Otec prasátek

Otec prasátek https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470/bmid_otec-prasatek-zVD-470.jpg 5 1367 119

Nadešel předvečer Svátku prasečí hlídky. * Je nápadný klid. * Sněhu je dost, červenek celá hejna, ozdobený stromeček za každým oknem. Je však absolutní nedostatek velkého tlustého muže v červenobílém oblečení, který doručuje hračky... * Ten zmizel. Dětská vychovatelka Zuzana ho musí najít nejpozději do rána, jinak nejen, že nikdo nedostane dárky, ale nevyjde slunce. A naneštěstí jsou jejími jedinými pomocníky havran s oční vadou, krysí Smrť a bůh kocoviny. * A co je ještě horší, někdo leze komínem. Není to bába. Tentokrát má místo kosy pytel, ale je na něm něco smrtelně povědomého. * HO. HO. HO. * Šíří se podivné zvěsti. * A jestli se vám navíc kýve nějaký zub, buďte opatrní... Úžasná Zeměplocha, kniha 19., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Hogfather , 1996

hungryreader00
hungryreader00
17.01.2024 5 z 5

Není lepšího vánočního příběhu než-li Otce prasátek.

LilyGorch
LilyGorch
22.12.2023 5 z 5

Dvacátý příběh z cyklu Úžasná Zeměplocha přenáší čtenáře do času předvečera Svátku prasečí hlídky. Všude vládne mír a klid, sníh se jemně třpytí a za každým oknem je vidět rozsvícený stromeček. Na krbových římsách čekají pověšené punčochy a na stole stojí nachystaná sklenička sherry, pár slaných koláčů a kousek tuřínu pro Otce prasátek, aby se měl na cestě s nadílkami čím posilnit. Problém je však v tom, že Otec prasátek byl DRASTICKY OMEZEN, jak by řekl Smrť. Prostě zmizel. Smrť proto vymění kosu za pytel s dárky, svoje dlouhé černé roucho za červeno-bílé oblečení Otce prasátek, zapřáhne do saní čtyři divoká prasata a spolu se svým pomocníkem Albertem se vydá rozdávat dětem dárky. Jenže když se Smrť snaží někoho napodobit, často z toho kouká akorát malér. Dětská přání totiž plní příliš doslovně. Současně Smrťova vnučka Zuzana, toho času dětská vychovatelka, musí odhalit, co se stalo se skutečným Otcem prasátek, a přijít na to, jak ho zachránit.

Tuším, že Otec prasátek, byl kdysi mým prvním setkáním s panem Pratchettem a jeho Úžasnou Zeměplochou. Už tehdy jsem byla příběhem a stylem vyprávění nadšená, tentokrát se mi ale tato knížka líbila ještě o kapku víc. Řekla bych, že je to tím, že mám už přečteno více příběhů že Zeměplochy, proto lépe chápu souvislosti, znám více zmíněné postavy atd. Brzy si zase budu muset přečíst další díl z této mé oblíbené fantasy série. :o)

"...Proč vy děláte tohle zaměstnání?" - NĚKDO TO DĚLAT MUSÍ. JE TO ŽIVOTNĚ DŮLEŽITÉ. MUSÍ BÝT VIDĚNI A MUSÍ V NĚ BÝT VĚŘENO. JEŠTĚ PŘED ÚSVITEM MUSÍ VÍRA V OTCE PRASÁTEK VELMI ZESÍLIT. - "Proč?" zeptal se Vzoromil Výsměšek. - ABY VYŠLO SLUNCE.

5/5 *

Calinda
Calinda
14.12.2023 4 z 5

Moje úplně první knížka ze série a určitě ne poslední. Ač místy trochu chaos a chvilku mi trvalo se zorientovat, celkově hodnotím kladně, nechyběl humor, napětí i pasáže k zamyšlení. Hodně mě bavil Smrť, Časnačaj, havran, bohové i Zuzana. Je to asi největší úlet, který jsem kdy četla, ale bavilo mě to a těším se na tu hromadu dalších dílů, které mi zbývají.

