjemné překvapení.

Kamiliana
Kamiliana
18.10.2013 5 z 5

Já jsem naopak s dočtením žádný problém neměla. Příběh Johna Lawa a historický náhled na vznik bankovek mě fascinoval, ač nejsem žádný finančník. A jak se říká.. historie se opakuje.. i Lawův geniální systém tehdy zkolaboval chybou lidského faktoru. Domnívám se, že na čtivosti místy ubíral těžkopádný překlad německých hutných souvětí.

Alma5
Alma5
11.04.2013 4 z 5

Kniha se mi celkem líbila, pro mně byla poučná z historického hlediska. Ze začátku mi byl hrdina značně protivný, potom se to trochu zlepšilo. I když podle toho co jsem se dočetla jinde se autor zřejmě snažil hrdinu vylepšit :)

Nikoleta87
Nikoleta87
13.03.2013 2 z 5

Začátek vypadal slibně, ale v půlce mě kniha přestala bavit a dodnes zůstala nedočtená :-(

michtry
michtry
06.11.2012 4 z 5

Na začátku jsem byla nešťastná, ale jak šel příběh dál začala mne bavit.
Žádné veledílo, ale také ne úplný proadák, alespoň pro mne ne.

Dan
Dan
31.12.2010 2 z 5

Začátek knihy mi připadal velmi zajímavý (třeba vznik papírových bankovek), ale v druhé polovině mi kniha přišla postupně stále méně zajímavá a dočetl jsem ji s vypětím všech sil :)

peníze 18. století Francie

Autorovy knížky