Varšavská smlouva 1969–1985

Varšavská smlouva 1969–1985 https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344315/bmid_varsavska-smlouva-1969-1985-ntg-344315.jpg 3 2 2

Kniha analyzuje vnitřní dění v politických i vojenských strukturách uvedené organizace a zasazuje je do kontextu vývoje studené války a událostí v sovětské zájmové sféře v Evropě. Zabývá se především vrcholným obdobím vlády sovětského vůdce Leonida Brežněva, pozornost je však věnována i krátkému intermezzu jeho nástupců, Jurije Andropova a Konstantina Černěnka. Práce je založena na rozsáhlém výzkumu v českých, polských a německých archivech, dokumentech publikovaných v edicích a příslušné sekundární literatuře. Výklad se nezaměřuje pouze na vývoj mechanismů organizace samotné – hodnotí též úlohu Varšavské smlouvy jakožto jednoho z nástrojů Kremlu pro správu východního bloku.... celý text

ondrej.b
ondrej.b
23.09.2019 3 z 5

Relativně obtížně čitelná, ale jistě přínosná studie o tomto vojenském paktu. Chtělo by to jen přiblížit čtivější formou nám, obyčejným čtenářům. Takhle to vypadá, že je to hlavně pro odbornou veřejnost, a proto je čtení celkem náročné. Navíc jsem byl poněkud paf z těch odkazů na poznámky dole na každé stránce. Je jich tak moc, že pak už mi nebylo jasné, co je přímá citace a co je vytvořeno autorem. Představoval bych si větší záběr na vojenskou stránku tohoto paktu, ale tohle je spíše politická studie. Nicméně je zde plno zajímavých informací.

jezo31
jezo31
22.01.2019 3 z 5

Kniha má dobrú výpovednú hodnotu a nepochybne zaplnila nejaké biele miesta v historiografii, no mne osobne sa čítala celkom pomaly.