Budulman
Budulman
13.12.2023 5 z 5

(SPOILER) Na předvánoční čas knížka jak dělaná, Smrť v roli záchranáře Vánoc naprosto boží!

„Ale my nemůžeme mít poníka, že ne, Eufí, protože bydlíme ve třetím patře“
ALE JAKPAK BYSTE NEMOHLI? JE V KUCHYNI.
„No, jsem si jistá, že si tak trošku děláš legraci Otče prasátek,“ prohlásila matka poněkud ostřejším hlasem.
HO. HO. ANO. JAKÝ JÁ JSEM TO VESELÝ TLOUŠTÍK. V KUCHYNI? TO JE LEGRACE. PANENKY A TAKOVÉ VĚCI PODLE VAŠEHO DOPISU BUDOU DORUČENY POZDĚJI.
„No? Co řekneš, Eufí?“
„Kuju.“
„Nešoupnul jste jim doopravdy poníka do kuchyně, že ne?“ naklonil se k Otci prasátek Albert, když se fronta posunula.
NEBUĎ BLÁZEN, ALBERTE. ŘEKL JSEM, ŽE BY TO BYLO SMĚŠNÉ.
„No, zaplať pánbůh. Chvilku jsem skoro věřil -“
JE V LOŽNICI.
--------------------------------------
ACH, řekl Smrť. A TEN KONÍČEK PRO TEBE ZNAMENAL STOKRÁT VÍC NEŽ VŠECHNY TY DRAHÉ HRAČKY A HOUPACÍ KONĚ NA SVĚTĚ, ŽE?
Albert na něj vrhl mírně horečnatý pohled. „Ne! To tedy neznamenal! Když je člověku sedm, je to většinou bezohledný malý sobec. On se táta stejně po večeři pěkně nasral a rozšlapal mi ho na hadry.“
PO VEČEŘI?
„No jo, asi jsme měli kousek sádla na chleba, nebo tak něco“
ALE I PŘESTO, DUCH SVÁTKU PRASEČÍ HLÍDKY-
Albert si povzdechl. „No když chcete, mistře, když teda chcete“
--------------------------------------
„Pch, podívej se na ně. Když jsem byl dítě já, tak mně pan Otec prasátek nepřinesl nikdy nic,“ řekl desátník Nóblhóch a zachmuřeně pozoroval děti. „A věšel jsem si punčochu pravidelně, každý svátky. Nikdá v ní nic nebylo, akorát jednou se mi do ní můj táta vyzvracel.“

Geniální :D

ivokick
ivokick
21.09.2023 5 z 5

Auditoři a jejich nenávist vůči životu mě baví. A taky příběh, který se točí okolo Otce prasátek, který tak nějak najednou není a za kterého musí zaskočit Smrť. Moc mě to bavilo, jako ostatně každý Pratchett, kterého jsem četl. Jsem rád, že jsem ho nečetl dřív. Alespoň si můžu jeho knížky pěkně dávkovat a nějakou dobu mi vydrží.

Hor89
Hor89
08.04.2023 4 z 5

Jubilejní dvacátá Zeměplocha - příběh je zajímavý a napínavý, jen humorných scén trochu ubylo. Děj se odehrává během Zeměplošských vánoc, kdy Smrť s Albertem musí zaskočit za Otce prasátek (neboli parodii na Anglického Otce Vánoc), do děje se zapletou i mágové, Zuzana Stohelitská a vrah Časnačaj, což je jeden z nejlepších Zeměplošských záporáků.

Alma-Nacida
Alma-Nacida
31.03.2023 5 z 5

Audioknižní návrat poslouchaný u předjarního marodění. Je to vynikající kniha, vtipná, napínavá a jak už je autorovým dobrým zvykem, se značným filozofickým přesahem, který není na první pohled vidět.
Má oblíbenkyně je víla Fajnálada, hlaste se, kdo nějakou skutečnou zná. ;)
A taky: "Ti, kdo opravdu vědí, jen buší předměty o sebe a křičí."

