Ve stínu černých ptáků

Ve stínu černých ptáků https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194111/bmid_ve-stinu-cernych-ptaku-ETD-194111.jpg 4 382 134

V roce 1918 si v kalifornském San Diegu vybírají svou daň smrtící chřipka a první světová válka. Šestnáctiletá Mary Shelley Blacková, pojmenovaná po slavné autorce románu o Frankensteinovi, dívka s přírodovědným nadáním, která se ocitla bez rodičů, odjíždí ke své tetě z Portlandu v Oregonu do San Diega. Zděšeně sleduje, jak se zde zoufalí pozůstalí hrnou na seance a k fotografům duchů, kde hledají útěchu. Jedním z takových fotografů je i bratr jejího milého Stephena Emberse Julius, jehož Mary Shelley považuje za podvodníka. Po Stephenově smrti na válečné frontě ve Francii se Mary Shelley vystaví v bouři bleskům, je zasažena a nakrátko umírá. Když se vrátí mezi živé, má zvláštní schopnost – cítit chuť emocí. Stephenův duch se k ní v noci vrací a prosí ji o pomoc – nemůže odpočívat v pokoji, protože ho mučí tajemní obrovští černí ptáci. Uvěří Mary Shelley v existenci duchů? A podaří se jí odhalit důvod Stephenova utrpení a pomoci mu?... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Jota

In the Shadow of Blackbirds , 2013

emilieselden
21.02.2024 3 z 5

Čekala jsem trochu víc - duchařský příběh, historii... A on je to jen románek v kulisách španělské chřipky a první sv. války.

FoxFox
19.02.2024 3 z 5

Tato kniha ležela v mé TBR poličce opravdu hodně dlouho, dokonce jsem se do ní několikrát pokoušela začíst, ale přečíst ji se mi podařilo asi až na třetí pokus. Autorka píše docela čtivě, ale těšila jsem se na téma španělské chřipky, která je dle mého názoru popsaná jen velmi povrchově. Spíš se jedná o duchařinu, takže pokud máte rádi tohle téma, myslím, že se vám bude kniha líbit. Já už znovu číst nebudu, ale špatné to určitě nebylo.

Vera Silent
13.12.2023 3 z 5

Mě se že začátku kniha naopak zdála jako klasický případ Young adult beletrie, tj. pro dospívající. Postavy sice mile, ale také naivní až k pláči, dialogy jednoduché, děj prvoplanovy. Od poloviny se to s příchodem fantastickych elementů zlepšilo, mělo to více napětí a ke konci jsem i já dychtivě četla, jak to dopadne. Jedná se sice o vážná témata jako je válka, epidemie, zneužívání opia, ale je to psané jednoduchým jazykem, rozhodně koncipováno pro mladé čtenáře. Pro dospělé publikum je toto trochu málo.

Andynka
29.05.2023 4 z 5

Tato kniha byla pro mě velkým překvapením. Kniha, která se zabývá první sv. válkou. Následky války na vojáky a v neposlední řadě ptačí chřipkou. Zároveň je to i lehce strašidelné a napínavé.
Mě tahle kombinace velmi mile překvapila. A kniha se mi vlastně dost líbila, díky originálnímu příběhu.

evineckY
24.05.2023 5 z 5

Tato kniha není žádný horor, jak by evokovala obálka, ale jde trošku do fantasy.
Víte, kolik váží lidská duše ???
Ale to nechám na posouzení každého jednoho čtenáře v co věří a nevěří.
Hlavně není pro žádné romantiky, protože příběh je složitý a smutný, posoudí ho jen ten, kdo už někoho ztratil a je schopen posoudit bolest za truchlení.
Je to román z období první sv. války a španělské chřipky.
Je tak trochu depresivní o šílenství z války, smutku, drog a spiritismu.
Určitě si přečtěte i autorčinu poznámku, kde píše, čím se inspirovala, kolik děl
přečetla a co vše nastudovala k sepsání této knihy.
Opravdu není pro puberťačky.

