Věci kolem nás

Věci kolem nás https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/28479/veci-kolem-nas-28479.jpg 4 60 12

Soubor fejetonů, causerií a drobných novinářských prací, věnovaný kritickému pozorování věcí kolem nás i lyrickému zasnění nad nimi, zároveň však i lidem a jejich poměru k věcem.

Apo73
12.06.2022 5 z 5

Esence Karla Čapka. Drobnosti, které je schopen vidět jinak než my, vidět je v jejich velikosti a v souvislosti, někdy napůl pohádka, někdy napůl fraška, ale vždycky všechny ty věci a lidi má rád. A přitom jsou to ty nejobyčejnější věci a nijak je to nesnižuje. Tento soubor je sice taková uměle vytvořená koncepce z Čapkovy mnohavrstevnaté činnosti, ale je prostá a zábavná. Doporučuju všem!

Korsika
25.04.2021 5 z 5

Naposloucháno jako audiokniha. V režii Markéty Jahodové čte Otakar Brousek ml., 2013.

radusak9806
16.05.2020 4 z 5

Po dlouhé době mě Čapek skutečně bavil. Mám s Čapkem drobnou nesnáz v souznění. Miluji jeho češtinu, nic se tak pěkně nečte, ale ty knihy mi jaksi unikají. Skutečně silný zážitek, který pretrval mám jen z pár. Tohle coby oddechovku doporučuji.

dominika8192
23.02.2020 4 z 5

Milé a příjemné počteníčko a krásné kresby. Někdy mě to ale trošíčku nudilo, ale je to Čapek. Kdo jsem já, abych si dovolila kritizovat velikána ...

pismenkovyJoe
29.11.2019 4 z 5

Velmi příjemné čtení. Ač jsem dostal tuto knihu od sestry, která na mě nesnáší ze všeho nejvíc moje silné kuřáctví, tak si ani nevšimla, že mi poslední čtenář nechal záložku na kapitole Tabák, což mě potěšilo a velmi děkuji poslednímu čtenáři, který aniž by tušil, tak mi vykouzlil příjemný úsměv na tváři, po už tak příjemném úsměvu z krásného dárku :)

Cacolinka
19.06.2018 5 z 5

Nechápu jak někdo k této knížce může napsat, že už mu nepřijde "současná". Mě naopak připadalo, že za uplynulých 100 let se nic nezměnilo...
Nebo snad lidi netouží si koupit kvalitní výrobky, které něco vydrží a né ošizené šunty, které se masově vyrábí v továrnách? Nebo už lidi doma nemají knihovny, ve kterých se snaží udělat jednou za čas pořádek? A sloupek "Člověk a kamera" přesně popisuje situaci, ve které se zrovna teď nacházím..:D
Takže za mě nadčasová knížka....

Mercatino
25.10.2017 5 z 5

Čapek ten musel mít ve svém oku užasný pozorovací smysl, který dokázal proměnit v pohlazení pro duši i mysl. Nádhera, vrátím se k tobě ještě knížko :)

kikidok
25.02.2017 2 z 5

Pěkná knížka, ale nejsem si jistá, jestli mi něco přinesla. Upřímně mě nebavila, možná protože je to už starší kniha a to, co tam Čapek píše se mě už netýká a asi se do té doby ani nedokážu přenést.

jolii
03.12.2016 5 z 5

Útlá knížečka se mi dostala do rukou zcela náhodou a je to báječné čtení. Možná tedy jen pro starší ročníky, které ještě zažily ledacos samy, nebo u svých prarodičů. Samotné závěry fejetonů jsou však stále aktuální a musíte si říkat, že Čapek zkrátka viděl dál, než na špičku nosu. Pokaždé si říkám, jak by asi komentoval dnešní přetechnizovaný a odosobnělý svět.

pagac17
04.03.2015

S chutí jsem si přečetl svého oblíbeného spisovatele, kterého pamatuji ještě za svého mládí. Jeho povídky mě uklidňují od některé současné napínavé literatury. Jeho náměty pro jeho povídky jsou nápadité, nenahraditelné a vtipné. Děkuji ti, Karle.

Muflonius
17.09.2013 5 z 5

Pokud si chci odpočinou od dnešního světa, od reklam a bestselleru působících ne základní pudy a zvíře uvnitř, od stálé snahy o šokování...přečtu si něco od K.Čapka jeho laskavé postřehové reportáže obyčejného života jsou pohlazením pro čtenáře plného komerciálního patosu. Humor je nenucený a opět laskavý. Jinak v pravdě poetické počtení.

vhojta
13.03.2013 5 z 5

Dostalo se mi vše, co jsem od knihy očekával. Kniha je velmi čtivá a serióznější pasáže jsou umně prokládány suchým, avšak vytříbeným smyslem pro srandu.

fejetony

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938
1948  89%Bílá nemoc
2004  85%R.U.R.
2017  86%Válka s Mloky
2009  90%Dášeňka čili Život štěněte
2004  89%Matka

Kniha Věci kolem nás je v