JKDelaney
JKDelaney
03.03.2023 4 z 5

Tohle je prostě jen další úžasná kniha od našeho milovaného Terryho. Spoilerovat nebudu.. Je tam Smrť takže zábava zaručena.

Lastodont
Lastodont
16.02.2023 5 z 5

Asi je lepší to číst v zimním období, kdy má člověk nejen náladu na legraci, ale i na zamyšlení. Je to vtipná a zároveň moudrá kniha.

yossarianxxii
yossarianxxii
07.02.2023 3 z 5

(SPOILER) Otec prasátek
V období Vánoc jsem tuto knihu začal číst, aby to mělo tu správnou atmosféru a abych si to co nejvíc užil...
I když je to kniha o Vánocích, tedy o Svátku prasečí hlídky, můžeme ji v klidu číst v jakoukoli roční dobu.
Smrť patří k mým oblíbeným postavám ze Zeměplochy,v tomto příběhu si na sebe vzal na jeden velmi dlouhý večer nezvyklou úlohu.
Obzvlášť pak ve chvíli, ve které zachránil život děvčátku se sirkami.
Po přečtení knihy jsem se podíval i na stejnojmenný film,jenž je rozdělen do dvou částí a na scénáři se podílel sám autor,
jehož všímavý divák poznává v roli prodavače hraček.

boxas
boxas
18.01.2023 5 z 5

V čase vánočním není nad tuto knihu! :-)

HO. HO. HO.
„Ne, ne, ne!“ rozčiloval se Albert. „Musíte do toho dát trochu života, pane, tedy nic osobního, když dovolíte. Musí to být takový ten bohatýrský, masitý smích. Musíte... musí to znít jako smích někoho, kdo čurá brandy a kadí švestkovej pudink, pane, dámy prominou.“
VÁŽNĚ? A JAK TO VLASTNĚ VŠECHNO VÍŠ?
„Já byl kdysi taky mladej, pane. Taky jsem si věšel punčochu jednou ročně jako hodnej kluk. Aby nám ji Otec prasátek naplnil hračkama, tak jak to teďka děláte vy. No, v ty době jsme dostávali tak nějakou tu klobásu a černej pudink, když jsme měli velký štěstí. Ale ve špičce vždycky bylo růžový prasátko z růžový mandlový hmoty. Neužil jste si Prasečnice, dokud jste se nepřežral jako čuník, mistře.“

-Endy-
-Endy-
25.08.2022 5 z 5

To byla moudrá kniha.
Připadalo mi, že toho vtipu bylo o jednu Albertovu nosní kapku méně, ale o to více jsem cítila, jakou velkou pravdu Pratchett píše a jak důležitým vzkazem je obsah Otce prasátek.

Faila
Faila
13.05.2022 5 z 5

V Otci prasátek mi nechybělo nic z toho, proč mám Pratchettovy knihy tak ráda. Byl tu humor, laskavost, trocha zahloubání, krásná hra se slovy (opět klobouk dolů před překladatelem), téměř všechny oblíbené postavy.
Bylo zde ale i něco, co jsem u Pratchetta zatím nezažila: strach. Z Časnačaje šla často hrůza, ale za mě byly nejhorší oživlé noční můry. A jako milovník hororů jsem za tuhle vsuvku moc ráda.
Celkově se mi líbil i místy velmi detektivní styl, takový temný až trochu thrillerový. Pro mě něco velmi nečekaného a Otce prasátek jsem si díky tomu neskutečně užila.

