V srdci Kaddáfího Libye

V srdci Kaddáfího Libye https://www.databazeknih.cz/img/books/90_/90367/bmid_v-srdci-kaddafiho-libye-3vI-90367.jpg 4 13 5

Ačkoli celý svět sleduje, jak letadla Severoatlantické aliance bombardují Libyi, český čtenář nemá k dispozici žádnou literaturu, jež by srozumitelným, ale zároveň vysoce aktuálním způsobem popisovala, co se tady vlastně stalo. Země s obrovskou historickou tradicí, plná rozporů a protikladů, bývá někdy popisována jako „brána do Afriky“; její nynější vůdce Muammar Kaddáfí stojí v jejím čele neuvěřitelných čtyřicet dva let. Kniha V srdci Kaddáfího Libye nabízí dobrodružnou plavbu oceánem proměn země, o níž toho víme velmi málo. Popisuje geografickou výjimečnost, ale i rozmanité kmenové a jazykové zvláštnosti. Její dějinný význam je nesporný — od antiky přes období arabských a později evropských dobyvačných tažení, éru monarchie i revolučních poblouznění až po tu nejžhavější současnost, spjatou s vládou vrtošivého, leč pro mnohé stále charismatického plukovníka. Portrét plukovníka Kaddáfího není pouze karikaturou jednoho diktátora, autor přesvědčivě vysvětluje také důvody nejednoznačnosti této postavy. Vývoj po 11. září 2001 a proměna geopolitického klimatu v boji s terorismem je jenom jedním z paradoxů státu, kde vládne vůdce, který svou zemi nazval Velkou libyjskou arabskou lidovou socialistickou džamahírijí. V současné době nás dennodenně zahlcují zprávy o Libyi, která však zůstává pro mnohé Evropany nesrozumitelnou a značně tajemnou zemí. Leccos se autor snaží vysvětlit vhledem do historie — například odlišnost původně federativních celků regionu Kyrenaiky, Tripoliska a Fezzanu. Svou roli sehrály i dobové ideologie arabského nacionalismu a rozdělení mocenských sfér mezi Západem a Východem. Jak se realita současné Libye proměnila po 11. září 2001? Autor popisuje mocenskou strukturu systému, ovládanou na jedné straně revoluční ideologií „přímé vlády lidových mas“, na straně druhé klíčovým vlivem rodin a kmenové solidarity. Revoluční výbory, jež dokázaly doslova rozložit státní systém, zároveň navazují na islámskou tradici, v níž jde především o úctu k hodnotám koránu. Syntézou těchto proudů je teorie tzv. Zelené knihy, sepsané samotným plukovníkem Kaddáfím. Země přitahuje pozornost nejen kvůli Kaddáfímu, ale i ropnému bohatství, a tyto dva aspekty je třeba vnímat současně. O Libyi, stojící na křižovatce kontinentů i civilizací, v budoucnu jistě ještě uslyšíme. Kniha V srdci Kaddáfího Libye je brilantním portrétem nejen Blízkého východu, ale i rozdělení dnešních geopolitických sfér vlivu. *** Kniha francouzského analytika Patricka Haimzadeha není ani politologická publikace, ani sociologická studie, nejde ani o novinářskou reportáž, dokonce ani o cestovní záznam, ačkoliv je tak trochu vším dohromady. Autor své analýzy napříč časem a prostorem založil na osobní zkušenosti s přímým pobytem v této zemi, kde působil jako diplomat a důstojník francouzských vzdušných sil. Během své kariéry pracoval také v Egyptě, Iráku, Jemenu a Ománském sultanátu pro Francii a Organizaci spojených národů. *** „Je to jiná Libye, kterou tu procházíme, země se svými problémy, regionálními rozpory a mocenskými mechanismy… Kniha, kterou napsal bývalý důstojník francouzských vzdušných sil v Tripolisu, na postu diplomata až do roku 2004, nám umožní pochopit, jaké šance má vojenská intervence, které jsme nyní svědky.“ Natalie Nougayrède, Le Monde, 5. 5. 2011... celý text

Literatura naučná , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , Jota

Au cœur de la Libye de Kadhafi , 2011

KejmlP
KejmlP
02.11.2019 3 z 5

Kniha je dobrá na seznámení s historií Libye a povahou Kaddáfího režimu. Hodně se soutředí na geografii, popis jednotlivých oblastí a regionů. Nějaký obšírný popis ale nečekejte. Sám Kaddáfí v knize figuruje jenom jako vládce, ale osobní rozměr, nějaký rozbor politiky či osobnosti ale bohužel chybí.
Celkově tedy doporučuji pro laiky, ale pro hlubší rozbor kniha nedostačuje. Na druhou stranu, kniha byla vydána narychlo během Arabského jara, tak oceňuji aspoň snahu rychle seznámit čtenáře s tím, o jakou zemi a režim se vlastně v tamní oblasti jedná.

Thrawn89
Thrawn89
30.12.2014 3 z 5

Velmi zkratkovité, místy trochu tendenční, ale zároveň čtivé uvedení do problematiky Libye a její nedávné historie. Pro základní seznámení postačí, pro hlubší analýzu však nikoliv.

shmaic
shmaic
20.10.2014 4 z 5

Misty mi to prislo jako volne myslenkove pasmo, nechapu, kde autor sahal po informacnich asociacich. Jinak musim hodnotit jako celkem zdareny pokus o podani objektivniho, ac ponekud protikadafovsky nalazeneho popisu diktatorskeho obdobi Lybie. Knihu dela zajimave i to, ze o kadafim vlastne neni ani jeji polovina - ctenar se dozvi o kmenovych strukturach v zemi, o fungovani statniho aparatu, o tom, jak zrmi zmenilo objeveni ropy...

Lucina88
Lucina88
19.12.2013 5 z 5

Zajímavá a čtivá kniha. Psaná lehce, ačkoliv téma je dost složité.

PelcJosef
PelcJosef
06.01.2012 5 z 5

Mimořádně zajímavá věc, tahle kniha. I když už zabili Kaddáfího, myslím, že se vyplatí podívat na to, co vlastně byla Libye za Kaddáího, protože - nic nevzniká na zelené louce. Autor je výborný glosátor a zná sílu země, význam tématu, i když mne překvapuje, proč o Libyii nikdy nenapsal nějaký slovenský nebo český lékař, kterých tam bylo plno. Velice doporučuji - překlad není marný, ačkoliv některé arabské přepisy mohopu být diskutabilní. :-) proč se třeba píše Áuiša, když se všude uvádí Ajša. Ale jinak klobouk dolů, skvělá kniha. Doporučuji svým známým - Josef Pelc

politické události Libye

Autorovy knížky