Nohy z jílu

Nohy z jílu https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472/bmid_nohy-z-jilu-mt2-472.jpg 5 1135 88

Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když nic jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města. Úžasná Zeměplocha, kniha 20., přeložil Jan Kantůrek.... celý text

Literatura světová , Humor , Fantasy

Vydáno: , Talpress

Feet of Clay , 1996

mataj
mataj
13.01.2024 5 z 5

Městská hlídka v čele s Elániem má před sebou velmi nelehký úkol. Musí najít vraha dvou postarších poctivých obyvatel města Ankh-Morpork a navíc odhalit, kdo a hlavně jak se snaží otrávit hlavního představitele města Patricie. Na scénu vstupují, kromě již známých podivných bytostí golemové. Nemám co bych vyčetla, krásně jsem se bavila.

namornice
namornice
18.12.2023 5 z 5

Třetí kniha úžasné Zeměplochy s Hlídkou a opět je to další nálož vtipných hlášek a myšlenek. Městská hlídka jako skupina nejrůznějších etnických existencí se stále rozrůstá o další členy a k trolům, trpaslíkům, vlkodlakům, skřítkům se ještě přidávají golemové. Stejně jako Karotka, Elánius, Angua nebo Nóblhóch i noví členové jak Postihnout tak Pleskot Řiťka jsou skvěle napsaní.
Zadražilova interpretace opětovně naprosto skvělá. Pět hvězd!

Ospalý_Táta
Ospalý_Táta
09.11.2023 5 z 5

"...a vezměte s sebou povolení k prohlídce."
"Myslíte kovářské kladivo, pane?
"Přesně..."

O chlup podvyživené čivavy horší díl než Muži ve zbrani. Méně akce, ale za to tam je Golem a ne jeden! Chtěl bych mít mozek, který umí něco takového vymyslet.

Etule
Etule
07.11.2023 5 z 5

"Velmi zřídkavá věc, sire. Ale v alchymii mi to docela šlo."
"Člen cechu?"
"Už ne, pane."
"Ale, a jak jste z cechu odešel?"
"Střechou, sire. Ale už vím naprosto jistě, kde došlo k chybě."

Tohle je přesně ta věc, proč se u poslouchání Hlídky usmívám od ucha k uchu. Ten humor, ty dialogy. Miluju a nejspíš u poslechu vypadám jako totální magor, ale vůbec mi to nevadí. Přednes p. Zadražila opět naprosto luxusní, smekám.

magnolia
magnolia
28.08.2023 5 z 5

Už jsem si myslela, že letošní léto a dovolená skončí bez další přečtené Zeměplochy - a najednou to zase bylo tu, nic jiného ke čtení po ruce a další čtenářský zážitek (spojený s dojížděním na Mšenskou přehradu a zpět). Nečtu "pratchettovky" podle pořadí, takže na počátku vládl trochu chaos, ale to se krásně srovnalo, díky valícímu se způsobu vyprávění, humoru a postavám, známým i novým. Mám takové soukromé měřítko pro knihy - když si během dne na hrdiny právě čtené knížky vzpomenu, jako na skutečné a pomyslím si letmo, co asi dělají, co s nimi bude dál, znamená to vždy plné hodnocení. Myslela jsem na ně a při čtení jsem byla tam s nimi.

Elea
Elea
09.04.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knih autora, úžasná oddechovka.

Hor89
Hor89
09.03.2023 5 z 5

Třetí Zeměplošská kniha s Hlídkou v hlavní roli. Detektivní příběh je výborný, a myslím že je i lepší než u Stráží! nebo Mužů ve zbrani. Nováčci ve hlídce (Postihnout a Pleskot) jsou skvěle napsaní. Vtipných scének/hlášek je v knize opravdu velké množství a hodně se mi líbila dějová linka s Nobym a společností heraldiků, včetně závěrečné pointy.

milary
milary
03.03.2023 5 z 5

(Stále) ve stejném duchu, ejchuchuchu (chuchu). :)) Hurá!
Taková krása! Kriminálka jako hrom, všichni moji milí prospívají, a já prospívám taky, protože se hodně směju, přiměřeně bojím a hodně dojímám. To tedy. Témat k povšimnutí, která mentorsky nečučí a přesto je člověk nepřehlédne, je tu znovu dost a dost. Moc ráda to čtu, pane Pratchette!