Neo1tex
10.04.2023 4 z 5

Rozhodně zajímavé čtení. Obával jsem se, že mě bude v knize ta spiritualistická část obtěžovat, ale nestalo se tak. Příběh je fajn, zajímavý a zábavný, chvílemi tajuplný, určitě ne strašidelný. Kniha má spád a čte se velmi dobře. Přes zajímavá historická fakta bych jako žánr asi nezvolil označení historický román - to jen na doplnění.

DominaCZ
05.02.2023 odpad!

No jak píšete povětšinou, O NIČEM.
Klouzající na povrchu, jakože dobové fotografie taky o ničem.
Prostě nikde NIC.

KnihoSny
15.09.2022 5 z 5

Hlavní hrdinku jsem si zamilovala️
Kniha je za mě strašně čtivé napsaná bavila mě dověděla jsem se i trochu něco víc o španělské chřipce také se mi líbila romantická linka mezi Shell a Stephanem️

mimi55
10.07.2022 odpad!

Tak, historický román si představuji jinak. Měla jsem velká očekávaní a přišlo velké zklamání.

Loin7
29.06.2022 5 z 5

Kniha mě naprosto okouzlila

DominaCZ
24.02.2022 odpad!

Ač je mi to neustále přesouváno do sekce diskuze, znovu to dám sem do komentářů, protože si za tím stojím. Žádnej spoiler nevyzrazuju ani nic neporušuju, tak to laskavě nechte tady.

No jak píšete povětšinou, O NIČEM.
Ač to mělo vysoce shodné prvky s dneškem, což je obdivuhodné, já to chtěla kvůli tomu, kvůli té historii, ne kvůli dvěma teen troubům a jednom foto podvodníčkovi...
Klouzající na povrchu, dobové fotografie taky o ničem. Prostě nikde NIC.

Noisette73
22.02.2022 1 z 5

Toto za mě ne, byla jsem na knihu nalákána, samými fajn ohlasy, řekla jsem si proč ne, je tam Španělská chřipka, budou tam v dost podobné situaci jako my dnes s Covidem, i když jasné, je to jiné a my máme lékařskou péči, oni ji měli v plenkách atd... Ale říkala jsem si seznámím se s tímto obdobím blíže, nepovedlo se, bohužel...
Je to spíše slátaná duchařina, psaná velice jednoduše, kombinovaná s Young adullt a fantazy s malými prvky historického románu...
Nedočteno, bylo to za mě o ničem.

Gigy
24.07.2020 4 z 5

Od YA knih toho většinou radši moc nečekám, nejsem úplně jejich jasná cílovka, ale když mě nalákají, čas od času po nich sáhnu. Ve stínu černých ptáků mě navzdory mým očekáváním doslova pohltilo. Oceňuji především vybrané období, o první světové válce se často nepíše, a také nahlédnutí do spiritismu, vskutku nevídané kulisy pro poměrně zajímavý děj.

Ano, některá místa se dala předvídat, jazyk nebyl úplně nejhonosnější a nejvzletnější, přesto se ale autorce podařilo vytvořit “tak trochu jinou knihu”. A rozhodně si nemyslím, že je jen pro mladé čtenáře. Některé pasáže sice byly trochu “moc” (věřte mi, že až budete knihu číst, poznáte přesně, které mám na mysli), ale s prvky fantasy se dle popisku dalo počítat.

Jido
05.02.2020 3 z 5

Vcelku dobře napsaná kniha. Tajemno, romantika, historie. Spíše ale čtení pro náctileté.