kuruteku
kuruteku
19.04.2022 5 z 5

První čtení byla jízda, druhé čtení a film hledání detailů. Ale teprve třetí čtení šlo pod povrch.
První byla Zuzanka vychovávající malé děti, o které mi řekl kamarád. Druhý byl příběh, který jsem hltal. Ale třetí bylo objevování pravd, která jsou jen slovy? Anebo láska, přátelství, slušnost jsou něco více? I dnes? Nebo právě dnes?
Měl pravdu Smrť, že je třeba nepřízni Auditorů vzdorovat a dodávat víře základ, nebo Zuzanka, která šla k jádru věci? Anebo se oba propojovali a doplňovali?
Skončí to dobře, ale co si z toho opravdu vzít. A v tomhle je Pratchett mistr nad mistry.
---
"TEN VÝRAZ NA TĚCH MALÝCH TVÁŘÍCH MI DĚLÁ MOC DOBŘE," prohlásil Otec prasátek.
"Myslíte tu směs strachu a úžasu a tu nerozhodnost, jestli se mají smát, plakat, nebo si pustit do gatí?"
"ANO. TO JE TO, ČEMU JÁ ŘÍKÁM VÍRA."
---
"Jediné, co vím já, že kdyby nás táta o Prasečnicích chytil s pytlem hraček, hned by nás zflákal jako koně, protože si byl jsitej, že jsme je někde zčórovali."
"ALE... TO JE NEFÉR."
"To už je život, mistře."
"ALE JÁ NE!"
"Já tím myslím, že všeobecně se předpokládá, že to tak bude," řekl Alfréd.
"NE, TY CHCEŠ ŘÍCT, ŽE TAK TO ZATÍM CHODILO."
... Bylo lepší nechat mistra, aby se těmihle věcmi prokousal sám a udělal si je po svém. Bylo to jako s těmi houslemi. Celé tři dny jen drnčení a praskot strun a pak už se té věci nikdy nedotkl. To byl ten skutečný Smrťův problém. Když si něco takového vzal do hlavy, bylo třeba dostatečně dlouho počkat, až se mu to z ní zase vykouří.
---
HODNÍ A ZLÍ. ALE JE SNADNÉ BÝT HODNÝ, KDYŽ JSI BOHATÝ, JE TO SPRÁVNÉ?
---
"Někdo vypije připravené sherry, na zemi se objeví otisky nohou ušpiněných od sazí, na střeše stopy sanic a váš povlak na polštář je plný dárku," zabručel děkan.
"Ale, povlak na polštář!" vypravil ze sebe s temným pohrdáním starší pAsák. "Pch. Tak to bych skoro odhadoval, že jste byli taková ta fajnová rodina, kde se dárky rozbalují až po večeři, co? Co mívá takový obrovský prasátkovský stromek v hale, co?"
---
"To by nebyly žádné Prasečnice, kdyby všichni neseděli v jedné místnosti a každý z nich mlčky nezíral na jinou stěnu."
---
"SLUNCE BY BYLO NEVYŠLO."
"Opravdu? Tak mi teda řekni, co by se stalo?"
"SVĚT BY OZÁŘILA POUHOPOUHÁ KOULE ŽHAVÝCH PLYNŮ."
...
MUSÍŠ ZAČÍT S TÍM, ŽE SE NAUČÍŠ VĚŘIT MALÝM LŽÍM.
"Abychom pak uvěřili i těm velkým?"
"JISTĚ. SPRAVEDLNOST, MILOSRDENSTVÍ, POVINNOST A TAKOVÉ TY VĚCI."
"Ale to je přece něco úplně jiného."
"MYSLÍŠ? TAK VEZMI VESMÍR, ROZEMEL JEJ NA PRACH, TEN PŘESEJ PŘES TO NEJJEMNĚJŠÍ SÍTO A PAK MI UKAŽ JEDINÝ ATOM SPRAVEDLNOSTI, JEDINOU MOLEKULU MILOSRDENSTVÍ. A PŘESTO SE CHOVÁTE, JAKO KDYBY NA SVĚTĚ VLÁDL NĚJAKÝ IDEÁLNÍ ŘÁD, JAKO KDYBY VE VESMÍRU BYLA NĚJAKÁ... SLUŠNOST A POCTIVOST, PODLE NICHŽ BY MOHL BÝT POSUZOVÁN."

BigDeal
BigDeal
17.02.2022 4 z 5

Ďalší výborný diel Zemeplochy, ale tentokrát to u mňa na čistých päť hviezdičiek nebolo. Všetko okolo mágov bolo geniálne (Výsměšek sa stáva jednou z mojich najobľúbenejších postáv), Smrť bol štandardne zábavný a Časnačaj bol naozaj desivý zloduch. Bohužiaľ však dej okolo Zuzanky ma toľko nebavil a občas som sa kvôli tomu v knihe zasekol. Škoda toho, lebo niektoré časti knihy by boli aj za šesť z piatich.