Ahmose
Ahmose
27.03.2022 4 z 5

Na hlinených nohách je v poradí devätnásta kniha odohrávajúca sa v ríši Plochozem. Knihy nie je nutné čítať v poradí v akom vychádzali. Myslím, že som nečítal žiadneho autora, ktorý by mal svojskejší štýl písania, ako Terry Pratchett. Do vtipných, niekedy až absurdných situácií vkladá vážnejšie témy, ako napríklad myšlienku tolerancie k iným rasám, druhom a kultúram. Nevýhodou tejto knihy je pomerne veľké množstvo postáv a rozprávanie nie je celkom plynulé. Okrem hlavnej zápletky kniha obsahuje množstvo odbočiek a menších zápletiek. Nie jeden čitateľ by mohol byť zmätený. Ak máte rozčítanú nejakú veľkú knihu alebo sériu a chcete si oddýchnuť pri niečom ľahšom, menej vážnom, Na hlinených nohách je na to ako stvorené.

toni-az
toni-az
14.11.2021 5 z 5

Mám rád příběhy s Hlídkou, takže za mě tento jeden z nejlepších zeměplošských dílů. Navíc když vychází z pražských pověstí. Co se týče detektivní linky, rozuzlení nebylo žádným překvapením, ale o tom Pratchett rozhodně není.

theMarty
theMarty
30.07.2021 5 z 5

"One of Terry's finest." (Jeden z nejlepších)

Faila
Faila
22.06.2021 4 z 5

Detektivka zasazená do Ankh-Morporku smíchaná s legendou o golemovi a k tomu navrch pár přesahů týkajících se rasismu a diskriminace. Další úžasné dílko velkého pana spisovatele.

Luciefever
Luciefever
25.05.2021 4 z 5

Na počátku bylo Slovo. To slovo bylo od člověka, vepsané v šému golema. Pár vět, které měly jako koryto řeky směrovat konání těch zvláštních stvoření z jílu. Jenže každá řeka se čas od času vylije z břehů a pak nastanou potíže...
Ovšem to by nebyla Hlídka Hlídkou, aby tomu nepřišla na kloub. Dobrá týmová práce, hoši! A samozřejmě taky, ehm ehm, dámy.

NannyOgg24
NannyOgg24
03.04.2021 5 z 5

Po několikáté přečtené a pokaždé se pobavím. Příběhy ze Zeměplochy patří k ním srdcovkám.

Allys
Allys
29.03.2021 5 z 5

Ďalší skvelý diel zo Zeměplochy. Je to v podstate detektívka pretkaná úžasným Pratchettovským humorom s veľkým množstvom vtipných hlášok a úvah. Karotka, Elánius, Angua a Pleskor Řiťka boli úplne úžasní, lord Vetinari taktiež. Kniha sa zároveň venuje úvahám nad otázkami slobody (časť s Golemami), ohľadom usporiadania štátu a vzťahom k menšinám medzi nami. Řiťka sa snaží medzi trpaslíkmi zavádzať myšlienky feminizmu, v knihe sa čitateľ dozvie aj čo to o heraldistike :-) V knihe sa neustále niečo dialo, v príbehu neboli žiadne hluché miesta, krásne spracovaný príbeh :-)

Mája873
Mája873
17.03.2021 5 z 5

Další přečtená Zeměplocha. Doposud nebyl ani jediný díl, který by se mi nelíbil, takže ani u tohoto to nebylo jinak. Příběh s golemy byl napínavý a úsměvný. Se čtením nešlo vůbec přetat. Jednoduše Zeměplocha je jednička mezi knihami. K této knižní sérii jsem se dostala díky knižní soutěži, kde mě zaujala na první pohled. Knížky od pana Pratchetta může jedině doporučit.

Terez9119
Terez9119
23.02.2021 5 z 5

Nemůžu se rozhodnout, kterou Hlídku mám nejradši, ale Nohy z jílu jsou v Top 3. Už jen ta příjemná okolnost, že se Pratchett inspiroval pražskou legendou, přidává příběhu plusové body. Jako vždy perfektně strukturovaný a propracovaný příběh. Kvůli těm jemným detektivním propletencům mám Hlídku tak ráda. A jako třešnička okouzlující Pleskot. Tahle kniha má všechno :-)

Sirael440
Sirael440
18.02.2021 5 z 5

Bohovéééé

Boby17
Boby17
12.02.2021 5 z 5

Při plnění 7. úkolu ČV 2021 se v Ankh-Morporku opět konala divoká jízda, tentokrát v režii Hlídky. Její roztodivní členové mohli uplatnit své přednosti, mezi nimi i trpaslice slečna Pleskot Řiťka. A velitel Elánius byl na závěr od Patricia dokonce pochválen a byla mu zvýšena gáže! Takže všeobecná spokojenost, jak mezi hrdiny příběhu, tak i na straně čtenáře. Pětka jako vyšitá!