Astonius
10.08.2019 3 z 5

Čekala jsem víc - místo košatého příběhu jsem dostala spíše na místě přešlapující text. Kniha byla na neotřelé téma a chvílemi tajemná, ale neudržela to, zdálo se mi, že to bylo takové jednoduché čtení spíše pro slečinky. Historický podklad války a španělské chřipky byl nakonec pro mne zajímavější než fotografování a zjevování duchů. Průběžné skutečné zhmotňování ducha, které mělo být nejspíše hlavním tahákem knihy, se mi zdálo podivné a moc za vlasy přitažené. Také vykreslení jednotlivých postav nešlo moc do hloubky, láska a pouto dvou mladých lidí nebylo pro mne jako čtenáře příliš uvěřitelné.

knihomolka27
29.07.2019 5 z 5

Úžasná kniha ve které se mísí prvky historie, fantasy, duchařiny a romance. Přečetla jsem už asi třikrát a určitě ne naposledy.

kejty91
02.07.2019 4 z 5

Čtenář je zde příjemně vtažen jednak do vztahové linie ale mnoha dalších, například do linie historické, politické, vojenské, popřípadě oblasti toho, jak lidé mohou jednat ve chvílích, kdy jsou lidé vtaženi do stejných osudů - válka, nemoc, strach, bída. To vše s malou dávkou solidarity.

Co se zdá být nevinné je zatíženo velkou zkouškou. Je to dobře zpracované téma, které není čistým výplachem mozku jako je možno zažít u jiných příběhů. Autorčino užívání nejen mystiky ale i vědy je pro mě přinejmenším zajímavé. Má to svou "hlavu a patu".

Prohlášení typu: "Přišla jsem o svou nevinnost v den kdy vyhlásila naše země válku." ...popř. "stejky svobody" alias hamburgery popřípadě banalní informace, že nás jako malé učí zásadám, které nakonec stejně jsme větišinou nuceni přestat brát vážně v dospělosti (neubližuj ostatním, poskytni pomoc, chovej se slušně a tak, jak bys chtěl aby se druzí chovali k tobě)....to jsou všechno ty podstatné informace, které mě osobně zaujaly.

Zůstat tak dlouho v jednom ději, chce mít dobrý námět ke knize. Autorka pojala vcelku mistrně svou knihu. Přidání "čtení emocí" hlavní hrdince je rovněž dalším promyšleným tahem. Co mě ale nakonec maličko irituje je ale fakt, že nevím, co se tedy vlastně stalo matce Stephena a jak skončila.

I DO LOSE INK....

tyjá
18.06.2019 4 z 5

Líbilo se mi, jak autorka dokázala netolik znalé čtenáře seznámit s tehdejší dobou prostřednictvím příběhu mladé M.S., ale pro přesnější popis té doby musíme do jiných knih.

orinka3
26.05.2019 1 z 5

Vzhledem k tomu, že kniha byla zařazena v dospělém oddělení, jsem čekala kvalitní příběh pro zralé čtenáře. Začalo to zajímavě, první světová válka nebývá až tak často v současné literatuře zpracovávaná. I chřipka, která kosila lidi ve velkém, by mohla být přínosné téma. Jenže postupně mě to přestávalo bavit. Zdálo se mi to uměle natahované a už začalo být zřejmé, že o žádný duchařský horor nepůjde. Že jde spíš o soukromý boj šestnáctileté svéhlavičky, která prošla klinickou smrtí a je na stopě zločinu. Duch milého úpí v záhrobí a jenom ona ho může vysvobodit. Všudepřítomná chřipková hysterie, ústenky a cibulové výpary - no, nevím. Autorka se snažila ze všech sil vytvořit romantický příběh, ve kterém půjde o velkou lásku, která zachraňuje. Spletla páté přes deváté a povedla se jí typicky americká s.....limonáda.

Arev122
14.01.2019 5 z 5

Tohle se mi četlo moc hezky, zajímavý námět spojený s duchovnem a detektivní zápletkou.

prvotina fotografie duchové a přízraky 1. pol. 20. století španělská chřipka

Autorovy knížky

Cat Winters
americká
2014  81%Ve stínu černých ptáků

Kniha Ve stínu černých ptáků je v