Martian
Martian
11.01.2022

Pratchett je tak oblíbený a dobře hodnocený, že mu zas a znova dávám šanci a zas a znova jsem zklamaný. Ale už fakt končím, ten styl mi prostě nesedí.

anonymní.Ilja
anonymní.Ilja
29.12.2021 5 z 5

Na Zeměploše není nic jako na Zeměkouli: světlo tam teče, existuje barva kouzel a smrad nejslavnějšího bezdomovce chodí po městě o své vlastní ose. A Vánoce? Těm se říká Noc prasečí hlídky. Při této příležitosti vozí na saních tažených divokými prasaty Otec prasátek dětem dárky. Ale existují síly, které by byly rády, kdyby Otec prasátek přestal existovat. Dá se antropomorfní personifikace něčeho zavraždit?

Set123
Set123
26.12.2021

Kniha vpravdě metafyzická, že?

Svátky vánoční mi přerušily mou snahu číst Zeměplochu znovu, tentokráte v řadě pěkně chronologicky. Když tak na mě to prasátko z knihovny koukalo, neodolal jsem představě Smrtě kterak se převléká za San… Otce prasátek. Knihu už jsem četl dříve, jednalo se snad o mou třetí Zeměplochu. Tehdy mi kniha nesedla a nejsem si jist, zda jsem tak třetinu nepřeskočil. Zato nyní, nyní jsem si to jak se patří užil.

Kniha je opravdu fantastická. Lze na ní pozorovat důmyslnou narativní strukturu, zajímavý příběh, zajímavé úvahy, jak jsem již řekl, vpravdě metafyzické. Myslím, že každý milovník Zeměplochy si zaryl do mozku nejen Smrťův monolog o spravedlnosti, ale vůbec celou problematiku „nevycházejícího slunce“. Zajímavý je i začátek, kdy Auditoři navštíví lorda Odkragliho a podotýká, že lze sotva tvrdit, že neexistuje něco, čehož fotku pozná doslova každý.

Zmínil jsem zajímavou narativní strukturu. Kniha má několik vypravěčů (extra, intra, hetero, i homodiegetických) a s tím souvisejících i obdobné množství postav fokalizace. Proto se kniha ze začátku zdá být matoucí, člověk nestačí sledovat co že to ten Časnačaj zrovna dělá. Ale pak přijde Zuzana a hezky pomalu ve formátu detektivky (prvotřídní) vám postupně plně objasní co že se to tam vlastně děje. A to je patrně důvod, proč konec knihy opravdu vrcholí jakousi katarzí, nikoliv pouhým koncem.

Do toho vám poletuje Smrť a zoufalý Albert a v záchvatu pravého prtchettovského šílenství množství bohů a och bohů, krys, alkoholu a tak vůbec strašně moc věcí. Nu a tu a tam je to vše promícháno nějakou tou moralitou a odhalením trochy toho lidského pokrytectví. Není to perfektní?

Doufám, že jste si také vánoce užili a dostali aspoň tolik knih co já.

stanislav0373
stanislav0373
02.12.2021 5 z 5

Úchvatná kniha, hmm... HO-HO-HO!

Skvělý svět fenomenálního autora opět útočí na naše bránice i mozky. Kdo TP nemiluje, ten ho ještě nečetl :-)

Neskutečné hlášky mágů, úžasné dialogy auditorů, Časnačaj, Smrť, Krysí smrť (kvík) a spousty lahodného bláta činí z této knihy jednu z nejlepších Vánočních příběhů všech dob.

vystredni
vystredni
01.12.2021 5 z 5

Dokonalá kniha.
Zábavná, ale i plná různých úvah a některé nápady ohledně míst, ve kterých se postavy nacházely byly prostě geniální, nenapadlo by mě něco takového. I vyobrazení různých známých postav bylo neobvyklé a hrozně zajímavé.