alef
alef
25.01.2021 5 z 5

„JÁ SI MYSLÍM, ŽE NEJLEPŠÍ JE BRÁT ŽIVOT TAK, JAK JDE.“
A není to příliš nezodpovědné?
„V MÉM PŘÍPADĚ TO VŽDYCKY FUNGOVALO. … UVĚDOMUJETE SI PLNĚ, ŽE JSTE MRTEV?“
„Mrtev? zatrylkoval správce. „Ale ne … promiňte, takhle by to nešlo. Budete muset počkat. Teď nemám čas zdržovat se takovými nesmysly.“
Ve skutečnosti je to tak, že většina lidí po počátečním zmatku nakonec pocítí „jistou úlevu nad tím, že už to mají za sebou“ a jen málokdo bere smrt „jako jednoduchou nepříjemnost, která zmizí, pokud si budete dost nahlas stěžovat.“
Ostatně, stěžovat si můžete jak chcete, je totiž naprosto jasné, že se Smrťem se nakonec každý setká ... „JEN JEDNOU“.

Pokud se tedy zrovna nepohybujete po Zeměploše, kde si Smrť občas bere dovolenou :-). Naštěstí je Zeměplocha stále na svém místě ... „vznášela se na blýskavém horizontu vesmíru, pomalu se otáčela na zádech čtyř obrovských slonů, kteří se uhřadovali na krunýři Velké A´Tuin, vesmírné želvy. … A oblohou zeměplochy se pozvolna valily miliardy tun praktického zeměpisu.“
Je to fajn, že čas na Zeměploše běží dál, tak jak má a nám, čtenářům, se tak naskýtá další příležitost k výletu do Ankh-Morporku, největšího ze zeměplošských měst, máte tak totiž další šanci mrknout se, jak si město, pod bedlivým dozorem Městské Hlídky a jejich zkušeného velitele Elánia, vede, především, jak je na tom se svou zločinností, abyste tak zjistili, že mírně pokulhává především v oboru kriminalistické chemické expertízy ...
„Elánius si povzdechl. „Poslyš. Já vím, jak být policajtem. Při tom se musí hlavně hodně chodit a mluvit. Ale je tady hodně věcí, které neznám. Chci tady mít někoho, kdo se podívá do popelníku a řekne mi, jaké kouřím doutníky.“
„Dusobeylovy tenké panatelly,“ řekl Řiťka automaticky.
„Dobří bohové!“
„Nechal jste na stole ležet krabičku, sire.“
Elánius se podíval na stůl. „Dobrá,“ přikývl. „Občas je odpověď jednoduchá. Ale častěji není. Občas dokonce ani nevím, jestli klademe tu správnou otázku.“
Vstal. „Nemůžu říct, že bych trpaslíky nějak zvlášť miloval, Řiťko, ale právě tak nemiluju ani trolly, ani lidi, takže předpokládám, že je to v pořádku.“
… „předpokládám, že budeš koukat na práci, a ne na hodiny, protože u policajtů existuje jedno mýtické zvíře, které ti ukradne každou volnou chvilku a nazývá se přesčas, jenže nikdo nikdy neviděl jeho stopy“,
… „pracujeme jako tým a musím říct, že to zatím docela funguje, i když to zvládáme za pohybu, a v polovině případů nevíme, co to právo vlastně je, takže to občas bývá opravdu velmi zajímavé …“

Jak vidíte, na policejní stanici Hlídky je pořádně živo … „dva uniformovaní trollové stáli před vysokým stolem seržanta Tračníka a mezi sebou měli trolla o něco menšího. Ten měl na tváři sklíčený výraz. Mimo něj také silně škrobenou širokou sukénku a na zádech nalepený pár malých mulových křídel. … „shodou okolností víme, že trollové nemají, co se týče víl Zubniček, absolutně žádnou tradici,“ říkal právě Tračník. „A už vůbec ne, co se týče víly nazvané – podíval se do papírů. – „Zinkycink. Takže co kdybychom to přece jen nazvali násilným vstupem a vloupáním bez licence Cechu zlodějů?“

Naštěstí má Hlídka novou posilu, trpaslíka Řiťku, na kterém ale není něco v pořádku, jen nemůžete přijít na to, co to je, ... takže si s tím nelámejte hlavu a sledujte, jak Hlídka rozjede všechny své plánované i neplánované policejní akce a pustí se do pátrání. A věřte mi, že vás bude bavit, být při tom!
Ankh-Morpork je totiž dokonale metropolitní město, plné těch nejprapodivnějších stvoření, která si jen dokážete představit, že byste se s nimi mohli setkat, a pokud si to nedokážete představit, i tak se tam s nimi jistojistě setkáte (mimochodem, někteří z nich jsou trochu neohrabaní, protože mají nohy z jílu), a pak je tam samozřejmě ještě NĚKDO, s kým se ve skutečnosti můžete setkat, JEN JEDNOU! ... má tam dost práce, ale vy se mu koukejte vyhnout! :-)

PS: jen těžko si dokážu představit čtenářskou výzvu bez alespoň jedné pratchettovky :-).