Uzly a kříže / Hra na schovávanou / Zuby nehty

Uzly a kříže / Hra na schovávanou / Zuby nehty https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/63424/bmid_uzly-a-krize-hra-na-schovavanou-zub-RUK-63424.jpg 4 38 8

Inspektor Rebus série

Omnibus 3v1 série

11. díl

V hlavní roli inspektor Rebus UZLY A KŘÍŽE Pod rouškou tmy mění vlídný a starobylý Edinburgh svou tvář: v jeho ulicích řádí masový vrah dospívajích dívek. Ne zrovna vzorový policista seržant Rebus je mu neomylně v patách. Zděsí se, když zjistí, že k němu patrně má i jiný než jen služební vztah? HRA NA SCHOVÁVANOU Kdo má na svědomí smrt mladého narkomana maskovanou jako běžné předávkování, jenž byl však nalezen ukřižovaný a obklopen svícemi a pentagramem? Inspektora Rebuse vedou stopy do vyšších společenských vrstev. Nahlíží za ctihodně se tvářící fasády edinburských domů a místo tváří spořádaných občanů tam nachází vražednou vlčí smečku… ZUBY NEHTY Protože první mrtvola byla nalezena ve Wolf Street, Vlčí ulici, a protože na břiše každé zavražděné oběti jsou otisky zubů, nazval tisk nového násilníka Vlkodlak. Rebus byl povolán do Londýna jako expert na vyšetřování masových vražd. Šílený maniak má na svědomí krvavé, hnusné vraždy už několika žen, řádí dál, zdá se nepolapitelný a jeho příští obětí má být Rebusova nová kolegyně…... celý text

Literatura světová , Detektivky, krimi

Vydáno: , BB art

Knots and Crosses, Hide and Seek, Tooth and Nail , 1987

PitoR
PitoR
05.03.2023 5 z 5

Ian Rankin je veľmi uznávaný a ocenený britský spisovateľ. Priznám sa, že donedávna som o ňom netušil. Na Slovensku toho vyšlo veľmi málo, skoro nič, ale dostal som sa k tejto bichli. Na ploche 564 strán tu české vydavateľstvo BB/art (2011) predstavuje prvé tri zo série sedemnástich detektívnych príbehov, v ktorých dominuje inšpektor John Rebus, chlapík so skúsenosťami z armády a temnou minulosťou v SAS (Special Air Service) - Jednotkách zvláštneho nasadenia.

"Až někdo z královské rodiny spáchá zločin, tak budu na místě první. Jinak pro mě neexistujou. Nanejvýš v děsivých snech."

UZLY A KŘÍŽE (1987): V Edinburghu zomierajú mladé dievčatá. Podarí sa Rebusovi vyriešiť tieto zločiny? Motív k vraždám siaha až hlboko do minulosti a poodhalí úsek Johnovho života v armáde, na ktorý nerád spomína a najradšej by na toto obdobie zabudol.

"Zločinec se vrací na místo činu, pes ke svým zvratkům."

HRA NA SCHOVÁVANOU (1990): V Pilmuir, nechválne známej časti Edinburghu, zomiera mladý chlapec. Sú v tom drogy, ale pozadie všetkého je úplne inde, až na najvyšších priečkach spoločenského rebríčka mesta. Podarí sa Rebusovi vyriešiť túto smrť? Prípad je však oveľa komplikovanejší a zamotanejší. Netočí sa iba okolo drog, takže Johnovi komplikujú vyšetrovanie aj ďalšie faktory, veľmi úzko spojené s prípadom - prostitúcia, vydieranie, nekalé stávky.

"Neměl fotografie rád, zejména ty svoje. Nejen proto, že nebyl fotogenický. Ne, mělo to hlubší příčinu. Určité bezděčné podezření, že fotografie může člověku ukrást duši."

