Války pro víru (1526–1588)

Války pro víru (1526–1588) https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/338670/mid_valky-pro-viru-F6z-338670.jpg 5 31 6

Bitvy a osudy válečníků I. 1526–1588. První svazek projektu Bitvy a osudy válečníků navazuje na tetralogii Rytířské bitvy a osudy rokem 1526 a bitvou u Moháče, v níž zemřel český a uherský král Ludvík Jagellonský. Pokračuje napříč válkami křesťanů s muslimy i katolíků s protestanty, obranou Malty, bitvou u Lepanta, zkázou španělské Velké Armady či náboženskou válku ve Francii a líčí životní osudy řady velkých válečníků, osmanského admirála Chaireddina Barbarossy, tragický osud hraběte Egmonta nebo život vévody z Alby, největšího španělského vojevůdce.... celý text

Hor89
13.12.2022 5 z 5

První díl nové série pana Kovaříka navazující na Rytířské bitvy a osudy. Kniha, zaměřená hlavně na vojenskou historii, se velice dobře čte a autor do ní vybral zajímavé osobnosti a bitvy. Vyzdvihnout musím bitvu u Lepanta, obléhání Malty, životopis vévody z Alby a plavbu Španělské Armady. Kniha (resp. celá série) je doplněna spoustou map, portrétů a plánků bitev.

sarkafarka1900
06.08.2022 5 z 5

Čtivé, zajímavé. Přečetl jsem jedním dechem už před delší dobou a tehdy to bylo za pět hvězdiček. Po přečtení dalších dílů řady, kde se od IV. dílu objevují problémy (zřejmě kvůli "kadenci", kterou autor při psaní knih nasadil), jsem před napsáním komentáře k této knize první tři díly prolistoval a připomněl si některé kapitoly. A skutečně, v prvních třech dílech řady se ty problémy s plánky, osnovou atd. v podstatě neobjevují. I plánky vytvořené na základě dobových materiálů jsou většinou ještě srozumitelné a dost plánků je načrtnuto nově. Je pravda, že i zde by se jako příloha hodila časová osa obsahující i další významné události, aby byl obsah knihy zasazen do širších souvislostí. Takže možná trochu nadsazuji, ale přesto nechávám 5 hvězdiček.

Richie1
12.07.2021 5 z 5

Opět výborné popisy bitev i skvěle zpracované životopisy význačných válečníků a vojevůdců. V 16. století se válčilo v celé Evropě a nejčastěji s Turky, kteří se tehdy silně tlačili do albánských zemí nebo do oblastí Středozemního moře. Popisy bitev a válečných tažení jsou z pera Jiřího Kovaříka brilantní a čtou se jako dobrodružná četba. A mimochodem - už vím, kde a kdy vzniklo zaklínadlo "abrakadabra" :-) Těším se na další díly. 90%

tonysojka
29.01.2021 5 z 5

Popis bitvy o Maltu nebo u Lepanta jsou téměř hotové scénáře k velkofilmům či seriálům.
Díky této knize jsem se poutavým způsobem dozvěděl několik zajímavých detailů z historie válek pro víru.
Doporučuji.

Igor1311
04.10.2020 4 z 5

Presne takýmto stylom by sa malo o historii pisať, tak, aby bola zrozumitelna všetkým, aby sa nejednalo o suchý opis udalostí, ale aby obsahovala aj nejaký pribeh. A Kovarik tak piše. Vynikajuco opísane najvacsie boje druhej polovice 16. storočia, pre mna osobne najzauimavejšie kapitoly boli Moháč, Malta a Lepanto

braunerova
30.03.2017 5 z 5

Stejně čtivé jako Rytířské bitvy. Výborné byly příběhy o krvavém vévodovi z Alby, který nebyl zas tak krvavý, o hrabatech Egmontovi a Hoornovi nebo profil vévody Mediny Sidonii. Nechybí ani jemný humor:

"Pátého března onoho roku si sultán pozval Ibrahima Pašu, a když se již třináctým rokem úřadující velkovezír dostavil, čekal na něho kat Ali, což potvrdilo, že mezi tureckými slovy makbul, oblíbený, a maktul, popravený, je rozdíl jedné litery."