ZUBY NEHTY (1992): V Londýne zomierajú ženy. Všetko nasvedčuje tomu, že ide o jedného páchateľa, ktorého si policajti pomenujú Vlkodlak. Rebusa si vyžiadajú na spoluprácu londýnski kolegovia z dôvodu, že už má skúsenosti s podobným prípadom z Edinburghu. Do toho ešte problémy s vlastnou dcérou. Ako to všetko dopadne? Priznám sa, že záver ma prekvapil.

"To jste tam u vás na severu tak náramně civilizovaní? Já si pamatuju, že jste mívali nejhorší fotbalový chuligány na světě. Třeba je pořád ještě máte, jenomže dneska se tváří jako neviňátka."

Napriek špeciálnemu výcviku hlavného hrdinu žiadne silácke naparovanie a akčné scény, ale mravčia práca detektívov v teréne i kancli, k tomu osobné problémy, radosti, zlozvyky. Hlavný hrdina mi prirástol k srdcu. Aj keď príliš nezdieľam jeho lásku k jazzu, v tej druhej neresti som sa úplne našiel - má totiž byt zasypaný knihami a tie sa váľajú všade. Pritom stále kupuje nové a nové, len toho času na čítanie mu pri tej náročnej robote zostáva poskromne. Hlavný hrdina mi prirástol k srdcu. Ian Rankin ma zaujal a jeho štýl mi sadol. Za mňa výborné! A mám slabosť pre bichle, takže za plný počet.

SilvieSisinka
SilvieSisinka
24.01.2018 4 z 5

Klasicka detektivka,bavila.Styl psani jako Ed Mcbain.Detektiv Rebus je zvlastni clovek,ve svem zivote ma chaoz.Do kazdeho pripadu je velice odhodlan dopadnout vraha.

hana4834
hana4834
24.01.2017 3 z 5

Napínavá kniha nemohla jsem se od ní odtrhnout.

Lotris
Lotris
19.11.2016 5 z 5

Napínavá detektivka, dobře napsaná a čtivá.
Děj se odhrává v Edinbughu, který je tajemný a krásný i ve skutečnosti.

Merlinit
Merlinit
26.04.2015 4 z 5

Parádní detektivka! Hlavní hrdina s temnou minulostí a neuspořádaným osobním životem, tak trochu neřízená střela, pachatelé odpudiví jedna radost, dobře vykreslená atmosféra.

TomasV.
TomasV.
29.01.2014 4 z 5

Co napsat? První knika (Uzly a kříže) mne moc nenadchla, ale třeba to bylo tím, že tady byl Rebus pouhý detektiv seržant. Naštěstí nakonec vraha dopadl, byl povýšen na inspektora a hned to bylo lepší :-) Ve Hře je to už klasický inspektor Rebus - zarputilý, usilovně sledující stopy, které ho nakonec vždy dovedou k pachateli. Navíc má dost neurovnaný osobní život, což je u moderních detektivů už asi podmínka... Zápletky jsou docela komplikované, děj napínavý, prostředí atraktivní (skotský Edinburgh, v poslední knize si pak Rebus zajede do Londýna). Zuby nehty mi přišly nejlepší - děj skvěle gradoval a konec byl opravdu napínavý. Jen jsem úplně nepochopil, jak Rebus nakonec přišel na pachatele, zdálo se mi, že trochu střílel naslepo - ale vyšlo mu to!

Pepek24
Pepek24
29.08.2013 5 z 5

Za mně super detektivky, neústupný, občas zabedněný inspektor John Rebus. Spokojenost

čef
čef
03.07.2012 5 z 5

Britské detektivky jsou vždy super - správně zamotaný děj, napínavý závěr a spravedlivý detektiv. Inspektor Rebus je z rodu zachmuřených skotských detektivů typu televizního Taggarta. Za odhalením pravdy jde jako buldok, bez ohledu na následky. Prostě poctivě napsaná detektivka, která potěší. A v této knize máte tři v jednom!

detektivní a krimi romány detektivky 3x skotské romány

Ian Rankin